Lechia wygrała z Cracovią 3:1

10 sierpnia 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Lechia zdobyła prowadzenie już w 8. minucie po golu Marcina Pietrowskiego. Lechia zdobyła prowadzenie już w 8. minucie po golu Marcina Pietrowskiego.

Piłkarze Lechii po raz pierwszy na PGE Arenie wygrali dwa mecze z rzędu. Po sukcesie w poniedziałek nad Jagiellonią Białystok 2:0, w sobotę biało-zieloni ograli Cracovię 3:1 (1:1). Gospodarze doskonali radzili sobie zwłaszcza na początku każdej z połów. Gdyby wówczas wykazali się wyższą skutecznością to wynik mógł być jeszcze bardziej okazały. Ale i tak kibice opuszczali stadion na Letnicy zadowoleni. Co niektórym wyrywały się nawet okrzyki... Lechia mistrz! Na razie podopieczni Michała Probierza awansowali na trzecie miejsce w ekstraklasie.

M.Bąk – Deleu, Bieniuk, Madera, Pazio – Dawidowicz, Pietrowski – Frankowski, Wiśniewski, Grzelczak – Buzała
Sędziowie: Yamamoto oraz Nagi, Ochi (wszyscy Japonia)
Widzów: 14 735
Pilarz - Kuś, Żytko, Kosanović, Marciniak - Straus, Szeliga, Danielewicz - Berndhardt, Nowak, Steblecki.
  • 46' M.Bąk Zmiany Małkowski
  • 74' Wiśniewski Zmiany Matsui
  • 85' Buzała Zmiany Tuszyński
  • 55' Steblecki Zmiany Ntibazonkiza
  • 70' Szeliga Zmiany Budziński
  • 81' Straus Zmiany Boljević
  • 8' Pietrowski
  • 47' Wiśniewski
  • 84' Buzała
  • 25' Bernhardt
  • 42' Dawidowicz
  • 51' Kosanović

POMECZOWY DWUGŁOS TRENERÓW:
Michał Probierz Michał Probierz
MICHAŁ PROBIERZ (Lechia): Był to dla nas bardzo trudny mecz. Przyszło nam grać w atmosferze, w której oczekiwano od nas wreszcie wygrania tego drugiego meczu z rzędu na PGE Arenie. A z Cracovią też trzeba było się liczyć. Skoro w "10" zremisowała z Lechem oraz wygrała z Ruchem, choć do 80. minuty przegrywała, to ma zgrany kolektyw.

Szkoda, że jeszcze lepiej nie otworzyliśmy tego meczu. Prowadziliśmy, ale przecież doskonałą okazję zaraz na początku miał Paweł Buzała. Potem Cracovia nas przełamała. Najwyraźniej potrzebny był nam "dzwon", jakim było doprowadzenie do wyrównania przez rywali, aby zmienić oblicze gry i naszego zespołu.

Po przerwie drużyna pokazała wolę walki i ambicję. Udowodniliśmy, że jesteśmy zespołem. Na tym zespole zależy nie tylko tym, którzy są na boisku, czy siedzą na ławce, ale również zawodnikom, którzy akurat dzisiaj zagrali w rezerwach. Wszyscy tworzymy wspólnie Lechię.

Z dobrej strony pokazali się ci, którzy weszli na zmiany. Na wysokości zadania stanął Sebastian Małkowski, który zastąpił w przerwie kontuzjowanego Mateusza Bąka. Fantastyczną asystę zaliczył Daisuke Matsui. Z uwagi na uraz oraz ciężkie boisko prowadzimy go nieco inaczej. W najbliższych dniach również będzie trenować odmiennie niż reszta drużyny.

Chciałbym pochwalić Buzałę, bo nie załamał się po niewykorzystanej sytuacji i po przerwie strzelił gola, a także Grzelczaka. Piotr jest niedocenianym piłkarzem, pamięta mu się spektakularne straty, a przecież w ofensywie odznaczą się niesłychaną ambicją i zaangażowaniem.

TE MECZE NA PGE ARENIE WYGRYWAŁA LECHIA

Wojciech Stawowy Wojciech Stawowy
WOJCIECH STAWOWY (Cracovia): Gratuluję Lechii, bo odniosła zasłużone zwycięstwo. Dla nas ten mecz rozpoczął się niefortunnie. Nie straciliśmy gola w pierwszej minucie, choć mogliśmy, ale wpadł on nieco później.

Chwała chłopakom, że się podnieśli i doprowadzili do remisu. Wówczas nic nie zapowiadało, że mecz tak się skończy. Niestety, popełniliśmy za dużo błędów. Początek drugiej połowy także był niefortunny.

Po stracie drugiego gola próbowaliśmy gonić wynik, ale zostaliśmy skontrowani. W ostatnich minutach posypały się kolejne sytuacje dla Lechii, które mogły przynieść rywalom kolejne gole.

Skończyliśmy z wysoką porażką, ale uważam, że przyczyniliśmy się do tego, że mecz był dobry widowiskiem. Kibice powinni zadowoleni opuszczać stadion. Mecz był prowadzony w dobrym tempie, akcje przenosiły się pod jedną, to pod drugą bramkę. Wygrała drużyna lepsza i skuteczniejsza.

już blisko 2 godziny przed meczem do sektora gościa wprowadzono około 300 kibiców przyjezdnej drużyny
sektor dopingowy Lechii dzisiaj znajduje się na wirażu stadionu, sektory za bramką decyzją wojewody są zamknięte, gdyż na meczach z Jagiellonią oraz Górnikiem, jeszcze w poprzednim sezonie, zostały odpalone race
niestety przedmeczowe "wprawki" kibiców obu drużyn wykazywały się sporo dozą niecenzuralnych przyśpiewek, podczas gry zapewne tego też się nie uniknie
w "11" Lechii jedna zmiana w porównaniu z ostatnim meczem, do podstawowego składu wrócił Wiśniewski (LECHIA), na ławce, po raz pierwszy w tym sezonie, znalazł się Japończyk Matsui
w Cracovii od początku zagra Nowak (CRACOVIA), który w ciągu 3 minut zapewnił wygraną "Pasom" w ostatniej kolejce po wejściu na boisko z ławki. Przypomnijmy, że Dawid znajdował się na liście życzeń, którą w Lechii przedłożył trener Janas, klub jednak nie zdecydował się na wykupienie tego napastnika z Bełchatowa
w bramce gości zagra Krzysztof Pilarz (CRACOVIA) , który był bramkarzem Lechii-Polonii Gdańsk w latach 2000-01, w krakowskiej defensywie występuje Żytko (CRACOVIA), który o angaż w Lechii starał się bezskutecznie na testach latem 2009 roku
w pierwszym dzisiaj rozegranym meczu Widzew przegrał w Łodzi z Górnikiem Zabrze 0:3
na ławce rezerwowych Lechii Sebastian Małkowski, bramkarz zaliczył dzisiaj już pełny mecz w III-ligowych rezerwach, które na inaugurację rozgrywek pokonały w derbach Gdańska Polonię 3:0.
spiker odczytuje skład Cracovii, gwizdy z trybun i niecenzuralne określnie, dostało się nawet Pilarzowi (CRACOVIA), mimo gdańskiej przeszłości bramkarza
zgoła odmiennie kibice kwitują wyczytywane przez spikera nazwiska gdańskich piłkarzy, jest aplauz i głośne hej, co prawda z sektora gości coś próbują dorzucić, ale jest to zbyt słaby okrzyk, praktycznie niesłyszalny
piłkarze jeszcze nie wyszli na rozgrzewkę, ale już jest festiwal wulgarności z trybun
kibice przekrzykują się na temat tego, kto rządzi w... Krakowie
piłkarze wychodzą do prezentacji, obie drużyny w tradycyjnych strojach, Lechia na biało z zielonym pasem na koszulce, Cracovia biało-czerwone pasiaki
skandowanie "Arka Gdynia" przebiło się z sektora przyjezdnych, ale szybko zagłuszone śpiewami z gdańskiego sektora dopingowego
śpiewy na cześć... Wisły Kraków z sektorów gospodarzy
spiker apeluje o gorący, ale i kulturalny doping dla obu zespołów
"Gdańska Lechia... " - śpiewy z trybun
huk odpalonej petardy na sektorze gości
1'
Od środka rozpoczęła Lechia
1'
sędzia zatrzymał jednak grę
1'
kilkanaście sekund później jest już właściwy gwizdek
1'
fatalnie spudłował Buzała (LECHIA), w pojedynku sam na sam z bramkarzem napastnik Lechii strzelił obok słupka, a przy strzale się poślizgnął, powinien być gol już w 45 sekundzie, akcja rozpoczęła się od przechwytu Wiśniewskiego, Paweł "zakręcił" Żytko i stanął oko w oku z bramkarzem
4'
róg dla Cracovii, piłka wybita poza bramkę przez Maderę (LECHIA) po wrzutce Szeligi (CRACOVIA)
5'
M.Bąk (LECHIA) dobrze piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu z rogu Bernhardta
8'
faulowany Frankowski (LECHIA), około 10 metrów do narożnika pola karnego Cracovii wolny dla Lechii
8'
[1:0] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Pietrowski. Po dośrodkowaniu z wolnego Wiśniewskiego zbyt krótko wybita piłka przez Kosanovicia, chyba jeszcze odbiła się ona od Bieniuka, który skakał do główki, zamykający akcję Pietrowski posłał piłkę do siatki tuż przy słupku
11'
groźnie wyglądający atak Cracovii, ale zakończony niecelny podaniem Kusia w polu karnym Lechii
13'
na spalonym Marciniak (CRACOVIA), to lewy obrońca, która starał się pomóc kolegom w ofensywie
13'
z trybun słychać głównie śpiewy miejscowych, na boisku piłkarze Lechii nieco cofnięci, liczą na przechwyt i kontrę
14'
prostopadłe podanie Kosanovicia (CRACOVIA), ale nie wystartował do niego żaden z piłkarzy Cracovii
15'
wrzutka w pole karne Pietrowskiego (LECHIA), nie opanował piłki Buzała (LECHIA)
16'
arbiter z Japonii jest bardzo drobiazgowy, nakazuje jeszcze raz wykonać Lechii wolny, mimo że piłka wyszła już poza boisko, piłkarze obu drużyn nieco zdezorientowani
16'
tym razem Wiśniewski (LECHIA) wrzucał piłkę z około 40 metrów i nie dograł jej celnie w pole karne
18'
"jeszcze głośniej, wszyscy wstają i śpiewają" - nawoływania z sektora dopingowego Lechii
18'
zablokowana próba strzału Stebleckiego (CRACOVIA)
20'
scenariusz meczu się nie zmienia, Cracovia ma częściej piłkę przy nodze, Lechia gra pressingiem, dobrze przesuwają się piłkarze gospodarzy po boisku w destrukcji
21'
maskotka Lechii - Lew wyrzuca w trybuny piłeczki, osoby, które je złapią wezmą udział w konkursie w przerwie
21'
Bieniuk (LECHIA) faulowany we własnym polu karnym przez Marciniaka (CRACOVIA)
22'
głośny doping z sektora dopingowego Lechii
23'
Szczęście przy Lechii, Bernhardt wymanewrował obronę i dośrodkował, szczupakiem strzelał Nowak (CRACOVIA), piłka o kilka centymetrów minęła słupek
24'
róg dla Lechii, Buzale piłkę spod nóg wybił Kosanović
25'
po dośrodkowaniu z rogu Wiśniewskiego (LECHIA) niecelny strzał głową Bieniuka (LECHIA)
25'
[1:1] CRACOVIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Bernhardt. Cracovia uśpiła gdańskich defensorów, wymieniła kilka podań w środkowej strefie boiska, a następnie nastąpiła indywidualna akcja Bernhardta, która wymienił podanie jeszcze z Danielewiczem przed polem karnym i strzelił nie do obrony
27'
wolny, który tym razem wykonywał Grzelczak (LECHIA), a po chwili róg dla Lechii także autorstwa tego piłkarza
28'
zbyt mocno bita piłka z kornera minęła pole karne
29'
spiker: ""przypominam, że na trybunach PGE Areny dopingujemy tylko kulturalnie", to reakcja na przyśpiewkę, która ma pokazać, co kibice sądzą o... policji
30'
głośne skandowanie "Kibice z Gdańska..."
31'
goście przebili się z okrzykiem "Arka Gdynia"
32'
wyrównanie nie zmienia obrazu gry, nadal częściej przy piłce Cracovia
33'
sędzia japoński odważnie wszedł między Deleu (LECHIA) a Burkhardta, którzy w nie do końca sportowy sposób próbowali sobie coś wyjaśniać
35'
strzał z około 25 metrów Dawidowicza (LECHIA), piłka wysoko nad poprzeczką bramki Cracovii
36'
"W Wolny Mieście Gdańsku..." - rozlega się z trybun
36'
Grzelczak (LECHIA) niecelnie podawał, a gdy piłka do niego wróciła strzelił nad poprzeczką
38'
drugi wolny, z którego piłkę w pole karne dorzucał Grzelczak (LECHIA), ale uczynił to niedokładnie
38'
"Lechio, kochany klubie nasz... - z trybun
39'
rzut wolny dla Lechii około 25 metrów od bramki rywali
40'
niecelny strzał z wolnego Deleu (LECHIA)
41'
kolejny faul na Wiśniewskim (LECHIA), japoński sędzia upomina Szeligę (CRACOVIA)
41'
wulgarne przyśpiewki z sektora gdańskiego, nie pomagają apele spikera
42'
goście wybijają piłkę z własnej "16" po dośrodkowaniu z wolnego Wiśniewskiego (LECHIA)
42'
Żółtą kartką został ukarany Dawidowicz (LECHIA) po faulu na Szelidze, sędzia zastosował przywilej korzyści, ale goście zdecydowali się wybić piłkę poza boisko
45'
od kilku minut piłkarze sprawiają wrażenie jakby czekali na przerwę, na boisku dużo niedokładności
45'
pierwsza połowa będzie dłuższa o 60 sekund
45+1
Lechia atakuje, z trybun już dwukrotnie rozlegał się... gwizdek, ale piłkarze oczywiście grają
45+2
Pilarz (CRACOVIA) wybił na róg piłkę po strzale Grzelczaka (LECHIA)
45+2
rogu już nie będzie, sędzia pokazał piłkarzom, aby udali się do szatni
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. REMIS 1:1
zanosi się na zmianę w gdańskiej bramce, intensywnie rozgrzewał się Małkowski
oficjalna frekwencja 14 735 kibiców
46'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza kontuzjowany M.Bąk, w jego miejsce wchodzi Małkowski. Pierwszy bramkarz Lechii narzeka na dolegliwości mięśnia dwugłowego lewej nogi
46'
drugą połowę rozpoczęła Cracovia
46'
"Lechijko, tylko zwycięstwo" - skandowanie z trybun
47'
[2:1] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Wiśniewski. Przechwyt Pietrowskiego podania Szeligi, Marcin natychmiast podał do Grzelczaka, który z kolei wypuścił między obrońców rywali Wiśniewskiego. Piotr nie zmarnował takiej okazji
49'
przy ataku Cracovii serpentyna, wyrzucona z sektora gości, spadła na "16" Lechii, sędzia doczekał aż akcja się zakończy i wówczas nakazał usuną serpentynę
50'
Grzelczak (LECHIA) kapitalnie podaje do Buzały (LECHIA), Paweł jednak znów przegrywa pojedynek sam na sam z Pilarzem (CRACOVIA)
51'
Żółtą kartką został ukarany Kosanović (CRACOVIA) po faulu na Wiśniewskim
52'
Pilarz (CRACOVIA) broni nogami strzał głową Bieniuka (LECHIA), z wolnego, z wysokości pola karnego wrzucał piłkę Grzelczak
53'
indywidualna akcja Deleu (LECHIA), ale zakończona niecelnym strzałem
53'
Lechia po przerwie zepchnęła Cracovię do rozpaczliwej obrony, brakuje jeszcze większej skuteczności, aby to spotkanie już teraz gospodarze rozstrzygnęli na swoją korzyść
54'
"Lechia gol" - z trybun
54'
niecelny strzał Danielewicza (CRACOVIA)
55'
CRACOVIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Steblecki, w jego miejsce wchodzi Ntibazonkiza. Goście wzmacniają siłę uderzeniową
58'
niepotrzebne niecenzuralne skandowanie z trybun po stronie gdańskiej
60'
Cracovia odzyskała optyczną przewagę, Lechia wycofana na własną połowę i tutaj próbująca przechwycić piłkę
63'
Bieniuk (LECHIA) wybija piłkę z własnej "16" po dośrodkowaniu Kusia
64'
doping dla Lechii, na boisku od 10 minut częściej przy piłce Cracovia
65'
Lechia zmienia pressing, aby zaskoczyć rywali, raz rozpoczyna go dopiero około 40 metrów od własnej bramki, innym razem stara się zaatakować rywali już na ich połowie, tak jak to miało miejsce przy drugim golu
66'
Wiśniewski (LECHIA) z Deleu (LECHIA) wymieniali piłki przed polem karnym, ale żaden z nich nie znalazł miejsca do strzału, uderzał dopiero Grzelczak (LECHIA), ale jego strzał został zablokowany
66'
68'
dobra interwencja Małkowskiego (LECHIA) po strzale Marciniaka (CRACOVIA)
69'
Pazio (LECHIA) uratował Lechię, zablokował na 7. metrze pod bramki strzał Danielewicza (CRACOVIA)
69'
wysoko nad bramką strzał Szeligi (CRACOVIA)
70'
CRACOVIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Szeliga, w jego miejsce wchodzi Budziński.
71'
głośno "BKS" z trybun
71'
pomocy masażystów potrzebuje Frankowski (LECHIA)
72'
Małkowski (LECHIA) dobrze wyłapał dośrodkowanie
73'
rozgrzewa się Matsui
74'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wiśniewski, w jego miejsce wchodzi Matsui.
75'
z sektora gospodarzy skandowanie "Wisła Kraków"
76'
nieudane dośrodkowanie Grzelczaka (LECHIA), piłka wyszła poza boisko
76'
Deleu (LECHIA) niemal leżąc dograł piłkę głową do rąk Małkowskiego (LECHIA)
78'
nieudane zagranie Matsui (LECHIA), zbyt mocno podawał piłkę do Buzały (LECHIA) i trafiła ona do Pilarza (CRACOVIA)
78'
kilkadziesiąt biało-zielonych flag w sektorze dopingowym
80'
Matsui (LECHIA) tym razem dobrze podaje do Pietrowskiego (LECHIA), Marcin przyjął piłkę na klatkę piersiową, ale za mocno ją sobie wypuścił i Pilarz (CRACOVIA) zdążył z interwencją
81'
Pietrowskim (LECHIA) tym razem strzela wysoko nad poprzeczką
81'
CRACOVIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Straus, w jego miejsce wchodzi Boljević .
82'
"Lechia gol" - śpiewy z trybun
84'
Nowakowi (CRACOVIA) odskoczyła piłką od nogi 16 metrów od bramki Lechii
84'
[3:1] LECHIA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Buzała. Cóż za akcja. Paweł zagrał piętą do Matusi, Japończyk zrewanżował mu się tym samym, Buzała miał czas, aby dokładnie przymierzyć, uderzył w samo "okienko"
85'
LECHIA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Buzała, w jego miejsce wchodzi Tuszyński.
86'
euforia na trybunach, nieustający doping i śpiewy, najgłośniejsze "Gdańska Lechia..."
86'
kilka rac na sektorze Lechii, ale szybko ugaszone
87'
"wszyscy wstają i śpiewają" - nawołują się gdańscy kibice
88'
Pilarz (CRACOVIA) obronił strzał Grzelczaka (LECHIA)
89'
Frankowski (LECHIA) w indywidualnej akcji przeniósł piłkę nad poprzeczką
90'
3 minuty doliczone
90'
na trybunach po trzecim golu nieustające celebrowanie zwycięstwa, śpiewy i wiwaty na cześć Lechii
90+1
spalony przerwał kolejny atak Lechii
90+3
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA 3:1!
Lechi my z wami, my za was życie oddamy" - skandują kibice
wszyscy piłkarze Lechii wraz ze sztabem trenerskim na środka boiska cieszą się z wygranej
"Dziękujemy" - z gdańskich sektorów, w tym czasie piłkarze Cracovii pod swoim sektorem raczej nic miłego nie słyszą od swych sympatyków, ale z pokorą tego słuchają

• Podbeskidzie Bielsko-Biała - Zagłębie Lubin 0:0
  • Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)
  • Widzew Łódź - Górnik Zabrze 0:3 (0:2)
  • Ruch Chorzów - Legia Warszawa 2:1 (2:0)
  • Pogoń Szczecin - Śląsk Wrocław 2:2 (2:0)
  • Lech Poznań - Korona Kielce 2:0 (2:0)
  • Piast Gliwice - Zawisza Bydgoszcz 1:1 (1:1)

Opinie (214) ponad 20 zablokowanych

• Za dwa tygodnie z Legią komplet 42 000. (9)

• 143 41

• w Warszawie (2)

A tam mieści się tylko ok. 33 tys.
      Za trzy tygodnie z Górnikiem i tu może być ponad 20 tys.

• 96 4

• przepraszam, pomyliło mi się, to z euforii.

• 104 2

• Tak i 5:0 dla Legi W.

• 0 5

• mina Stawowego bezcenna :) (1)

• 58 1

• ja sie pytam gdzie są malkonteneci???

ci którzy pisali że Probierz to dno, Lechia spadnie (tu szczególnie koledzy z Gdyni byli altywni) a na Barcy nie zagra Messi i dostaniemy 10:0... jeszcze poczekam na mecz z Lechem jak im dokopiemy i wtedy bedę wymieniał po nickach... Probierz robi to samo co w Białymstoku ustawia drużynę, jeszcze nie wszystko jest idealnie ale z tego co ma zrobił ZESPÓŁ a to jest bardzo wazne