Bojerowcy z Trójmiasta zdobyli medale MŚ

10 marca 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Karol Jabłoński swój ósmy tytuł mistrza świata wywalczył w 22 lata po pierwszym triumfie. Karol Jabłoński swój ósmy tytuł mistrza świata wywalczył w 22 lata po pierwszym triumfie.

Polacy potwierdzili status potęgi w żeglarstwie lodowym zajmując całe podium w tegorocznych mistrzostwach świata rozgrywanych w Estonii. Po raz ósmy w karierze triumfował Karol Jabłoński, a pozostałe medale podzielili między sobą zawodnicy mieszkający na co dzień w Trójmieście: Michał Burczyński i Tomasz Zakrzewski. Siódmą lokatę zajął reprezentant GKŻ Gdańsk Maciej Żarnowski.

Od lewej: Tomasz Zakrzewski, Karol Jabłoński, Michał Burczyński. Od lewej: Tomasz Zakrzewski, Karol Jabłoński, Michał Burczyński.
Mistrzostwa pierwotnie miały odbyć się w Giżycku na jeziorze Niegocin. Byłaby to pierwsza impreza tej rangi w naszym kraju od 20 lat.

Do startu zgłosiło się blisko 200 zawodników, w tym cała czołówka żeglarstwa lodowego z Polski. Z powodu złych warunków jakie panowały na mazurskich jeziorach (kruchy lód), organizatorzy regat zdecydowali się przenieść imprezę do Haapsalu w Estonii.

Dla bojerowców, którzy za optymalnymi warunkami do startu podróżują setki kilometrów, nie była do nadzwyczajna sytuacja. Niemniej Polacy postanowili sobie powetować utratę tytułu gospodarzy i urządzić sobie biało-czerwone święto.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O ŻEGLARSTWIE LODOWYM

Już po pierwszych dwóch z siedmiu wyścigów na prowadzeniu był Karol Jabłoński (Baza Mrągowo), który już wcześniej w dorobku miał aż siedem mistrzowskich tytułów (pierwszy wywalczony w 1992 roku!).

W Estonii sięgnął po ósme złoto wygrywając trzy wyścigi. Tytuł zapewnił sobie już przed ostatnim startem. Na podium stanął wyłącznie z rodakami. Na drugim miejscu regaty ukończył mieszkający w Gdyni Michał Burczyński z AZS UWM Olsztyn, a brąz wywalczył gdańszczanin Tomasz Zakrzewski (MKŻ Mikołajki), który bronił mistrzowskiego tytułu z dwóch ostatnich lat.

MISTRZOWIE BOJERÓW MIESZKAJĄ W TRÓJMIEŚCIE

- Regaty były rozgrywane w bardzo zmiennych i nierównych warunkach, o czym świadczą duże przetasowania w kolejności zawodników na mecie w poszczególnych biegach. Udało mi się najlepiej czytać warunki i w każdym z wyścigów przyjechać w czołówce. To były bardzo ciężkie i wyczerpujące zawody, chociaż nie jest to oczywiste, gdy patrzy się tylko na tabelę wyników - relacjonuje Jabłoński.

Na miejscu 7. regaty ukończył Maciej Żarnowski z GKŻ Gdańsk, 13 był Robert Graczyk, a 15 Łukasz Zakrzewski, obydwaj reprezentują barwy MKŻ Mikołajki.

To drugi przypadek w 41-letniej historii mistrzostw świata kiedy Polacy zajęli całe podium. Poprzednio miało to miejsce w roku 2010 w Austrii. Michał Burczyński był wtedy pierwszy, drugi Adam Baranowski, a trzeci Łukasz Zakrzewski (brat Tomasza).