• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Polak wygrał na inaugurację CSiO w Sopocie

jag.
4 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Maksymilian Wechta na klaczy Boliwia za zwycięstwo w inauguracyjnym konkursie CSiO zarobił blisko 10 tysięcy złotych. Maksymilian Wechta na klaczy Boliwia za zwycięstwo w inauguracyjnym konkursie CSiO zarobił blisko 10 tysięcy złotych.

92 jeźdźców z 25 państw stawiło się na zawodach CSiO w skokach przez przeszkody, które w czwartej wystartowały na sopockim hipodromie. W puli jest ponad 1,5 miliona złotych. Pierwszy z jedenastu zaplanowanych konkursów, któremu patronował portal Trojmiasto.pl, wygrał Polak Maksymilian Wechta na klaczy Boliwia. Najważniejsza indywidualna próba odbędzie się w niedzielę o godzinie 11:30. Natomiast zawody drużynowe o Puchar Narodów rozpoczną się w piątek o 14:00. Bilety są w cenie: 5, 10 i 20 złotych. W ciągu czterech najbliższych dni na obiekcie przy ul. Polnej nie zabraknie również pozasportowych atrakcji.Dany kraj zawody CSiO może organizować tylko raz do roku. Polska gości tego typu rywalizację już od 1927 roku. W latach 1983-93 oraz nieprzerwanie od 2009 roku ta impreza gości na sopockim hipodromie. Jednak tegoroczna edycja znacznie różni się od poprzednich. Ma to związek z awansem z grona rywalizacji trzygwiazdkowych to elitarnej grupy imprez pięciogwiazdkowych. Takich na świecie odbywa się tylko 12.

Awans jest związany z podniesieniem puli nagród. W ubiegłym roku wypłacono łącznie 468 tysięcy złotych. Obecnie łącznie do wygrania jest 1,632 miliona złotych. Na koszty organizacji w pewnym stopniu złoży się każdy, kto od czwartku do niedzieli odwiedzi obiekt przy ul. Polnej. W poprzednich latach zawody można było oglądać za darmo. Teraz trzeba kupić bilety.

Całodzienna wejściówka na czwartek i piątek kosztuje 5 (ulgowa) i 10 złotych (normalna). Natomiast na sobotę i niedzielę cena jest dwukrotnie wyższa - odpowiednio 10 i 20 zł. Organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie atrakcji nie tylko natury sportowej, gdyż przygotowano bogaty program imprez towarzyszących.

Na parkurze zaprezentuje się 92 amazonek i jeźdźców z 25 państw, którzy do Sopotu przywieźli ponad 200 koni. W programie jest 11 konkursach o różnym stopniu trudności. Prestiżowa rywalizacja drużynowa - Puchar Narodów - rozpocznie się w piątek o 14:00. Natomiast najważniejsze indywidualne zmagania - Grand Prix Sopotu - wyznaczone są na niedzielę na 11:30.

Do inauguracyjnego konkursu zgłoszono 71 koni. Rywalizowano na przeszkodach do wysokości 140 cm o Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Jeździeckiego Łukasza Abgarowicza, a tym zmaganiom patronował portal Trojmiasto.pl.

Już pierwszy przejazd pokazał, że liczyć się będzie nie tylko precyzja w pokonywaniu przeszkód, ale również czas przejazdu. Joe Clayton na Millioninmindzie od razu zaliczył czysty przejazd w czasie 64,28 sekundy. Potem bezbłędnych przejazdów było jeszcze 25. Tym samym o kolejności na miejscach 1-26 decydował czas pokonania trasy.

KOMPLET WYNIKÓW INAUGURACYJNEGO KONKURSU ORAZ PEŁNA LISTA WYPŁAT

Wspomniany reprezentant Wielkiej Brytanii zajął ostatecznie 6. miejsce, a przodownictwo utrzymał do jedenastego startującego. Z tym numerem sopockiej publiczności zaprezentował się Maksymilian Wechta na 13-letniej klaczy, polskiej hodowli - Boliwia. Ta para pokonała parkur nie tylko czysto, ale w tempie nieosiągalnym dla pozostałych. Czas 60,04 sekundy nie został już w tym konkursie poprawiony.

Następne miejsca zajęli Robert Breul (Francja) na Bashka de Mortinsart oraz Yazmin Pinchen(W.Brytania) na Bandito, którym udało się zejść poniżej 62 sekund, ale do naszego reprezentanta stracili ponad 1,5 sekundy.

22-letni Polak za zwycięstwo zainkasował 9,9 tysiąca złotych. Łącznie do kasy mogło udać się 18 najlepszych, którzy podzielili między siebie 30 tys. zł, a najniższa wypłata wyniosła 150 zł. Tuż pod kreską znalazła się Aleksandra Lusina na Claviusie, która ostatnie płatne miejsce przegrała o 0,02 sekundy!

Łącznie czyste przejazdy zanotowało sześcioro reprezentantów Polski, ale wspomniana Lusina (ostatecznie 19. miejsce) oraz Tomasz Miśkiewicz na Dimequyi (21) i Łukasz Wasilewski na Dorelli Hbc (23) uczynili to zbyt wolno, aby już na początku CSiO nieco zarobić.

Natomiast 1800 złotych otrzymał Krzysztof Ludwiczak, który na Quinn 17 miał piąty czas bezbłędnego przejazdu (64,02), a 150 zł powędrowało na konto 17. w tym konkursie Mściwoja Kieconia na Cronosie.

Program sportowy CSiO
Czwartek
10:00 Konkurs nr 1 Zwykły
13:00 Konkurs nr 2 Dwufazowy
O Nagrodę Sheraton Hotel Sopot Pod Patronatem Radia Gdańsk
Pokaz Konny. Fryzy ze Stajni Wiesława Sadowskiego.
17:00 Konkurs nr 3 Zwykły
O Nagrodę BMW Bawaria Motors Gdańsk

Piątek
8:00 Konkurs nr 4 Dwufazowy O Marszałka Województwa Pomorskiego
Pod Patronatem Prezesa Saur Neptun Gdańsk
Pokaz Konny. PZHK
11:00 Konkurs nr 5 Zwykły
O Nagrodę Prezydenta Miasta Sopotu Jacka Karnowskiego
Pokaz Konny. Fryzy ze Stajni Wiesława Sadowskiego.
OFICJALNE OTWARCIE CSIO***** SOPOT 2015
14:00 Konkurs nr 6 Furusiyya FEI Nations CUP
Pod Patronatem Totalizatora Sportowego

Sobota
10:00 Konkurs nr 7 Szybkości
O Nagrodę Energa S. A
Pokaz konny. PZHK
Fryzy ze Stajni Wiesława Sadowskiego.
14:00 Konkurs nr 8 Zwykły
O Nagrodę Marki Longines Polska
Pokaz Konny. Gari Zohera
17:30 Konkurs nr 9 Potęga Skoku O Nagrodę PKO BP

Niedziela
11:30 Konkurs nr 10
Grand Prix Sopotu
Pod Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Pokaz Konny Gari Zohera
Fryzy ze Stajni Wiesława Sadowskiego.
15:00 Konkurs nr 11 O wzrastającym stopniu trudności z Jokerem o Nagrodę Oceanic
jag.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (7)

 • lubię patrzeć na amazonki ;) (1)

  Gdyby tak jeszcze, zamiast białych bryczesów, miały tylko pas do pończoch to byłoby jeszcze lepiej.

  • 3 5

  • publika dopisała

   Jak widać na zdjęciach...

   • 2 2

 • Co z Dżokejką? (1)

  Co się stało z Dziewczyną, która miała wypadek podczas skoku?

  • 1 2

  • zabrała ją karetka

   Wypadek wyglądał poważnie

   • 0 0

 • awans na 5 gwiazdek (2)

  dla publiczności faktycznie awans, do tej pory wejście za darmo a tym razem czw. i pt. za 10 a weekend po 20zł/os
  teraz od razu wiem że jestem na prestiżowych zawodach

  • 1 1

  • bardzo dobrze, że jest symboliczna opłata (1)

   przynajmniej nie ma wąsatych Januszów w krótkich spodenkach i w sandałach

   • 0 1

   • To straszne, przyjść na plenerową imprezę

    w światowym kurorcie nad morzem, będąc ubranym w krótkie spodnie i sandały :)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane