• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Co to za piłkarska liga? Może spaść ponad połowa drużyn. Gdzie na mecz w weekend?

Stanisław Gramann
18 kwietnia 2024, godz. 12:00 
Opinie (2)
W gdańskie klasie okręgowej, z którą po tym sezonie może pożegnać się ponad połowa drużyn, rywalizują m.in.: Portowiec i Stoczniowiec. W gdańskie klasie okręgowej, z którą po tym sezonie może pożegnać się ponad połowa drużyn, rywalizują m.in.: Portowiec i Stoczniowiec.

W piłkarskich rozgrywkach w Polsce tylko na najwyższych poziomach: w ekstraklasie oraz I i II lidze, jest ściśle określona liczba spadkowiczów. Czym niżej w hierarchii, to kwestia degradacji jest uzależniona także od tego, ile drużyn spadnie z... wyższego poziomu. Z tego względu gdańską "okręgówkę", czyli szósty poziomie krajowej rywalizacji, może opuścić więcej niż połowa zespołów! Tym bardziej warto wybrać się na boiska Stoczniowca i Portowca, aby wesprzeć gdańskich piłkarzy. Emocji nie zabraknie także na innych trójmiejskich obiektach, a pełny wykaz meczów jak zwykle prezentujemy pod artykułem.

Zasady awansów i spadków w polskiej piłce nożnejZasady awansów i spadków są proste: tyle samo spada, ile awansuje. Jednak dotyczą one tylko najwyższych poziomów rozgrywek: ekstraklasy oraz I i II ligi.

Od III ligi te zasady nie są już takie oczywiste. Wszystko spowodowane jest tym, że od tego poziomu rozgrywek obowiązuje podział terytorialny. W III lidze każda z czterech grup składa się z przedstawicieli czterech województw.

Na przykład grupa druga, w której grają drużyny z Pomorza, rywalizuje z przedstawicielami: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Natomiast od IV ligi rozgrywki prowadzone są na terenie poszczególnych województw. O tym, ile jest poziomów rozgrywek czy na przykład grup na jednym poziomie, decydują okręgowe związki piłki nożnej.Duży tłok w gdańskiej V lidze to i duże kłopotyGdańska Klasa Okręgowa, zwana popularnie "okręgówką", a nieformalnie także V ligą, to szósty poziom rozgrywkowy w Polsce. Składa się z trzech grup. W każdej powinno grać 18 zespołów, choć na tym etapie sezonu kilka zespołów już zrezygnowało z rywalizacji. Jednak to nie te absencje powodują duże kłopoty.

Aktualna tabela gdańskiej klasy okręgowej w sezonie 2023/24 Aktualna tabela gdańskiej klasy okręgowej w sezonie 2023/24
Rozpisane już wcześniej na 18 zespołów terminarze, generują bardzo dużo meczów, wczesny start rundy, kiedy boiska trawiaste nie nadają się do użytkowania, wiele wyjazdów, a to wszystko przekłada się na wysokie koszty, które ponoszą uczestnicy rozgrywek. Efektem tego wszystkiego jest właśnie rezygnacja z gry w trakcie sezonu czy walkowery oraz zamieszania z awansami i spadkami z ligi.

"Posprzątają" po covidziePo sezonie 2023/24 zapowiada się poważna wymiana zespołów. Możliwa jest sytuacja, gdzie w klasie okręgowej będzie więcej nowych zespołów niż tych, które grają w lidze obecnie.

Tak duża liczba drużyn to w największym stopniu pokłosie sezonu "covidowego". Z wiadomych powodów nie mógł zostać rozegrany w pełnym wymiarze. Wówczas zdecydowano, że nie będzie spadków, a tylko awanse. Decyzja była zgodna z duchem sportu, ale spowodowała znaczny rozrost poszczególnych klas rozgrywkowych.

Jaguar Gdańsk i Energa Bałtyk Gdynia wygrani, gol bramkarza zespołu Tylko Lechia Gdańsk. Przeczytaj relację z ostatnich meczów w niższych ligach Jaguar Gdańsk i Energa Bałtyk Gdynia wygrani, gol bramkarza zespołu Tylko Lechia Gdańsk. Przeczytaj relację z ostatnich meczów w niższych ligach

W końcu przyszedł czas na "odchudzenie" rozgrywek. Nikt jednak nie spodziewał się, że dieta będzie aż tak restrykcyjna. Redukcja drużyn zgodna z aktualnym Regulaminem Rozgrywek Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, zbiega się w czasie z fatalną postawą pomorskich zespołów w wyższych ligach i to wszystko spowodowało sytuację, że na ten moment z "gdańskiej okręgówki" spadłoby aż osiem zespołów. Do tego dwa mogą awansować do IV ligi.

Jak można awansować?Z punktów widzenia Trójmiasta najistotniejsza jest grupa 1 Klasy Okręgowej, bo tam właśnie występują cztery drużyny z naszego regionu.

Z tego grona o awans i promocję do wyższej ligi walczy tylko Stoczniowiec Gdańsk. Szanse na wygranie rozgrywek i bezpośredni awans nie są duże, bo wyśmienicie spisuje się spadkowicz z IV ligi, Czarni Pruszcz Gdański, który z dużą przewagą nad rywalami kroczy po autostradzie do powrotu na ten wojewódzki szczebel rozgrywek.Ale wygranie ligi, to nie jedyny sposób na promocję do wyższej klasy. Są jeszcze baraże i te mecze barażowe są całkowicie w zasięgu zasłużonego klubu z ulicy Marynarki Polskiej 177. Problem jedynie w tym, że gdańszczanie w tych barażach grali już w poprzednim sezonie, ale ich marzenia o IV lidze rozgonili wtedy młodzi piłkarze ze Stężycy.

Aż trzy trójmiejskie drużyny mogą spaść z "okręgówki"Zagrać w barażach można również, zajmując 3. miejsce na koniec sezonu, ale tu wejdą do gry kalkulatory i trzeba będzie przeliczyć dorobek pozostałych dwóch zespołów, które zajmą trzecie w miejsce w Klasie Okręgowej - grupa 2 oraz w słupskiej Klasie Okręgowej.

Zresztą pozostałe trójmiejskie drużyny tak wysoko nie mierzą. Portowiec Gdańsk, beniaminek "okręgówki" oraz rezerwy Bałtyku Gdynia i Jaguara Gdańsk walczą o zachowanie ligowego bytu. To właśnie m.in. one będą nerwowo spoglądać na tabele wyższych lig i przeliczać ilość zdegradowanych zespołów.

Euro i przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy tym razem ominą Trójmiasto Euro i przygotowania do piłkarskich mistrzostw Europy tym razem ominą Trójmiasto

Walka o utrzymanie do końca sezonu, a nawet... dłużejZapowiadają się emocjonujące tygodnie na trójmiejskich boiskach, walka do zakończenia rozgrywek, a nawet... chwilę dłużej. Regulaminy bowiem regulaminami, ale kiedy zakończą się rozgrywki, kiedy sędzia odgwiżdżą koniec ostatniego meczu w sezonie, gdy piłkarze wyczyszczą już swoje buty i wypiorą meczowe koszulki, wtedy do akcji wkroczą... klubowi działacze.

I właśnie w tym momencie wszystko po raz kolejny może zostać wywrócone do góry nogami. Działacze przeprowadzą prognozy wpływów i wydatków oraz określą, na co ich będzie stać. Każdego roku w czerwcu i lipcu na Pomorzu mamy kilkanaście klubów, które rezygnują z awansu do wyższej ligi albo decydują się z powodu kosztów rywalizować dwie klasy rozgrywkowe niżej, bądź w ogóle znikają z piłkarskiej mapy seniorskich rozgrywek.

Tym bardziej warto walczyć do samego końca o każde punkty, o każdą pozycję wyżej w ligowej tabeli, bo nigdy nie wiadomo, kiedy to się opłaci, gdyż przyniesie możliwość gry na wyższym poziomie rozgrywkowych niż by to wynikało z wyniku osiągniętego na boisku.

Najbliższe mecze trójmiejskich zespołów kobiet oraz męskich w niższych klasach rozgrywkowych oraz Centralnej Ligi JuniorówEkstraliga Kobiet
AZS UJ Kraków - AP ORLEN GDAŃSK, sobota, godz. 13
Terminarz i tabela Ekstraligi Kobiet

I Liga Kobiet
Skra Częstochowa - ENERGA CHECZ MARCUS GDYNIA, sobota, godz. 12
Terminarz i tabela I Ligi Kobiet

III Liga Kobiet
Słupczanka Słupca - LECHIA GDAŃSK, niedziela, godz. 16
Terminarz i tabela III Ligi Kobiet

Centralna Liga Juniorów - U-19
Zagłębie Lubin - ARKA GDYNIA, niedziela, godz. 11
Terminarz i tabela CLJ

Centralna Liga Juniorów - U-17
Śląsk Wrocław - ARKA GDYNIA, sobota, godz. 14
LECHIA GDAŃSK - Zagłębie Lubin, sobota, godz. 15, ul. Jana z Kolna 18, Sopot
Terminarz i tabela CLJ U-17

Centralna Liga Juniorów - U-15
Warta Poznań - LECHIA GDAŃSK, sobota, godz. 15
Terminarz i tabela CLJ U-15

Liga Makroregionalna - U-18
LECHIA GDAŃSK - Elana Toruń, sobota, godz. 12, ul. Jana z Kolna 18
GEDANIA 1922 GDAŃSK - AP Bałtyk Koszalin, godz. 12, al. Hallera 201
Terminarz i tabela Makro U-18

III Liga
GEDANIA 1922 GDAŃSK - Unia Swarzędz, sobota, godz. 12, Hallera 201
Terminarz i tabela III ligi

IV Liga
AS Kolbudy - JAGUAR GDAŃSK, sobota, godz. 16
Start Miastko - ENERGA BAŁTYK GDYNIA, niedziela, godz. 12
ARKA II GDYNIA - GEDANIA 1922 II GDAŃSK, niedziela, godz. 17, ul. Górskiego 10
Terminarz i tabela IV ligi

V Liga
STOCZNIOWIEC GDAŃSK - Cartusia II Kartuzy, sobota, godz. 11, ul. Marynarki Polskiej 177
Czarni Pruszcz Gdański - JAGUAR II GDAŃSK, sobota, godz. 11
PORTOWIEC GDAŃSK - GLKS Różyny, sobota, godz. 15, ul. Wyzwolenia 8
KS Chwaszczyno - ENERGA BAŁTYK II GDYNIA, sobota, godz. 15
Terminarz i tabela V ligi

Klasa A
POMORZANIN GDYNIA - Start Mrzezino, sobota, godz. 17, ul. Olimpijska 5
BEEDEE AP KP GDYNIA - Feniks Mechowo, niedziela, 17, ul. Olimpijska 5
Terminarz i tabela A-Klasy

Klasa B
MORENA GDAŃSK - Respect Przejazdowo, sobota, godz. 11, ul. Radarowa 26
Wisła Długie Pole - JAGUAR II GDAŃSK, sobota, godz. 16
Wisła Steblewo - TYLKO LECHIA GDAŃSK, sobota, godz. 17
KS 82 KLUKOWO - KS Grabiny-Zameczek, niedziela, godz. 11, ul. Radarowa 26
SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA - OLIMPIA 1952 OSOWA, niedziela, godz. 12, ul. 23 marca
STOCZNIOWIEC II GDAŃSK - Sokół II Ełganowo, niedziela, godz. 15, ul. Marynarki Polskiej 177
BEEDEE AP KP II GDYNIA - Dąbrówka Linia, niedziela, godz. 19, ul. Olimpijska 5
Terminarz i tabela B-Klasy, gr. I
Terminarz i tabela B-Klasy, gr. II
Stanisław Gramann

Opinie (2)

 • co za czasy, że Stoczniowiec za Czarnymi Pruszcz w tabeli...

  • 14 0

 • Pomyśleć, że...

  Stoczniowiec prawie 50 lat temu, grając na drugim poziomie rozgrywek krajowych, miał lepszą drużynę piłkarską niż ... Lechia Gdańsk.

  • 17 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Tabela

Piłka nożna - IV liga
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Energa Gryf Słupsk 30 23 3 4 80:34 72
2 Jaguar Gdańsk 30 23 1 6 86:39 70
3 Energa Bałtyk Gdynia 30 20 4 6 78:39 64
4 Grom Nowy Staw 30 18 6 6 69:36 60
5 Pomezania Malbork 30 14 10 6 71:41 52
6 Chojniczanka II Chojnice 30 15 3 12 68:57 48
7 Gryf Wejherowo 30 14 3 13 62:54 45
8 Anioły Garczegorze 30 12 6 12 56:50 42
9 Supra Kwidzyn 30 11 8 11 36:51 41
10 Radunia II Stężyca 30 11 7 12 56:61 40
11 Pogoń Lębork 30 10 9 11 54:51 39
12 Powiśle Dzierzgoń 30 9 9 12 40:46 36
13 Sparta Sycewice 30 7 11 12 51:66 32
14 MKS Władysławowo 29 7 9 13 44:65 30
15 Arka II Gdynia 30 7 7 16 51:57 28
16 Gedania II Gdańsk 30 6 4 20 45:83 22
17 GKS Kolbudy 30 4 4 22 25:86 16
18 Start Miastko 29 3 6 20 33:89 15
Po 34. kolejce awans do III ligi uzyska najlepsza drużyna. Natomiast z IV ligi spadnie od 3 do 6 drużyn w zależności od tego, ile zespołów spadnie z III ligi z regionu pomorskiego.

Wyniki 30 kolejki

 • JAGUAR GDAŃSK - Supra Kwidzyn 4:0 (1:0)
 • ENERGA BAŁTYK GDYNIA - Radunia II Stężyca 5:3 (1:1)
 • GEDANIA II GDAŃSK - Gryf Wejherowo 2:3 (1:1)
 • ARKA II GDYNIA - Start Miastko 8:1
 • Grom Nowy Staw - Energa Gryf Słupsk 5:0
 • Powiśle Dzierzgoń - MKS Władysławowo 6:2
 • Pomezania Malbork - Pogoń Lębork 3:0
 • Sparta Sycewice - AS Kolbudy 5:1
 • Anioły Garczegorze - Chojniczanka II Chojnice 2:3

Trójmiejskie drużyny

Relacje LIVE

Najczęściej czytane