Lechia pokonała w sparingu Bałtyk

Zwycięstwo Lechii mogło być bardziej okazałe, gdyż kolejnych szans na gole nie brakowało. Tutaj szansa Milosa Krasicia

Piłkarze ekstraklasowej Lechii Gdańsk pokonali w sparingu III-ligowy Bałtyk Gdynia 5:0 (3:0, 0:0, 2:0). Grano trzy tercje po 30 minut każda. Głównie w pierwszej i ostatniej, kiedy to gospodarze strzelili wszystkie gole, potwierdziła się różnica wynikająca z klas rozgrywkowych, w których na co dzień występują te drużyny.

Kuświk 83, 88, Balde 11, M.Paixao 17, F.Paixao 24

LECHIA (I tercja): Podleśny - Milos, Augustyn, Wojtkowiak, M.Wiśniewski - F.Paixao, Matras, Lipski, Krasic, Balde - M.Paixao
(II tercja): Podleśny (47 Zelenika) - Wojtkowiak, Augustyn, Nalepa, Milos - Krasic, Matras, Schikowski - Arak, Kuświk, Balde
(III tercja): Zelenika - Kopania, Nalepa, Matras, Milos - Arak, Schikowski, Mila, Lipski, Balde - Kuświk

BAŁTYK: Matysiak (45 Szulc) - Korpalski, Kostuch, Szur, Kochanek - Kuzimski, Demianczuk, Letniowski, Duszkiewicz, Kołodziejski - Duda oraz Gołubiński, Regulski, Proena, Wesołowski, Malanowski, Klecha, Podkański

Tylko najwierniejsi kibice przyszli oglądać sparing Lechii z Bałtykiem. Nie było kłopotów by zmieścić się w limicie 825 osób, dla których udostępniono trybuny. Do wizyty przy ul. Traugutta odstraszała pogoda. Przyszło bowiem grać przy padającym deszczu i silnym wietrze.

Gospodarze zagrali bez pięciu kadrowiczów oraz bez siedmiu innych piłkarzy z kadry pierwszej drużyny, którzy się leczą bądź tego dnia otrzymali wolne. Nie było też trenera Adama Owena, który przebywa na zgrupowaniu reprezentacji Walii. Zastępujący go Maciej Kalkowski sprawdził w sparingu m.in. dwóch 16-latków z zespołu juniorów młodszych: Marcina WiśniewskiegoJana Kopanię. Natomiast przez pełne 90 minut pozwolił się zaprezentować jedynie: Mate Milosowi, Mateuszowi MatrasowiRomario Balde.

Romario Balde zdobył pierwszą bramkę w sparingu z Bałtykiem Gdynia oraz miał udział przy golach na 3:0 i 5:0. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl
W trakcie trzech tercji każda zmieniał się skład i ustawienie Lechii. Najlepiej gospodarze zaprezentowali się w pierwszych 30 minutach gry oraz pod koniec spotkania. W inauguracyjnej odsłonie atakowali zdecydowanie, wykorzystując także dużą niepewność na początku sparingu Bałtyku. Po golu zdobyli bracia MarcoFlavio Paixao. Natomiast rejestr bramkowy otworzył Romario Balde.

Co ciekawe Flavio asystował przy golu Romario, a ten odwdzięczył mu się tym samym, gdy poprawiano wynik na 3:0. Natomiast przy drugim trafieniu decydujące podanie należało do Milosa Krasicia, a akcje rozpoczął ustawiony na boku obrony Wiśniewski.

W drugiej tercji najbliżej poprawienia rezultatu był Krasić. Jego strzał został jednak wybity z bramki Bałtyku.

W trudnych warunkach atmosferycznych, w deszczu i przy silnym wietrze przyszło grać piłkarzom Lechii i Bałtyku

Czym dłużej trwał mecz, a i nieco poprawiły się warunki, goście prezentowali się odważniej. Próbowali nawet grać pressingiem na połowie gospodarzy. Jednak honorowego gola nie zdobyli. Najbliżej powodzenia był w trzeciej tercji Kewin Wesołowski, który z wolnego strzelił w poprzeczkę. Natomiast jeszcze przy 0:0 piłkę do siatki gospodarzy posłał Adrian Kochanek. Sędzia, mimo protestów biało-niebieskich, odgwizdał spalonego.

W końcówce III-ligowcy wyraźnie opadli z sił. W bramce trener Sebastian Letniowski sprawdził od 45. minuty Marka Szulca. 22-latek jest wychowankiem Olimpii Grudziądz, a wiosnę 2016 spędził na wypożyczeniu w Jarocie Jarocin. W Gdańsku dwukrotnie sięgnął do siatki, a raz ratował się faulem poza własnym polem karnym, po którym dostał żółtą kartkę.

Lechia poprawiła rezultat w końcówce spotkania. Dwa gole strzelił Grzegorz Kuświk. Podobała się zwłaszcza akcja, która poprzedziła pierwsze z tych trafień. Napastnik strzelił głową po dośrodkowaniu Sebastiana Mili. Napastnik miał zresztą szansę na hat-tricka, ale przegrał pojedynek sam na sam z Szulcem. Nad swoimi dokonaniami w sparingu nie chciał jednak się rozwodzić.

- Z wywiadami poczekajmy aż zagram równie skutecznie w meczu ligowym - mówił po spotkaniu Kuświk.

Grzegorz Kuświk strzela gola na 4:0