• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Trener mentalny Monika Najda o akceptacji nowej rzeczywistości przez sportowców

Damian Konwent
24 maja 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Monika Najda (z lewej) to trener mentalny, który współpracuje m.in. z siatkarzami Trefla Gdańsk. Na zdjęciu z rozgrywającym - Marcinem Januszem. Monika Najda (z lewej) to trener mentalny, który współpracuje m.in. z siatkarzami Trefla Gdańsk. Na zdjęciu z rozgrywającym - Marcinem Januszem.

- Im dłużej się na coś czeka, tym bardziej tego chcemy. Istnieje iskierka nadziei, że będziemy oglądać idoli, a co za tym idzie - będziemy znów na wysokim poziomie emocji i adrenaliny. Wrócimy do normalności, to na pewno, ale z drugiej strony, będzie ona już inna, niż ta poprzednia. Umiejętność szybkiej adaptacji w nowych warunkach, kreatywne nastawienie i pozytywizm, sprawią, że realiści będą lepsi od konkurencji i wrócą do treningów, meczów silniejsi mentalnie i fizycznie - mówi Monika Najda, trener mentalny, który współpracuje m.in. z siatkarzami Trefla Gdańsk.Damian Konwent: Gdzie można szukać pozytywów w pandemii koronawirusa? Czy np. sportowcy, którzy do tej pory czekali na udowodnienie swojej wartości, teraz nagle "odpalą"?

Monika Najda: To wszystko zależy od tego, jak wykorzystaliśmy czas pandemii. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie "co zrobiłem dla swojego rozwoju?". Nie mogłem trenować, ale moi rywale również, więc nie mogę się porównywać. Ale co zrobiłem dla swojej fizyczności, czyli czy zadbałem o swoją motorykę, czy przeczytałem jakąś książkę motywacyjną, która nakręci mnie do działania, a może obejrzałem film, który sprawił, że w momencie gdy mi nie szło, dziś zamknąłem kartkę niepowodzeń i co mogę zrobić, żeby teraz było lepiej, bo innym się udało, a też byli w takiej samej sytuacji. Pytanie - jak poprawić nasze czynniki psychologiczne i znów - czy ja wychodzę silniejszy z pandemii? To bardzo znaczący czynnik - jak wykorzystałem ten czas.

Psycholog Lechii Gdańsk Paweł Habrat: Koronawirus zmieni sportDobrze wiemy, że kibice mogą być motorem napędowym dla sportowców. Co w sytuacji, jeśli teraz zabraknie ich na trybunach?

Wiele zależy od dojrzałości emocjonalnej sportowca. Często pytam sportowców "co sprawia, że chcą żyć?". Kiedy pada odpowiedź "sport", to jakie ma znaczenie to, czy po drugiej stronie masz kibiców. Trzeba sobie odpowiedzieć na to, czy robimy to dla kibiców, czy dla siebie. Jeżeli dla siebie, to za co chcesz być zapamiętany. Fani i tak będą oglądać cię w telewizji, ale jeżeli dochodzi do sytuacji, w której to tylko oni cię napędzają, to znowu trzeba zmienić swój tok myślenia, żeby grać z silną motywacją dla siebie samego. Swój cel jest nadrzędnym, a nie to, co inni sobie o nas pomyślą. To jest dojrzałość, którą możemy również nazwać dojrzałością emocjonalną na boisku.

Sportu brakowało nie tylko sportowcom, ale też kibicom. Czy da się wytłumaczyć to, co czuliśmy w ostatnich tygodniach?

To zależy od tego, jak bardzo ze sportem jesteśmy związani. W momencie, gdy nie mieliśmy szans oglądania idoli na boisku, to zaczęliśmy oglądać ich w internecie i mediach społecznościowych, w jaki sposób odnajdują w tej sytuacji i się z nimi asymilować na danym poziomie. Jeżeli sport jest ważną dziedziną w naszym życiu, to czujemy jedność z naszymi ulubieńcami. Z jednej strony uderzyliśmy w social media, z drugiej zaś próbowaliśmy nadrobić swoje zaległości i zaczęliśmy więcej ćwiczyć. Sportowcy nas do tego zachęcali, więc trochę się adoptowaliśmy i byliśmy w tym razem. Im dłużej się na coś czeka, tym bardziej tego chcemy. Istnieje iskierka nadziei, że będziemy ich oglądać, a co za tym idzie - będziemy znów na wysokim poziomie emocji i adrenaliny. Wrócimy do normalności, to na pewno, ale z drugiej strony, będzie ona już inna, niż ta poprzednia.

Cofnijmy się o kilka tygodni. Przychodzi pandemia, obostrzenia i zakazy. Co myśli sobie sportowiec, któremu nakazują nie wychodzić z domu, a przyszłość rozgrywek, w których uczestniczą, jest niepewna?

Okres w którym się znaleźliśmy "wywrócił do góry nogami" między innymi, również świat sportu. Stąd też w mentalności sportowców możemy zaobserwować trzy narracje. Podzielmy je na optymistów, pesymistów i realistów. Co to konkretnie znaczy? Ci pierwsi, często non-konformiści, wbrew opinii publicznej, wierzą w pozytywne zakończenie całej sytuacji. Poświęcają obecny czas na relaksacje, odpoczynek, odrabianie zaległości. Mają pozytywne nastawienie i czekają na dalszy rozwój wydarzeń. Natomiast pesymiści, zamartwiają się obecną sytuacją i nie wierzą w powrót do normalności. Strach, lęk i obawa paraliżują działanie i wybierają konstruktywne spojrzenie na sytuację. Obawiają się, czy wrócą do formy sprzed marca 2020, jak przerwa wpłynie na ich taktykę i technikę. Podsumowując krąży wokół tych sportowców wiele negatywnych emocji. I na koniec mamy realistów, którzy pomimo lęku i obaw, włączają tzw. zarządzanie kryzysowe i zasadą ekwifinalności, będą dążyli do osiągnięcia założonego celu. Umiejętność szybkiej adaptacji w nowych warunkach, kreatywne nastawienie i pozytywizm, sprawią, że dokładnie te osoby będą lepsze od konkurencji i wrócą do treningów, rozgrywek, meczów silniejsi mentalnie i fizycznie.

Arka Gdynia. Motoryka przygotowana. Łukasz Radzimiński: Kluczowe wydolność i odnowaPodczas rozmowy ze sportowcami dostrzegłem różne nastroje. Czy oni przechodzili przez pandemię etapowo?

To jest trochę też tak, że po pierwszych tygodniach euforii luzu i fizycznego i psychicznego, oczywiście zaczęło brakować codzienności, rutyny, a nawet dyscypliny. Sport wymaga od nas poświęcenia, motywacji, determinacji. Z drugiej strony pamiętajmy o powtarzalności czyli: sen, jedzenie, trening, odpoczynek. To wszystko zostało zaburzone w pierwszym etapie pandemii. Dlatego też przyszedł moment tęsknoty za codziennością, która była wcześniej. Powoli zaczęły uruchamiać się systemy motywacyjne i wielka ochota na powrót choć minimalny do trenowania. Budził się duch sportowca, który wskazywał, że nie można tylko się relaksować, ale należy wykorzystać ten czas. W zależności, od tego jak szybko zareagowaliśmy na tę sytuację, tak szybko przyniosła ona rezultaty. Widzieliśmy sportowców, którzy potrafili zrobić własną siłownię, ale też widzieliśmy takich, którzy chwalili się, który poziom gry komputerowej już osiągnęli. Dzisiaj, powoli wracamy do treningów i rozgrywek, dlatego też szybko zweryfikujemy, kto i w jaki sposób, lepiej wykorzystał ten "inny" czas.

Czy zgłaszał pani ktoś objawy depresji?

Miałam okazję rozmawiać z jednym ze sportowców, który przygotowuje się do igrzysk olimpijskich. To jest ta grupa sportowców, która chyba najtrudniej przechodzi czas pandemii, ponieważ przez ostatnie 4 lata bardzo ciężko pracowali, żeby osiągnąć najwyższy poziom swojej możliwości fizycznych, przygotowując się do jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych. To będzie kolejny trudny i ciężki rok wyrzeczeń, treningów, walki ze swoimi słabościami i uciekającą motywacją. Nie oszukujmy się, przygotowując się do igrzysk, każdy dzień jest wypełniony po brzegi planem treningowym. Dla nich to będą kolejne miesiące dyscypliny, wyjazdów, rozłąk z najbliższymi i pokonywania własnych słabości. Tutaj mamy duże pole, aby pracować nad obszarem mentalnym, aby dać sobie szansę na jeszcze lepszy start.

Innym z kolei taka sytuacja stworzyła szansę na udział w igrzyskach olimpijskich, szczególnie w sportach drużynowych, gdyż mają dodatkowy rok na pokazanie się z lepszej strony. Co zrodziło się w ich głowach, gdy poznaliśmy decyzję o zmianie terminu tejże imprezy?

Sport jest jak biznes. Tam gdzie większość widzi zagrożenie, należy zobaczyć szansę dla siebie. I dokładnie Ci, którzy mają takie nastawienie, sięgają po najwyższe. Dla młodych sportowców, którzy będą mieli zaszczyt reprezentowania naszego kraju, to ten rok jest dodatkowym czasem na przygotowania, na budowanie lepszej wersji siebie. Z drugiej strony, dla sportowców, którzy chcieli pożegnać się ze sportem dokładnie po igrzyskach olimpijskich, ten rok, będzie wyjątkowo wymagający, nie tylko pod względem uwarunkowań fizycznych, ale nade wszystko mentalnych.

Lechia Gdańsk będzie przygotowana. Mariusz Szymkiewicz: Rotacja naszym atutemOstatnie tygodnie mogły być czasem pokory dla sportowców?

Zdecydowanie. W trakcie sezonu, jako sportowcy, możemy poczuć się gwiazdami. W momencie, gdy nas zamknięto i przestaliśmy trenować, to usiedliśmy w fotelach i zaczęły się rodzić pytania "co dalej"? Czy ja nadal będę pożądanym i rozpoznawalnym sportowcem, czy nadal będę zarabiał te same pieniądze, które zarabiam do tej pory i co w sytuacji dalszych kontraktów. Myślę, że pokora przyszła i dała do myślenia każdej ze stron.

Chciałaby pani na koniec przekazać sportowcom i kibicom?

Powiedziałbym, żebyśmy zawsze parli do przodu. Nie osiadajmy na laurach, bo to, co zdobyte nie jest szczytem. Nieważne jak dobry już jesteś - zawsze możesz być jeszcze lepszy. Jednocześnie zaakceptujmy to, co się dzieje koło nas i sytuację, w której się znaleźliśmy, a nade wszystko wybierzmy odpowiednią ścieżkę do realizacji postawionych sobie celów. Nieważne jak wielkie kłody są nam rzucanepod nogi, znajdźmy swój sposób na ich odrzucenie, by wejść na szczyt mistrzowski, bo mistrzami są ci, którzy są silni psychicznie.

Opinie (33) 1 zablokowana

 • Klucz tkwi w trenerze (2)

  Kluczem do sukcesu jest trener. Mariusz Łobacz, trener juniorów i kadetów trefla potrafi to zrealizować ze skutkiem pozytywnym. Czemu nie jest trenerem seniorów? Czemu nie można wprowadzić jego rozwiązań, treningów do seniorów?
  Dobry trener to sukces zespołu.

  • 2 6

  • O co chodzi z tym M. Łobaczem?

   Co artykuł o siatkówce, to ktoś wkleja taki komentarz.

   • 8 0

  • Nudzisz już!

   • 1 1

 • (3)

  Trener mentalny?? Wtf?

  • 30 4

  • Taki sensej.

   • 4 0

  • W sporcie ważna jest psychika?! (1)

   No kto by pomyślał, nie?!

   • 0 2

   • Jak ktoś ma zrytą to i ładna pani trener nie pomoze

    Albo sie umi albo sie nie umi

    • 2 0

 • (2)

  Co za czasy. Bez trenera ani rusz. Każdy obszar życia i trener :)
  A tak serio to 90% z tych wszystkich trenerow personalnych czy mentalnych to tacy samozwańczy uzdrowiciele i szarlataneria bez naukowego przygotowania :)

  • 33 3

  • Grunt to dobre samopoczucie

   Nie 90% a 100% tych wszystkich.... Jak ktos nie ma studiow to ma etat ,,specjalisty od .........'' (wpisujecie sobie co chcecie). Tylko lekarze maja cos takiego jak ,,prawo wykonywania zawodu''.

   • 3 0

  • Haha najlepsze jest to że wystarczy być "trenerem" personalnym po weekendowym kursie online i juz korpo 30 taki wyskakują z kasy żeby mieć z nim zajęcia do swojej relacji na insta heehe

   • 8 2

 • Czyli po polsku psycholog. (2)

  .

  • 20 3

  • (1)

   Psychologiem jest sie po skonczeniu psychologii....

   • 6 0

   • A kołczem mentalnym po obejżeniu odpowiedniej ilości turtoriali na yt.

    • 18 0

 • Trener trenerów wszelakich

  Zapraszam wszystkich trenerów na kurs dla trenerów. Potrenujemy trenowanie czegokolwiek.

  • 25 1

 • (2)

  W dzisiejszych czasach to detale robią różnicę. Ilu było sportowców z papierami, którzy zmarnowali swój talent, bo głowa w najważniejszych momentach zawodziła.
  Jeżeli na rynku są specjaliści, warto z nich korzystać!

  • 1 4

  • Masz rację, ale trener mentalny brzmi śmiesznie. Choć dobrze, że nie Brainy Coach ;) Albo Kosiarz Umysłów.

   • 5 1

  • Pomysl dobry ...i co dalej?

   W kazdej dziedzinie glowa jest najwazniejsza I dotyczy to takze sportu. Ale na tytul specjalisty lekarz pracuje przez np. 5 lat praktyk, szkolen, egzaminow majac wczesniej 6 lat studiow.
   A trener mentalny to ma rok nauki, miesiac? A egzamin - u kogo?

   • 3 1

 • Hahaha

  Projekty pierwszego świata bo galerie zamknięte i je można kupić etui na ajfona w ratach

  • 2 2

 • Psychologia pozytywna?

  Pani Monika Najda na swojej stronie informuje, ze korzysta m in. z ,,psychologii pozytywnej''. Gdzie mozna znalezc jakies informacje na ten temat - uniwersytet, nazwisko tworcy teorii, kierunki badan?

  • 15 0

 • Kiedyś sportowiec wiedział po co trenuje . Dzisiaj wie że ma za to dostać kasę, a jak ma to zrozumieć, co ma robić , to już musi ktoś mu wytłumaczyć . Upadek cywilizacji w zastraszającym tempie. Niedługo będzie potrzebny sensei od zakładania rekawiczek, by lewa na pewno trafiła na swoje miejsce

  • 10 0

 • (4)

  Sportowiec ma kołcza mentalnego? A co ma powiedzieć pracownik fizyczny z rodziną i kredytami? Jak zawodowiec zarabiający niemałe pieniądze potrzebuje motywacji to niech wysiądzie z limuzyny i przejedzie się raz komunikacją miejską... Lekarze, kucharze, trenerzy na zawołanie, liga wstrzymana na dłuższy okres i nie potrafimy się odnaleźć? Czy to wynika z braku walidacji umiejętności wynikami, jakie one by nie były? Poziom lig sportowych w Polsce jest śmiesznie niski, a my jeszcze pompujemy ego tych pseudo gwiazd podstawiając im wszystko pod nos.

  • 16 2

  • (1)

   Zapewne postrzegasz sportowców przez pryzmat piłkarzy, co jest ograniczeniem. Pracownik fizyczny nie jest poddany takiej presji jak zawodowy sportowiec. Równie dobrze możemy dyskutować po co sportowcom pomoc fizjoterapeutów, przecież organizm ma zdolność samoregeneracji. No i przecież pracownik fizyczny tez się męczy.
   Pozwólmy ludziom pracować tak jak chcą i z kim chcą

   • 1 6

   • równasz zabawe w sport i te marionetki wystepujace dla gawiedzi do prawdziwego zycia? Porównujesz stres? Jestes j.....y w ten durny łeb

    • 0 0

  • Trzeba było coś ze sobą zrobić (1)

   zamiast teraz narzekać że "oo sportowcy to tacy źli bo dużo zarabiajo!". To że ktoś nie jest "pracownikiem fizycznym z rodziną i kredytami" automatycznie ujmuje mu możliwości bycia w złym stanie psychicznym? Ach no tak, tu jest Polska, tu ludzie patrzą tylko na to czym się wozisz i w jakim domu mieszkasz. Każdy kto ma lepiej niż pracownik fizyczny z rodziną i kredytami automatycznie nie może mieć problemów, bo przecież zobacz jaką ma limuzynę!

   • 1 8

   • rozumiem, że ktoś komuś przyłożył pistolet do głowy by mieć rodzinę kredyty i pracować jako pracownik fizyczny ;)

    • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane