"Ryba" i "Kalka" w ME

13 listopada 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

W 68. minucie Lechia zdobyła kontaktowego gola i do końca spotkania mogła grać z przewagą jednego zawodnika. Niestety, zamiast wyrównania była kolejna bramka dla ŁKS. Tym samym gdańszczanie w meczu 13. kolejki Młodej Ekstraklasy przegrali w Łodzi 2:4 (0:3). Hat-trickiem popisał się Adrian Świątek.

Bramki: Świątek 35, 45, 90, Kuklis 14 (karny) - Boszke 58, Brede 68 (karny).

LECHIA: Kubiński - Wojtkiewicz, Osłowski, Brede, Sterczewski (45 Wiech) - Kądziela (68 Gacek), Pietroń, Kośnikowski (45 Stępień), Kalkowski - Rybski, Boszke (68 Grzywacz).

Tego mało kto się spodziewał. Do drużyny Młodej Ekstraklasy odesłany został Maciej Kalkowski, a przede wszystkim zaskoczeniem była obecność w tym gronie Andrzeja Rybskiego! Obaj na tym szczeblu rozgrywek zagrali po raz pierwszy w tym sezonie.

Biało-zieloni fatalnie zagrali zwłaszcza do przerwy, choć w obu połowach nie ustrzegli się goli do szatni i one okazały się decydujące. W 67. minucie, przy wyniku 1:3 Dominik Dyhdalewicz za zatrzymanie piłki ręką we własnej "16" otrzymał czerwoną kartkę, a przeciwko ŁKS podyktowany został rzut karny.

Pewnym egzekutorem jedenastki był Krzysztof Brede. Tym samym gdański obrońca zrehabilitował się za sytuację z 14. minuty. To po jego faulu gospodarze uzyskali karnego, po którym otworzyli wynik spotkania.

Gdy wydawało się, że w liczebnej przewadze Lechia co najmniej zremisuje, już w doliczonym czasie gry nadziała się na kontrę, którą na trzecią swoją bramkę tego dnia zamienił Świątek. 22-letni napastnik rodem z Poznania w dorosłej ekstraklasie zaliczył dotychczas 13 meczów i strzelił jednego gola. Natomiast formą błyszczy w rozgrywkach młodzieżowych. Mierzący zaledwie 174 centymetrów piłkarz w tym sezonie ma już na koncie osiem trafień!

Pozostałe wyniki 13. kolejki: Arka Gdynia - Cracovia 2:2 (1:0), Legia Warszawa - GKS Bełchatów 1:0 (1:0), Śląsk Wrocław - Ruch Chorzów 3:2 (1:2), Piast Gliwice - Polonia Warszawa 3:4 (1:1), Wisła Kraków - Odra Wodzisław 3:1 (1:0), Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:1), Lech Poznań - Polonia Bytom 0:1 (0:0).