Akademija Pandev - Lechia Gdańsk 1:2. Historyczny awans w europejskich pucharach

14 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Lechia Gdańsk osiągnęła historyczny, bo pierwszy awans w historii europejskich pucharów. Wynik meczu w Skopje otworzył Maciej Gajos. Na zdjęciu wyjściowej "11" Lechii Gdańsk w  środku w dolnym rzędzie. Lechia Gdańsk osiągnęła historyczny, bo pierwszy awans w historii europejskich pucharów. Wynik meczu w Skopje otworzył Maciej Gajos. Na zdjęciu wyjściowej "11" Lechii Gdańsk w  środku w dolnym rzędzie.

Lechia Gdańsk po raz pierwszy w historii awansowała do kolejnej rundy w europejskich pucharach. Biało-zieloni pokonali w stolicy Macedonii Północnej - Skopje wicemistrza tego kraju - Akademiję Pandev 2:1 (1:0), a tydzień wcześniej wygrali z tym rywalem aż 4:1. Kolejnym przeciwnikiem podopiecznych Tomasza Kaczmarka będzie Rapid Wiedeń. Początek rywalizacji 21 lipca o godzinie 19 w Austrii, a rewanż tydzień później w Letnicy. Natomiast już 18 lipca odbędzie się losowanie 3. rundy Ligi Konferencji Europy, w której para z naszą drużyną będzie rozstawiona.

10 Velinovski

Rezerwowi: 12 Jovanovski, 92 Kupanov, 2 Stoilov, 6 Terziev, 7 Trajkov, 14 Stojanov, 16 Bosheski, 17 Gjorgievskim 19 Pandev, 99 Krstevski
Sędziowie: Chiffi oraz Giovanni Baccini, Bercigli (wszyscy Włochy)

9 Zwoliński

Rezerwowi: 1 Buchalik, 83 Mikułko, 2 Pietrzak, 10 Diabate, 17 Clemens, 25 Nalepa, 28 Paixao, 33 Terrazzino, 69 Biegański, 72 Koperski, 77 Neugebauer
  • 60' 22 Tomovski Zmiany 17 Gjorgievskim
  • 60' 8 Donov Zmiany 7 Trajkov
  • 75' 15 Joković Zmiany 99 Krstevski
  • 76' 10 Velinovski Zmiany 19 Pandev
  • 65' 7 Gajos Zmiany 17 Clemens
  • 65' 79 Sezonienko Zmiany 10 Diabate
  • 65' 9 Zwoliński Zmiany 28 Paixao
  • 78' 99 Durmus Zmiany 2 Pietrzak
  • 81' 88 Kałuziński Zmiany 69 Biegański
  • 59' Mitrovski
  • 37' Gajos
  • 82' Pietrzak
  • 35' Donov
  • 90+3 Mitrovski
  • 52' Durmus

- Przed każdym meczem się boję. Przed każdym mam szacunek. Jeśli jako trener przestajesz bać się jakiegoś meczu, to tracisz koncentrację. Musimy być na wszystko przygotowani i na wszystko mieć odpowiedź. Mamy bardzo dobrą zaliczkę po spotkaniu w Gdańsku. Przybyliśmy do Macedonii Północnej z chęcią awansu - zapewnił na przedmeczowej konferencji prasowej Tomasz Kaczmarek

Przeczytaj co o meczu i rywalu mówił też Maciej Kalkowski, asystent pierwszego trenera

- Nasza pozycja wyjściowa jest optymistyczna, jednak w piłce nożnej wszystko jest możliwe i musimy podejść do naszego zadania poważnie od samego początku - zadeklarował Marco Terrazzino

Co obiecuje Mario Maloca przed meczem Akademija Pandev - Lechia Gdańsk?

czy znów będzie to meczu Flavio Paixao? W Gdańsku strzelił 3 gole i miał asystę

Czy Flavio Paixao zostanie najskuteczniejszym snajperem Lechii Gdańsk w historii? Jaką legendę goni?

pomiędzy meczami z Akademiją z Lechią pożegnali się Ceesay i Kryeziu, ale żaden z nich nie grał przeciwko Macedończykom w Gdańsku

Joseph Ceesay odszedł z Lechii Gdańsk do Malmoe. Co na to Tomasz Kaczmarek?

awans do 2. rundy to nie tylko sukces sportowy, ale i nagroda finansowa w wysokości 150 tys. euro

Przeczytaj o wcześniejszych występach piłkarzy Lechii Gdańsk w europejskich pucharach

Komisji Kontroli, Etyki i Dyscypliny UEFA wciąż analizuje sprawę bijatyki na trybunach, do której doszło na pierwszym meczu w Gdańsku

Jakie kary grożą Lechii Gdańsk? UEFA może wybierać z blisko 20

Lechia awansuje do 2. rundy, jeśli wygra, zremisuje lub przegra różnicą 1 lub 2 goli. Porażka 4 bramkami i wyższa sprawi, że gdańszczanie zostaną wyeliminowani.

Natomiast sędzia zarządzi dogrywkę, jeśli po 90 minutach gry Akademija prowadzić będzie różnicą 3 trafień. I nie ma znaczenia, czy będzie to 3:0, 4:1, 5:2 itd.

Lechia Gdańsk - Akademija Pandev 4:1. Wystaw oceny piłkarzom i trenerowi, zobacz video i foto

sędziować będą Włosi: Daniele Chiffi jako główny, Giovanni Baccini i Filippo Bercigli na liniach oraz Giovanni Ayroldi jako techniczny.

Ile Lechia Gdańsk może zarobić w Lidze Konferencji? Stawki UEFA za pokonanie poszczególnych rund, łącznie z kwalifikacjami

do walki o pierwszy awans w europejskich pucharach Lechii trener Kaczmarek mógł wystawić tę samą "11", co wygrała w Gdańsku 4:1

Lechia Gdańsk sezon 2022/23 - aktualna kadra pierwszego zespołu

aż 4 zmiany w składzie Lechii, a 5. w ustawieniu, Conrado (LECHIA Gdańsk) cofnięty do obrony. Nowi zawodnicy w "11" w porównaniu z pierwszym meczem to: Tobers (LECHIA Gdańsk), Kubicki (LECHIA Gdańsk), Sezonienko (LECHIA Gdańsk) i Durmus (LECHIA Gdańsk)
kapitanem Lechii w tym meczu jest Maloca (LECHIA Gdańsk)
Akademija zmieniła bramkarza na Alchevskiego (Akademija Pandev). W polu dwie kolejne zmiany. Do gry od początku weszli środkowi pomocnicy: Tomovski (Akademija Pandev) i Donov (Akademija Pandev)
stadion mieści tylko 2,5 tysiąca kibiców, ale i tak nie jest wypełniony
gdańscy piłkarze obawiali się nieco o trawę, która nie była podlewana, a tym samym piłka może toczyć się po niej bardzo wolno, co utrudnia grę z kontry
z Gdańska ponad 100 kibiców obecnych na trybunach
większość kibiców Lechii z obnażonymi torsami, jest bardzo gorąco,
31 stopni Celsjusza
Lechia stalowe stroje, gospodarze w niebiesko-białych koszulkach i spodenkach
na stroje Lechii wróciło logo koncernu Energa. Po raz 15. podpisano umowę sponsoringową
"Lechia Gdańsk" - skandowanie z trybun
1'
od środka mecz rozpoczęła Lechia
2'
prawa strona boiska Lechii obecne zacieniona przez trybuny, pozostała część boiska mocno oświetlana przez słońce
2'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) wybiegł do piłki, ale w ostatniej chwili cofnął nogę i gdy Valinovski runął na boisko, faulu nie było
3'
zablokowany strzał Sezonienki (LECHIA Gdańsk), a poprawka Steca (LECHIA Gdańsk) sprzed "16" nad bramką
4'
uderzenie Gajosa (LECHIA Gdańsk) z woleja nieznacznie obok słupka. Z lewej strony dośrodkował Durmus (LECHIA Gdańsk), a piłkę do strzelca zgrał głową Sezonienko (LECHIA Gdańsk)
5'
znów Durmus (LECHIA Gdańsk), ale tym razem zbyt mocne dośrodkowanie. Od bramki rozpocznie Alchevski (Akademija Pandev)
7'
"Jesteśmy tam, gdzie nasza Lechia gra" - śpiewy z trybun
9'
indywidualna akcja Mitrovskiego (Akademija Pandev). Uderzył sprzed pola karnego, szukając okienka bramki Kuciaka (LECHIA Gdańsk). Nieznacznie się pomylił
12'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę, która była zagrywana z pominięciem środkowej linii od obrońców Akademiji
13'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) dwie kapitalne interwencje! Uratował drużynę przed stratą gola. Najpierw odbił piłkę po strzale Mitrovskiego, a po chwili po dobitce Velinovskiego
15'
Zwoliński nie sięgnął piłki głową po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk)
17'
rzut rożny dla gospodarzy
17'
Lechia w opałach po rzucie rożnym. Kałuziński (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale Maronga (Akademija Pandev). Gdyby nie to, piłka wpadłaby do siatki. A chwilę wcześniej Sezonienko wybił piłkę po strzale Mitrovskiego. Tu też już mógłby być golem, gdyby ofensywny gracz Lechii nie wyręczył defensorów
18'
"Lechia gol" - z trybun
20'
Zwoliński potrzebuje pomocy medycznej
21'
ostatecznie sędzia nie pozwolił, by weszli fizjoterapeuci na boisko, a napastnik pozbierał się o własnych siłach
22'
inicjatywa po stronie Akademiji, Lechia czeka na możliwość przechwytu piłki i kontry. Gdy atakuje, to najczęściej czyni to Durmus (LECHIA Gdańsk) z lewego skrzydła
23'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) sfaulował Mitrovskiego (Akademija Pandev). Gospodarze mogą uderzać z wolnego na bramkę
23'
Mitrovski (Akademija Pandev) uderzył nad bramką z rzutu wolnego z niespełna 30 metrów
24'
"Lechijko, gramy u siebie" - skandują kibice
24'
i mają rację, bo miejscowych jest garstka i nawet nie kwapią się do dopingu, gdy nie śpiewają lub nie skandują nic gdańszczanie, na stadionie jest cicho
25'
Zwoliński i Dimov (Akademija Pandev) potrzebują pomocy medycznej
26'
obaj piłkarze mogą kontynuować grę
27'
Sezonienko (LECHIA Gdańsk) wywalczył rzut rożnym po długim podaniu Gajosa (LECHIA Gdańsk)
28'
po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk) z rzutu rożnego piłka przeszła wszystkich piłkarzy zgromadzonych w "16". Z Lechii próbowali dojść do niej Maloca (LECHIA Gdańsk) i Gajos (LECHIA Gdańsk)
28'
sędzia zarządził przerwę na uzupełnienie płynów przez piłkarzy
28'
podczas przerwy w grze z głośników stadionowych popłynęła muzyka
30'
gra wznowiona
32'
pomocy medycznej potrzebuje Stec (LECHIA Gdańsk)
33'
Stec (LECHIA Gdańsk) może kontynuować grę
33'
"W Wolnym Mieście Gdańsku..." - z trybun
35'
Żółtą kartką został ukarany Donov (Akademija Pandev) po faulu taktycznym na Durmusu, który ruszył do kontry
37'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Gajos. Kapitalna akcja Maćka. Minął zwodem rywala i przymierzy precyzyjnie z około 25 metrów. Piłka wpadła tuż przy słupku do siatki
37'
"Puchar jest nasz" - śpiewają kibice Lechii
39'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po zaskakującym strzale z dystansu Donova (Akademija Pandev)
39'
dośrodkował Donov (Akademija Pandev), strzelał Joković (Akademija Pandev). Rykoszet i jeszcze jeden korner dla rywali
40'
po dośrodkowaniu Mitrovskiego (Akademija Pandev) z narożnika boiska piłkę wybił Stec (LECHIA Gdańsk), a próbujący natychmiast uderzać Sharkovski (Akademija Pandev) uderzył tak nieprecyzyjnie, że piłka nie wyszła nawet za bramkę, ale w aut
41'
Zwoliński nie sięgnął piłki po dośrodkowaniu Sezonienki (LECHIA Gdańsk). Jeszcze akcje kontynuował Conrado (LECHIA Gdańsk) i kończy się rzutem rożnym
42'
złe dośrodkowanie Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
43'
celny strzał, ale w środek bramki Tobersa (LECHIA Gdańsk)
43'
Alchevski (Akademija Pandev) miał kłopoty ze strzałem Gajosa (LECHIA Gdańsk). Piłkę poza bramkę wybił Joković (Akademija Pandev)
44'
Maloca (LECHIA Gdańsk) niecelnie główkował po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
45'
gdy tylko piłkarze Lechii wychodzą z mocniejszym pressingiem, tym łatwiej przejmują piłkę w środkowej strefie boiska
45'
4 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
zablokowany strzał Sezonienki (LECHIA Gdańsk), a dobitka Steca (LECHIA Gdańsk) nad poprzeczką
45+3
zablokowane strzały z dystansu Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk) i Conrado (LECHIA Gdańsk)
45+5
Kuciak (LECHIA Gdańsk) miał kłopotu z przyjęciem piłki dośrodkowanej przez Ivanovskiego (Akademija Pandev). Nie doszli do niej także rywale, a sędzia po chwili odesłał piłkarzy do szatni
45+5
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. AKADEMIJA PANDEV - LECHIA GDAŃSK 0:1
Trener Kaczmarek postanowił najwyraźniej upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Awans do 2. rundy Ligi Konferencji Europy chce osiągnąć jak najmniejszym ubytkiem sił, gdyż w niedzielę w Płocku inauguracja ekstraklasy, a już za tydzień zapewne początek dwumeczu z Rapidem Wiedeń.
Lechia poczekała na to co zrobią rywale, a potem sama zaatakowała. Wynik 0:0 udało się utrzymać m.in. dobrym interwencjom Kuciaka (LECHIA Gdańsk) oraz udanym blokom Sezonienki (LECHIA Gdańsk) i Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk) przy strzałach rywali. Natomiast prowadzenie biało-zieloni zawdzięczają doskonałemu uderzeniu Gajosa (LECHIA Gdańsk).
Obecnie Lechia ma już 4 gole przewagi nad Akademiją i zapowiada się, że druga połowa powinna być tylko formalnością, aby przypieczętować pierwszy w historii awans gdańskiego klubu w europejskich pucharach
"Tylko BKS" - z trybun przed rozpoczęciem drugiej połowy
46'
drugą połowę rozpoczęła Akademija
48'
mogło być 2:0. Zwoliński sam zdobył piłkę i popędził w kierunku bramkarza, będąc z nim sam na sam. Alchevski (Akademija Pandev) odbił piłkę nogą
52'
doskonałe podanie Kubickiego (LECHIA Gdańsk) nad obrońcami Akademiji. Durmus (LECHIA Gdańsk) wychodził sam na sam z bramkarzem, ale przy opanowaniu piłki pomógł sobie ręką i sędzia przerwał grę
52'
Żółtą kartką został ukarany Durmus (LECHIA Gdańsk) za to zagranie ręką
53'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) pada w polu karnym przy dryblingu. Sędzia pokazuje, że nic nie było
53'
przypomnijmy, że w eliminacjach europejskich pucharów nie ma systemu VAR
55'
niecelny strzał Zwolińskiego
56'
od początku drugiej połowy Lechia gra wysokim pressingiem i stąd odzyskuje piłki i może rozpoczynać ataki
58'
Maloca (LECHIA Gdańsk) dogonił Maronga (Akademija Pandev) i wślizgiem przerwał kontrę rywala
59'
[1:1] Akademija Pandev STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Mitrovski. Lechia straciła gola na własne życzenie. Kuciak podał do Kałuzińskiego na 15. metr, ale ten ją stracił. Dwa szybkie podania rywali, Marong wyłożył piłkę Mitrovskiemu, który pewnym strzałem wyrównał
60'
podwójna zmiana w zespole gospodarzy
60'
Akademija Pandev przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tomovski, w jego miejsce wchodzi Gjorgievskim.
60'
Akademija Pandev przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Donov, w jego miejsce wchodzi Trajkov.
61'
Lechia przygotowuje trzy zmiany
62'
Maloca (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza własną bramkę
62'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego
65'
niecelny strzał Gjorgievskiego (Akademija Pandev)
65'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gajos, w jego miejsce wchodzi Clemens.
65'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sezonienko, w jego miejsce wchodzi Diabate.
65'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zwoliński, w jego miejsce wchodzi Paixao.
66'
Paixao (LECHIA Gdańsk) przejął opaskę kapitana od Malocy (LECHIA Gdańsk)
68'
pewna interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
69'
"Jesteśmy tam, gdzie nasza Lechia gra" - przypominają kibice
69'
Alchevski (Akademija Pandev) uprzedził Paixao (LECHIA Gdańsk)
70'
Lechia strzelała w tym meczu już 14 razy,Akademija - 8. W rzutach rożnych 4:3 dla rywali
72'
72'
Alchevski (Akademija Pandev) z kłopotami, ale przejął piłkę po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk) z rzutu wolnego. Na przechwyt piłki "polował" Paixao (LECHIA Gdańsk)
72'
dośrodkowanie Clemensa (LECHIA Gdańsk) nie dotarło do Diabate (LECHIA Gdańsk), który teraz w ataku razem z Paixao (LECHIA Gdańsk)
73'
tym razem nieudane zagranie Clemensa (LECHIA Gdańsk). Od bramki rozpocznie Alchevski (Akademija Pandev)
74'
przerwa od sędziego dla piłkarzy na uzupełnienie płynów. Słońce w Skopje wciąż mocno grzeje
74'
i znów z głośników rozlega się muzyka, gdy piłkarze zeszli do ławek rezerwowych
75'
Akademija Pandev przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Joković, w jego miejsce wchodzi Krstevski.
76'
Akademija Pandev przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Velinovski, w jego miejsce wchodzi Pandev.
76'
Sasko Pandev to brat właściciela klubu, byłego piłkarza Interu - Gorana
78'
Paixao (LECHIA Gdańsk) próbował z dystansu przelobować bramkarza. Nie trafił do bramki
78'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Durmus, w jego miejsce wchodzi Pietrzak.
80'
niecelny strzał techniczny Malocy (LECHIA Gdańsk) po rzucie rożnym
81'
LECHIA Gdańsk przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Kałuziński, w jego miejsce wchodzi Biegański.
82'
[1:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Pietrzak. Akcja rezerwowych w tym meczu gdańskiej drużyny. Clemens zagrał do Paixao, który na linii "16" mijał rywala i mógł strzelać sam, ale dostrzegł lepiej ustawionego Pietrzaka. Rafał dostawił tylko nogę do piłkę po podaniu Flavio i Lechia znów prowadzi
82'
w skali dwumeczu już 6:2 dla Lechii. Kto jeszcze się zastanawiał, to już może rezerwować bilety na lot do Wiednia 21 lipca i mecz Rapid - Lechia
84'
"Tak się bawią ludzie, kiedy Lechia gra" - z trybun
86'
rzut rożny dla Lechii
86'
Alchevski (Akademija Pandev) wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
90+1
Tobers (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza boisko
90+2
trochę zamieszania po rzucie rożnym rywali, ale ostatecznie piłka nad bramką Lechii
90'
4 minuty doliczone
90+1
Alchevski (Akademija Pandev) uprzedził Paixao (LECHIA Gdańsk), do którego próbował dogrywać Biegański (LECHIA Gdańsk)
90+3
Żółtą kartką został ukarany Mitrovski (Akademija Pandev) po faulu na Biegańskim
90+5
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) powstrzymany w polu karnym rywali
90+5
KONIEC MECZU. AKADEMIJA PANDEV - LECHIA GDAŃSK 1:2
Lechia Gdańsk osiągnęła historyczny sukces w europejskich pucharach. Po raz pierwszy awansowała do kolejnej rundy, a jednocześnie po raz pierwszy wygrała w rozgrywkach UEFA na wyjeździe. Zwycięstwo zapewnił Pietrzak (LECHIA Gdańsk), który sfinalizował akcję rezerwowych w tym spotkaniu.
Cieszą się z pewnego zwycięstwa biało-zielonych oraz 6 goli strzelonych w dwumeczu, trzeba pamiętać o błędach, które zdarzały się gdańszczanom w defensywie w obu spotkaniach. Akademija nie potrafiła w większości ich wykorzystać, ale w 2. rundzie w konfrontacji z Rapidem Wiedeń na pewno ekipa trenera Kaczmarka musi zagrać lepiej w obronie.