• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kobieca piłka w Trójmieście. Sztorm wycofany, APLG i Biało-zielone nadal w grze

Karol Żebrowski
21 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Młode zawodniczki Sztormu przegrały w rundzie jesiennej wszystkie spotkania. Młode zawodniczki Sztormu przegrały w rundzie jesiennej wszystkie spotkania.

Drużyna piłkarek Sztormu AWFiS Gdańsk została wycofana z rozgrywek I ligi ze względu na problemy kadrowe. Wciąż będą jednak działać III-ligowe rezerwy. Na przeciwnym biegunie są I-ligowa Akademia Piłkarska LG oraz II-ligowe Biało-Zielone Gdańsk, które szykują się do inauguracyjnych spotkań. Te drugie swoje mecze muszą rozgrywać jednak w Sopocie. Za tydzień w cyklu o niższych ligach napiszemy o powrocie na boiska drużyn B klasy i zespole, który choć gra pod trójmiejskim szyldem, to jest także związany z innym regionem Polski.Cztery lata temu Sztorm świętował awans do EkstraligiZespół Sztormu AWFiS Gdańsk jeszcze do niedawna walczył o najwyższe laury polskiej piłki klubowej. W latach 2015-2017 klub brał udział w rozgrywkach dkstraligi, a dodatkowo jego młodzieżowe drużyny sięgały po najważniejsze medale zmagań juniorskich. Komfortową sytuacja zmieniła się jednak wraz z końcówką sezonu 2016/2017 i degradacją, o której przesądził ostatni mecz z GOSiR Piaseczno.

W maju 2017 roku Sztorm przegrał decydujący mecz o utrzymanie w ekstralidze. Przypomnij sobie relację z tego spotkania- Pomimo spadku, nasz zespół prezentował się na tyle dobrze, iż większość dziewczyn otrzymała propozycję z klubów ekstraligi. W związku z naszą sytuacją nie robiliśmy im przeszkód i pozwoliliśmy na odejście piętnastu zawodniczkom. Nasza kadra musiała zostać diametralnie przebudowana. Mamy dobre szkolenie, więc nie szukaliśmy opcji zewnętrznych, a postawiliśmy na wychowanki - wspomina Krzysztof Własny, prezes Sztormu AWFiS Gdańsk.
Nowa drużyna bez kompleksów przystąpiła do rozgrywek i pomimo bardzo młodej kadry, była jedną z czołowych zespołów I ligi. Zaowocowało to czwartym miejscem na koniec sezonu.

- Wtedy sytuacja powtórzyła się. Ponownie inne drużyny zaczęły kusić nasze zawodniczki lepszymi propozycjami kontraktu. Oferty spływały nawet jeszcze w trakcie trwania sezonu. Tym razem nasza sytuacja była zupełnie inna. Nie spadliśmy, byliśmy po dobrym sezonie, a w kolejnym chcieliśmy zagrać o awans. Niestety, nie mieliśmy dużo do powiedzenia. Ponownie ze Sztormem pożegnało się większość kadry - mówi Własny.
Kolejna przebudowa nie miała już tak dobrych skutków, jak ostatnie zmiany. W rundzie jesiennej Sztorm grający samymi juniorkami przegrał wszystkie jedenaście spotkań. Nie to było jednak głównym powodem złożenia pisma o wycofanie zespołu z rozgrywek.

- Zaczęliśmy sezon z kadrą liczącą siedemnaście zawodniczek. Trzy dziewczyny wykruszyły nam się w trakcie sezonu. Po zakończeniu rundy okazało się, że kolejne trzy muszą przejść operacje. W związku z regulacjami dotyczącymi wieku piłkarek uczestniczących w zmaganiach I ligi, nie mieliśmy alternatyw. Pozyskanie zawodniczek z zewnątrz też nie wchodziło w grę. Z ciężkim sercem musiałem podjąć decyzję o wycofaniu zespołu z rozgrywek. Wydaje mi się, że dziewczyny, znając naszą sytuację, przyjęły złą informację ze zrozumieniem. Nasze zawodniczki będą teraz brały udział w zmaganiach III ligi, gdzie występuje druga drużyna Sztormu. To przykry moment, ale nie mam obaw co do przyszłości klubu. Cały czas szkolimy, rozwijamy się i wierzę, że w niedalekiej przyszłości będziemy w stanie wrócić nawet do rozgrywek ekstraligi. Sytuacje z odejściami dały nam też sporo do myślenia. Mamy kilka pomysłów, które sprawią, że nie będą one już miały miejsca w przyszłości - zapewnia prezes.
Sztorm AWFiS Gdańsk nie jest jedyną drużyną, która opuści szeregi I ligi kobiet gr. północnej przed wznowieniem rozgrywek. Na podobny krok zdecydowali się działacze Kotwicy Kórnik. Na szczęście takich zmartwień nie ma inna drużyna z grona pierwszoligowców, Akademia Piłkarska LG. Drużyna z Gdańska aktualnie plasuje się na siódmym miejscu w ligowym zestawieniu. W rundzie jesiennej zespół zdobył 17 punktów.

- Z postawy drużyny w pierwszej części sezonu jestem zadowolony. Nie oznacza to jednak, że satysfakcja osiągnęła maksimum i na nic więcej już nas nie stać. Przeciwnie. Uważam, że mamy jeszcze wiele elementów do poprawy, a dziewczyny mają możliwości grać jeszcze lepiej, co powinno pozytywnie przełożyć się na osiągane rezultaty i zdobycze punktowe - podsumowuje Michał Żuchowski, trener Akademii Piłkarskiej LG.
Do wznowienia rozgrywek zespół przygotowywał się bardzo intensywnie. Drużyna rozegrała siedem sparingów, z których aż sześć udało się wygrać. Jedynym test-meczem bez triumfu była bezbramkowa rywalizacja z zespołem wicelidera I ligi, KKP Stomilanki Olsztyn. To świetny prognostyk przed inauguracją wiosny, która już w ten weekend. APLG uda się do Raszyna gdzie zmierzy się z ostatnim w tabeli (bez zespołów, które wycofały się z rozgrywek) KP.

- Dziewczyny są bardzo zaangażowane i widać progres w ich grze. Poprawiła się także wydolność, dzięki pojawieniu się w sztabie trenera od przygotowania motorycznego. Dodatkowo mamy świetne zaplecze w postaci drużyn juniorskich i klasy sportowej, która funkcjonuje w Zespole Szkół Sportowych i Ogólnokształcących zobacz na mapie Gdańska. Myślę, że projekt jest realizowany z pomysłem i ma przyszłość. Ja jednak aktualnie skupiam się na najbliższym zadaniu, jakim jest mecz z Raszynem. Nasz cel to udane rozpoczęcie rundy wiosennej i trzy punkty - mówi Żuchowski.
Nieco dłużej na wznowienie rozgrywek poczeka II-ligowy zespół, Biało-Zielone Gdańsk. Rundę rewanżową piłkarki tego klubu zainaugurują 7 kwietnia, kiedy podejmą u siebie WAP Włocławek. Nie można jednak powiedzieć, iż drużyna zagra na własnym boisku. Biało-Zielone domowe mecze rozgrywają gościnnie na obiekcie Ogniwa zobacz na mapie Sopotu w Sopocie.

- Wcześniej występowaliśmy na boisku Gdańskiego Ośrodka Sportu zobacz na mapie Gdańska. Niestety, te które my mieliśmy do dyspozycji, nie spełnia wymogów drugiej ligi. Musieliśmy szukać innego rozwiązania. Znaleźliśmy dwie opcje zgodne z wytycznymi licencyjnymi - boisko Ogniwa oraz Politechniki Gdańskiej zobacz na mapie Gdańska. Koszt wynajęcia boiska akademickiego zdecydowanie przekracza nasze możliwości, więc musieliśmy czynić starania w kierunku gry w Sopocie. Na szczęście udało nam się porozumieć. Oczywiście chcielibyśmy utożsamiać z Gdańskiem i grać tutaj, ale na ten moment nie mamy innego wyjścia - wyjaśnia sytuację Robert Bandrowski, trener Biało-Zielonych.
Pierwsza część sezonu nie była udana dla zawodniczek Biało-Zielonych. Drużyna zdołała zdobyć zaledwie 1 punkt, co klasyfikuje jej na końcu ligowej tabeli. Sytuacja przed rundą wiosenną nie jest łatwa, ale drużyna zapowiada walkę do samego końca.

- W trakcie przerwy zimowej udało nam się wzmocnić kadrę, a nowe zawodniczki prezentują poziom, który może decydować o naszym obliczu gry. Zimą pracowaliśmy bardzo ciężko i już teraz mogę powiedzieć, że widzę postępy. Nie wiem na ile to wystarczy, jednak dopóki będą chociaż matematyczne szanse na zapewnienie sobie utrzymania, do tego czasu będę wciąż wierzył, że to się uda - zapewnia Bandrowski.
NAJBLIŻSZE MECZE Z UDZIAŁEM TRÓJMIEJSKICH ZESPOŁÓW W NIŻSZYCH LIGACH:
IV liga
ARKA II GDYNIA - Powiśle Dzierzgoń, sobota, godz. 13, Narodowy Stadion Rugby, ul. Kazimierza Górskiego 10
Kaszubia Kościerzyna - GEDANIA, sobota, godz. 16
KTS-K Wikęd Luzino - JAGUAR GDAŃŚK, niedziela, godz. 13
TUTAJ TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
PORTOWIEC GDAŃSK - Sztorm Kosakowo, sobota, godz. 14, ul. Wyzwolenia 8
MKS Władysławowo - POLONIA GDAŃSK, sobota, godz. 14
Orzeł 1955 Trąbki Wielkie - GEDANIA II, niedziela, godz. 14
TUTAJ TERMINARZ I TABELA V LIGI

A klasa
KTS-K Wikęd II Luzino - POMORZE AKADEMIA SPORTOWA, sobota, godz. 14
Błyskawice Reda Rekowo - SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA, sobota, godz. 15
OGNIWO SOPOT - KAMIONKA SOPOT, niedziela, godz. 11, ul. Jana z Kolna 18
TUTAJ TERMINARZ I TABELA A KLASY

Centralna Liga Juniorów
ARKA GDYNIA - Ruch Chorzów, sobota, godz. 11, Narodowy Stadion Rugby, ul. Kazimierza Górskiego 10
TUTAJ TERMINARZ I TABELA CLJ

I liga kobiet gr. północna
KS Raszyn - AKADEMIA PIŁKARSKA LG, sobota, godz. 14
TUTAJ TERMINARZ ORAZ TABELA I LIGI KOBIET

Kluby sportowe

Opinie (16) 1 zablokowana

 • Charakterystyczne dla kobiecej piłki jest to, że nie chodzi na nią pies z kulawą nogą. (1)

  Zatem z jakiej paki mają tyle samo zarabiać, co ludzie generujący szmal?

  • 10 10

  • "Pies z kulawą nogą", "z jakiej paki" - rzadko już dzisiaj używane sformułowania. :)

   • 1 3

 • Ogólnie polska piłka jest ch.. warta (5)

  Kto na to chodzi?
  Poziom jaki sobą reprezentuje to dno totalne.

  • 4 7

  • Jeśli to takie dno, to po co tracisz czas na odwiedzanie artykułów w tym temacie? :D

   • 7 1

  • Sam jesteś dno (3)

   W d*pie byłeś g*wno widziałeś, dziewczyny są bardziej zdeterminowane i szybciej się uczą gamoniu

   • 3 3

   • (2)

    buahahhahahahhahahahahahhahahahahahahahhahahahaha, poważnie? buahahhahahahahhahahahahah, to dlaczego nie graja razem z mężczyznami w piłkę jak sa lepsze?

    • 1 2

    • Bo natura stworzyła je słabsze fizycznie?

     Co ma serce do walki wspólnego z warunkami fizycznymi?

     • 1 0

    • ???

     Ty mistrzu . A weź mi powiedz dlaczego lekkoatleci cię rywalizują razem ? Dlaczego w siatkówkę, piłkę ręczą, koszykówkę dziewczyny nie grają z facetami ? Dlaczego kobiety walczą w judo w ramach swoich turniejów ? Proponuje najpierw trochę zaczerpnąć wiedzy, w później pisać głupie komentarze

     • 0 0

 • kontrakty (4)

  może jakby miały dziewczyny podpisane ( i płacone) kontrakty to by nie odeszły

  • 8 2

  • Ko

   Podpisane to miały gorzej z wyplacaniem

   • 3 1

  • (2)

   a zostań sponsorem, na pewno się opłaci, taki podobno poziom swiatowy

   • 0 2

   • Co za głupi argument

    • 1 0

   • Jak podpisujesz kontrakt to się z niego wywiązujesz niezależnie czy to liga mistrzów czy B-klasa

    Łatwo coś obiecać, a później stwierdzić - sam sobie bądź sponsorem, bo to nie poziom światowy.

    • 0 0

 • Właśnie przez takie komentarze zniechecacie ludzi do oglądania piłki kobiecej a dwa dziewczyny przestaną grać chocia z to ich pasja. Nie ma to jak opinia ludzi

  • 4 1

 • Proponowałbym zająć się tematem pt. dlaczego dziewczyny odchodzą

  I podejściem do zawodniczek. Bo z tego co wiem odchodziły nawet do niższych lig, byle nie być w Sztormie i nie chodzi tu już raczej o kuszenie kontraktami.

  • 5 0

 • Czy w kobiecej piłce też liczy się żeby aktorsko wymusić faul.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane