• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ironman. Etap pływacki odwołany przez wysokie fale. Zwycięstwo w poniżej 8 godzin

dak.
5 sierpnia 2023, godz. 06:00 
Opinie (373)
aktualizacja: godz. 18:17 (6 sierpnia 2023)
 • Niemiec Wilhelm Hirsh był najlepszy w Ironman Gdynia 70.3.
 • Niemiec Wilhelm Hirsh był najlepszy w Ironman Gdynia 70.3.

Wysokie fale pokrzyżowały plany organizatorom i uczestnikom Ironman w Gdyni. Zrezygnowano z 3,8 km trasy pływackiej, ale bez zmian obeszło się na pozostałych etapach: 180 km na rowerze oraz 42,2 km trasy biegowej. Najlepsi okazali się Niemcy. Na pełnym dystansie triumfował Leon Kriszeleit z czasem 7 godzin, 47 minut i 54 sekund. Natomiast w Ironman 70.3, czyli na dystansie o połowę krótszym najlepszy był Wilhelm Hirsh z wynikiem 3:15:05. Do wieczora na Plaży MiejskiejMapka otwarta będzie strefa kibica, w której można wyczekiwać na zawodników. Natomiast emocje związane z triathlonowym szaleństwem trwają już od piątku. W imprezach towarzyszących Aquathlon Kids, nocnym Abbott Night Run i Sprint udział wzięło w sumie ponad 1200 osób.Przeczytaj o utrudnieniach w ruchu w czasie Ironman w Gdyni Przeczytaj o utrudnieniach w ruchu w czasie Ironman w GdyniAktualizacja, 6.08.23, godz. 15:52

Leon Kriszeleit najlepszy na Ironman GdyniaIronman ma zwycięzcę. Na rowerze (180 km) i trasie biegowej (42,2 km) najlepszy okazał się Niemiec Leon Kriszeleit, który do triumfu potrzebował 7 godzin, 47 minut i 54 sekund. Na mecie usytuowanej na Plaży Miejskiej w Gdyni czekali na niego kibice, którzy mogli zająć miejsca m.in. na specjalnych trybunach.

Drugie miejsce zajął Polak - Mateusz Filipiak. Mieszkaniec Gdańska ukończył zmagania z wynikiem 8:04:04. Podium zamknął Słoweniec Robert Budaj z czasem 8:05:13. Z kolei wśród pań najlepiej poradziła sobie Włoszka Ingrid Lanthaler z rezultatem 9:17:54.Niemiec także triumfował w Ironman 70.3, czyli na dystansie o połowę krótszym. Wilhelm Hirsh uzyskał czas 3 godzin, 15 minut i 5 sekund. Drugi był Serb Strahinja Trakić (3:18:18), a trzeci Niemiec Nico Markgraf (3:18:39).

Najlepszy z Polaków był Kacper Stępniak, który z wynikiem 3:21:05 był dziewiąty. Najlepsza wśród kobiet była Holenderka Diede Diederiks (3:37:21), a tuż za nią uplasowała się Marta Łagownik z Gdańska (3:42:46). • Holenderka Diede Diederiks była najlepszą kobietą w Ironman Gdynia 70.3.

Ironman przegrał z wysokimi falamiNie tak miało wyglądać długo wyczekiwane święto triathlonu, do którego zawodnicy z całego świata przygotowywali się od miesięcy. Natura wygrała. Ze względu na duże fale i deszcz ograniczający widoczność w Zatoce Gdańskiej, organizatorzy Ironman musieli zrezygnować z części pływackiej. Uczestnicy mieli ścigać się na dystansie 3,8 km, ale w zaistniałej sytuacji pozostało im rywalizować tylko na rowerze (180 km) i na trasie biegowej (42,2 km).

- Decyzję podejmujemy na podstawie opinii szefa zabezpieczenia wodnego z WOPR. To fachowcy w tej dziedzinie. Wypłynęli na trasę i mieli problem, by utrzymać się na kajakach. Wszyscy chcielibyśmy normalnej formuły wyścigu z pływaniem, ale bezpieczeństwo jest bezwzględnie najważniejsze - przekazali organizatorzy za pośrednictwem mediów społecznościowych.

17-latek na podium Sprint Triathlon GdyniaSobotnie starty też już za nami. Do rywalizacji w Sprint Triathlon Gdynia przystąpiło prawie 500 zawodniczek i zawodników, którzy mieli do pokonania 750 m trasy pływackiej, 20 km odcinka kolarskiego oraz 5 km trasy biegowej.

Najlepiej poradził sobie Miłosz Sowiński z Krzyżanowic, który na mecie zameldował się z czasem 59 minut i 13 sekund. Drugi uplasował się 19-letni Oliwier Szczekała z Lublina z wynikiem 1:03:54. Natomiast trzeci był jeszcze młodszy Jarosław Jankiewicz Delgado ze Skierniewic. 17-latek osiągnął rezultat 1:04:25. Wśród pań najszybsza była Oliwia Gąsior z Legnicy (1:11:55).


 • Sobotni Sprint Triathlon Gdynia.
 • Sobotni Sprint Triathlon Gdynia.
 • Sobotni Sprint Triathlon Gdynia.
 • Sobotni Sprint Triathlon Gdynia.
 • Sobotni Sprint Triathlon Gdynia.
 • Sobotni Sprint Triathlon Gdynia.
 • Sobotni Sprint Triathlon Gdynia.
 • Sobotni Sprint Triathlon Gdynia.
 • Sobotni Sprint Triathlon Gdynia.
 • Sobotni Sprint Triathlon Gdynia.

Ironman Gdynia. Program:


niedziela, 6 sierpnia
4:30 - 5:30 - Godziny otwarcia strefy zmian - Ironman - Skwer Kościuszki
5:00 - 23:00 - Godziny otwarcia depozytu - Ironman - Plaża Miejska
5:00 - 5:30 - Zostawianie Special Need Bags - Ironman - Depozyt / Plaża Miejska
6:00 - Rolling Start - Ironman - Plaża Miejska
8:00 - 9:00 - Godziny otwarcia strefy zmian - Ironman 70.3 - Skwer Kościuszki
8:30 - 15:30 - Godziny otwarcia depozytu - Ironman 70.3 - Plaża Miejska
9:00 - 20:00 - Godziny otwarcia strefy rodzinnej Enea - Plaża Miejska
9:00 - 20:00 - Godziny otwarcia strefy rodzinnej Port Gdynia - Plaża Miejska
9:00 - 20:00 - Godziny otwarcia strefy rodzinnej Sportano.pl - Plaża Miejska
9:30 - Rolling Start - Ironman 70.3 - Plaża Miejska
10:00 - 17:00 - Godziny otwarcia Expo - Skwer Kościuszki
13:00 - Spodziewany finisz zwycięzcy - Ironman 70.3 - Meta na Plaży Miejskiej
14:00 - Spodziewany finisz zwycięzcy - Ironman - Meta na Plaży Miejskiej
14:00 - 20:00 - Odbiór rzeczy ze strefy zmian - Ironman 70.3 - Skwer Kościuszki
18:00 - Spodziewany finish ostatniego Zawodnika - Ironman 70.3 - Meta na Plaży Miejskiej
18:00 - 00:00 - Odbiór rzeczy ze strefy zmian - Ironman - Skwer Kościuszki
18:00 - Dekoracja - Ironman 70.3 - Strefa Mety
19:00 - Ceremonia Slot allocation - Ironman 70.3 - Muzeum Marynarki Wojennej
22:00 - Spodziewany finish ostatniego - Ironman - Meta na Plaży Miejskiej

Ironman - triathlonowe święto w GdyniPierwszy weekend sierpnia w Gdyni stoi pod znakiem Ironmana. Triathloniści z całego świata zjechali się do Trójmiasta, aby powalczyć o tytuł najlepszego twardziela. Program obejmuje w sumie trzy dni zmagań.

Ironman Gdynia. Przeczytaj relację z ubiegłego roku Ironman Gdynia. Przeczytaj relację z ubiegłego roku

Punktem kulminacyjnym, który dostarczy najwięcej wrażeń i atrakcji podczas triathlonowego święta jest niedziela. To wtedy odbędzie się rywalizacja na dwóch głównych dystansach: Enea Ironman Gdynia oraz Enea Ironman 70.3 Gdynia. Uczestnicy będą mieli do pokonania 3,8 km pływania, 180 km na rowerze oraz 42,2 km trasy biegowej. Natomiast Ironman 70.3 zostanie rozegrane na dystansie o połowę krótszym.

Pierwsi triathloniści wystartują o godz. 6. Natomiast zmagania potrwają do godz. 22, kiedy to spodziewany jest ostatni zawodnik na mecie, zlokalizowanej na Plaży Miejskiej w Gdyni.


Gdzie kibicować?Przez cały weekend na środku gdyńskiej Plaży Śródmieście stanie meta zawodów z ogólnodostępnymi trybunami, na które każdy będzie mógł wejść bezpłatnie. To tam "dzieje się magia", z której gdyńskie zawody słyną na całym świecie. Tam kibice - wraz ze spikerami i DJ'em - oklaskują zwycięzców, a jeszcze głośniej witają tych, którzy do mety dobiegają jako ostatni, już po ciemku, po kilkunastu godzinach walki na trasie.W tym roku organizatorzy zawodów i ich partnerzy zadbają także o głośny doping na całej trasie biegowej. Na 7-kilometrowej pętli powstanie aż 5 oficjalnych punktów kibicowania, gdzie każdy będzie mógł przyjść i dołączyć do kibicowania. Co więcej, zorganizowana zostanie swoista gra miejska, w której uczestnicy będą mieli za zadanie odwiedzić wszystkie punkty kibicowania i zebrać na nich specjalne pieczątki. Komplet stempli pozwoli na odebranie małego prezentu we wskazanym punkcie przy Plaży Śródmieście w Gdyni.


Atrakcje dla całych rodzinŻyciem tętnić będzie jednak nie tylko trasa biegowa i meta zawodów, ale też cała gdyńska plaża - i to przez cały weekend! Zadbają o to partnerzy wydarzenia - Enea i sportano.pl. Obie firmy przygotują specjalne strefy rodzinne, w których roić będzie się od atrakcji dla najmłodszych i nieco starszych.

W strefie sportano.pl dostępna będzie m.in. ścianka wspinaczkowa oraz trampolina dla dzieci. Będzie można ponadto przetestować SUPy i deski elektryczne.

Strefa rodzinna Enei będzie natomiast miejscem dobrej zabawy i odpoczynku. Wśród atrakcji znajdą się w niej m.in.: beach bar z zimnymi lemoniadami i zdrowymi sokami, skimboard, fotomozaika, warsztaty 3D, automaty do gier oraz liczne zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych.

Zobacz, jak wyglądał ubiegłoroczny Ironman Gdynia:Imprezy towarzysząceIronman to nie tylko batalia na głównym dystansie, ale i imprezy towarzyszące. W sobotę na starcie staną uczestnicy Sprint Triathlon Gdynia powered by sportano.pl. Początek o godz. 10:30.

Natomiast pierwsze przetarcie jest już za nami, bo zostało zaliczone w piątek. Najpierw dzieci w wieku 5-15 lat rywalizowały w dedykowanym im Aquathlon Kids. Z kolei już po zmroku, bo o godz. 22 na 5-kilometrową, na uliczną trasę wyruszyli biegacze w nocnym biegu Abbott Night Run.

 • Abott Night Run.
 • Abott Night Run.
 • Abott Night Run.


Na liście startowej znalazło się blisko 700 osób. Najlepszy okazał się Niemiec Florian Adami, który potrzebował 15 minut i 28 sekund, aby przekroczyć linię mety. Za nim uplasowali się Polacy: Krzysztof Perz (15:33) i Daniel Mikielski (15:56).


dak.

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (373)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane