• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Nawet 450 zł kary za najechanie kołem na linię parkingową

Zofia
5 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (438)
 • Za taki postój kierowcy dostają wezwanie do opłaty dodatkowej. Mieszkańcy twierdzą, że to "polowanie na kasę", bo parking jest pusty.
 • Za szybą tak zaparkowanego auta łatwo natknąć się na wezwania do opłaty dodatkowej.

W Centrum WitawaMapka zmienił się operator i zasady korzystania z parkingu podziemnego. Pozostawienie auta z kołem najeżdżającym na linię oddzielającą dwa miejsca parkingowe może skutkować karą w wysokości 450 zł. Przedstawiciele centrum przekonują, że robią to z myślą o bezpieczeństwie klientów.Czy kary za najechanie na linie parkingowe są słuszne?

Przypomnijmy:

 1. Znajdujące się na Witominie Centrum Witawa zostało oddane w 2002 r.
 2. Był to swego czasu największy budynek mieszkalno-usługowo-handlowym w Gdyni.
 3. Cztery lata temu pisaliśmy o uwagach mieszkańców dotyczących stanu technicznego budynku. Chodziło o oberwany sufit.


Oberwany sufit i woda kapiąca do wiader w centrum handlowym Oberwany sufit i woda kapiąca do wiader w centrum handlowym

Tym razem mieszkańcy zwrócili uwagę na zmiany zasad parkowania w centrum handlowym.

Obecnie z bezpłatnych dwóch godzin zrobiła się jedna, a do tego nowy regulamin sprawia, że niezwykle łatwo otrzymać tzw. opłatę dodatkową.

Dyskusja rozgorzała m.in. w mediach społecznościowych.W tej sprawie napisała do nas m.in. pani Zofia.

Oto jej refleksje:
Po zmianie operatora parkingu podziemnego w budynku handlowo-usługowo-mieszkalnym w Gdyni Witominie, w którym znajduje się m.in. sklep spożywczy, drogeria, apteka, kiosk, fryzjer, moim zdaniem zaczęło się niczym nieuzasadnione nakładanie opłat dodatkowych na kierowców, którzy wjadą na linię rozdzielającą miejsca postojowe na parkingu, nawet wtedy, gdy jego wypełnienie wynosi ok. 30 proc.

 • Gdy część koła dotyka linii prawdopodobnie kary nie będzie
 • Gdy część koła dotyka linii, prawdopodobnie kary nie będzie
Niektóre miejsca postojowe mają zaledwie 2 m szerokości. Należy dodać, że niektóre większe auta mają taką albo i większą szerokość.

Ponadto na parkingu nie ma wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych. Uważam, że jest to krzywdzące dla osób z niepełnosprawnością poruszających się samochodami.Jest za to "parkingowy", który skrupulatnie przestrzega regulaminu parkingu i za każdy przypadek najechania na linię rozdzielającą miejsca postojowe wystawia opłatę dodatkową na rzecz firmy IT Parking Katowice - nowego operatora tego parkingu podziemnego.

 • Za szybą jednego z zaparkowanych nieprawidłowo aut można znaleźć kilka wezwań do zapłaty.
 • Za szybą jednego z zaparkowanych nieprawidłowo aut można znaleźć kilka wezwań do zapłaty.
Z moich obserwacji wynika, że parking jest przeważnie pusty, a za każde uchybienie, nieprzestrzeganie ich regulaminu obsługa parkingu natychmiast wystawia opłatę dodatkową 450 zł (175 zł, jeśli opłata zostanie uiszczona w terminie 7 dni) np. za najechanie na linię wyznaczającą miejsca postojowe.

Rozumiem, że jest to parking prywatny i jego zarządca ustala własny regulamin, a korzystający z parkingu zgadza się na te warunki. Jednak w przypadku nowego operatora IT Parking z Katowic ustalony regulamin wydaje się być jedynie podstawą do nakładania wysokich opłat dodatkowych, obiektywnie nieuzasadnionych, celem jak największego zarobku na parkingu wykorzystanym w niewielkim stopniu.Odpowiada Konrad Węglewski z agencji reprezentującej Centrum Handlowe Witawa

Zmiana operatora parkingu jak również systemu opłat jest podyktowana dobrem naszych klientów, bowiem w interesie centrum jest zapewnienie swoim klientom bezpiecznego i sprawnego systemu ich obsługi. Centrum Witawa przechodzi proces szerokich zmian, m.in otwieramy tam największy w Gdyni plac zabaw dla dzieci, najnowocześniejszą szkole językową, nowe sklepy w formie outletów. Takie działania wymagają również udrożnienia parkingu, by służył on naszym klientom.

Niestety dotychczasowe praktyki parkujących auta na terenie parkingu oraz omijanie przepisów zmusiły nas do wprowadzenia takiego zapisu do regulaminu. Każdy przypadek naruszenia tego zapisu jest sprawdzany, a firma zarządzająca parkingiem dysponuje pełną dokumentacją zdjęciową tego zdarzenia, przez okres przejściowy zwracano klientom uwagę na ten fakt, poza regulaminem zostały też zamieszczone specjalne dodatkowe tablice z tą informacją.

Czy można dostać mandat za parkowanie na linii? Czy można dostać mandat za parkowanie na linii?

 • Informacje o nowych zasadach parkowania można znaleźć w kilku miejscach centrum handlowego. Na parkingu pojawiły się parkomaty.
 • Informacje o nowych zasadach parkowania można znaleźć w kilku miejscach centrum handlowego. Na parkingu pojawiły się parkomaty.
 • Informacje o nowych zasadach parkowania można znaleźć w kilku miejscach centrum handlowego. Na parkingu pojawiły się parkomaty.
Dodatkowo osoba zarządzająca centrum przejrzała wszystkie przypadki nałożenia takiej kary porządkowej i każda z nich była niestety zasadna. Kierowcy często celowo blokują dwa miejsca parkingowe, bo tak jest wygodniej. Każda reklamacja jest rozpatrywana w 72 godziny, a zdjęcia udostępniane zainteresowanym.

Zmiana zasad jest spowodowana analizą ruchu przyszłego po otwarciu placu Zabaw o nazwie Witawa Zabawa spodziewamy się bowiem odwrotnej sytuacji, czyli nadmiaru chętnych do parkowania, i stąd decyzja o zmianach. Parking dysponuje 165 miejscami i gdyby każdy parkował na dwóch miejscach, wielu naszych klientów nie miałoby gdzie zaparkować i jak skorzystać z usług naszego centrum.
Zofia

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (438)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane