• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nowak w Lechii ma być ostry, ale fair

Rafał Sumowski
14 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 

Lechia Gdańsk

- Moim wzorem trenera jest śp. Władysław Stachurski, który był ostry, twardy, ale fair w stosunku do wszystkich piłkarzy. Od profesjonalistów oczekuję, by zostawiali swoje prywatne sprawy przed drzwiami do klubu. Mamy sporo do poprawy, by sprostać oczekiwaniom, a kilkanaście tygodni już nam uciekło - mówi nowy szkoleniowiec Lechii Gdańsk Piotr Nowak. W czwartek zabrał on 26 piłkarzy na zgrupowanie do Turcji. W kadrze nie ma niespodzianek. Z graczy trenujących z pierwszą drużyną zabrakło miejsca dla juniorów: Przemysława MacierzyńskiegoAdama Gołuńskiego.PIOTR NOWAK OFICJALNIE TRENEREM LECHII

Wraca pan do Polski po 26 latach spędzonych poza ojczyzną. Jakie to uczucie i jakie wyzwania czekają pana w Lechii?

Piotr Nowak: Tak się złożyło, że kariera piłkarska i trenerska rzucała mnie w różne strony świata. Jestem szczęśliwy, że wróciłem. Praca w Lechii to dla mnie duże wyzwanie, a ja zawsze lubiłem wyzwania. Potencjał drużyny, która w tej chwili jest w Lechii daje nadzieję, że ten zespół będzie grał lepiej niż jesienią. Ten potencjał jest ogromny i trzeba go wydobyć.

Zawodnicy będą reprezentować klub, miasto i siebie. Na boisku i poza nim. To że są głodni sukcesu, mogłem zaobserwować w ostatnich dniach, w których rozmawiałem z piłkarzami indywidualnie. Ten sukces musi polegać jednak na wzajemnym zaufaniu i tym, że coś chcemy osiągnąć razem. Kilkanaście tygodni niestety nam uciekło. Jeśli chodzi o wyniki to był istny rollercoaster - dwa mecze dobre, jeden zły, jeden dobry, trzy złe. Musimy ustabilizować formę.

Tak naprawdę jako trener dopiero zaczyna pan przygodę z europejską piłką. To jest piłkarsko inny świat niż za oceanem?

Jest lepiej. Przyjęto mnie tu bardzo miło. Człowiek przez lata zbiera doświadczenia i stara się wybrać najlepsze rzeczy, które przeżywał. Miałem słabych trenerów, mocnych trenerów, ostrych trenerów i łagodnych trenerów. Linia pomiędzy byciem piłkarzo-trenerem a tylko trenerem jest bardzo cienka. Zespół Lechii dobrze mnie przyjął i liczę na owocną współpracę.

Na kim stara się pan najbardziej wzorować w swojej pracy? Do jakiego szkoleniowca panu najbliżej?

Myślę, że najbliżej mi do świętej pamięci Władysława Stachurskiego, który trenował mnie w Zawiszy Bydgoszcz. Był ostry, był twardy, ale był fair w stosunku do wszystkich zawodników. Każdy z zawodników ma swoje problemy, ale by dobrze wykonać swoją pracę musi te problemy zostawić przed drzwiami do klubu. Granie w piłkę to zawód, który sami wybrali. Oczekuję więc, że potrafią na dwie, trzy czy cztery godziny odstawić sprawy prywatne na bok i skupić się na tym, co potrafią najlepiej. Ja jestem po to, aby im w tym pomóc.

ŁUKASZ BUDZIŁEK: NIE CZUJĘ SIĘ GORSZY OD MARICIA. ZAGŁOSUJ, CO LECHIA POWINNA ZROBIĆ Z TYM BRAMKARZEM

Kadra Lechii na obóz w Turcji w dniach 15-26 stycznia:
Bramkarze: Łukasz Budziłek, Marko Marić, Vanja Milinković-Savić
Obrońcy: Adam Chrzanowski, Gerson, Rafał Janicki, Mario Maloca, Neven Marković, Paweł Stolarski, Jakub Wawrzyniak, Grzegorz Wojtkowiak
Pomocnicy: Michał Chrapek, Lukas Haraslin, Aleksandar Kovacević, Milos Krasić, Juliusz Letniowski, Daniel Łukasik, Michał Mak, Maciej Makuszewski, Sebastian Mila, Sławomir Peszko, Piotr Wiśniewski
Napastnicy: Adam Buksa, Grzegorz Kuświk, Marco Paixao, Michał Żebrakowski

W programie m.in. trzy mecze sparingowe"
17 stycznia z FC St. Pauli (Niemcy)
19 stycznia z FC Vaduz (Liechtenstein)
23 stycznia z FC Thun (Szwajcaria)


To nie było pana pierwsze podejście do gdańskiego klubu. Półtora roku temu był pan kandydatem do zastąpienia Ricardo Moniza. Dlaczego wtedy nie wyszło i co pana skłoniło, by przyjąć teraz propozycję gdańskiego klubu?

W zawodzie trenera jestem od jedenastu lat. Przychodząc do Lechii musiałem liczyć na otrzymanie licencji UEFA Pro. Zawsze chciałem zrobić tą licencję, ale miałem w Stanach różne obowiązki w klubie i reprezentacji, że nie miałem na to czasu. Byłem wielokrotnie namawiany przez Polski Związek Piłki Nożnej na zrobienie tej licencji, ale pewne okoliczności nie pozwalały mi na to.

ARIEL BORYSIUK: NIE WAŻNE CO CZUJĘ

Mam licencję międzynarodową, która kwalifikuje mnie do pracy w każdym kraju zrzeszonym w FIFA. Federacja europejska ma jednak swoje przepisy, które trzeba respektować. Dywagacje na temat mojego powrotu do Polski trwały od kilku lat. Tak naprawdę nie było jednak możliwości, by zrobić wymagane uprawnienia.

Teraz PZPN, za co jestem mu ogromnie wdzięczny, wyszedł naprzeciw moim oczekiwaniom i spełnił te marzenia. Mogę teraz skończyć szkołę trenerską. Zajmując się Lechią będę miał na to czas. Nie tylko uzyskam stosowne uprawnienia, ale i poprawię swoją trenerską edukację. Nikt nie jest alfą i omegą. Ta szkoła na pewno pomoże mi pracować jeszcze lepiej.

GRZEGORZ KUŚWIK: PAIXAO? TO NIE MOJA SPRAWA

Czy ma pan określony czas by skończyć ten kurs?

Tak, pozwolenie na prowadzenie Lechii przeze mnie obowiązuje do 30 czerwca. Niebawem dostanę dyrektywy z PZPN w jakiej formie i kiedy będę mógł uzupełnić swoje uprawnienia. Taka sama historia była z byłym trenerem reprezentacji Stanów Zjednoczonych Bobem Bradleyem, który przyjechał do Norwegii i dostał pozwolenie, aby być na ławce, a w międzyczasie pomagał młodzieżowej reprezentacji tego kraju. Ja jestem otwarty na naukę. Wiadomo, że w sezonie nie będziemy trenować trzy razy dziennie, więc będę miał czas na to by zająć się młodymi adeptami oraz naszymi rezerwami. To dla mnie bardzo ważne. Łączność pomiędzy wszystkimi zespołami w Lechii musi być spójna i chcę nad tym czuwać.

FLAVIO DOŁĄCZY W LECHII DO MARCO

Jaki jest pański stan wiedzy na temat aktualnych piłkarzy Lechii?

Nie będę się chwalił, ale jest duży. Choć byłem daleko od kraju, cały czas oglądałem mecze nie tylko Lechii, ale i ogólnie polskiej ekstraklasy. Interesowałem się tym jak klub wygląda od podszewki. Nie jest tajemnicą, że jest tu dużo do poprawienia. Ta gra Lechii powinna być zdecydowanie lepsza, przynajmniej tak wskazuje lista nazwisk na papierze. Wiemy jednak, że gra opiera się na pracy i ta praca na pewno będzie dobrze wykonana.

Jaka jest pana wizja futbolu? Jak ma grać Lechia Piotra Nowaka?

Możemy wszystko sobie rozrysować na tablicach. Jakim będziemy grać systemem, jakie będą scenariusze. Najważniejsze jest dla mnie jednak to, by zawodnicy to rozumieli. Metody muszą być wkomponowane w nasz cel. Oglądając piłkę na najwyższym poziomie widzimy trenerów, którzy biegają wzdłuż linii i krzyczą, gwiżdżą, pokazują piłkarzom co mają robić. Oczywiście, że jest to pomoc, ale uważam, że piłkarz w czasie meczu sam powinien to wiedzieć.

Chcę mieć zespół, który dobrze będzie wiedział, co należy grać w danym momencie w zależności od obrotu spraw. Drużyna ma być przede wszystkim spójni. Nie ma możliwości by jeden zawodnik szedł na pressing, a trzech zostawało z tyłu i się temu przyglądało. Jeżeli będę egzekwował to w czasie treningów i sparingów, na pewno będzie nam to łatwiej przełożyć na wyniki.

MACIEJ SADLOK MOŻE BYĆ KOLEJNYM TRANSFEREM LECHII?

Z Lechii odszedł Ariel Borysiuk, przyszedł Marco Paixao, a od lipca waszym zawodnikiem ma być Flavio Paixao. Będzie dalsza rewolucja kadrowa, czy raczej takiej nie planujecie?

Zmierzamy do stabilizacji. Wszystkich można sprzedać, wszystkich można kupić. Tylko co to tak naprawdę daje? Myślę, że potrzebujemy jeszcze może jednego, dwóch transferów. Obecna kadra ma potencjał, ale on musi w końcu wyjść na zewnątrz. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że ja nie muszę piłkarzom tego uświadamiać, bo oni doskonale o tym wiedzą.

WYBIERAMY LIGOWCA ROKU 2015. WŚRÓD NOMINOWANYCH ARIEL BORYSIUK, KTÓRY PRZEZ OSTATNICH 12 MIESIĘCY REPREZENTOWAŁ GDAŃSKI KLUB

Jak pan zareagował na odejście Ariela Borysiuka? Czy możemy być pewni, że żaden z podstawowych graczy nie opuści już Lechii przed wiosną?

Każdy z nas ma swoje marzenia i cele w życiu. Ariel zdecydował jak zdecydował, klub wyraził zgodę na jego powrót do Legii i nic więcej w tej sprawie nie można powiedzieć. Postaramy się zapełnić tą lukę tym, co mamy, a może wzmocnimy tą pozycję kolejnym transferem.

Notował:

Kluby sportowe

Opinie (90) 5 zablokowanych

 • Będzie dobrze!!!! (10)

  Żyję nadzieją że trener nowak nie będzie mierny i
  wierny zarządowi...Nowak ma jaja i to że kogoś tam w stanach przeczesał mi pasuje...Zabierze się za gwiazdki...Ma być sobą a nie narzędziem zarządu!!!Panie trenerze do boju i sukcesów!!!!!!!!!!!!!

  • 122 13

  • (1)

   bedzie bierny

   • 11 11

   • Zobaczymy

    • 6 1

  • Gorzej jak gwiazdki się zmówią i pojadą z trenerem. (1)

   Jeśli w ciągu paru kolejek nie uda im się ugrać zbyt wiele to zaczną się pierwsze zgrzyty na linii zawodnicy - trener. A że trener ma swój charakter to może tylko wszystko przyspieszyć. A potem to już po równi pochyłej. Finał zawsze jest ten sam - leci trener.

   • 33 2

   • Taka prawda szatnia czasami zwalnia nawet najlepszego trenera.

    • 17 1

  • Najlepsze życzenia dla PN (1)

   - miał nosa do młodych i nie bał się zaryzykować,
   - nie dał sobą rządzić,
   - miał pomysł na odważną taktykę ofensywną,
   - wykorzystał potencjał doświadczonych,
   - zrezygnował z profesjonalnych piłkarzy, którzy nie wytrzymują kondycyjnie jednej połowy
   - nie bał się rozmawiać z kibicami

   • 18 4

   • W ryj tez dać umi. Z lwami bedzie skmki zatrzymywal

    • 8 2

  • Ogarnie TEMAT!!!

   Nie martwię się o szatnię ale o zarząd i stajnie
   piłkarzy...

   • 14 2

  • Adamczewski będzie trzymał a Nowak lał po mordach (1)

   a woda była tylko trzeba było dobiec!;)

   • 12 0

   • dokładnie

    hehehehe
    Powodzenia Trenerze!

    • 2 0

  • jak myslisz

   jak myślisz ze bedzie mial własne zdanie to sie mylisz. Toć to czlowieczyna co rynku krajowego zupelnie nie zna i ma pozatym spory dlug wdzięczności ze klub wszak ekstraklasowy go przygarnal na duzym jego zawodowym zakrecie. To przecież kandydat idealny... wiadomo dla kogo. A jak zacznie mieć wlasne ja? no cóz... to albo zarzad albo berety albo gwiazdeczki go zwyczajnie zwolnia. Ale pompowac balonik masz prawo... jak zawsze zresztą;)

   • 4 1

 • mówi konkretnie (1)

  Widac zupełnie inne podejście w porównaniu z ostatnim trenerem. Oby przelozylo sie jeszcze na wyniki w lidze. Dać mu przynajmniej dwa sezony a nie wywalać jak przyjdą kolejne porażki.

  • 72 11

  • Każdy tak mówił na początku, KAŻDY !!!
   Gadanie, gadanie i gadanie. A skutków jakoś NIET !!!

   • 6 1

 • (4)

  Panie Nowak w tym klubiku trener nie wybiera wzmocnien.Szrot jest mu z gory dawany.Ładny teatr super widownia spektakl kiepski o aktorach-milcze.Jaki trner godzi sie na firmowanie czegos takiego,skoro nawet zawodnikow nie moze sam sobie dobrac:)

  • 39 20

  • Ten klub to jest jeden wielki cyrk (3)

   A co do teatru to stadion fajny ale spektakl w wykonaniu kibicow to juz dno slaby doping slabe oprawy stadion zapelniony w 1-5 pojemnosci co na tak wielkie miasto to wstyd.

   • 6 13

   • Pomyliłeś fora kolego. O Arce to nie tu.

    • 15 5

   • Mieszkam w Kokoszkach i jestem kibicem arki. (1)

    Ale czad!

    • 0 8

    • Na jaguarze to pewnie przed kazdym meczem przygrywa wujek staszek na akordeonie, a fajerwerki Jurek Owsiak stawia.

     • 1 0

 • się w oczy rzuciło (4)

  "Zawsze chciałem zrobić tą licencję, ale miałem w Stanach różne obowiązki w klubie i reprezentacji, że nie miałem na to czasu" - coś tu jest ewidentnie nie tak ze składnią.

  • 13 19

  • a mnie zastanawia (3)

   dlaczegfo Nowak prowadzi klub bez licencji , a Warzycha nie mogl?? o co tu biega? przeciez i tak lehja olimpja - spadek pewny

   • 4 21

   • (1)

    Warzycha nie miał matury i przez to szans na licencję UEFA Pro, mimo, że mydlono oczy, że ja zrobi.

    • 11 0

    • Trener bez matury, prezydent bez matury. Takie cyrki tylko w Polsce.

     • 1 2

   • Nie interesuj się bo dostaniesz kociej mordy

    • 3 0

 • Tylko Lechia Gdańsk jedyny znaczący się klub w Trójmieście (9)

  • 85 31

  • "znaczący się" powiadasz.... a twój głos jest głosem Narodu, jak rozumiem? (4)

   • 12 16

   • mój głos jest głosem prawdy!!!!!!!! ale Ty tego nie zrozumiesz......... (3)

    a tłumaczyć Ci tego nie będę..........

    • 20 12

    • Zapachniało językiem pisiora.

     • 10 5

    • Temat od trenerze Lechi (1)

     A ty te śledzie nad motlawe chodzisz łowić. No cóż kompleksy męczą

     • 5 3

     • a Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem

      kibice arki to impotenci umysłowi

      • 5 2

  • Przyjedz domnie (3)

   Sam bez kolegow i mnie zlow jak jestes taki do przodu zapomnialem was zawsze musi byc 10 do 1 frajerzy.

   • 7 16

   • a pampersy masz?

    kozak w necie a p*zda w świecie........takich jak Ty to ławicami łowiłem

    • 7 5

   • czas i miejsce podaj (1)

    juz jade

    • 1 2

    • Gdańsk Żabianka

     i tradycji stanie się zadość.....

     • 3 1

 • Gada głupoty niedługo zwolnia go

  • 29 23

 • Masz być jak... Tommy Lee Jones w Sciganym!
  Będę!

  • 53 5

 • do roboty!!

  w końcu ktoś gwiazdeczki ściśnie za jajeczka....

  • 29 7

 • Zdążą (1)

  Gwiazdory go zwolnic. Zostało im 9 kolejek. Jakich przyciśnie to zrobią 7 porażek i koniec z trenerem.A gwiazdory po spadku Lechii z E-klapy znajda sobie miejsce u beniaminków(np w drukArce).

  • 23 20

  • W Arce pilkarzy hurtownikow sprowadzanych tasmowo nie potrzeba. Z wałkami menadzerow już sie wyleczylismy a Wy dopiero otwieracie oczy.

   • 8 12

 • 6,7 miesięcy i będzie mglistym wspomnieniem,taka tradycja... (1)

  • 36 12

  • Chyba 6,7 kolejek

   • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
92% LECHIA Gdańsk
3% REMIS
5% Bruk-Bet Termalica Nieciecza

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 26 15 6 5 43:25 51
2 Lechia Gdańsk 26 15 5 6 43:21 50
3 GKS Katowice 26 13 6 7 46:25 45
4 Motor Lublin 26 13 5 8 36:31 44
5 Górnik Łęczna 26 10 12 4 29:24 42
6 GKS Tychy 26 13 3 10 32:29 42
7 Wisła Kraków 26 11 8 7 48:32 41
8 Wisła Płock 26 11 8 7 38:35 41
9 Odra Opole 26 10 7 9 29:27 37
10 Miedź Legnica 26 9 10 7 35:28 37
11 Stal Rzeszów 26 9 5 12 36:43 32
12 Chrobry Głogów 26 9 5 12 29:41 32
13 Znicz Pruszków 26 9 4 13 20:30 31
14 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 26 7 9 10 39:39 30
15 Polonia Warszawa 26 6 8 12 30:37 26
16 Resovia 26 7 4 15 28:47 25
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 26 4 9 13 20:41 21
18 Zagłębie Sosnowiec 26 2 8 16 16:42 14
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 27 kolejki

 • Motor Lublin - ARKA GDYNIA (piątek, godz. 20:30)
 • LECHIA GDAŃSK - Bruk-Bet Termalica Nieciecza (niedziela, godz. 12:40)
 • piątek
 • Zagłębie Sosnowiec - Górnik Łęczna
 • Resovia - Stal Rzeszów
 • sobota
 • GKS Katowice - Odra Opole
 • Wisła Płock - Wisła Kraków
 • Chrobry Głogów - Miedź Legnica
 • niedziela
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Polonia Warszawa
 • Znicz Pruszków - GKS Tychy

Ostatnie wyniki

7 kwietnia 2024, godz. 15:00
HIT
20% GKS Katowice
26% REMIS
54% LECHIA Gdańsk
87% LECHIA Gdańsk
4% REMIS
9% Odra Opole

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 27 58 66.7%
2 Łukasz Gawlik 27 55 55.6%
3 Miś Beżuś 27 54 66.7%
4 Mariusz Kamiński 27 53 59.3%
5 Mirosław P. 27 52 63%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane