Atom Trefl w półfinale play-off

23 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Julia Szeluchina (z lewej) została MVP spotkania, które zapewniło sopociankom awans do półfinału play-off. Julia Szeluchina (z lewej) została MVP spotkania, które zapewniło sopociankom awans do półfinału play-off.

Po raz pierwszy w tym sezonie siatkarkom Atomu Trefla w rywalizacji z PTPS Piła udało się utrzymać koncentrację przez cały mecz. To był klucz do sukcesu sopocianek na wyjeździe bez straty seta. MVP spotkania została Julia Szeluchina. Po wygranej 3:0 (25:17, 25:20, 25:13) podopieczne Adama Grabowskiego awansowały do półfinału play-off, w którym zmierzą się z Bankiem BPS Muszynianką Fakro Muszyna.

PTPS: Archangielska 2, Malesević 9, Lis 6, Krawulska 8, Kuligowska 8, Martałek 3, Wysocka (libero) oraz Paszek, Naczk 1, Kajzer, Wawrzyniak 2

ATOM TREFL: Bełcik 1, Kaczorowska 9, Łukasik 2, Rourke 9, Coimbra 6, Szeluchina 12, Zenik (libero) oraz Kwiatkowska 5, Podolec 3, Wilk 1, Cabrera 1, Pykosz 5

Dwukrotnie w sezonie zasadniczym oraz w dwóch spotkaniach play-off w Ergo Arenie mistrzynie Polski ogrywały PTPS, zawsze w takich samych rozmiarach 3:1. W sobotę, i to na parkiecie rywalek, po raz pierwszy w tym sezonie Atom Trefl ustrzegł się przestojów. W nagrodę wygrał bez straty seta. W dodatku na wniosek sopockiego klubu grę poprzedziła minuta ciszy na cześć kibiców piłkarskich Lechii, którzy zginęli we wtorek w wypadku autokaru.

Miejscowe rozpoczęły pojedynek od prowadzenia 3:0, dwa punkty sprezentowały im błędy Izabeli BełcikEriki Coimbry, ale szybko sopocianki odzyskały inicjatywę. Po dwóch blokach z rzędu Justyny Łukasik Atom Trefl osiągnął przewagę 5:4. Natomiast przy pierwszej przerwie technicznej miały już trzy punkty w zapasie.

Potem było jeszcze lepiej. Sopockie rozgrywające nie musiały nawet nadmiernie eksploatować Rachel Rourke, a przewaga i tak rosła. Bardzo dobrze spisywały się środkowe, a zwłaszcza Julia Szeluchina. Siatkarka, która zasłużenie odebrała tytuł MVP, popisała się m.in. czterema blokami. W tym elemencie w przekroju całego meczu sopocianki wygrały aż 12:2.

Najbardziej wyrównany w sobotę był set numer dwa. Pilanki prowadziły jeszcze przy 14:12. Druga przerwa techniczna była już przy przewadze Atomu Trefla 16:15 po dwóch punktach z rzędu Szeluchiny.

Mirosław Zawieracz interweniował przy 16:18 i 16:20, ale szkoleniowiec PTPS nie zdołał już zmobilizować podopiecznych do walki o seta. W końcówce zawiodła Tijana Malesević. Serbka została zablokowana, a przy setballu w ataku wyrzuciła piłkę w aut.

W trzeciej partii PTPS zaczął tracić dystans już od wyniku 2:2. Do przerwy technicznej pilanki zdobyły tylko jeden punkt, a straciły aż sześć.

Gospodynie zerwały się do walki po wznowieniu gry, ale przy 7:9 znów zostały zastopowane. Malesević ponownie wyrzuciła w aut atak, a Szeluchina popisała się blokiem. Mimo zmian trenera Grabowskiego, przewaga sopocianek rosła aż do 24:12. Miejscowym udało się obronić jeszcze piłkę meczową, ale poddały się same, psując zagrywkę.

W półfinale Atom Trefl zmierzy się z Bankiem BPS Muszynianką Fakro. Rywalizacja aktualnego mistrza z wicemistrzem kraju będzie toczona do trzech zwycięstw. Zgodnie z terminarzem dwa pierwsze mecze (6 i 7 kwietnia) mają odbyć się w Muszynie. W Ergo Arenie drużyny mają zmierzyć się 13 i ewentualnie 14 kwietnia. Gdyby po tych grach był remis 2-2, piąte, decydujące spotkanie odbyłoby się 17 kwietnia w Muszynie.

Pozostałe wyniki play-off
Budowlani Łódź - Aluprof Bielsko-Biała 1:3 (25:20, 19:25, 18:25, 21:25)
Pałac Bydgoszcz - Bank BPS Muszynianka Fakro Musyna 1:3 (21:25, 25:17, 20:25, 14:25)
Impel Wrocław - Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 1:3 (28:26, 22:25, 18:25, 22:25) i  2:3 (21:25, 25:18, 25:18, 13:25, 5:15)

o 9. miejsce:
Siódemka Legionovia - AZS Metal-Fach Białystok 3:0 (27:25, 25:20, 25:20) i 3:0 (25:21, 25:21, 25:11).

• oby znalazły pomysł na Muszynę

jak się wszystkie zmobilizują i zagrają na 100% swoich możliwości to kto wie, ale może być powtórka Mistrza
    szczerze im tego życzę!

• 18 1

• Jest dobrze. (3)

W półfinałach Atom trafił na Aluprof, więc lepiej być nie mogło. Z Tauronem tudzież Muszyną było by zapewne dużo ciężej. A tak są realne szanse na grę w finale.