Szczypiornistki Vistalu na podium w Niemczech

19 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Gdyńskie szczypiornistki w Oldenburgu rozegrały pięć spotkań w ciągu dwóch dni. Wygrały trzy z nich. Gdyńskie szczypiornistki w Oldenburgu rozegrały pięć spotkań w ciągu dwóch dni. Wygrały trzy z nich.

Piłkarki ręczne Vistalu zajęły trzecie miejsce w międzynarodowym turnieju im. Roberta Schumanna. Gdynianki musiały wykazać się nie lada kondycją, gdyż w ciągu dwóch dni rozegrały aż pięć meczów, z których trzy wygrały. W niemieckim Oldenburgu najlepsza okazała się drużyna gospodyń, która w finale pokonała Buxtehuder SV 20:18.

VISTAL: Kowalczyk, Gapska - Kalska, Janiszewska, Niedźwiedź, Galińska, Quintino, Pawłowska, Zych, Kozłowska, Matyka, Khouildi, Duran, Kulwińska.

Turniej w Oldenburgu rozgrywany jest nieprzerwanie od 1986 roku. Chętnie odwiedzany jest przez polskie drużyny, które aż dziewięciokrotnie wygrywały tamtejsze rozgrywki. Ostatnim polskim triumfatorem jest Nata AZS AWFiS Gdańsk, która okazała się najlepsza w 2005 roku. W sześciu ostatnich edycjach wygrywały niemieckie zespoły, w tym aż czterokrotnie w tym czasie najlepszy był Oldenburg.

GDAŃSKIE PIŁKARKI RĘCZNE WYGRANY W OLDENBURGU. SADOWSKA NAJLEPSZĄ BRAMKARKĄ

W trakcie dwudniowych zawodów trzeba pokazać nie tylko umiejętności sportowe, ale i kondycję. Pierwszego dnia 8 uczestniczących w rozgrywkach zespołów rozegrało po trzy spotkania grupowe. Pojedynki trwały 2x20 minut z zaledwie 2-minutową przerwą.

Vistal na inaugurację pokonał duński Sonderjysk Elitesport 17:14. W drugim spotkaniu gdynianki uległy niemieckiemu HSG Blomberg-Lippe 16:22. Natomiast awans do półfinału podopiecznym Jensa Sttefensena dała wygrana nad niemieckim Vulkanem Koblencja 21:15.

Tabela końcowa grupy A
zwycięstwa remisy porażki bramki punkty
1. HSG Blomberg-Lippe 3 0 0 68:54 6
2. VISTAL GDYNIA 2 0 1 54:51 4
3. Sonderjysk Elitesport 1 0 2 54:58 2
4. Vulkan Koblencja 0 0 3 47:60 0

Drugiego dnia rozegrano rozegrano półfinały i finały, a wymiar czasu w poszczególnych meczach pozostał bez zmian. Grano po 40 minut. Najpierw Vistal zmierzył się z najlepszą drużyną grupy B. Gdynianki przegrały z Buxtehuder SV 13:17.

Tym samym naszej drużynie pozostała walka o 3. miejsce. W małym finale ponownie rywalem była ekipa HSG Blomberg-Lippe, gdyż w półfinale przegrała ona z Oldenburgiem 21:23.

Rewanż się udał. Vistal zakończył turniej zwycięstwem 22:20. W finale Oldenburg pokonał Buxtehuder 20:18. Trenerem najlepszej drużyny jest Leszek Krowicki.

To były szczypiornista Wybrzeża Gdańsk i szkoleniowiec m.in. Startu Gdańsk (brąz z żeńską drużyną w ekstraklasie w 1988 roku). Od 1990 roku, z przerwą na pracę z reprezentacją Holandii (1995-98) Krowicki z sukcesami pracuje w Niemczech. Poza tytułami mistrza tego kraju zdobywał także sukcesy w europejskich pucharach. W 1994 roku sięgnął po Puchar Zdobywców Pucharów (z TuS Walle Brema), a w 2008 roku triumfował w Challenge Cup (z Oldenburgiem).