Vistal rzucił 41 bramek Ruchowi i wygrał

25 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Aneta Łabuda dała doskonałą zmianę w pierwszej połowie. Prawoskrzydłowa grała niewiele ponad kwadrans, a zdobyła do przerwy aż 7 bramek. Aneta Łabuda dała doskonałą zmianę w pierwszej połowie. Prawoskrzydłowa grała niewiele ponad kwadrans, a zdobyła do przerwy aż 7 bramek.

To była radosna piłka ręczna w Gdynia Arena. Obie drużyny postawiły na wymianę ciosów, a gdyby wykorzystały wszystkie stworzone okazje to bramek byłoby jeszcze więcej niż 71, bo poza udanymi interwencjami bramkarek, były też rzuty w słupki i poprzeczki. W tej kanonadzie zwyciężyły faworytki. Vistal pokonał Ruch Chorzów 41:30 (17:12), ustanawiając snajperski rekord tego sezonu.

ZAGŁOSUJ I WYBIERZ NAJLEPSZEGO LIGOWCA 2014 ROKU. MASZ CZAS DO 30 STYCZNIA. WŚRÓD NOMINOWANYCH DWIE PIŁKARKI RĘCZNE VISTALU GDYNIA

VISTAL: Kordowiecka, Gapska - Janiszewska 2, Zych 5, Kulwińska 2, Gutkowska 2, Kozłowska 5, Pawłowska 2, Niedźwiedź 3, Kobylińska 6, Łabuda 9, Galińska 2, Dorsz 3, Kłusewicz

RUCH: Ciesiółka, Montowska - Migała 1, Pieniowska 3, Lesik 8, Masłowska, Piotrowska, Rodak 3, Belmas 5, Ważna 5, Jasinowska 5, Krzymińska, Sucheta, Drażyk

Sędziowali: Baranowski (Warszawa), Lemanowicz (Łąck). Widzów: 850

Małgorzata Gapska w czwartek wróciła do treningów w bramce Vistalu, ale Paweł Tetelewski postawił ponownie na Weronikę Kordowiecką, która w dwóch poprzednich meczach miała ponad 40 procent skutecznych interwencji. Popularna "Ryba" do gry weszła dopiero w 36. minucie.

Ponadto w ataku dopiero w drugiej połowie zagrała inna reprezentantka Polski, Iwona Niedźwiedź. Rutynowana rozgrywająca, która po mistrzostwach Europy pauzowała kilka tygodni z powodu kontuzji, wspomagała do przerwy drużynę jedynie w obronie.

Na początku spotkania obie drużyny miały nieco problemów ze wstrzeleniem w bramkę. Rejestr bramkowy w 3. minucie otworzyła Aleksandra Zych. W 8. minucie Vistal prowadził już 5:2, a leworęczna skrzydłowa miała na swoim koncie trzy trafienia.

To nieco rozluźniło miejscowe. Ruch zbliżył się na 4:5, a byłby remis, gdyby nie Kordowiecka, która w pojedynku jeden na jeden nie dała się pokonać Wiktorii Belmas.

W 13. minucie po akcji Magdaleny Pawłowskiej Vistal zdobył 6 bramkę, ale najwyraźniej chorzowski szkoleniowiec zwietrzył szansę na niespodziankę. Marcin Księżyk przerwał grę i instruował podopieczne, jak bardziej efektywnie mają grać w ataku. Przecież w Chorzowie doszło do niespodzianki i sukcesu tej drużyny 26:23.

W CHORZOWIE NIESKUTECZNOŚĆ WOŁAŁA O POMSTĘ DO NIEBA

Trener Tetelewski gry nie przerywał, a na prawe skrzydło wprowadził Anetę Łabudę. I to był kluczowy moment pierwszej połowy. Leworęczna zawodniczka od razu po wejściu na parkiet zdobyła dwie bramki, a na przerwę zeszła aż z 7 trafieniami!

Co więcej niemal każdy z tych rzutów był inny. Największy aplauz wywołała akcja w 17. minucie. Kordowiecka wyprowadziła kontrę bezpośrednią. Wydawało się nawet, że bramkarka rzuciła piłkę zbyt mocno. Jednak Łabuda niemal na linii 6. metra złapała piłkę prawą rękę, przełożyła ją do lewej, a bramkę zdobyła efektownym "wkrętem".

W 18. minucie oczywiście po akcji Łabudy Vistal odskoczył na 12:6, a jeszcze w 27. minucie było sześć bramek różnicy, gdy Aneta zdobyła kolejną bramkę na 16:10.

- Cieszę się, że wniosłam trochę dobrego do drużyny. Mogłam nawet rzucić więcej bramek, gdyż jako zespół wypracowałyśmy dużo sytuacji w ofensywie. Mam zasadę, że biegam do wszystkich kontr, nawet wówczas, gdy piłka nie jest grana do mnie - mówiła już po meczu Łabuda.

Drugą połowę tak jak pierwszą dla gospodyń celnym rzutem otworzyła Zych. Jednak szybko też Aleksandra złapała drugą karę. O twardości tej zawodniczki w defensywie przekonała się m.in. Agnieszka Piotrowska, która po jednym ze stać z gdynianką zakończyła grę z kontuzją.

Jednak w 39. minucie problem z wykluczeniami miał Ruch. Chorzowianki od wyniku przez około 1,5 minuty musiały grać w podwójnym osłabieniu.

Vistal nie wykorzystał szansy, aby wówczas ostatecznie skruszyć opór przyjezdnych. Co prawda Monika Kobylińska z karnego poprawiła prowadzenie na 25:17, ale Zuzanna Ważna pokazała, że grając nawet 5 na 7 można zdobywać bramki.

Zrobiło się nerwowo. Żółtą kartkę otrzymał nawet trener Tetelewski. Już do końca meczu mieliśmy wymianę ciosów. Ruch starał się dotrzymać gdyniankom kroku w szybkości zdobywania bramek, ale miejscowe znów sięgnęły po zasobów ławki. Szybko trzema trafieniami do gry wprowadziła się rezerwowa obrotowa, Aleksandra Dorsz, a w 52. minucie Vistal odskoczył na 35:25.

Gdynianki ustanowiły rekord strzelecki tego sezonu, mimo że w ostatnich minutach w polu grało jednocześnie i po pięć szczypiornistek z rocznika 1995. 40. bramkę zdobyła Katarzyna Janiszewska, a 41. Kinga Gutkowska, niemal równo z końcową syreną.

Poprzednio najlepsze wyniki tego sezonu Vistalu wiązały się z 40 bramkami, zdobytymi w Nowym Sączu w drugiej ligowej kolejce, a u siebie z 39 trafieniami, w spotkaniu z KPR Jelenia Góra w listopadzie

Wyniki 15 kolejki

• VISTAL GDYNIA - Ruch Chorzów 41:30 (17:12)
  • KPR Jelenia Góra - Start Elbląg 31:35 (16:17)
  • Piotrcovia - KGHM Metraco Zagłębie Lubin 19:24 (10:15)
  • SPR Olkusz - Pogoń Baltica Szczecin 27:38 (17:16)
  • Energa AZS Koszalin - Aussie Sambor Tczew 30:23 (15:14)
  • Selgros Lublin - Olimpia-Beskid Nowy Sącz 41:29 (21:14)

Opinie (15) 2 zablokowane

• Aneta Łabuda!!! (1)

Nic dodać, nic ująć :D

• 31 6

• To prawda ...

ale to wynik dobrej gry pozostałej drużyny , chociaż dzisiaj była rewelacyjna !

• 14 2

• Świetnie!

Przewaga ataku nad obroną, ale są kolejne punkty i efektowna gra, która się podoba. Tak trzymać, dziewczyny!

• 22 5

• Dobry mecz

A na trybunach coraz więcej kibiców. Aneta - rewelacja, ale i dobre podania reszty koleżanek. Kozłowska - coraz lepiej, Zych na stałym, dobrym poziomie ale musi wciąż uważać na kary i opuszczane na atakujące ręce. Wreszcie jakieś przebudzenie Galińskiej, oby tak dalej. Generalnie dobry mecz w wykonaniu naszych dziewczy, oby tak dalej!