• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Akademia Piłkarska nie odda Lechii zawodników

jag.
1 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Lechia Gdańsk

Dotychczas Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk przekazała do Lechii SA pełne trzy roczniki piłkarzy (1996-98), a 1 lipca zamierzała to samo uczynić z czwartym. Na zdjęciu Hieronim Gierszewski z pierwszej grupy zawodników, którzy trafili z APLG do spółki. Dotychczas Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk przekazała do Lechii SA pełne trzy roczniki piłkarzy (1996-98), a 1 lipca zamierzała to samo uczynić z czwartym. Na zdjęciu Hieronim Gierszewski z pierwszej grupy zawodników, którzy trafili z APLG do spółki.

Zapowiada się wojna o młodych gdańskich piłkarzy. Lechia SA ogłosiła jednostronnie, że przejmie wszystkie drużyny, od dziewięciolatków poczynając, od Akademii Piłkarskiej Lechia. Jednak stowarzyszenie, które dotychczas szkoliło najmłodszych adeptów futbolu dla biało-zielonych, nie zamierza wydawać swoich podopiecznych do spółki, mającej m.in. zespół ekstraklasy. - To rodzice młodych piłkarzy decydują o tym, w jakim klubie będą w kolejnym sezonie występowały ich dzieci. Użyte stwierdzenie, o przejęciu zawodników sprowadza młodych piłkarzy do roli przedmiotu a nie podmiotu szkolenia piłkarskiego - głosi oświadczenie zarządu APLG, na którego czele stoi Andrzej Juskowiak.Kto powinien szkolić najmłodszych piłkarzy dla Lechii?

W Lechii SA w tym sezonie funkcjonowały cztery zespoły: pierwszy (ekstraklasa), rezerw (III liga) oraz juniorów młodszych i starszych. Młodszych piłkarzy szkoliła Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk, która działa na zasadzie stowarzyszenia. Pomiędzy tymi podmiotami funkcjonowała umowa o współpracy. Najważniejszy jej punkt głosił, że na początku każdego sezonu najstarszy rocznik akademii był przekazywany do spółki. W ten sposób w zasoby Lechii SA w ostatnich latach znaleźli się piłkarze urodzeni w: 1996, 1997 i 1998 roku. 1 lipca do spółki miał trafić cały rocznik 1999.

LECHIA POINFORMOWAŁA O PRZEJĘCIU Z APLG WSZYSTKICH DRUŻYN OD 9-LATKÓW POCZYNAJĄC

Jednak w ostatni piątek, 29 maja Lechia SA jednostronnie ogłosiła, że "Lechia przejmuje szkolenie wszystkich roczników młodych piłkarzy od U-9 do U-19", a ponadto obiecała, że "treningi dzieci i młodzieży będą bezpłatne".

Przeciwko takiej formie przejęcia młodych piłkarzy zaprotestował zarząd Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk. Ocenił on, że to "zerwanie przez Lechię współpracy z Akademią Piłkarską". W przesłanym do naszej redakcji oświadczeniu, podniesiono aspekty natury prawnej i szkoleniowej, które czynią deklarację piłkarskiej spółki nie do przyjęcia dla APLG.

Prezes Andrzej Juskowiak, wiceprezes i dyrektor akademii, Tomasz Bocheński oraz członek Roman Kaczorek, którzy tworzą obecnie zarząd APLG - podkreślają, że "to rodzice młodych piłkarzy decydują bowiem o tym, w jakim klubie będą w kolejnym sezonie występowały ich dzieci".

Ponadto polemizują ze stwierdzeniem Adama Mandziary, prezesa Lechii SA, który oświadczył w piątek: "musimy kompleksowo podejść do szkoleń i to już od najmłodszych lat. A to z kolei w naszej ocenie oznacza trzymanie w jednym ręku całości zadań, jakie stawia się przed trenerami dzieci i samymi małymi zawodnikami".

Zarząd akademii nie kryje zaskoczenia, gdyż przypomina, iż wcześniej nie zgłoszono "zastrzeżeń do dotychczasowego systemu szkolenia dzieci i młodzieży, ani też osoby, które decydują o zakończeniu współpracy "nie znalazły również czasu, aby obserwować pracę trenerów Akademii na poszczególnych jednostkach treningowych".

Poniżej publikuje treść oświadczenia zarządu APLG. Do sprawy na pewno wrócimy choćby dlatego, że na razie w opublikowanych stanowiskach, żadna ze stron nie odniosła się do finansowego aspektu i ekwiwalentów za wyszkolenie przy przepływie piłkarzy pomiędzy APLG a Lechią SA.

Oświadczenie Zarządu Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańskiej
treści oryginalna, wyróżnienia pochodzą od redakcji

W nawiązaniu do informacji o przejęciu przez Lechię Gdańsk SA szkolenia wszystkich roczników młodych piłkarzy (...), informujemy, że Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk w dalszym ciągu zamierza prowadzić szkolenie zawodników zgodnie z założeniami Wieloletniego Planu Szkolenia oraz w dalszym ciągu, wspólnie z Grupą Lotos SA, realizować będzie program Biało-zielona przyszłość z Lotosem, w ramach którego współpracuje z 14 klubami sportowymi na terenie województwa pomorskiego oraz Elbląga, gdzie szkolonych jest ponad 3000 dzieci.

Użyte w informacji Lechii SA sformułowanie iż "Lechia bierze pod skrzydła wszystkie trenujące roczniki" świadczy o braku wiedzy autora tekstu, na temat przepisów Polskiego Związku Piłki Nożnej dotyczących przynależności klubowej zawodników - to rodzice młodych piłkarzy decydują bowiem o tym, w jakim klubie będą w kolejnym sezonie występowały ich dzieci. Użyte stwierdzenie, o przejęciu zawodników sprowadza młodych piłkarzy do roli przedmiotu a nie podmiotu szkolenia piłkarskiego.

Informujemy również, że rozgrywki ligowe, w których uczestniczą poszczególne zespoły w bieżącym sezonie pozostają przynależne do klubu Akademia Piłkarska Lechia Gdańsk, i poszczególne roczniki przystąpią do treningów, obozów i rozgrywek zgodnie z wcześniej założonym planem, w najwyższych klasach rozgrywkowych.

Niestety z żalem zauważamy, że żadna z osób wymienionych w artykule, które - jak wynika z jego treści - podjęły decyzję w sprawie zmiany systemu szkolenia nie zgłaszała dotąd zastrzeżeń do dotychczasowego systemu szkolenia dzieci i młodzieży, ani nie podjęła merytorycznej dyskusji z Akademią na ten temat, co nie powinno dziwić w tym kontekście, że żadna z tych osób nie znalazła również czasu, aby obserwować pracę trenerów Akademii na poszczególnych jednostkach treningowych.

Zarząd Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk stoi na stanowisku, że decyzja Lechii Gdańsk SA nie służy tworzeniu pozytywnej atmosfery wokół klubu, którego ogromną część stanowią także młodzi piłkarze, ich rodzice oraz trenerzy Akademii, którzy każdego dnia wykonują ogromną pracę na rzecz Lechii Gdańsk.

Zarząd Akademii Piłkarskiej Lechia Gdańsk

jag.

Kluby sportowe

Opinie (124) 1 zablokowana

 • (7)

  Mam rozumieć, że dziecko stanie się własnością Lechii i to Lechia będzie decydować o karierze dziecka? Gdy rodzic np. się przeprowadzi do Krakowa i dziecko zacznie tam trenować to Lechia będzie mogła żądać od rodziców zwrotu kosztów za czas szkolenia w Lechii? Wolę płacić i mieć wpływ na to co będzie się działo z moim dzieckiem.

  • 68 7

  • (2)

   Dokładnie tak, a jak sprawdzisz w regulaminie PZPN ile to kosztuje to się zdziwisz :( i nie wierz tym ludziom, że w przyszłości się "dogadamy". Wiem coś na ten temat jeśli chodzi o obietnice tych ludzi.

   • 20 2

   • (1)

    przy zmianie szkoły z innego województwa do 16 roku odchodzą dzieci za darmo

    • 8 0

    • niestety nie w momencie zmiany klubu przez mojego syna wiek 10 lat jeżeli by klub nie odstąpił od kwoty za wyszkolenie koszt wyniósłby ok 200 zł i nieważne ze za trening płacisz za sprzęt też za turniej i wszystko co związane z treningami wraz z dojazdami na obozy i turnieje

     • 3 0

  • Dokladnie,zwlaszcza ze to tylko 100zl.

   • 5 0

  • Akademii Piłkarskiej LG

   nie chodzi o dzieciaki, tylko o kaskę płynącą na działaczy :)
   Nawet w niszowych klubach i nie tylko piłkarskich są pewne kwestie finansowe przy zmianie barw klubowych i rodzice mają tu niewiele do powiedzenia, bo są to przepisy danych związków sportowych. Dzieciak taki może zrezygnować z trenowania ale nie może zacząć treningów w innym klubie bez porozumienia i wypłaty ekwiwalentu za wyszkolenie. W APLG (ale i w innych klubach) jest to o tyle śmieszne,że rodzice płacą za udział w treningach ale w momecie próby zmiany klubu okazuje się, że muszą zapłacić 8-P

   • 6 5

  • teraz jest dla Lechii kluczowy moment - weryfikacji obietnic z realiami (1)

   zobaczymy co się stanie po sezonie - czy młodsi gracze, którzy wyróżnili się (Gerson, Nazario, Colak) zostaną w klubie, czy nastąpi "biznesowa wymiana",
   młodzież w obecnych gdańskich realiach po osiągnięciu wieku 16-17 lat ma szanse rozwinąć się ... w Białymstoku

   • 11 0

   • Colak się wyróżnił? Chyba pudłowaniem na potęgę

    • 5 0

 • (1)

  Juskowiakowi chcą zabrać dzieci?
  Za darmo szkolić będą czy to realne?

  • 18 1

  • https://www.pzpn.pl/public/system/files/site_content/691/352-Uchwa%C5%82a%20nr%20VIII%20121%20z%2016%20czerwca%202011.pdf

   • 0 0

 • No to się zaczyna!
  A miało być tak fajnie. Wywiady miały być, telewizja..

  • 24 4

 • Hahaha!

  Forsa misiu, forsa!!

  • 18 1

 • Bo trzeba sobie trenować na Gedani a nie w kołchozie. (6)

  • 34 22

  • W Gedani nie ma trenowania, ponieważ nie ma tam trenerów.

   System szkolenia w tym klubie jest na żenująco niskim poziomie. Trenerzy bardziej myślą o swoim szkoleniu, niż powierzonych im dzieci. Brak kontaktu z trenerami. Brak dążenia do osiągnięcia sukcesu sportowego. Na każdym kroku widoczny jest minimalizm. Ilu wychowanków tego klubu grającego w lidze okręgowej, gra obecnie w drużynie seniorów?

   • 10 4

  • tu miałbym watpliwości (3)

   W przypadku Gedani wszystko zależy od tego czy trener gdzieś jeszcze trenuje innych chłopców i czy nie ma zamiaru sprowadzać do klubu znanych sobie chłopców np ze szkoły. Wówczas reguły robi dla nich miejsce w Grupie A a innych zsyła do Grupy B gdzie treningi są na żenującym poziomie i dzieci tylko cofają się w rozwoju . Natomiast trener dba tylko o gr A przykładem był obóz zimowy na początku tylko dla grup A. Przyglądając się to po zmianie trenerów spora część roczników poszła w dół lub zatrzymała się w miejscu

   • 2 1

   • Treningi (2)

    Gwarantuje Ci, że w grupie A również poziom treningów jest bardzo słaby. Trenerzy nie potrafią zmotywować chłopców do przychodzenia na treningi. W ciągu tygodnia z całej grupy przychodzi "góra" połowa zawodników. Największa frekwencja jest w piątek, ponieważ wtedy trener wyznacza zawodników na ligę. Ciekawe, czy klub informuje rodziców, że ich pociechy nie chodzą na treningi? Wystarczyłoby podawać frekwencje miesięczną na stronie klubu, W końcu 120zł, to dla niektórych nie mały wydatek.

    • 2 1

    • no żesz nie wytrzymam (1)

     "Trenerzy nie potrafią zmotywować chłopców do przychodzenia na treningi"

     To trenerzy maja to robić???? Skoro masz bachora, lenia, cwaniaczka, durnia z przybetonowanym tabletem lub smartfonem, którego sam mu kupiłeś, co co się dziwisz???"Se przyjde w piontek, cos tam poodbijam i mnie wezmo do składu na sobotę, a jak nie to tata załatwi" Takie łajzy wychowujecie.

     "Ciekawe, czy klub informuje rodziców, że ich pociechy nie chodzą na treningi?"
     Co to klub obchodzi? Albo się ktoś angażuje albo wypad. Jak na ciebie nie można liczyć to nawet jakbyś był Messim to i tak cię nie ma. Co to jest, obowiązkowe zajęcia??? Zajmij się dzieciakiem, pokaż, że tobie też zależy, że to jest coś fajnego. Nauka, rywalizacja, przyjaźń itp itd. A nie leczenia kompleksów tatusia i że synkowi się należy.

     • 7 1

     • Mój akurat chodzi na wszystkie treningi prymitywny przygłupie!!!

      • 2 0

  • gedania ---- porazka

   • 4 5

 • Po co Lechii młodzież skoro na nich nie stawia. Taka smutna prawda.

  • 45 3

 • Akademia piłkarska Lechia Gdańsk 2004 rocznik podbiła warszafkę. (4)

  W weekend rocznik 2004 Akademii Piłkarskiej Lechii Gdańsk zajął 1 miejsce w Turnieju Białe Orły Cup organizowanym przez Barcelonę w Warszawie!!
  w grupie rozbili warszawską Barcelonę 4:0, w finale pokonali grecki Panathinaikos Ateny 5:1!! Rocznik 2005 zajął w swojej kategorii wiekowej 2 miejsce. To te szkolenie nie jest złe jak to przedstawiają dziwni ludzie z otoczenia pana Prezesa M.
  Brawo chłopaki i Trenerzy, widać efekty waszej ciężkiej pracy na treningach.

  • 50 2

  • Rocznik 2005 w tym samym turnieju

   wygrał m.in. z Legia Warszawa 4:2, w półfinale rozbił Barcelonę 3:0,w finale uległ Tottenham Hotspur 1:2

   • 6 0

  • Bzdura!

   Dla niewtajemniczonych! Praca trenerów Lechii ma niewiele wspólnego z trenowaniem dzieci, a tym bardziej z wychowaniem! To jest selekcja!
   Zabieranie dzieci z mniej zamożnych klubów, wprowadzanie do składu poszczególnych grup wiekowych i pozbycie się bezpardonowo jeśli ich forma spada ( patrz umiejętności ). I kradniemy nowych, nad którymi pracowali trenerzy z mniejszych klubów i historia powtarza się w kółko ....... Pomijam fakt, że dzieci są na różnych etapach rozwoju fizycznego i psychicznego, więc realna ocena ich możliwości jest trudna w najmłodszych latach. A później słyszę podobne bzdury " ten wcale nie był najbardziej uzdolniony, a zrobił największą karierę!!! ") Popatrzcie ilu wychowanków gra w Lechii - to jest miernik ich umiejętności wychowawczych i trenerskich! Ale rodzicom rozum przesłania kasa, jaką ich pociechy zarobią w przyszłości! Ludzie dbajcie o swoje dzieci, bo później kasyno i nałogi, jak większość młodych piłkarzy. Mój kolega powiedział ostatnio, że chce mieć syna, nie piłkarza. Pozdr. i trzymam mimo wszystko kciuki za dzieci! John.

   • 8 3

  • typowe

   typowe podejscie trenera i rodzica: liczy sie tylko wynik

   • 3 0

  • Arka - Lechia 3-1

   Juniorzy Lechii nie byli tacy mocni ... 1-3 z Arką :)

   • 3 0

 • Wychowankowie

  Taki apel do rodziców, omijajcie Lechię z daleka, jeśli Wasze dziecko ma talent i chce grać w piłkę, to wykupcie kartę jak najwcześniej (płaci sie dużo mniej). Wyznacznikiem tego gdzie posłać swoje dziecko powinna być liczba wychowanków w pierwszym zespole. W Lechii wychowankowie są tylko do kopania w III lidze.

  • 37 12

 • Postronny kibic może nie bardzo wiedzieć o co w tym wszystkim chodzi.

  A jak nie wiadomo o co chodzi to wiadomo, że chodzi o pieniądze.

  • 29 0

 • Oj Panie prezesie Mandziara.. (2)

  Dlaczego pan tak kłamie? Robi pan wszystko, żeby zniszczyć coś, co jest budowane przez tyle lat i co mogłoby przynieść panu korzyści? Słucha pan opinii pana Jóźwiaka, który jest od 2 tygodni w klubie, pana Jarka Bieniuka, który może i był dobrym kopaczem, ale jeżeli chodzi o sprawy trenerskie, to powinien jeszcze troszkę zasięgnąć wiedzy,
  pana trenera Józefa Gładysza, który w dresie Lechii firmuje swoje prywatne obozy sportowe (fakt, ktoś mu na to pozwolił, a on czerpie na tym korzyści).
  Z grup naborowych, które pan Józek prowadził, dużo dzieci nie trafiało do Lechii, gdyż pan trener nie miał czasu przejechać się po szkołach i zaprosić dzieci na trening - tak jak to czynili jego poprzednicy.
  Słucha pan podpowiedzi pana Wojciechowskiego, który oszukiwał dzieci na obozach, a teraz próbuje wcisnąć do pracy swoich kolegów z Pomorza.. mówi pan o managerach, którzy podpisują kontrakty z dziećmi, więc jak pan wytłumaczy fakt podpisywania umów z zawodnikami przez pana Tomka Dawidowskiego (managera), który ma być też trenerem w waszym klubie. Czy to moralne???
  A może ktoś będzie czerpał korzyści na prowizjach???
  Jeżeli tak ma wyglądać pana klub i szkolenie młodzieży, to życzę panu powodzenia, ale proszę o jedno: niech pan nie kłamie i nie obraża ludzi związanych z APLG!!!

  • 86 9

  • używaj dużych liter

   • 0 7

  • Prezes Mandziara

   Zawsze niszczy to, co dobre! Odwołał super zarząd, bo nie chcieli Hajty zatrudnić. Pytam sie, gdzie jest teraz Hajto i jego druzyna7?? Teraz kładzie łapę na Akademie.Mandziara czego się nie dotknie, to niszczy . Swoją firmę zbanczyl też! !!

   • 9 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Górnik Łęczna
20 kwietnia 2024, godz. 17:30
10% Górnik Łęczna
28% REMIS
62% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 28 61 67.9%
2 Łukasz Gawlik 28 59 57.1%
3 Miś Beżuś 28 57 67.9%
4 Mariusz Kamiński 28 56 60.7%
5 Mirosław P. 28 55 64.3%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Lechia Gdańsk 27 16 5 6 46:22 53
2 Arka Gdynia 27 15 7 5 45:27 52
3 GKS Katowice 27 13 6 8 47:28 45
4 Wisła Kraków 28 12 9 7 52:35 45
5 Górnik Łęczna 27 11 12 4 30:24 45
6 Motor Lublin 27 13 6 8 38:33 45
7 GKS Tychy 27 14 3 10 35:31 45
8 Wisła Płock 27 11 9 7 39:36 42
9 Odra Opole 27 11 7 9 32:28 40
10 Miedź Legnica 27 9 11 7 35:28 38
11 Stal Rzeszów 28 10 6 12 40:45 36
12 Chrobry Głogów 27 9 6 12 29:41 33
13 Znicz Pruszków 28 9 4 15 24:36 31
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 27 7 9 11 40:42 30
15 Polonia Warszawa 28 7 9 12 35:41 30
16 Resovia 27 7 4 16 28:49 25
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 28 4 10 14 23:45 22
18 Zagłębie Sosnowiec 28 2 9 17 19:46 15
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 28 kolejki

 • Górnik Łęczna - LECHIA GDAŃSK (sobota, godz. 17:30)
 • ARKA GDYNIA - Wisła Płock (niedziela, godz. 12:40)
 • Stal Rzeszów - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:2 (2:0)
 • Polonia Warszawa - Zagłębie Sosnowiec 3:3 (1:2)
 • Znicz Pruszków - Wisła Kraków 2:3 (2:0)
 • sobota
 • GKS Tychy - Resovia
 • Odra Opole - Chrobry Głogów
 • niedziela
 • Miedź Legnica - Motor Lublin
 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - GKS Katowice

Ostatnie wyniki Lechii

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
92% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
5% Bruk-Bet Termalica Nieciecza
7 kwietnia 2024, godz. 15:00
HIT
20% GKS Katowice
26% REMIS
54% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane