Wiadomości

stat

Bartosz Banach zwycięzcą 6. Triathlonu Gdańsk

Zobacz nasz film z tegorocznego triathlonu w Gdańsku


1500 m pływania, 40 km jazdy na rowerze oraz 10 km biegu. W niedzielę odbyła się 6. edycja Triathlonu Gdańsk. W zmaganiach na dystansie olimpijskim wzięło udział 720 uczestników. Najszybszym z nich okazał się gdańszczanin Bartosz Banach, który zameldował się na mecie po upływie 02:00:52. Drugie miejsce przypadło Krzysztofowi Hadasowi z Poznania (02:01:03), a trzecie Pawłowi Miziarskiemu z Redy (02:04:27).Czy byłbyś w stanie wziąć udział w triathlonie na dystansie olimpijskim?

tak, bez większego problemu 21%
tak, ale wcześniej musiałbym nieco poprawić kondycję 24%
nie, na pewno nie podołałbym takiemu wyzwaniu 55%
zakończona Łącznie głosów: 336
Triathlon to dyscyplina sportowa będąca kombinacją pływania, kolarstwa i biegania, która w 2000 roku weszła do rozgrywek olimpijskich. W tej formule, zawodnicy muszą kolejno przepłynąć w wodzie 1500 m, przejechać na rowerze szosowym 40 km i przebiec 10 km. Czas końcowy obejmuje nie tylko pokonanie wymienionych dystansów, ale również zmianę stroju i sprzętu.

Optymalna pogoda i doping setek kibiców

Od 2011 roku, triathlonowe zmagania na dystansie olimpijskim są corocznie rozgrywane również w Gdańsku. W niedzielny poranek, punktualnie o godz. 9:00, rozpoczęła się 6. edycja tejże imprezy, organizowanej przez Gdański Ośrodek Sportu.

Na linii startu stanęło 720 zawodników z całego kraju, w tym kilku gości z zagranicy. Choć lipcowa pogoda spłatała w tym roku już niejednego figla, warunki do niedzielnych zmagań były naprawdę zadowalające. Termometr wskazywał temperaturę niewiele ponad 20 stopni Celsjusza, a niebo było niemal bezchmurne. Dzięki temu nie zabrakło również setek kibiców, którzy głośno dopingowali zawodników, szczególnie wzdłuż odcinków położonych nad brzegiem morza.Deklasyfikacja rywali na odcinku rowerowym

Podobnie jak w latach ubiegłych, start zawodów zlokalizowano na plaży w Brzeźnie, a metę na tutejszym molo. Uczestnicy płynęli najpierw w Bałtyku wokół wspomnianego pomostu, następnie wsiedli na rowery i sunęli ul. Plażówą, Czarny Dwór, Drogą Zieloną, w tym tunelem pod Martwą Wisłą, Trasą Sucharskiego do węzła na Olszynce i z powrotem, wreszcie biegli alejkami Parku Nadmorskiego im. Ronalda Reagana.

Na odcinku pływackim najszybszy był Michał Urbański z Bydgoszczy, który wyłonił się z Bałtyku po upływie 19:54. Na trasie rowerowej szybko wysunął się na prowadzenie Bartosz Banach z Gdańska (10. pozycja w pływaniu), który po przepedałowaniu 40 km wypracował sobie ponad trzyminutową przewagę nad resztą rywali. Choć w zmaganiach biegowych mocno deptali mu po piętach Krzysztof Hadas z Poznania oraz Paweł Miziarski z Redy, gdańszczanin zdołał utrzymać prowadzenie aż do samej mety.

Trasa 6. edycji Triathlonu Gdańsk.
Trasa 6. edycji Triathlonu Gdańsk. mat. pras. GOS

Banach drugi raz zwyciężył w gdańskim triathlonie

Tym samym, Bartosz Banach - jeden z murowanych faworytów - został zwycięzcą 6. Triathlonu Gdańsk z wynikiem 02:00:52. To już drugi raz, kiedy złoty medal gdańskich zawodów triathlonowych powędrował na jego szyję. Poprzednio udało mu się to osiągnąć dwa lata temu, tj. w 2015 roku.

- Gęsto było na pływaniu, ławica zawodników płynęła do strefy zmian. Potem na rowerze przyspieszyłem i na biegu znowu zaczęło się wszystko ścieśniać. Drugi zawodnik zaczął mnie coraz mocniej naciskać i musiałem przyspieszyć. Fajnie jechało się na rowerze, bo pierwsza część trasy była z wiatrem, więc cały czas miałem 50 km/h na liczniku. Pogoda nam dopisała, pełno kibiców, każda trasa była świetna, więc jestem bardzo zadowolony - powiedział Banach tuż po przekroczeniu linii mety.
Miejsca na podium uzupełnili wspomniani już Krzysztof Hadas z Poznania oraz Paweł Miziarski z Redy. Srebrny medalista przekroczył linię mety na brzeźnieńskim molo po upływie 02:01:03, zaś brązowy medalista 02:04:27.

Dwie gdynianki wśród najszybszych kobiet

Wśród kobiet najszybsza okazała się Anna Lechowicz z Lathen w Niemczech, której wyniki to 02:20:01 (38. miejsce w klasyfikacji generalnej). Drugie miejsce zajęła Joanna Skutkiewicz z Gdyni. Jej czas to 02:22:48 (58. miejsce). Trzecia wśród pań była natomiast Aleksandra Sypniewska-Lewandowska z Gdyni, która zameldowała się na mecie po upływie 02:24:06 (71. miejsce).

- Trenuję od dwóch lat. Plan na dziś miałam taki, by dać z siebie wszystko. Na rowerze spadł mi łańcuch, więc straciłam około minuty. Na pewno zrobiłam życiówkę, jeszcze nie wiem jaki czas, ale cisnęłam ile mogłam. Emocje, nerwy, wybicie z rytmu przez te przygody z łańcuchem skradły mi trochę czasu. Jestem nie najlepszą pływaczką, na rowerze jestem nienajgorsza, ale bieganie jest dla mnie tym konikiem i tu udało się nadrobić - skomentowała swój występ Lechowicz.

Opinie (41) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2019

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane