Radomiak Radom - Lechia Gdańsk 2:0. Decydowały rzuty karne i VAR

27 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

W Radomiu Lechia Gdańsk przegrała po dwóch rzutach karnych, a u siebie z Radomiakiem po jedenastce straciła wygraną. W Radomiu Lechia Gdańsk przegrała po dwóch rzutach karnych, a u siebie z Radomiakiem po jedenastce straciła wygraną.

Lechia Gdańsk przegrała na wyjeździe z Radomiakiem Radom 0:2 (0:1). Jako że obie drużyny zrównały się punktami i mają rozegrane oba bezpośrednie spotkania to o wyższym miejscu decyduje ich bilans, a ten lepszy mają rywale, bo w pierwszym meczu było 2:2. Przed meczem pytaliśmy, czy zdecydują stałe fragmenty gry. Nie przypuszczaliśmy jednak, że kluczowe będą rzuty karne i decyzje podejmowane po analizie VAR.

19 Angielski

Rezerwowi: 12 Kochalski, 2 Cele, 7 Marcus, 10 Radecki, 11 Jo Santos, 13 Maurides, 22 Matos, 35 Łukasik, 37 Silva

Paixao

Rezerwowi: 1 Buchalik, 2 Pietrzak, 4 Tobers, 8 Kryeziu, 9 Zwoliński, 10 Diabate, 69 Biegański, 79 Sezonienko, 88 Kałuziński
  • 74' 99 Rondon Zmiany 10 Radecki
  • 74' 20 Machado Zmiany 7 Marcus
  • 89' 19 Angielski Zmiany 13 Maurides
  • 90+1 23 Nascimento Zmiany 37 Silva
  • 63' 6 Kubicki Zmiany 9 Zwoliński
  • 63' 76 Clemens Zmiany 10 Diabate
  • 76' 20 Conrado Zmiany 2 Pietrzak
  • 76' 7 Gajos Zmiany 8 Kryeziu
  • 76' 28 Paixao Zmiany 79 Sezonienko
  • 33' Angielski
  • 69' Angielski karny
  • 35' Cichocki

Bardzo ważny mecz dla obu drużyn. Lechia nie może przegrać, jeśli chce utrzymać 4. miejsce

Przeczytaj więcej, o co idzie gra w meczu Radomiak Radom - Lechia Gdańsk

23. kolejka ekstraklasy rozgrywana jest pod hasłem #SolidarniZUkrainą. Trener Lechii do sytuacji za naszą wschodnią granica odniósł się już w piątek

Przeczytaj komentarz trenera Lechii Gdańsk do sytuacji na Ukrainie oraz sankcjach wobec sportowców Rosji

Lechia wygrała w ostatniej kolejce z Lechem, ale w tym meczu cieszył przede wszystkim wynik

Lechia Gdańsk przez cierpienie ma zyskać mentalnie i wejść na wyższy poziom. Przeczytaj więcej wypowiedzi po wygranej z Lechem Poznań

w "11" jest Kubicki, poza kadrą Ceesay

Przypomnij sobie, jaki problemy miał Jarosław Kubicki?

do podstawowego składu wraca m.in. Paixao

W czyich rękach przyszłość Flavio Paixao w Lechii Gdańsk?

ponadto są dwaj piłkarze z przeszłością w Bundeslidze: Terrazzino i Clemens. Dla tego ostatniego to pierwszy występ w "11"

Poznaj lepiej piłkarskie cv Christiana Clemnsa

Lechia przed wyjazdem do Radomia odwiedziła Westerplatte
Radomiak przegrał w ostatniej kolejce z Wartą 1:3. W porównaniu z tamtą "11" trener Banasik aż 4 zmiany. Miejsce w podstawowym składzie stracił m.in. były piłkarz Lechii - Łukasik (Radomiak Radom)
w obronie Radomiaka m.in. Cichocki (Radomiak Radom), w przeszłości, grający też w Arce, którym zimą interesowała się Lechia
piłkarze wychodzą na prezentację, Lechia biało-zielone koszulki i białe spodenki, Radomiak zielone stroje
"Nigdy więcej wojny" i flaga Ukrainy na prezentacji piłkarzy
kapitanowie losują strony boiska i kto zacznie mecz: Paixao i Leandro (Radomiak Radom)
minuta ciszy ku czci poległych na Ukrainie
1'
od środka mecz rozpoczęła Lechia
2'
od początku atak Lechii, ale sędzia uznał, że piłka wyszła już za końcową linię boiska
5'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę po dośrodkowaniu Machado (Radomiak Radom)
7'
zbyt mocne podanie Terrazzino (LECHIA Gdańsk) w kierunku Clemensa (LECHIA Gdańsk). Piłkę przejął Majchrowicz (Radomiak Radom)
7'
i szybka odpowiedź rywali. Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale Machado (Radomiak Radom) sprzed pola karnego
9'
dużo fauli, już po 3 z obu stron
9'
Durmus (LECHIA Gdańsk) strzelił wysoko nad poprzeczką, a piłkę otrzymał w pole karne od Terrazzino (LECHIA Gdańsk)
12'
Clemensowi (LECHIA Gdańsk) nie udało się zdobyć rzutu rożnego w pojedynku z dwoma rywalami
14'
optyczna przewaga Lechii, posiadanie piłki aż 69 procent
14'
ale na razie jedyny celny strzał należał do Radomiaka
17'
gra przerwana, bo na boisku pojawiły się dwie piłki
17'
Durmus (LECHIA Gdańsk) wywalczył rzut rożny
18'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Durmusa (LECHIA Gdańsk) piłka została wybita pod nogi Conrado (LECHIA Gdańsk), który sprzed pola karnego uderzył wysoko nad bramką
20'
po rzucie wolnym, rzut rożny dla Radomiaka, Durmus wybił piłkę po dośrodkowaniu Nascimento
21'
po dośrodkowaniu Machado (Radomiak Radom) w piłkę nie trafił głową Cichocki, a zamykający akcję Abramowicz wyrzucił ją nogą poza bramkę
22'
Abramowicz (Radomiak Radom) stracił piłkę w "16" Lechii
22'
Majchrowicz (Radomiak Radom) minął się z piłką przed własną "16". Strzał Durmusa (LECHIA Gdańsk) zablokował Jakubik (Radomiak Radom)
23'
będzie jeszcze rzut wolny dla Lechii, po faulu na Paixao
23'
piłka po strzale z rzutu wolnego Gajosa (LECHIA Gdańsk) odbiła się od muru i trafiła w "16" do Clemensa (LECHIA Gdańsk), który jednak uderzył nad poprzeczką
23'
to 3. strzał Lechii i 3. niecelny
24'
Angielski domaga się rzutu karnego, gdyż upadł w polu karnym po straciu z Conrado (LECHIA Gdańsk). Sędzia nakazał grać dalej. VAR też nie interweniuje
25'
i jest pierwszy celny strzał Lechii. Majchrowicz (Radomiak Radom) złapał piłkę po uderzeniu Gajosa (LECHIA Gdańsk) z 15-16. metra
27'
kibice gospodarzy się niecierpliwią, skandują, że chcą gola, ale nadal przewaga w posiadaniu piłki Lechii
28'
Radomiak atakuje Lechię dopiero 30-40 metrów przed własną bramką
29'
Machado (Radomiak Radom) pada w polu karnym Lechii po starciu z Koperskim, sędzia nakazał grać dalej. Kontrę gości uruchomił niecelnym podaniem, z połowy rywali na własną Gajos
29'
z trybun "sędzia ch..."
29'
sędzia wstrzymał grę i biegnie do monitora VAR
31'
sędzia wraca na murawę i dyktuje rzut karny dla Radomiaka. Na pewno kontrowersja, bo na powtórka widać było jakby Koperski wyciągnął nogę, a potem ją wstrzymał i do kontraktu z rywalem chyba nie doszło
32'
jeszcze protestuje Kuciak (LECHIA Gdańsk), ale jest odsyłany do bramki przez arbitra, piłkę na 11. metrze już trzyma Angielski
33'
[1:0] Radomiak Radom STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Angielski. Kuciak wyczuł intencję strzelca, rzucił się w prawy róg i odbił piłkę! Niestety, Angielski doszedł do dobitki i głową posłał piłkę w lewy róg bramki Lechii
33'
w statystykach będzie, że Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił karnego, ale mała to pociecha dla bramkarza i Lechii w tej chwili
35'
Żółtą kartką został ukarany Cichocki (Radomiak Radom) po faulu na Paixao
35'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę po centrostrzale Abramowicza (Radomiak Radom)
38'
Durmus (LECHIA Gdańsk) walczył, ale nie zdobył nawet rzutu rożnego
39'
broniący się często w niskim pressingu Radomiak na razie bez większego problemu rozbija ataki Lechii
39'
po przejęciu piłki gospodarze dość szybko przenoszą się pod bramkę Lechii. Jak teraz. Piłka jednak zamiast do Angielskiego trafiła do Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
40'
teraz Angielski na spalonym
40'
Majchrowicz (Radomiak Radom) z trudem wybił piłkę poza bramkę po bardzo dobrym strzale sprzed pola karnego Terrazzino (LECHIA Gdańsk)
41'
bez zagrożenia dla rywali po dośrodkowaniu z narożnika boiska Durmusa (LECHIA Gdańsk)
41'
kontra Radomiaka po rzucie rożnym Lechii. W polu karnym piłki nie opanował Leandro (Radomiak Radom) po podaniu Machado
43'
Koperski (LECHIA Gdańsk) nie pozwolił dośrodkować Abramowiczowi (Radomiak Radom)
43'
dwaj piłkarzy Radomiaka leżą na boisku, pomoc medyczna przy nich
45'
Abramowicz (Radomiak Radom) i Leandro (Radomiak Radom) zostają na boisku
45'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę po dośrodkowaniu
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
przy interwencji Kuciaka (LECHIA Gdańsk) ucierpiał... Nalepa (LECHIA Gdańsk), ale może grać dalej
45+1
Cichocki (Radomiak Radom) zablokował strzał Durmusa (LECHIA Gdańsk)
45+2
pomocy medycznej potrzebuje Gajos (LECHIA Gdańsk), który został uderzony piłką w głowę
45+3
Gajos (LECHIA Gdańsk) może kontynuować grę
45+3
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. RADOMIAK RADOM - LECHIA GDAŃSK 1:0
Lechia ma przewagę, przez 60 procent czasu gry posiadała piłkę, wymieniła ponad 260 podań, gdy rywale niewiele ponad 100. Jednak niewiele z tego wynika pod bramką Radomiaka. Gospodarze dobrze się bronią i jeszcze wyprowadzają kontry. Gdańszczanie oddali tylko dwa celne strzały.
Radomianie dwukrotnie domagali się karnych, sędzia nie podyktował żadnego, ale przy drugiej sytuacji, po obejrzeniu powtórek na monitorze zmienił zdanie, choć na pewno kontrowersja pozostanie. Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił strzał z jedenastki Angielskiego, ale wobec dobitki był bezradny.
Lechia nie jest w tym meczu bez szans, ale musi przyspieszyć grę, w ataku pozycyjnym zagrać z większą finezją, a także uważać na straty piłki, bo po nich następują szybkie ataki rywali. Tego dnia również stałe fragmenty gry biało-zielonych nie zmusiły do większego wysiłku przeciwnika.
46'
drugą połowę rozpoczął Radomiak
46'
obie drużyny bez zmian w składach
46'
z trybun to samo skandowanie jak przed meczem: "Ruska ku..."
47'
dostaje się też Putinowi
49'
zablokowany strzał Leandro (Radomiak Radom)
51'
faule z obu stron. Radomiak ma ich 11, Lechia 8
53'
Lechia nadal w ataku pozycyjnym za wolno, za schematycznie i przewidywalnie
54'
w meczu z Lechem Lechię odmieniły w ofensywie trzy zmiany, które nastąpiły w 58. minucie. Czy będzie powtórka?
55'
rzut rożny dla Lechii
55'
dopiero 3. w tym meczu
56'
Durmus (LECHIA Gdańsk) zamiast dośrodkowywać z narożnika boiska zdecydował się podawać do Koperskiego (LECHIA Gdańsk), który jeszcze faulował Leandro (Radomiak Radom)
57'
jest okazja po poprawy z kornera
57'
Durmus (LECHIA Gdańsk) teraz dośrodkował, Majchrowicz (Radomiak Radom) wypiąstkował piłkę, a jeszcze przy interwencji był faulowany przez Paixao
57'
Majchrowicz (Radomiak Radom) prosi o pomoc medyczną, skarży się na dolegliwości barku
58'
Kochalski (Radomiak Radom), rezerwowy bramkarz Radomiaka, ruszył na rozgrzewkę
59'
Majchrowicz (Radomiak Radom) zostaje między słupkami bramki Radomiaka
60'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Angielskiego
61'
Terrazzino (LECHIA Gdańsk) obił piłkę od Jakubika (Radomiak Radom) i będzie rzut rożny
61'
szykuje się podwójna zmiana w Lechii
62'
bez zagrożenia dla Radomiaka po dośrodkowaniu z narożnika boiska Clemensa (LECHIA Gdańsk)
62'
ale będzie jeszcze kolejny korner
62'
jeszcze raz Clemens (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska, a jako ostatni Durmus (LECHIA Gdańsk) dotknął piłki, która opuściła plac gry
63'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kubicki, w jego miejsce wchodzi Zwoliński.
63'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Clemens, w jego miejsce wchodzi Diabate.
64'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę po strzale Machado (Radomiak Radom), który zakończył szybki atak trójki rywali, a rozpoczął się on od niecelnego podania Terrazzino na własnej połowie
65'
Dumus niecelny strzał z dystansu
66'
Rondon (Radomiak Radom) źle przyjął piłkę i nie mógł strzelać, a próbował mijać Kuciaka (LECHIA Gdańsk), który rzucił się pod jego nogi. Sędzia wskazał na rzut rożny
66'
będzie jednak konsultacja VAR, tutaj ocenia arbiter Raczkowski
67'
sędzia pobiegł do monitora, by obejrzeć poprawki i ocenić, czy nie było kontaktu rąk Kuciaka (LECHIA Gdańsk) z nogami Rondona (Radomiak Radom)
68'
sędzia wraca na boisko i dyktuje rzut karny dla Radomiaka
69'
[2:0] Radomiak Radom STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Angielski z rzutu karnego. Strzał w prawy róg bramki Lechii, Kuciak rzucił się w lewy
70'
sędzia Jarzębak podyktował ostatecznie dwa karne, choć z boiska nie widział żadnego. Przypomnijmy zatem, że sędzią VAR jest Raczkowski, a AVAR - Heinig
72'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie łapie piłkę po strzale Angielskiego sprzed "16"
74'
Radomiak przygotowuje podwójną zmianę
74'
Radomiak Radom przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Rondon, w jego miejsce wchodzi Radecki.
74'
Radomiak Radom przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Machado, w jego miejsce wchodzi Marcus.
74'
Lechia odpowie potrójną zmianą
76'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Conrado, w jego miejsce wchodzi Pietrzak.
76'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gajos, w jego miejsce wchodzi Kryeziu.
76'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
76'
opaskę kapitana przejął Nalepa (LECHIA Gdańsk)
78'
nadal nie klei się gra Lechii w ofensywie
79'
Koperski (LECHIA Gdańsk) w ostatniej chwili dopędził Angielskiego i nie pozwolił na strzał, ale napastnik gospodarzy i tak był na spalonym
80'
i znów Angielski na spalonym
81'
piłka w siatce Radomiaka, ale sędzia gola nie uznaje
81'
nakazał, aby rzut wolny Lechii sprzed pola karnego, został wykonany na gwizdek
82'
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) z rzutu wolnego strzelił nad poprzeczką
84'
Koperski (LECHIA Gdańsk) przewrócił się na wysokości pola karnego rywali, ale sędzia nie odgwizdał faulu
86'
Lechia w drugiej połowy nadal bez celnego strzału
88'
Radomiak przygotowuje zmianę, Lechia wykorzystała już wszystkie
88'
pomoc medyczna Radomiaka na boisku
89'
Radomiak Radom przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Angielski, w jego miejsce wchodzi Maurides.
90'
4 minuty doliczone
90+1
Radomiak Radom przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nascimento, w jego miejsce wchodzi Silva.
90+2
Radomiak w trzech pierwszych meczach tego roku zdobył tylko punkt. Teraz już na trybunach świętowanie
90+3
na spalonym Maurides (Radomiak Radom)
90+3
żółta kartka dla kogoś ze sztabu Lechii
90+4
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Radeckiego (Radomiak Radom)
90+5
niecelny strzał Marcusa (Radomiak Radom)
90+5
KONIEC MECZU. RADOMIAK RADOM - LECHIA GDAŃSK 2:0
Nawet, gdyby narzekać na decyzje VAR i kontrowersje przy rzutach karnych, to nie zmieni to faktu, że po przerwie Lechia zagrała bardzo słabo w ofensywie. Nie oddała żadnego celnego strzału, a w całym meczu skończyło się na dwóch uderzeniach w światło bramki. To stanowczo za mało szczególnie w meczu, w którym walczy się z bezpośrednim rywalem o 4. miejsce. Po przerwie Radomiak miał nawet większe posiadanie piłki i widać było, że dąży po zwycięstwo, a Lechia nie ma atutów w tej konfrontacji.
Obie drużyny zrównały się obecnie punktami, a że rozegrały już między sobą oba mecze to decyduje o wyższym miejscu ich bilans. W Gdańsku było 2:2, w Radomiu 2:0, a zatem Lechia spadła na 5. miejsce w tabeli PKO BP Ekstraklasa po 23. kolejce.

18 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 22 4 7 11 24:39 19
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.
Tabela wprowadzona: 2022-02-28