Wawrzyniak i Peszko w ostatnim teście przed Euro

6 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Najnowszy artykuł na ten temat Jakub Wawrzyniak rozczarowany Euro 2016

Tak wyglądała "11" Polski w ostatnim sprawdzianie przed Euro 2016. W podstawowym składzie m.in. Jakub Wawrzyniak

Jakub Wawrzyniak przez całe spotkanie, a Sławomir Peszko od 77. minuty zaprezentowali się w ostatnim sprawdzianie kadry Polski przed Euro 2016. Biało-czerwoni zremisowali z Litwą 0:0. Adam Nawałka zaprezentował eksperymentalne zestawienie. Ani minuty nie dostał m.in. Robert Lewandowski. Największym pechowcem okazał się Kamil Grosicki, który skręcił staw skokowy. Jednak skrzydłowy odleci we wtorek do Francji, a lekarze zapewniają, że zrobią wszystko, aby postawić go na nogi na inauguracyjny mecz mistrzostw Europy z Irlandią, 12 czerwca o godzinie 18 w Nicei.

POLSKA: Fabiański (46 Boruc) - Kapustka, Glik (46 Salamon), Cionek, Wawrzyniak - Krychowiak (85 Zieliński), Mączyński (46 Jodłowiec) - Błaszczykowski (74 Jędrzejczyk), Starzyński, Grosicki (77 Peszko) - Milik

W Krakowie stawiło się ponad 33 tysiące, pięć dni wcześniej w Gdańsku na stadionie zasiadło ponad 40 tysięcy. Jednak na razie biało-czerwoni jakby starali się nie rozbudzać entuzjazmu swoich sympatyków przed grą w Euro 2016. Z przeciętną Litwą także nie potrafili wygrać.

49. mecz w kadrze Polski przypadł Jakubowi Wawrzyniakowi na ostatni sprawdzian kadry Polski przed mistrzostwami Europy 2016. Lewy obrońca Lechii znalazł się w podstawowym składzie w starciu z Litwą. Trudno jednak przypuszczać, że zestawienie, które w poniedziałek zaproponował od pierwszych minut trener Adam Nawałka było tym, przewidzianym na pierwszy mecz Euro, w niedziele z Irlandią Północną.

WAWRZYNIAK: UDOWODNIĘ, ŻE ZASŁUGUJĘ NA GRĘ W REPREZENTACJI

Obok Wawrzyniaka znaleźli się bowiem tacy piłkarze jak: Thiago Cionek, Łukasz Fabiański, Filip Starzyński czy Bartosz Kapustka, który zamiast na nominalnej pozycji w pomocy zajął miejsce na prawej obronie. Oczywiście z drugiej strony po murawie biegali pewniacy i gwiazdy kadry: Arkadiusz Milik, Kamil Glik, Kamil Grosicki, Jakub Błaszczykowski czy Grzegorz Krychowiak, ale szkoleniowiec nie zdecydował się wpuszczać do gry Roberta LewandowskiegoWojciecha Szczęsnego. Na boisku nie było również środkowego obrońcy Michała Pazdana. Jak się okazało po meczu piłkarz ten zmaga się z urazem.

Grająca w eksperymentalnym składzie kadra już w pierwszej minucie mogła stracić gola, ale refleksem popisał się Fabiański. Później biało-czerwoni stopniowo przejmowali kontrolę. Dobrze spisywał się Wawrzyniak. W 39 minucie obrońca najpierw dryblował na skrzydle, następnie podał, aby w kolejnej części akcji przejąć prostopadłe podanie od Krzysztofa Mączyńskiego i dośrodkować w "16". Niestety za późno na 5. metrze znalazł się Milik.

KACZMAREK: PIERWSZOPLANOWE ROLE W KADRZE NIE DLA PIŁKARZY LECHII

Jakub Wawrzyniak (pierwszy od prawej) zagrał z Litwą 90 minut. Sławomir Peszko (drugi od lewej) wszedł do gry w 77. minucie. Na murawie, po kontuzji, po raz pierwszy pojawił się Grzegorz Krychowiak (pierwszy od lewej). Jakub Wawrzyniak (pierwszy od prawej) zagrał z Litwą 90 minut. Sławomir Peszko (drugi od lewej) wszedł do gry w 77. minucie. Na murawie, po kontuzji, po raz pierwszy pojawił się Grzegorz Krychowiak (pierwszy od lewej).
W pierwszej połowie najgroźniejszą sytuację pod bramką Emilijusa Zubasa, który niedawno był przymierzany do Lechii, stworzył Grosicki. Pomocnik przewidział podanie głową jednego z obrońców rywali do swojego bramkarza, doszedł do piłki i z trudnej pozycji starał się przelobować Zubasa, Niestety futbolówka przeleciała nad poprzeczką.

W 59. świetną okazję do strzelenia bramki miał Błaszczykowski. Mocne uderzenie pomocnika trafiło jednak tylko w słupek. W 74. min. Wawrzyniak "zebrał" piłkę przed polem karnym, uderzył w stronę krótkiego słupka, ale po niewłaściwej stronie.

Od 77. min. na bosku mieliśmy drugiego lechistę, Sławomira Peszkę - 37. mecz w kadrze. Zmienił na boisku Grosickiego, który doznał drobnego urazu. Wydaje się, że właśnie w roli jokera na ostatnie minuty pomocnik biało-zielonych będzie występował we Francji. Cztery minuty później Peszko dostał w kontrze prostopadłe podanie od Kapustki, ale wychodząc do piłki faulował rywala. Chwilę później do siatki trafił Milik, ale sędzia z oczywistych względów nie mógł uznać gola.

POLSKA PRZEGRAŁA W GDAŃSKU Z HOLANDIĄ

Peszko był już do końca meczu jednym z najaktywniejszych piłkarzy biało-czerwonych. Chwilę później strzelał z okolicy 16. metra, ale nad poprzeczką. Pewny w swojej grze był również Wawrzyniak i trener Nawałka może mieć twardy orzech do zgryzienia, czy wystawiać w obronie lechistę czy Artura Jędrzejczyka, który wszedł do gry w drugiej połowie, a we wcześniejszym meczu z Holandią strzelił jedynego gola dla Polski (1:2).

W Gdańsku bramkę dla Polski strzelił Jędrzejczyk.

Dla biało-czerwonych był to piąty w XXI w., ostatni sprawdzian przed wielką imprezą. Ani razu w nim nie ulegli: w 2002 z Estonią 1:0, w 2006 z Chorwacją 1:0, w 2008 z Danią 1:1 i w 2012 z Albanią 4:0.

We wtorek nasi kadrowicze odlecą do francuskiej bazy podczas Euro, która znajduje się w La Baule. 12 czerwca, o godz. 18 zaczną mistrzostwa meczem z Irlandią Północną w Nicei. 16 czerwca zmierzą się z Niemcami w Paryżu (godz. 21), a 21 czerwca z Ukrainą w Marsylii (godz. 18).

Opinie (63)

• gra trochę jak za Smudy (6)

• 35 3

• Skąd my to znamy ? (5)

mecz otwarcia mecz o wszystko i mecz o honor .