Polacy zdominowali ME na miniżużlu w Gdańsku, ale Francuz został mistrzem świata

mip.
22 lipca 2023, godz. 07:00
Opinie (19)
aktualizacja: godz. 16:25 (23 lipca 2023)
Zmagania czołowych miniżużlowców na świecie w Gdańsku obejrzeć będzie można za darmo w dniach 22-23 lipca. Zmagania czołowych miniżużlowców na świecie w Gdańsku obejrzeć będzie można za darmo w dniach 22-23 lipca.

Polscy miniżużlowcy zdominowali zawody European 125cc Youth Track Racing Cup, uznawane za mistrzostwa Europy w miniżużlu. Triumfował Mieszko Mudło, drugi był Krzysztof Harendarczyk, a trzeci Jakub Plutowski. Na gdańskim torze odbyły się także mistrzostwa świata pod nazwą FIM Track Racing Youth Gold Trophy. Najlepszy w nich był Francuz Noah Urda.

Aktualizacja, 23.07.2023, godz. 16:25

Francuz Noah Urda został mistrzem świata w miniżużlu. Reprezentant "Trójkolorowych" zwyciężył w zawodach FIM Track Racing Youth Gold Trophy, zdobywając komplet 12 punktów. Za jego plecami na podium uplasowali się Niemiec Thies Schweer i Ukrainiec Makar Lewiszyn. Tuż za nimi znalazł się Polak Jakub Plutowski, który zdobył 10 "oczek".

Klasyfikacja FIM Track Racing Youth Gold Trophy:
1. Noah Urda (Francja) - 12 (3,3,3,3)
2. Thies Schwer (Niemcy) - 11+3 (3,3,2,3)
3. Makar Levishyn (Ukraina) - 11+2 (3,3,3,2)
4. Seth Norman (Wielka Brytania) - 11+1 (3,3,2,3)
5. Mieszko Mudło (Polska) - 10 (2,3,2,3)
6. Jakub Plutowski (Polska) - 10 (2,2,3,3)
7. Mike Jarczewski (Niemcy) - 9 (3,3,1,2)
8. Krzysztof Harendarczyk (Polska) - 8 (3,1,3,1)
9. Karel Prusa (Czechy) - 8 (2,1,3,2)
10. Oliver Bovingdon (Wielka Brytania) - 7 (2,2,2,1)
11. Petr Marek (Czechy) - 6 (1,2,1,2)
12. Franciszek Szczyrba - (Polska) - 5 (2,3)
13. Stene Theo Pijper (Wielka Brytania) - 5 (2,2,1,0)
14. Zakhar Lustiuk (Ukraina) - 5 (1,1,1,2)
15. Levi Bohme (Niemcy) - 4 (0,0,3,1)
16. Jordan Holstein (Niemcy) - 4 (2,0,2,w)
17. Volodymyr Skorokhod (Ukraina) - 4 (0,1,2,1)
18. Stepanka Nyklova (Czechy) - 4 (0,1,1,2)
19. Kristians Murnieks (Łotwa) - 4 (1,2,1,w)
20. Boris Charbonnier (Francja) - 2 (1,0,0,1)
21. Silvar Avi (Estonia) - 2 (1,1,0,0)
22. Niek Meijerink (Holandia) - 1 (1,w,0,0)
23. Andre Damian (Rumunia) - 1 (w,w,d,1)
24. August Lattik (Estonia) - 0 (0,0,0,0)
25. Tajo-Nicolas Groh (Austria) - (0,0,0,0)
26. Antoni Jabłoński (Polska) - (0,0,0)

Uczestnicy FIM Track Racing Youth Gold Trophy. Uczestnicy FIM Track Racing Youth Gold Trophy.

Mieszko Mudło zwyciężył w zawodach European 125cc Youth Track Racing Cup, zostając mistrzem Europy na motocyklach o pojemności 125cc. Polacy zresztą zdominowali te zawody, bo w finale pojechali tylko biało-czerwoni. Drugi był Krzysztof Harendarczyk, a trzeci Jakub Plutowski. Z kolei Franciszek Szczyrba zanotował upadek w decydującym biegu.
Podium zawodów European 125cc Youth Track Racing Cup. Podium zawodów European 125cc Youth Track Racing Cup.

Wyniki European 125cc Youth Track Racing Cup w Gdańsku:

Grupa 1
1. Jakub Plutowski (Polska) 11 (3,3,3,2)
2. Karel Průša (Czechy) 10 (2,2,3,3)
3. Krzysztof Harendarczyk (Polska) 9 (d,3,3,3)
4. Zachar Lustiuk (Ukraina) 9 (3,3,2,1)
5. Mike Jarczewski (Niemcy) 8 (1,2,2,3)
6. Oliver Bovingdon (Wielka Brytania) 7 (2,2,2,1)
7. Kristians Murnieks (Łotwa) 6 (0,2,3,1)
8. Štépanká Nyklová (Czechy) 5 (1,1,3,0)
9. Wołodymyr Skorohod (Ukraina) 5 (1,2,1,1)
10. August Lattik (Estonia) 3 (0,1,0,2)
11. Tajo-Nicolas Groh (Austria) 2 (2,0,0,0)
12. Jordan Holstein (Niemcy) 2 (1,d,1,w) 2
13. Boris Charbonnier (Francja) 1 (0,0,1,0) 14
14. Antoni Jabłoński (Polska) NS

Grupa 2
1. Mieszko Mudło (Polska) 12 (3,3,3,3)
2. Noah Urda (Francja) 10 (3,3,1,3)
3. Franciszek Szczyrba (Polska) 9 (2,3,3,1)
4. Thies Schwer (Niemcy) 7 (0,1,3,3)
5. Seth Norman (Wielka Brytania) 7 (1,1,3,2)
6. Levi Böhme (Niemcy) 6 (2,2,0,2)
7. Makar Lewiszyn (Ukraina) 6 (2,t,2,2)
8. Petr Marek (Czechy) 6 (1,3,1,1)
9. Wiktor Klecha (Polska) 4 (2,2)
10. Stene Theo Pijper (Wielka Brytania) 4 (1,1,0,2)
11. Niek Meijerink (Holandia) 3 (0,0,2,1)
12. Andrzej Smulkiewicz (Łotwa) 3 (2,1,t,0)
13. Topias Manner (Finlandia) 1 (1,0,0,w)
14. Silvar Avi (Estonia) 0 (0,0,0,0)

Półfinał 1: Harendarczyk, Plutowski, Urda, Schweer
Półfinał 2: Mudło, Szczyrba, Prusa, Lustiuk
Finał B: Schweer, Prusa, Urda, Lustiuk
Finał A: Mudło, Harendarczyk, Plutowski, Szczyrba (w)

To będzie prawdziwe święto miniżużla w Gdańsku. W dniach 22-23 lipca nad morzem rywalizować będą najlepsi zawodnicy z całego świata. Łącznie do Gdańska zawita 40 zawodników, którzy startować będą na motocyklach o pojemności 125 cc. Wśród nich mogą być tacy, którzy za kilka lat będą gwiazdami światowego żużla. Co ciekawe pojawi się także jedna dziewczynka, Czeszka Štépanká Nyklová.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk na 4. miejscu? Zagłosuj, jak skończą sezon zasadniczy żużlowcy Zdunek Wybrzeże Gdańsk na 4. miejscu? Zagłosuj, jak skończą sezon zasadniczy żużlowcy

Na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego odbędą się dwa turnieje, które służyć mają nie tylko sportowej rywalizacji, ale także popularyzacji i upowszechnianiu żużla wśród dzieci oraz młodzieży. Wstęp na jedne i drugie zawody jest wolny. Łącznie kibice zobaczą co najmniej 54 wyścigi. Jedyna różnica względem klasycznych imprez żużlowych będzie taka, że młodzi zawodnicy pojadą na dystansie 3 okrążeń.

- Na starcie w Gdańsku staną zawodnicy, którzy dopiero wchodzą w żużlowy świat, ale kibiców czeka poważne ściganie. Zapraszamy fanów żużla na stadion im. Zbigniewa Podleckiego. Wstęp jest bezpłatny, a będzie można zobaczyć w akcji największe talenty światowego speedwaya, które może już za kilka lat będą dominować na torach w kategorii seniorów - mówi Marcin Skabowski ze Stowarzyszenia Żuraw Gdańsk, które jest organizatorem weekendowych imprez na gdańskim torze -
W sobotę, 22 lipca o godz. 14 odbędą się zmagania w ramach European 125cc Youth Track Racing Cup, czyli zawodów organizowanych przez FIM Europe. Na starcie stanie aż 28 zawodników, którzy zostali podzieleni na dwie grupy (13 uczestników + rezerwowy). Odbędą się cztery serie startów. Następnie po czterech najlepszych zawodników z obu grup wywalczy awans do półfinałów. Ci, którzy zajmą w nich miejsca 1-2 wejdą do finału A, ci z miejsc 3-4 trafią do finału B.

Przeczytaj relację z zawodów miniżużla, które w Gdańsku odbyły się pod koniec czerwca Przeczytaj relację z zawodów miniżużla, które w Gdańsku odbyły się pod koniec czerwca

W turnieju nie zabraknie Polaków. Nasz kraj reprezentować będą: Krzysztof Harendarczyk, Jakub Plutowski, Mieszko MudłoFranciszek Szczyrba. Rezerwowymi będą gdańszczanin Antoni Jabłoński oraz Wiktor Klecha.

Dodajmy, że ta impreza rozgrywana od 2004 roku w Polsce gości po raz trzeci. Wcześniej dwukrotnie odbyła się w Toruniu, a w 2017 roku na najniższym stopniu podium stanął Bartosz Tyburski, junior Zdunek Wybrzeża. Wygrali w niej choćby: Jan Kvech czy Dmitri Berge, dobrze znany z polskich torów żużlowych.