Ponad 100 uczestników mistrzostw dzieci i młodzików

Krzysztof Klinkosz
29 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Małgorzata Wojtkowiak (z prawej) Bursztynowy Floret zdobyła po raz czwarty w karierze. Małgorzata Wojtkowiak (z prawej) Bursztynowy Floret zdobyła po raz czwarty w karierze.

Małgorzata Wojtkowiak po raz drugi z rzędu zwyciężyła w Turnieju Bursztynowy Floret, który w Gdańsku odbył się po raz siedemnasty. W finale zawodów zaliczanych do klasyfikacji Pucharu Polski zawodniczka AZS AWF Poznań pokonała faworytkę gospodarzy, Annę Rybicką 14:5. Był to ostatni krajowy sprawdzian przed zaplanowanym na 24 lutego turniejem Grand Prix Pucharu Świata - Dwór Artusa.

Z uwagi na kwalifikacje olimpijskie i krajowy ranking uprawniający do startów międzynarodowych w tym sezonie zawody Pucharu Polski rozgrywane są w krótkich odstępach czasu. Po dwóch tygodniach od rywalizacji o Buzdygan JM Rektora AWFiS seniorki ponownie spotkały się na planszy w Gdańsku. Z pretendentek do startu w igrzyskach zabrakło m.in. byłych gdańszczanek, obecnie reprezentantek AZS AWF Warszawa: Sylwii Gruchały i Magdalena Kolestos- Mroczkiewicz. Łącznie w zawodach wzięło udział 48 zawodniczek.

Finałowe walki odbyły się, po raz pierwszy w historii Pucharu Polski, w gmachu Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. W decydującym pojedynku Małgorzata Wojtkowiak pokonała wyraźnie triumfatorkę sprzed dwóch tygodni - Annę Rybicką (Sietom AZS AWFiS Gdańsk). Poznanianka wygrała Bursztynowy Floret również w ubiegłym sezonie, a także to trofeum wygrywała w latach 2002 i 2004.

Warto też odnotować udany występ Katarzyny Kryczało. Była gdańszczanka, walcząca obecnie w AZS AWF Warszawa wystąpiła po raz pierwszy po operacji ścięgna Achillesa i rekonwalescencji. Mimo to aż do półfinałów, gdzie boleśnie przegrała z Wojtkowiak, spisywała się bardzo dobrze, sygnalizując, że i ona z walki o igrzyska nie rezygnuje.

Wyniki turnieju o Bursztynowy Floret:
Ćwierćfinały:

Małgorzata Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) - Karolina Chlewińska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 10:9
Anna Rybicka - Marta Łyczbińska (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 10:4
Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) - Emilia Rygielska (Sietom AZS AWFiS) 10:6
Katarzyna Kryczało (AZS AWF Warszawa) - Hanna Łyczbińska (Sietom AZS AWFiS) 12:9

8. Marta Łyczbińska

Dla kadrowiczek był to generalny sprawdzian przed pierwszymi tegorocznymi zawodami Pucharu Świata. Za dwa tygodnie czeka je start w niemieckim Tauberbischofsheim. Natomiast na krajowych planszach ponownie zaprezentują się 31 marca, gdy w Gdańsku odbędzie XV Turniej O Trójząb Neptuna. Oczywiście nie zabraknie również gdańskich zawodów Pucharu Świata. Zawody Grand Prix Dwór Artusa zaplanowane są na 24 lutego.

Sobotnie zawody nie zmieniły kolejności na szczytach listy klasyfikacyjnej PZSzer., która później ma duże znaczenie przy ustalaniu składu reprezentacji na najważniejsze imprezy sezonu. Do zdobycia w Gdańsku było od 65 (dla zwyciężczyni) do 6 punktów (te które nie weszły do "32"). Nadal na czele są dwie poznanianki, a najlepsza z gdańszczanek pozostała na czwartej pozycji.