Czy Godek i Jankowski dołączą do Korola?

7 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Wioślarze AZS AWFiS Gdańsk udanie zainaugurowali sezon w krajowej rywalizacji. Gorzej było w regatach Pucharu Świata. Wioślarze AZS AWFiS Gdańsk udanie zainaugurowali sezon w krajowej rywalizacji. Gorzej było w regatach Pucharu Świata.

Trzech wioślarzy AZS AWFiS Gdańsk ma szanse na występ w tegorocznych igrzyskach. Adam Korol jest pewniakiem do startu w Londynie w czwórce podwójnej, a Jarosław Godek i Miłosz Jankowski szukać będą możliwości zdobycia olimpijskich paszportów w regatach w Lucernie

.

Polscy wioślarze na razie przygotowują się w dwóch grupach. Podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata w Słowenii biało-czerwoni wywalczyli prawo startu na igrzyskach w czterech konkurencjach. Te osady, którym to się udało, czyli: dwójka podwójnej kobiet oraz męskie - czwórka bez sternika wagi lekkiej, czwórka podwójnej i ósemka przystąpiły do rywalizacji w Pucharze Świata. Natomiast pozostali w regatach Otwarcia Sezonu walczyli o prawo startu w ostatnich zawodach kwalifikacyjnych do igrzysk, która od 20 do 23 maja odbędą się w Lucernie.

Pierwszy tegoroczny start nie udał się naszym "Dominatorom". Mistrzowie igrzysk olimpijskich z Pekinu oraz czterokrotni mistrzowie świata (2005-07, 2009) i mistrzowie Europy (2010) w Pucharze Świata w Belgradzie zajęli dopiero dziewiąte miejsce. Nie pomógł powrót do osady Adama Korola, który ubiegłoroczne mistrzostwa świata opuścił z powodu kontuzji. W nich biało-czerwoni uplasowali się na czwartym miejscu, a zawodnika AZS AWFiS zastępował Piotr Licznerski.

W Serbii gdańszczanin w towarzystwie Marka Kolbowicza, Konrada Wasielewskiego (obaj AZS Szczecin) i Michała Jelińskiego (AZS AWF Gorzów) mógł być zadowolony tylko z inauguracyjnego startu. Po zwycięstwie w eliminacjach biało-czerwoni zajęli ostatnie miejsce w półfinale, a w finale B uplasowali się na trzeciej pozycji za Brytyjczykami i Szwajcarami.

Najlepszy wynik spośród polskich załóg w Belgradzie osiągnęła ósemka, która uplasowała się na czwartej pozycji za: Niemcami, W.Brytanią i Holandią.

W siedmiu innych konkurencjach Polska wystawi osady, które od 20 maja walczyć będą o kolejne paszporty olimpijskie. Skład na zawody w Lucernie został wyłoniony na podstawie wyników regat Otwarcia Sezonu, które odbyły się w Poznaniu.

W stawce 350 zawodników i zawodniczek wśród najlepszych byli także gdańszczanie. Jarosław Godek (AZS AWFiS Gdańsk) i Wojciechem Gutorskim (Bydgostia), którzy do sezonu przygotowywali się poza kadrą, wygrali rywalizację dwójek bez sternika. Natomiast na dwójce podwójnej kategorii lekkiej najlepsi byli Miłosz Jankowski (AZS AWFiS) i Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica).

Ponadto w Poznaniu rozegrała się walka o miejsca reprezentacji na mistrzostwa świata w konkurencjach nieolimpijskich, a juniorzy (17-18 lat) i młodzieżowcy (19-22 lata) rywalizowali o powołania do kadr narodowych w tych kategoriach wiekowych.

Z gdańskiego klubu do reprezentacji młodzieżowej zakwalifikowali się: Daniel Sobczak, Rafał Serwiak, Łukasz Szpręgiel, Przemysław Borchardt, Łukasz PszczółkowskiBartosz Pszczółkowski. Podopieczni trenera Piotra Bulińskiego kandydują do startu w czwórce bez sternika kategorii lekkiej.

Powody do zadowolenia mają również: Łukasz CzubakAdam Sobczak. Pierwszy z nich był drugi na jedynce seniorów, a na dwójce podwójnej w kategorii młodzieżowej plasował się na pierwszym i drugim miejscu. Natomiast Sobczak pewnie wygrał na jedynce kategorii lekkiej. Ponadto występy w finałach A zaliczyli inni wioślarze AZS AWFiS: Kamil Bredow i Antoni Kozaka.

Opinie (7)

• Mamy duże szanse na medal w siódemce podwójnej wagi lekkopółśredniej z dwoma sternikami i otworem w łódce. (2)