• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kto zyska na meczu Lechia - Juventus?

Jacek Główczyński
18 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Lechia Gdańsk

Juventus Turyn za przyjazd 29 lipca na spotkania z Lechią zainkasują około miliona euro. Na pokaźny zysk liczą również organizatorzy Super Meczu. Pod względem promocyjnym zyska tak Gdańsk jak i stadion, gdyż transmisja może trafić nawet 150 milionów ludzi na całym świecie. Dzięki temu także sponsorzy mają mieć dużo większe korzyści niż pieniądze, którą muszą wydać na reklamę. Po takich wydarzeniu na większy dopływ nowych adeptów piłki nożnej, którzy będą chcieli zostać nowym Andreą Pirlo, liczą także trójmiejskie szkółki piłkarskie. Wygrani mają być także kibice biało-zielonych, którzy kupują corocznie karnety, gdyż oni mogą nabyć wejściówki nawet z 50-rocentowym upustem.Kto zyska najwięcej, nie tylko pod względem finansowym, na meczu Lechia - Juventus?

Mecz Lechia - Juventus rozgrywany będzie nie tylko na boisku. To wydarzenia ma wymiar także: historyczny, finansowy, komercyjny, sponsorski, medialny, promocyjny itp. O tym kto będzie wygrany na tych wszystkich polach, dowiemy się po zakończeniu spotkania 29 lipca, ale już dzisiaj można pokusić się o wskazanie tych, którzy raczej na pewno nie stracą, a wszystko na to wskazuje, że znacznie zyskają i to nie tylko pod względem finansowym.

BILETY OD 90 DO 500 ZŁ, A DLA VIP NAWET 1800 ZŁ. SPRAWDŹ, GDZIE KUPIĆ

Juventus Turyn już jest wygrany

Bez względu na to jak ułoży się mecz, wygranym jest już Juventus Turyn. Finalista Ligi Mistrzów za przyjazd do Gdańska otrzyma z góry określoną kwotę. Jak zwykle w tego typu sytuacjach jest ona objęta tajemnicą handlową. Jednak według naszych informacji włoski klub zażyczył sobie około miliona euro. I wcale nie są to najwyższe kwoty, które trzeba płacić za zaproszenie czołowych drużyn europejskich.

- Marka, a co za tym kwoty, które należy wydać za mecz z danym klubem, nie zależą tylko od jego aktualnych wyników, ale budowane są latami. W cenie są przede wszystkim najlepsze kluby hiszpańskie i angielskie. Juventus to też wysoka półka, ale klub jest ciut niżej pozycjonowany niż na przykład Barcelona, Manchester United czy we Włoszech - AC Milan. Ostateczna cena, którą trzeba zapłacić - jest wypadkową kilku czynników. Niekiedy trzeba przepłacić, jak to było przed rokiem, gdy Real Madryt miał tylko jeden wolny termin na mecz towarzyski w Europie, a biliśmy się o ten klub z kilkoma innymi agencjami - wyjaśnia Tomasz Rachwał, prezes Polish Sport Promotion. To agencja, która po raz trzeci organizuje Super Mecz.

W umowie Juventus zobowiązał się do wystawienia najsilniejszego składu, którym będzie dysponować 29 lipca. Natomiast nie ma zapisów odnośnie obowiązku gry konkretnych piłkarzy. Takich klauzul kluby unikają bowiem przed rozpoczęciem okna transferowego, gdyż do końca nie wiadomo, co ono przyniesie, czy niektórych graczy nie trzeba sprzedać, a innych pozyskać.

Co zyska Lechia i jej kibice?

Lechia ma atrakcyjnego rywala, który uświetnia obchody 70-lecia klubu, o którego zaproszenie do Gdańska zabiegano od wybudowania stadionu na Letnicy. To nawiązanie do historii, do meczów w Pucharze Zdobywców Pucharów tych drużyn z 1983 roku. Natomiast pod względem sportowym na zyskać obecna drużyna biało-zielonych.

- Cieszę się, że gramy z Juventusem, gdyż to i wymiar historyczny, i atrakcyjny rywal, który w tym roku grał w finale Ligi Mistrzów. Wartość sportowa takiego meczu jest ogromna. Liczę, że obecna drużyna Lechii zaprezentuje się równie dobrze, jak zespół, w którym grałem dwa lata temu w spotkaniu z Barceloną. Tamten występ dał ma pewność siebie i wiarę we wszystko co robimy na wiele tygodni. Mam nadzieje, że teraz będzie podobnie. To wreszcie też wielkie wydarzenie medialne i promocja Lechii - mówi Jarosław Bieniuk, strzelec gola Barcelonie, obecnie pełnomocnik zarządu ds. sportowych w Lechii.

Kibice biało-zielonych na własne oczy będą mogli zobaczyć klub, o których dotychczas słyszeli w domu z relacji ojców i dziadków, uczestników meczu z 1983 roku, ale także mogą nabywać bilety po preferencyjnych cenach. Przygotowaną specjalną ofertę dla karnetowiczów. 30% od ceny biletu będzie mógł sobie odjąć kibic, który posiadał karnet w trzech ostatnich sezonach (od 2012/13 poczynając). Natomiast 50% zapłacą ci, którzy mają stały abonament od pięciu lat (od 2010/2011).

Jednak pula takich zniżkowych biletów jest ograniczona. Na trybunie żółtej będzie dostępnych 200, a na trybunie zielonej 500 miejsc. Sprzedaż rusza od popołudnia 19 czerwca i będzie prowadzona na wyspach klubowych i w punktach partnerskich. Decyzja o wyborze miejsca na kibicowanie podczas meczu Lechia - Juventus nie jest zależna od miejsc zajmowanych przez karnetowiczów w czasie meczów ligowych.

W tych samych punktach, do 10 lipca można nabywać bilety na tzw. sektor dopingowy. Tylko kibice z Gdańska mogą nabyć wejściówki na sektory trybuny Zielonej: U, V, W, X i 21, 22, 23, 24. Cena to 90 zł.

Korzyści dla młodzieży i szkółek piłkarskich

Mecz Lechii z Juventusem ma sprawić, że jeszcze bardziej wzrośnie zainteresowanie piłką nożną w Gdańsku.

- 5 czy 10 lat temu nie mogliśmy nawet pomarzyć o zaproszeniu takiego klubu. Jako trener pracujący w szkółce piłkarskiej, jestem przekonany, że taki mecz zachęci do podjęcia treningów nowe zastępy dzieci i młodzieży. Zyskają także ci co już ćwiczą, gdyż otrzymają nowy bodziec do pracy. Natomiast ci co już grają w pierwszej drużynie Lechii na pewno dostaną "skrzydeł", tak jak to było po meczu z Barceloną. Spotkanie dwa lata temu spowodowało przecież, że gdańska młodzież, która mogła wtedy zagrać, okrzepła i zrobiła postęp. Takie pojedynki bowiem najlepiej napędzają na przyszłość. A Juventus to klasa sama w sobie. Gdyby mieli jeszcze 1 czy 2 indywidualności więcej, to ograliby Barcelonę w finale Ligi Mistrzów - ocenia Jacek Grembocki, który grał przeciwko Juventusowi w pamiętnym dwumeczu 1983 roku.

Zarobią organizatorzy Super Meczu

To przedsięwzięcie realizują wspomniana agencja PSP oraz Arena Gdańsk Operator. Po stronie ich kosztów jest przede wszystkim: opłacenie zaproszenia Juventusu, reklama widowiska, przygotowanie stadionu i organizacja spotkania, a także przyjęcie zespołu z Turynu w Gdańsk. Ten ostatni aspekt nie będzie ważył dużo w budżecie, gdyż finalista Ligi Mistrzów nie będzie w Polsce nawet nocował.

- Przylecą rano. Zapewne ze Szwajcarii, gdzie będą wcześniej na zgrupowaniu, ale o to dokładnie nie pytałem. W przypadku innych drużyn, to my zapewniamy przylot, ale Juventus chciał to załatwić we własnym zakresie. Po meczu od razu opuszczą Gdańsk - dodaje Rachwał.

Arena Gdańsk Operator za prawo rozgrywania meczu na PGE Arenie musi zapłacić PSP. Jednak jest przekonana, że w ogólnym rozrachunku osiągnie zysk, tak jak to miało miejsce dwa lata temu.

- Na Barcelonie zarobiliśmy i liczę że na Juventusie będzie podobnie. Nie mogę podawać konkretnych liczb. Jednak zdradzę, że przed meczem nie wykładamy ani złotówki. Umowa jest tak skonstruowana, że ta kwota jest potrącana dopiero z puli, którą zarabiamy po rozliczeniu tego projektu - mówi Tomasz Kowalski, prezes Arena Gdańsk Operator.

Gdańsk nie zapłacił ani złotówki, a zyska promocję

Z organizacji meczu mogą być zadowolone władze miasta. Jak informuje prezes Rachwał jego agencja nie dostała żadnej dotacji z Gdańska.

-Będziemy jeszcze o tym rozmawiać, ale na razie naszym partnerem jest tylko Arena Operator. To z nią mamy umowę. Natomiast miasto zyska na pewno pod względem promocyjny. To nie jest wydarzenie tylko o charakterze lokalnym, ale z pewnością krajowym, a dzięki transmisjom telewizyjnym także międzynarodowym - podkreśla szef PSP.

Dwa lata temu mecz Lechia - Barcelona był pokazywany w około 120 krajach, a obejrzało go blisko 100 milionów widzów. Rok temu drugą edycję Super Meczu, w której w Warszawie grał Real Madryt z Fiorentiną, transmitowano już do 190 państw, do 120 milionów odbiorców. 29 lipca szacuje się, że spotkanie z Gdańska na całym świecie może zgromadzić nawet 150 mln widzów!

Zyski ze sprzedaży praw transmisyjnych oczywiście zasilają także budżet organizatora.

Sponsorzy i partnerzy otrzymają duży zwrot medialny

Już wiadomo, że mecz będzie rozgrywany piłką marki Adidas. To na wniosek Juventusu, który 1 lipca zwiąże się umową sprzętową z tym właśnie dostawcą. Do sprzedaży jest powierzchnia reklamowa. Organizatorzy meczu zapewniają, że sponsorzy tego przedsięwzięcia na pewno nie stracą, ale zyskają.

- Sponsorzy zawsze szukają tzw. zwrotu medialnego. w przypadku tej imprezy ta wartość to około 30 mln zł - informuje prezes Rachwał.

Zarobią oczywiście sieci, którzy sprzedają bilety na mecz Lechia - Juventus, w tym także gdański klub.

Typowanie wyników

LECHIA Gdańsk
Juventus Turyn

Jak typowano

14% 70 typowań LECHIA Gdańsk
25% 129 typowań REMIS
61% 309 typowań Juventus Turyn

Twoje dane

Kluby sportowe

Opinie (51) ponad 10 zablokowanych

 • 90 zeta za bilet na Zielonej? (4)

  Uważam że to dobra okazja i na pewno pójdę na ten mecz.

  • 69 26

  • jak na Juve (2)

   90 zł to nieduzo . Myslalem ze bedzie drozej.

   • 26 12

   • kup 4

    będzie fajnie

    • 13 3

   • spiesz się bo jest tylko 500 miejsc w promocyjnej cenie

    • 1 5

  • w Słupsku na Zielonej................

   • 3 0

 • Jak to kto...

  Janusze.....

  • 24 25

 • (1)

  Pirlo nie przyjedzie, bo będzie grał już w USA w tamtejszej MLS.
  Przestańcie reklamować ten mecz jako przyjazd Pirlo :)

  • 36 28

  • Dlatego Juventus przyjeżdża do Trójmiasta, szuka następców dla Moraty, Teveza, Pogby i Pirlo, którzy prawdopodobnie opuszczą Starą Damę.

   • 3 7

 • 90 zł za towarzyski mecz o pietruszkę drugiego składu? (3)

  Bojkot Lwow Północy wskazany!

  • 41 78

  • Panie Lucek sam sie Pan zbojkotuj

   j/w

   • 20 5

  • a my swoje na Juve (1)

   Wisła
   piękna Kościerzyna
   Śląsk
   Motór
   szyk i elegancja

   • 2 4

   • z tym motorem to cie troche ponioslo...

    • 1 0

 • Na pewno nie kibice, którzy zobaczą 3 skład w za drogich biletach. (5)

  Zarobi promotor z agencji.

  • 28 35

  • to nie mozliwe, zeby grał 3 skład.... Lechia nie ma az tak szerokiej kadry, (2)

   chyba ze dopłynie statek z posiłkami z Afryki, Amer. Płd.

   • 39 10

   • Lechii pierwszy sklad (1)

    Juve 2,3 sklad, obudz sie

    • 4 20

    • Lucku to był sarkazm!! obudź się.....

     • 14 2

  • (1)

   Dziwne żeby jakaś firma się brała za organizowanie czegoś wiedząc że nie zarobi. A może charytatywnie?

   • 8 5

   • Nie każdy geszeft wychodzi

    Można się zabierać do interesu z nadzieją na zysk ale dopiero po sfinalizowaniu inwestycji można określić czy był czy go nie było.

    • 0 0

 • Szkoda że nie ma sektora rodzinnego :( (1)

  300 za atrakcje dla 8-latka to jednak sporo.

  • 40 6

  • to weź kredyt, zmień pracę...

   • 2 0

 • Kogo nie stać nie idzie. (5)

  Proste i tak będzie komplet.

  • 44 24

  • (4)

   Z pierwszym Twoim zdaniem się zgadzam. Co do drugiej części Twojej wypowiedzi mam wątpliwości.

   • 14 4

   • (3)

    mnie stać ale nie idę. Szkoda kasy, wolę wydać 180zl (licze 2 os) na coś zdecydowanie ciekawszego i wartościowszego niż mecz o pietruszke.

    • 10 9

    • (1)

     Mam 50% zniżki, też nie idę.

     • 0 2

     • kto nie idzie ma 100% zniżki

      • 4 0

    • Jakby był o marchewkę to bym poszedł

     a tak to nie mam zamiaru.

     • 1 0

 • Hmm, 150 mln? (1)

  Raczej wątpliwe, zwłaszcza że wcześniej grają z BD a po nas z OM i to są chyba, z całym szacunkiem, atrakcyjniejsze drużyny niż LG. Na razie jeszcze nic w Europie nie osiągnęliśmy, więc rozpoznawalność jest raczej słaba.

  • 19 15

  • rozpoznawalnośc ---- nie jest słaba jest żadna....

   • 15 4

 • Myślisz Gdańsk, mówisz Lechia - mówisz Lechia, myślisz Gdańsk. (4)

  Super mecz, super Lechia, super Gdańsk!

  • 66 30

  • Twoje naczynie jest puste

   • 10 10

  • Potęga futbolu (1)

   Ta nasza Lechia to potęga, niedługo nas będą zapraszać za milion ojro. Zapewne pierwsza w kolejce ustawi się Arka :D

   • 13 4

   • Dla śledzia

    Milion ojro i becki gratis

    • 3 0

  • pustaki

   • 3 4

 • Zyska Lechia, zobaczy jak się gra i zbierze na pewno doświadczenia.

  • 16 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Chrobry Głogów
90% LECHIA Gdańsk
5% REMIS
5% Chrobry Głogów

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 18 35 61.1%
2 Mirosław P. 18 31 55.6%
3 Tomek Marcinkowski 18 31 55.6%
4 Grzegorz Szlachcikowski 18 30 55.6%
5 Rafał Kowalczyk 18 30 55.6%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 17 10 3 4 27:18 33
2 Odra Opole 17 9 3 5 21:15 30
3 Lechia Gdańsk 17 8 5 4 25:16 29
4 GKS Tychy 16 9 1 6 22:20 28
5 Miedź Legnica 17 7 6 4 26:17 27
6 Górnik Łęczna 16 6 8 2 18:14 26
7 Motor Lublin 16 8 2 6 21:22 26
8 Wisła Kraków 17 6 7 4 32:21 25
9 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 17 6 5 6 29:23 23
10 Wisła Płock 16 6 5 5 21:21 23
11 Stal Rzeszów 17 6 4 7 25:26 22
12 GKS Katowice 17 5 6 6 22:21 21
13 Znicz Pruszków 17 6 2 9 13:20 20
14 Polonia Warszawa 17 5 4 8 23:25 19
15 Chrobry Głogów 16 5 3 8 16:26 18
16 Resovia 16 4 2 10 15:30 14
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 16 2 7 7 11:23 13
18 Zagłębie Sosnowiec 16 2 5 9 13:22 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 17 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - Miedź Legnica 2:0 (1:0)
 • GKS Katowice - ARKA GDYNIA 1:1 (0:1)
 • Polonia Warszawa - Stal Rzeszów 2:2 (2:1)
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Wisła Kraków 2:1 (2:1)
 • Znicz Pruszków - Odra Opole 1:0 (1:0)
 • Mecze odwołane z powodu złego stanu boiska
 • Górnik Łęczna - GKS Tychy
 • Resovia - Wisła Płock
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Motor Lublin
 • Mecz przełożony na 19 grudnia
 • Zagłębie Sosnowiec - Chrobry Głogów

Ostatnie wyniki Lechii

68% LECHIA Gdańsk
22% REMIS
10% Miedź Legnica

Relacje LIVE

Najczęściej czytane