• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Polsat Plus Arena Gdańsk chce zorganizować żużlowe Grand Prix w 2024 roku

Mikołaj Pachniewski
2 października 2023, godz. 06:00 
Opinie (93)
Polsat Plus Arena Gdańsk słynie z organizacji meczów piłkarskich i koncertów. W 2024 roku jest jednak szansa na organizację żużlowego Grand Prix. Polsat Plus Arena Gdańsk słynie z organizacji meczów piłkarskich i koncertów. W 2024 roku jest jednak szansa na organizację żużlowego Grand Prix.

Żużlowe Grand Prix na Polsat Plus Arenie Gdańsk to nie fikcja, a przedmiot rozmów operatora stadionu ze Stalą Gorzów, która ma licencję na organizację jednej z rund cyklu o Indywidualne Mistrzostwo Świata, ale nie chce organizować zawodów u siebie. Obecnie trwają wyliczenia, przede wszystkim kosztów, jakie musiałaby ponieść spółka Arena Gdańsk Operator. - Czekamy na wyliczenia, bo musimy wiedzieć, ile kosztować nas będzie przystosowanie obiektu. Wtedy będziemy podejmować dalsze kroki - mówi nam Paweł Buczyński, prezes Arena Gdańsk Operator. Dodajmy, że w przyszłym roku tytułu bronić będzie Bartosz Zmarzlik, który po raz czwarty został mistrzem świata.

Czy organizacja żużlowego Grand Prix na Polsat Plus Arenie Gdańsk to dobry pomysł?

Żużlowe Grand Prix w 2024 roku w Gdańsku?Żużlowe Grand Prix, czyli prestiżowy cykl walki o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata może po raz pierwszy pojawić się w Gdańsku. Zawody miałby odbyć się na Polsat Plus Arenie Gdańsk. Byłby to zarazem debiut tego obiektu, jako stadionu żużlowego. Operator stadionu w poszukiwaniu ciekawych imprez do kalendarza na 2024 rok, wyszedł z inicjatywą i skontaktował się ze Stalą Gorzów, która posiada licencję na organizację zawodów na lata 2024-25.

- Jako operator stadionu jesteśmy otwarci w poszukiwaniu różnych formatów wydarzeń na 2024 rok. Mamy potwierdzone dwa koncerty Dawida Podsiadły i szukamy kolejnych wydarzeń, które niekoniecznie są koncertami czy meczami piłki nożnej. Potwierdzam, że spotkaliśmy się ze Stalą Gorzów i prowadzimy rozmowy na temat możliwości organizacji zawodów żużlowych na stadionie piłkarskim. Inicjatywa wyszła z naszej strony, gdyż rozmawiamy z różnymi związkami czy organizacjami. Wszystko musi się jednak zgadzać pod kątem finansowym. Na razie jest jeszcze za wcześnie na wiążące deklaracje - mówi nam Paweł Buczyński, prezes Arena Gdańsk Operator.
Polska jest jednym z pionierów cyklu. W tym roku aż 3 z 10 rund odbyły się w naszym kraju. Imprezę tę gościły: Warszawa, Gorzów Wielkopolski oraz Toruń.

Przeczytaj o kolizji terminów koncertów i meczów piłkarskich Przeczytaj o kolizji terminów koncertów i meczów piłkarskich

Ci żużlowcy wystąpiliby w GdańskuJeśli do organizacji zawodów dojdzie w Gdańsku na pewno wystąpi tu Bartosz Zmarzlik. Polak obronił mistrzowski tytuł i wywalczył go po raz czwarty w karierze. W cyklu utrzymała się czołowa "6", miejsce jako mistrz Europy z cyklu SEC wywalczył Mikkel Michelsen, a z GP Challenge awansowali: Jason Doyle, Szymon WoźniakJan Kvech. Pozostałe 5 miejsc do obsadzenia leży w gestii organizatora cyklu, któryz przyzna wybranym żużlowcom stałe dzikie karty.

Oni pojadą w Grand Prix w 2024 roku


1. Bartosz Zmarzlik
2. Fredrik Lindgren
3. Martin Vaculik
4. Jack Holder
5. Leon Madsen
6. Robert Lambert
7. Jason Doyle - awans z GP Challenge
8. Mikkel Michelsen - awans z cyklu SEC
9. Szymon Woźniak - awans z GP Challenge
10. Jan Kvech - awans z GP Challenge
11. stała dzika karta
12. stała dzika karta
13. stała dzika karta
14. stała dzika karta
15. stała dzika karta


Dlaczego Stal Gorzów chce organizować Grand Prix w Gdańsku?Jak podaje portal Interia, klub z województwa lubuskiego na organizacji imprezy w tym roku zarobił zaledwie ok. 100 tys. złotych. Wszystko to przez fakt, że z własnej kieszeni musiał dołożył do licencji aż milion złotych. Władze miasta nie pokryły bowiem całej kwoty związanej z zakupem praw do organizacji od Warner Bros Discovery, które od 2021 roku zarządza cyklem zawodów o Indywidualne Mistrzostwo Świata na żużlu.

- Jesteśmy zarządem odpowiedzialnym za finanse, dlatego rozpatrujemy różne scenariusze - mówi Waldemar Sadowski, prezes Stali Gorzów, cytowany przez Interię.
Były wicemistrz świata żużlowcem Zdunek Wybrzeża Gdańsk. Przeczytaj o transferze Były wicemistrz świata żużlowcem Zdunek Wybrzeża Gdańsk. Przeczytaj o transferze

To właśnie sprzedaż licencji lub organizacja zawodów na innym obiekcie jest teraz przedmiotem rozważań w klubie z Gorzowa Wielkopolskiego. Faworytem do organizacji ma być właśnie Polsat Plus Arena Gdańsk, choć w grze są też obiekty żużlowe w Częstochowie i Lublinie. Za "Bursztynkiem" przemawia choćby fakt, że na trybunach można by pomieścić ponad 30 tys. widzów, co wygenerowałoby spore zyski.Na co czekają władze gdańskiego stadionu?Jak się dowiedzieliśmy, operator Polsat Plus Areny zlecił już przygotowanie kompleksowych wyliczeń dotyczących tego, czy tor żużlowy zmieści się na płycie stadionu, a także kosztów organizacji takiej imprezy. Trzeba bowiem pamiętać, że to operator odpowiedzialny będzie za przygotowanie obiektu do rozegrania zawodów.

- Czekamy na wyliczenia, czy tor żużlowy w ogóle zmieści się na naszym stadionie i czy spełni wszelkie wymagania dotyczące organizacji imprez żużlowych. Czekamy także na wyliczenia kosztów stałych, związanych z organizacją imprezy masowej. Chodzi tu o przygotowanie toru, wszelkich aspektów związanych z infrastrukturą, jak np. parku maszyn, a także samej imprezy masowej. Kluczowym kryterium przy podejmowaniu decyzji będzie też opłacalność po stronie operatora. Czekamy na wyliczenia, bo musimy wiedzieć, ile kosztować nas będzie przystosowanie obiektu. Wtedy będziemy podejmować dalsze kroki. Nie stać nas jako stadionu na organizację nierentownych imprez. Nawet jeśli tej współpracy nie uda się zawiązać to będziemy mieć na przyszłość wiedzę, czy nasz stadion jest gotowy do organizacji meczów żużlowych - dodaje Buczyński.
Zdunek Wybrzeże Gdańsk czeka do połowy października. Co zdecyduje Mads Hansen? Zdunek Wybrzeże Gdańsk czeka do połowy października. Co zdecyduje Mads Hansen?

Jak ustaliliśmy, wiążące decyzje w tej sprawie zapaść mają jeszcze w tym roku. Wynika to nie tylko z zaplanowania kalendarza imprez, które odbędą się na gdańskim stadionie, a przede wszystkim z tego, że grupa Warner Bros Discovery musi ułożyć terminarz cyklu na kolejny rok.

Jak wyglądać będzie budowa toru?W przypadku rozegrania zawodów żużlowych na typowo piłkarskim obiekcie, jaki stanowi Polsat Plus Arena Gdańsk do długiej listy wymogów organizacyjnych, dochodzi kwestia ułożenia specjalnego "jednodniowego" toru.

W tym celu na płycie boiska należy przygotować specjalny podkład a następnie zwieźć i ułożyć tony nawierzchni, po której ścigać się będą żużlowcy. Według takiego scenariusza odbywają się zawody m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie czy Millennium Stadium w Cardiff.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (93)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane