Tylko Lechia Gdańsk strzeliła 11 goli i praktycznie jest już w A klasie

Kacper Czuba
27 maja 2024, godz. 09:15
Opinie (18)
Tylko Lechia Gdańsk w niedzielny wieczór w efektownym stylu pokonała Zryw Grabiny Zameczek aż 11:1. Drużyna prowadzona przez trenera Macieja Kalkowskiego przegrała w tym sezonie zaledwie jeden mecz i jest już o punkt od awansu do rozgrywek A Klasy. Tylko Lechia Gdańsk w niedzielny wieczór w efektownym stylu pokonała Zryw Grabiny Zameczek aż 11:1. Drużyna prowadzona przez trenera Macieja Kalkowskiego przegrała w tym sezonie zaledwie jeden mecz i jest już o punkt od awansu do rozgrywek A Klasy.

Tylko Lechia Gdańsk odniosła dziewiąte zwycięstwo z rzędu, gromiąc Zryw Grabiny Zameczek 11:1 (8:0). Na trzy kolejki przed zakończeniem rozgrywek podopieczni Macieja Kalkowskiego mają już 12 punktów przewagi nad trzecim w tabeli Stoczniowcem II Gdańsk, który w 23. kolejce nie doczekał się na rywala. To oznacza, że praktycznie są już w A klasie, gdyż awansują dwa najlepsze zespoły. Przysłowiowa kropka nad "i" zapewne zostanie postawiona w najbliższy czwartek, 25 maja o godz. 17, kiedy to TLG zmierzy się na wyjeździe z AP Sopot.

Tylko Lechia Gdańsk - Zryw Grabiny Zameczek 11:1 (8:0)

Bramki dla TLG: Osłowski 14, 51, Melaniuk 16, 42, Ruszkul 21, 26, Rusinek 25, 27, 33, 81, Jasiński 80.

Czerwona kartka: Wiech 60

Tylko Lechia Gdańsk: Kopka - Tomkiewicz, Lewandowski, Brede, Rompca (46 Wiech) - Shumeiko, Kostrzewa, Osłowski, Melaniuk (46 Jasiński) - Rusinek, Ruszkul (56 Wardencki).

Jedna porażka w całym sezonie, pięć straconych punktów

Piłkarze Tylko Lechia Gdańsk w świetnym stylu zmierzają po awans do rozgrywek A Klasy. Drużyna trenera Macieja Kalkowskiego w tym sezonie zgubiła jedynie pięć punktów - stało się to w dwóch z 23 ligowych meczów. Ostatniej porażki TLG doznało 3 września 2023 roku, przegrywając u siebie ze Stoczniowcem II Gdańsk 2:3. Od tego czasu biało-zieloni zdobyli łącznie 55 punktów na 57 możliwych do osiągnięcia w tym czasie.

W niedzielny wieczór gdańszczanie pokazali także swoją skuteczność ofensywną (już ponad 100 bramek w tym sezonie, najlepsza ligowa ofensywa). Worek z bramkami pod koniec pierwszego kwadransa otworzył Maciej Osłowski, który pewnym uderzeniem przy prawym słupku pokonał golkipera rywali. W kolejnych minutach piłkarze TLG tylko powiększali swoją bramkową przewagę, a prym wiódł w tym przede wszystkim Krzysztof Rusinek.

IV liga. Jaguar Gdańsk i Bałtyk Gdynia bliżej lidera, 8 goli Arki II Gdynia IV liga. Jaguar Gdańsk i Bałtyk Gdynia bliżej lidera, 8 goli Arki II Gdynia

Kanonada strzelecka TLG, klasyczny hat-trick Rusinka

Napastnik biało-zielonych w ciągu niespełna ośmiu minut skompletował na swoim koncie klasycznego hat-tricka. Najpierw w 25. minucie rywalizacji wpakował piłkę do siatki z najbliższej odległości. Dwie minuty później wykorzystał dobre dogranie z lewego skrzydła Nikity Shumeiko i ponownie pokonał golkipera rywali. Natomiast trzeci gol to strzał z obrębu pola karnego przy lewym słupku po dograniu w pole karne Krzysztofa Brede.

Wynik na 8:0 po pierwszej połowie ustalił w 42. minucie Janusz Melaniuk, dla którego było to drugie trafienie w tym spotkaniu. W drugiej połowie piłkarze TLG nie byli już aż tak skuteczni, jak w pierwszej, a dodatkowo od 60. minuty musieli radzić sobie w osłabieniu. Czerwoną kartkę otrzymał wówczas Mateusz Wiech, który sfaulował wychodzącego do sytuacji sam na sam jednego z piłkarzy rywali.

Gedania 1922 Gdańsk. Utrzymanie w III lidze, spadek rezerw do V ligi Gedania 1922 Gdańsk. Utrzymanie w III lidze, spadek rezerw do V ligi

Gra w osłabieniu nie sprawiła problemów, punkt do awansu do A Klasy

Gra w osłabieniu nie sprawiła jednak, aby diametralnie zmienił się przebieg niedzielnego spotkania. Piłkarze TLG wciąż atakowali, przeważali na boisku, a w 81. minucie po czwartym trafieniu w tym meczu Rusinka prowadzili już aż 11:0. Czystego konta ostatecznie nie udało się zachować, gdyż chwilę później Michał Kopka musiał wyciągać piłkę z siatki po efektownym uderzeniu zza pola karnego jednego z zawodników gości.

Ostatecznie piłkarze TLG zwyciężyli 11:1 i są już bardzo blisko wywalczenia awansu do A Klasy. Obecnie TLG ma przewagę 12 punktów nad trzecim w tabeli Stoczniowcem II Gdańsk, z którym poniosło swoją jedyną porażkę w tym sezonie. W przypadku równej liczby punktów pomiędzy tymi zespołami, a także równym bilansie meczów bezpośrednich (2:3 i 1:0), decydujący będzie bilans bramkowy. Na ten moment znaczącą przewagę mają w tym elemencie piłkarze TLG (+106, Stoczniowiec II - +52).

Dla zawodników TLG było to również drugie najwyższe zwycięstwo w całym sezonie (najwyższe to 13:1 z UKS Klukowo). Natomiast pierwsza okazja do postawienia ostatecznej kropki nad "i" w kwestii awansu nastąpi już w najbliższy czwartek, 30 maja. Wówczas biało-zieloni zmierzą się na wyjeździe z AP Sopot. Początek meczu o godz. 17.

• Respect Przejazdowo - GTS Juszkowo 4:0
  • STOCZNIOWIEC II GDAŃSK - Wisła Steblewo (nie odbył się, goście nie przyjechali, decyzję podejmie Komisja Rozgrywek Pomorskiego ZPN)