Poznańscy gdańszczanie. Paweł Buzała strzelał, Lechia wygrała z Wartą 2:1

27 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat)

Paweł Buzała przy ul. Bułgarskiej spędził pięć lat. W niedzielę jego gole dały trzy punkty Lechii w Poznaniu. Paweł Buzała przy ul. Bułgarskiej spędził pięć lat. W niedzielę jego gole dały trzy punkty Lechii w Poznaniu.
W ostatnim meczu 27. kolejki II ligi Lechia pokonała na wyjeździe Wartę Poznań 2:1 (0:1). Trzy punkty i umocnienie na pozycji lidera zapewnili gdańszczanom piłkarze, którzy wcześniej wypromowali się w barwach... poznańskich klubów. Na przegraną pierwszą połowę dwoma golami odpowiedział Paweł Buzała!

Bramki: Magdziarz 6 - Buzała 52, 82.

WARTA: Szmatuła - Truszczyński, Jankowski, Najewski, Kaczorowski - Magdziarz, Wojciechowski, Piskuła (76 Ngamayama), Marcinkiewicz (85 Klatt) - Wan, Iwanicki (62 Pawlak).

LECHIA: Kapsa - Piątek, Midzierski, Manuszewski, Kosznik - Hirsz (65 Andruszczak), Miklosik, Trałka, Rogalski - Buzała (90 Speichler), Cetnarowicz (76 Rybski).

Sędziował: Marciniak (Płock). Żółte kartki: Truszczyński, Jankowski (Warta), Miklosik, Manuszewski, Andruszczak (Lechia).

Zapowiadając wyprawę biało-zielonych na ul. Bułgarską, gdzie wyjątkowo w roli gospodarza występowała Warta, przypominaliśmy poznańskie korzenie tercetu zawodników. Miklosik grał nawet w ekstraklasie w obu poznańskich klubach, a Buzała i Tomasz Midzierski debiutowali w barwach "Kolejorza" w I lidze. Trener Dariusz Kubicki odważnie wszystkich ich wstawił do "11" i nie zawiódł się. Choć nerwów, a nawet niekiedy zwątpienia w przerwie, nie brakowało, to trzy punkty przyjechały do Gdańska.

Lechia rozpoczęła odważnie. Szybko umiejętności Jakuba Szmatuły strzałem z dystansu sprawdził Łukasz Trałka. Jednak Warta nie tylko nie pozwoliła się zepchnąć do obrony, ale sama objęła prowadzenie. Co prawda Paweł Kapsa wyjął z "okienka" piłkę po uderzeniu z wolnego Marcina Wojciechowskiego, ale minutę później nie miał najmniejszych szans. Prawą stroną przedarł się najbardziej znany piłkarz gospodarzy, Paweł Kaczorowski. Do dośrodkowania byłego reprezentanta Polski doszedł Tomasz Magdziarz i strzelił na 1:0.

W 10. minucie po raz pierwszy mocniej przypomniał się w Poznaniu "Miklos". Wychowanek... Warty idealnie wrzucił piłkę na głowę Macieja Rogalskiego. Lewoskrzydłowy dobrze strzelił, ale Szmatuła popisał się kapitalną interwencją.

W 34. minucie tylko wielki pech nie pozwolił wyrównać. Miklosik strzelił z wolnego w słupek, a próbujący wybić piłkę za boisko Maciej Truszczyński trafił w... poprzeczkę własnej bramki! Ostatecznie był jednak rożny, bo którym Buzała uderzał niecelnie z przewrotki. Przed przerwą strzelali groźnie Piotr Cetnarowicz, Robert Hirsz i Trałka, ale jeszcze lepszą okazję miał Grzegorz Wan. Całe szczęście, że napastnik miejscowych uderzył zbyt lekko i Kapsa spokojnie zapobiegł stracie drugiego gola.

W drugiej połowie Lechia od razu przystąpiła do szturmu na bramkę rywali, a głównym motorem napędowym był Miklosik. Po jego dośrodkowaniu dobrze główkował Cetnarowicz, ale minimalnie niecelnie.

W 52. minucie wreszcie Arek dopiął celu. Zaliczył asystę na 1:1. Jego dośrodkowanie z kornera, strzelając z najbliższej odległości na wyrównującego gola zamienił Buzała. Cztery minuty później Paweł znów zatrudnił bramkarza, ale Szmatuła złapał piłkę.

W 73. minucie bohaterem mógł zostać Artur Andruszczak. Rutynowany pomocnik po raz pierwszy w kwietniu zagrał w II lidze. I najwyraźniej zabrakło meczowego ogrania. W pojedynku sam na sam z bramkarzem, do którego wyprowadziło go podanie Buzały, "Andrut" strzelił niecelnie.

W 78. minucie kolejny pech. Trałka kropnął potężnie, ale piłka trafiła tylko w spojenie słupka z poprzeczką. Jednak tego dnia nie było fatum na Lechii. Buzała swoją rewelacyjną postawę zwieńczył solową akcją. Minął kilku rywali jak slalomowe tyczki i będąc sam na sam z bramkarzem, z zimną krwią posłał piłkę do siatki!

Pozostałe wyniki 27. kolejki: Arka Gdynia - ŁKS Łomża 4:0 (1:0), Śląsk Wrocław - Piast Gliwice 1:0 (0:0), Znicz Pruszków - Wisła Płock 3:1 (1:1), GKS Katowice - GKS Jastrzębie 0:0, Podbeskidzie Bielsko-Biała - Motor Lublin 3:0 (1:0), Kmita Zabierzów - Polonia Warszawa 0:1 (0:0), Stal Stalowa Wola - Tur Turek 1:0 (1:0), Pelikan Łowicz - Odra Opole 3:1 (1:0).

[tabela]

Opinie (181) ponad 100 zablokowanych

• pozdrawiam normalnych kibiców LECHII!!! KIBIC ARKI

• 0 0

• Lechia Gdańsk

Hej chlopaki ktorzy uwazacie sie za kibicow Lechii Gdańsk.Zastanowcie sie co robicie na meczach wyjazdowych.Z takimi waszymi okrzykami na czarnoskorych zawodnikow to pewnie nigdy Lechia nie wejdzie do OE.Przypomnijcie sobie jak u nas w Gdansku grał E.Teteh?Wtedy to nie oddawaliscie odglosow malpy na niego.Pomyslcie najpierw zanim co zrobicie.

• 0 0

• DEBILE NIECH ODEJDA Z LECHII

MY PRAWDZIWI KIBICE LECHII CHCEMY ABY DEBILI NIE WPUSZCZALI NA STADION ABY NIE NISZCZYLI KLUBU.KILKUSET DEBILI WYSLAĆ DO AFRYKI I NIECH TAM POKAŻA SWOJĄ MOC.PRAWDZIWYCH KIBICÓW JEST KILKANASCIE TYSIĘCY I W IMIENIU NORMALNYCH PROSZĘ ABY ZDECYDOWANIE WYELIMINOWAC TYCH PSEUDO KIBICÓW O MAŁPIM WYGLADZIE

• 0 0

• RASISCI !!!!!!

Listkiewicz dla Sport.pl: Wkurzyłem się. Lechia zostanie ukarana
    Po skandalicznym zachowaniu kiboli Lechii na meczu z Wartą PZPN obiecuje działać: - Jeszcze przed kolejnym meczem gdańszczan mają pojawić się kary, a fani zespołu najpewniej nie zostaną wpuszczeni na trybuny
    Czy PZPN przemilczy rasizm? Przypomnijmy: Ponad pół tysiąca fanów Lechii Gdańsk pojawiło się na meczu II ligi z Wartą Poznań. Gdy w 76. min. na boisku pojawił się czarnoskóry piłkarz Warty Alan Ngamayama, zaczęli wydawać dźwięki naśladujące odgłosy wydawane przez małpy.

- Słyszeliśmy te odgłosy. Nie były miłe - mówił kierownik zespołu z Poznania Karol Majewski. Nie słyszał ich sędzia Szymon Marciniak z Płocka. - Przykro mi, ale był bardzo duży ferwor i odgłosy z trybun jakoś do mnie nie dotarły - Nie ma zatem notatki w moim protokole, zresztą nie mogłoby być. Ja odnotowuję tylko kartki i zmiany. Informację o zachowaniu trybun może zamieścić w protokole delegat PZPN i przedstawić ją następnie Wydziałowi Dyscypliny. Protokół powstaje jednak nie bezpośrednio po meczu, lecz po 3-4 dniach - wyjaśnia arbiter.

Rafał Stec, dziennikarz "Gazety Wyborczej" i portalu Sport.pl tak komentuje zdarzenie: - Dwa lata temu Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) nakazała, by we wszystkich ligach za rasistowskie wybryki kibiców karać drużynę meczem bez publiczności, odjęciem trzech punktów, sześciu (za recydywę) punktów lub degradacją (za kolejne incydenty). Kibole Lechii Gdańsk są recydywistami. Dwa tygodnie temu wybuczeli piłkarzy Legii Warszawa - Nigeryjczyka Martinsa Ekwueme i Takesure'a Chinyamę z Zimbabwe. Kary nie było. Czy Lechia zostanie ukarana?

• 0 0

• I WY CHCECIE DO OE ? Z TAKIM BYDLEM.WSTYD.MOGA WAM ZABRAC 3 PKT.ALE TO I TAK MALA KARA ZA TAKIE ZACHOWANIE. GDZIE WY ZYJECIE ? CZAS SIE W GDANSKU CHYBA ZATRZYMAL!!!! ACHA I CZEMU WASZE PISMAKI NIE PISZA O TYM ZDAZENIU NIC NA NASZYM PORTALU ? JAK WYGRYWACIE I WSZYSTKO JEST DOBRZE TO ARTYKULY SYPIA SIE JAK Z REKAWA, A JAK COS NIE TAK TO GEBY W PIACH. JESTESCIE ZA BARDZO ZADUFANI W SOBIE.ZYCZE TROCHE OBIEKTYWIZMU.POZDRO DLA NORMALNYCH Z GDANSKA, BO WIERZE ZE TACY TAM SA. ZYCZE WEJSCIA DO OE, ALE ZROBCIE PORZADEK NA SWOIM PODWORKU.
    NA ZAWSZE ARKA GDYNIA

• 0 0

• Kibole Lechii jak małpy...

No to sie doigrali-banda idiotów.Prezes PZPN zapowiedzial stanowcze kroki z możliwością degradacji włącznie...

• 0 0

• Witam normalnych kibiców.Ja też byłem na tym meczu po przeciwnej stronie ,gdzie siedzieli nasi wspaniali kibice.I przestańcie pieprzyć ,że buczenie było na rudego.Robicie wioche na całą Polske.Wstyd mi było,że jestem z Gdańska przez takich debili.I jeszcze ten wspaniały doping, na hasło Lechia , po stronie kibiców Warty zero odzewu, a wy Twoja stara.I tak 5 razy pod rząd normalnie tragedia.Dobrze ,że przynajmniej wygralismy,bo bez tego smutno by było wracać do domu.Pozdrawiam normalnych kibiców Lechii.