Vistal porażką zainaugurował półfinał

26 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Monika Maliczkiewicz "zamurowała" bramkę Zagłębia. Na zdjęciu rzuca Karolina Kalska. Monika Maliczkiewicz "zamurowała" bramkę Zagłębia. Na zdjęciu rzuca Karolina Kalska.

Piłkarki ręczne Vistalu od porażki rozpoczęły półfinałową rywalizację do trzech zwycięstw w play-off PGNiG Superligi. Gdynianki uległy na wyjeździe KGHM Metraco Zagłębiu Lubin 16:19 (8:9), a jedynie dwukrotnie udało im się uzyskać prowadzenie. Drugie spotkanie podopieczne Jensa Steffensena rozpoczną w niedzielę o godzinie 19:00, również na parkiecie rywalek.

ZAGŁĘBIE: Maliczkiewicz - Załęczna 4, Piekarz, Pałgan 3, Semeniuk-Olachawa 3, Obrusiewicz, Jelić 1, Lalewicz 2, Piechnik 1, Jochymek 2, Pielesz 3

VISTAL: Kowalczyk - Kalska 2, Janiszewska 2, Niedźwiedź 7, Galińska 2, Zych, Kozłowska, Khoulidi, Kulwińska 3, Andrzejewska

Gdynianki po rzucie Katarzyny Janiszewskiej rozpoczęły od prowadzenia 1:0. Była szansa na poprawienie wyniku, gdyż w ekipie gospodyń nie mogła się wstrzelić Joanna Obrusiewicz. Dwa rzuty rozgrywającej trafiły w słupek. Natomiast pomiędzy tymi akcjami piłka znalazła się co prawda w siatce, ale zawodniczka Zagłębia przekroczyła linię 6. metra.

Gdynianki z tej niemocy nie skorzystały, a w 8. minucie przegrywały już 1:4. Po stronie Vistalu szwankowała ofensywa. Od bramki Janiszewskiej minęło 10 minut zanim na snajperską listę wpisała się druga gdyńska skrzydłowa, Karolina Kalska. Natomiast na pierwszy udany rzut naszej rozgrywającej czekaliśmy aż do 16. minuty. Wówczas skutecznie zaatakowała Iwona Niedźwiedź.

W 22. minucie o przerwę poprosił Jens Steffensen. Duński szkoleniowiec zareagował, gdyż po bramce Kai Załęcznej gospodynie odskoczyły na 7:3.

Szkoleniowcowi Vistalu udało się zmobilizować drużynę do walki. Od 5:8 gdynianki zdobyły trzy bramki z rzędu. Co więcej miały szansę na zejście na przerwę z prowadzeniem, gdyż grały z przewagą po karze Klaudii Pielesz.

Niestety, Monika Maliczkiewicz popisała się udaną paradą, a ze skuteczną kontrą wyszła Załęczna. Pierwsza połowa zakończyła się korzystnym wynikiem dla Zagłębia 9:8.

Druga połowa rozpoczęła się od bramki dla gospodyń. Jednak gdynianki odpowiedziały trzema. W 38. minucie po akcji Niedźwiedź Vistal prowadził 11:10. Niestety, jak się później okazało był to drugi i ostatni korzystny wynik dla przyjezdnych w sobotni wieczór.

Nowy impuls w grze miejscowych przyniosły bramki Anny Pałgan. Zagłębie odskoczyło na 15:12, a w 53. minucie prowadziło już 18:14. Tej przewagi gospodynie już nie roztrwoniły, mają mocne wsparcie w bramkarce Maliczkiewicz. Do niej właśnie trafił tytuł MVP meczu.

- Rzeczywiście Maliczkiewicz spisywała się bardzo dobrze. Jednak jak to w piłce ręcznej bywa, bramkarkę na bohaterkę kreują nieskuteczne rzuty rywalek. A my w tym meczu sytuacje mieliśmy. Czasami po prostu brakowało szczęścia. Niekiedy można było oczekiwać karnego, a kończyło się wolnym. Zresztą w całym meczu był tylko jeden karny i to dla Zagłębia. Kluczowym momentem spotkania był okres między 40. a 45. minutą. Wówczas mieliśmy przestój w ataku pozycyjnym i rywali odskoczyły. Jednak pojedynek stał na dobrym poziomie i w niedzielę nie jesteśmy bez szans na udany rewanż - ocenia Tadeusz Paszkowski, wiceprezes Vistalu Gdynia.

26 kwietnia 2014, godz. 19:00
KGHM Metraco Zagłębie Lubin
VISTAL Gdynia

78% 297 typowań KGHM Metraco Zagłębie Lubin
3% 10 typowań REMIS
19% 72 typowania VISTAL Gdynia

Drugi półfinał rozpoczął się bez niespodzianki. Selgros Lublin pokonał u siebie Pogoń Baltikę Szczecin 32:25 (16:14). Drugie spotkanie także na parkiecie drużyny broniącej mistrzowskiego tytułu.