Torus Wybrzeże Gdańsk - MMTS Kwidzyn 24:26 w derbach Pomorza piłkarzy ręcznych

dak.
9 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Energa Wybrzeże Gdańsk - Gwardia Opole 31:29. Nie będzie bezpośredniego spadku
Torus Wybrzeże Gdańsk i MMTS Kwidzyn zapewnili dobre widowisko w derbach Pomorza, ale górą byli kwidzynianie. Torus Wybrzeże Gdańsk i MMTS Kwidzyn zapewnili dobre widowisko w derbach Pomorza, ale górą byli kwidzynianie.

Torus Wybrzeże Gdańsk przegrał u siebie z MMTS Kwidzyn 24:26 (12:12) w 22. kolejce PGNiG Superligi. Derby Pomorza piłkarzy ręcznych przez długi czas były bardzo zacięte. O wyniku zadecydowała końcówka, w której to skuteczniejsza była drużyna Zbigniewa Markuszewskiego.

TORUS WYBRZEŻE: Wałach, Chmieliński -Papaj 6, Turczenko 4, Kosmala 3, Powarzyński 2, Wróbel 2, Tomczak 2, Jachlewski 2, Woźniak 1, Doroszczuk 1, Sulej 1, Pieczonka

MMTS: Szczecina, Dudek - Nastaj 5, Grzenkowicz 5, Kutyła 4, Peret 3, Ossowski 2, Majewski 2, Szyszko 2, Krieger 1, Jankowski 1, Orzechowski 1, Kornecki, Landzwojczak, Guziewicz

Swoją obecność na derbach Pomorza zaznaczyli m.in. Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz Adam Korol, dyrektor biura prezydenta ds. sportu w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Przed rozpoczęciem meczu przekazali wsparcie ukraińskim zawodnikom Torus Wybrzeże: Dmytro Doroszczukowi oraz Ihorowi Turchenko.

Zgromadzeni kibice w hali AWFiS wcale nie mogli narzekać na emocje. I choć spotkanie nie było bardzo obfite w bramki, tak jego tempo mogło się podobać.

Łomża Vive Kielce - Torus Wybrzeże Gdańsk 39:25. Przeczytaj relację

Na pierwsze trafienie musieliśmy czekać do 3. minuty. Wynik otworzył Patryk Grzenkowicz, a chwilę potem z trudnej pozycji odpowiedział Wiktor Tomczak. Gospodarze objęli prowadzenie dopiero w 6. minucie grając w przewadze, gdy dobrze dysponowanego tego dnia Krzysztofa Szczecinę pokonał Mateusz Jachlewski.

Podopiecznym Mariusza Jurkiewicza i Jakuba Bonisławskiego sporo krwi napsuł Bartosz Nastaj, który już w pierwszej połowie wyrastał na MVP meczu, rzucając coraz to ładniejsze bramki.

Natomiast w gdańskiej drużynie impuls dali Turchenko, którego trudno było powstrzymać oraz Mateusz Wróbel, który dwoma trafieniami dał dwubramkowe prowadzenie swojej ekipie. Wybrzeże miało okazję je utrzymać do przerwy, ale goście zdążyli odpowiedzieć i ostatecznie po bramce Kacpra Majewskiego w ostatnich sekundach mieliśmy remis 12:12.

Pierwsza część spotkania stała pod znakiem nie tylko wyrównanego boju, ale i agresywnej gry. Miejscowi już po 18 minutach 4-krotnie siadali na ławce kar, w tym dwukrotnie Jachlewski.

Po zmianie stron szybciej inicjatywę przejęli przyjezdni, którzy doprowadzili do prowadzenia 15:13. Pierwszy bramkę zdobył Turchenko, ale na kolejne trafienie gospodarze potrzebowali 5 minut. To dodało chwilowego impulsu, bo niedługo potem mieliśmy remis 15:15, ale kwidzynianie znów odskoczyli na dwie bramki.

Ukrainiec za Kolumbijczyka. Przeczytaj o zmianach w Torus Wybrzeże Gdańsk

Wybrzeże podejmowało próby dogonienia rywali, ale dobrze dysponowany był bramkarz Bartosz Dudek. Jednak gospodarze w końcu znaleźli na niego sposób i w 47. minucie wyrównali po golu Mateusza Kosmali, dla którego był to pierwszy od czterech miesięcy domowy mecz po kontuzji ręki.

W końcówce spotkania więcej zimnej krwi zachowali podopieczni Zbigniewa Markuszewskiego, byłego trenera Wybrzeża. Zdołali wypracować sobie nawet i 4 bramki przewagi. Natomiast gospodarze mogliby liczyć na zwycięstwo, gdyby rzucali z lepszą skutecznością. Nie pomógł też Doroszczuk, który w kluczowym momencie osłabił swój zespół otrzymując 2-minutową karę. Za decydujące akcje odpowiadać miał Turchenko, ale wiedzieli to również rywale, którzy uprzykrzali mu grę na różne sposoby.

Wybrzeże przegrało różnicą 2 goli, ale warto podkreślić, że w całym meczu oddali o 3 rzuty cele więcej. Na wysokości zadania stawali golkiperzy z Kwidzyna, którzy łącznie obronili 12 rzutów.

14 Handball Stal Mielec 22 4 0 1 17 581:691 13
Każdy zespół rozegra po 26 meczów, na zasadzie mecz i rewanż. Nie będzie fazy play-off. Najlepsza drużyna sezonu zostanie mistrzem Polski, a ostatnia spadnie do I ligi. Przedostatni zespół PGNiG Superligi rozegra dwumecz barażowy z drugim zespołem I ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-04-10