53. Trofeo Princesa Sofia w żeglarstwie. Paweł Tarnowski wygrał na Majorce

Jacek Główczyński
7 kwietnia 2024, godz. 08:00
Opinie (5)
Paweł Tarnowski wygrał 53. Trofeo Princesa Sofia w klasie  iQFoil na Majorce. Paweł Tarnowski wygrał 53. Trofeo Princesa Sofia w klasie  iQFoil na Majorce.

Paweł Tarnowski (SKŻ Sopot) wygrał w klasie iQFoil, a Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli 3. miejsce w 49er podczas 53. Trofeo Princesa Sofia, czyli żeglarskich regat na Majorce, które są zaliczane do Pucharu Świata. Przypomnijmy, że deskarz jako pierwszy reprezentant naszego kraju został rekomendowany do startu w igrzyskach Paryż 2024 przez Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego.

53. edycja regat Trofeo Princesa Sofia zgromadziła na Majorce ponad 1100 żeglarek i żeglarzy z 75 krajów. Rywalizacja toczyła się w 10 żeglarskich klasach olimpijskich. W siedmiu z nich zaprezentowali się reprezentanci Polski.

Paweł Tarnowski potwierdził, że nie bez kozer jako pierwszy został rekomendowany przez Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego do starty w igrzyskach Paryż 2024. Deskarz SKŻ Sopot już jest w olimpijskiej i to w dodatku stale rosnącej formie.

W klasie iQFoil w lutym tego roku wywalczył na Lanzarote tytuł wicemistrza świata, w marcu zajął 2. miejsce w regatach cyklu iQFoil Games, a na Majorce już był najlepszy. Regaty Trofeo Princesa Sofia, które są zaliczane do Pucharu Świata, wygrał już po raz trzeci w karierze. Poprzednio triumfował w latach w 2017 i 2018 roku, jeszcze na desce typu RS:X, która wówczas była klasą olimpijską.

- Cieszę się bardzo nie tylko z wyniku, ale też z tego, że potrafiłem utrzymać pozycję lidera od pierwszego do ostatniego wyścigu. Cieszy też liczba wygranych wyścigów. Na tym najwyższym poziomie to ma duże znaczenie, jeśli chodzi o walkę o medale najważniejszych imprez. Forma jest i wierzę, że utrzymam ją do końca sezonu, a jej szczyt ma przyjść w sierpniu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu - podkreśla Paweł Tarnowski.
Pierwsza rekomendacja olimpijska w żeglarstwie. Paweł Tarnowski na Paryż 2024 Pierwsza rekomendacja olimpijska w żeglarstwie. Paweł Tarnowski na Paryż 2024

Zawodnik SKŻ Sopot w stawce 107 zawodników wygrał na Majorce aż 6 z 10 wyścigów, a najgroźniejszego rywala Nicolasa Goyarda (Francja) wyprzedził aż o 15. Natomiast jeszcze mocniej "dołożył" aktualnemu mistrzowie świata. Nicolo Renna z Włoch był ósmy, tracąc aż 33 punkty.

Paweł Tarnowski z plastronem lidera Pucharu Świata w klasie iQFoil Paweł Tarnowski z plastronem lidera Pucharu Świata w klasie iQFoil
W nagrodę Tarnowski awansował od razu do finału i czekał na dwóch rywali, którzy z miejsc 2-9 po eliminacjach mieli rywalizować w ćwierćfinałach i półfinałach. Ostatecznie nie musiał już schodzić na wodę. Sędziowie z powodu braku wiatru odwołali całą serię medalową.

Tym razem do najlepszej "10" w tej klasie nie udało się awansować: Michałowi PolakowiMai Dziarnowskiej. Deskarz Gdańskiego Klubu Żeglarskiego był 15., a zawodniczka SKŻ zajęła 17. miejsce, ale i tak była dużo lepsza od swojej najgroźniejszej rywali o nominację olimpijską, utytułowanej Zofii Klepackiej (Legia Warszawa), która była 36.

Aż trzy polskie załogi awansowały na Majorce do czołowej "10" w klasie 49er. Na zdjęciu walka pomiędzy żeglarzami AZS AWFiS GdańskL Łukasz Przybytek/Jacek Piasecki oraz Mikołaj Staniul/Jakub Sztorch. Aż trzy polskie załogi awansowały na Majorce do czołowej "10" w klasie 49er. Na zdjęciu walka pomiędzy żeglarzami AZS AWFiS GdańskL Łukasz Przybytek/Jacek Piasecki oraz Mikołaj Staniul/Jakub Sztorch.
Doskonale na Majorce żeglowali reprezentanci Polski w klasie 49er, która zgromadziła na starcie 85 załóg. Po 10 wyścigach Łukasz PrzybytekJacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk) otwierali klasyfikację, mając tyle samo punktów co Diego Botin le Chever i Florian Trittel Paul. Hiszpanie to mistrzowie Europy z 2022 roku, zdobywcy trzech medali (2 srebrne, 1 brązowy) w trzech ostatnich mistrzostwach świata oraz 4. miejsca na igrzyskach olimpijskich w Tokio 2021.

52. Trofeo Princesa Sofia. Sprawdź, jak trójmiejscy żeglarze spisali się w regatach na Majorce przed rokiem 52. Trofeo Princesa Sofia. Sprawdź, jak trójmiejscy żeglarze spisali się w regatach na Majorce przed rokiem

Czternasty, ostatni wyścig eliminacyjny, zepchnął gdańszczan na 2. miejsce, gdyż metę osiągnęli dopiero jako 21 załoga, a że w pierwszym starcie mieli falstart, ten wynik został zaliczony do klasyfikacji, gdyż był tylko jedna tzw. odrzutka, czyli anulowanie rezultatu z najsłabszego wyścigu.

Do wyścigu medalowego, z udziałem 10 najlepszych załóg regat, zakwalifikowali się również: Dominik Buksak (AZS AWFiS) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) z 5. oraz Mikołaj StaniulJakub Sztorch (obaj AZS AWFiS) z 7. miejsca.

Wcześniej zdobyte punkty zostały zachowane, a ostatni start był punktowany podwójnie. Przybytek i Piasecki zajęli 4. pozycję, co sprawiło, że w końcowej klasyfikacji ulegli nie tylko utytułowanym Hiszpanom, ale również Hernanowi Umpierre Odiniemu i Fernando Dizowi Becerrze (Urugwaj), którzy ostatni wyścig wygrali.

- Jesteśmy zadowoleni z całych regat, bo żeglowaliśmy stabilnie, popełniliśmy mało błędów, mimo że warunki na akwenie były dość ciężkie. Wiatr był zazwyczaj niestabilny i nieprzewidywalny, każda decyzja na wodzie miała więc swoją wagę. Najbardziej jesteśmy zadowoleni z naszych startów, to element, nad którym ostatnio dużo pracowaliśmy i cieszę się, że są tego efekty. Teraz przed nami regaty Pucharu Świata w Hyeres we Francji. Tam spodziewamy się dużo silniejszego wiatru, więc będzie okazja do pokazania swoich możliwości w zupełnie innych warunkach - ocenia Łukasz Przybytek.
Kto żeglować będzie na igrzyskach olimpijskich? Coraz więcej Polaków w czołówce Kto żeglować będzie na igrzyskach olimpijskich? Coraz więcej Polaków w czołówce

Buksak i Wierzbicki, mimo że w wyścigu medalowym zajęli ostatnie miejsce, utrzymali 5. lokatę, a Staniul i Sztorch, finiszujący na 7. miejscu, w końcowej klasyfikacji sklasyfikowali zostali pozycję niżej.

Z uwagi na tak dużą liczbę załóg na światowym poziomie w tej klasie Zespołu ds. Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Żeglarskiego rekomendacją kogo wystawić na igrzyskach Paryż 2024 zapewne czekać będzie do zakończenia mistrzostw Europy, które zaplanowane są w maju.

Zacięta rywalizacja o start olimpijski toczy się również w klasie ILCA 6. Na Majorce dość niespodziewanie Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń), która zajęła 10. miejsce uzyskała lepszy wynik niż bardziej doświadczona Agata Barwińska (SSW MOS Iława), która była 27.

Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki - trzecia załoga 53. Trofeo Princesa Sofia na Majorce w klasie 49er. Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki - trzecia załoga 53. Trofeo Princesa Sofia na Majorce w klasie 49er.
W pozostałych klasach Polska nie ma jeszcze kwalifikacji olimpijskiej. Ostatnia szansa na jej zdobycie będzie od 21 do 27 kwietnia podczas Francuskiego Tygodnia Olimpijskiego w ramach regat Pucharu Świata w Hyeres. Biało-czerwoni walczyć będą o przepustki na igrzyska w klasach: Formula Kite kobiet i mężczyzn, w mikstach 470, żeńskiej 49erFX oraz męskiej ILCA 7.

Opinie (5)

Wszystkie opinie

• Opinia wyróżniona

Gratulacje!!!. Kibicujemy.

Powodzenia na igrzyskach. Jesteś najlepszy!!!

• 4 0

Jest kandydat do medalu na Igrzyskach

Paweł to mocny kandydat do medalu na Igrzyskach. Jeśli tylko wytrzyma presję i głowa nie zawiedzie, to będzie medal. Ciekawe, kto pojedzie na Igrzyska w klasie 49er? Obstawiam, że Buksak i Wierzbicki.

• 5 0

Wielkie gratulacje

jedne z trzech czterech kiedys najwiekszych regat - majorka spa hyers i kieler :)

• 4 0

• Gratki

Gratulacje

• 1 0

• żeglarstwo w trójmieście

Mało tego sportu w portalu Trojmiasto.pl
    Tymczasem dużo dzieje się w dyscyplinach żeglarskich w Polsce i wyniki Polaków w imprezach międzynarodowych są często wybitne. Trójmiejskie kluby są licznie reprezentowane i warto śledzić dostarczać wiadomości o ich osiągnięciach szerszej publiczności.