• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lijewski: Jestem zdruzgotany spadkiem Wybrzeża

Czytelnicy Trojmiasto.pl
25 maja 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 

Energa Wybrzeże Gdańsk

- Ciężko znaleźć mi określenie na to, co czuję po spadku z Wybrzeżem z Superligi. Jestem zdruzgotany. Nienawiść, złość i poczucie winy mieszają mi się w głowie jak niezdrowy koktajl Mołotowa - mówi dla Trojmiasto.pl Marcin Lijewski, którego wybraliście Ligowcem Kwietnia. Kolejny miesiąc był dla szczypiornisty i jego drużyny mniej udany. Choć były rozgrywający reprezentacji Polski wciąż trawi niepowodzenie z gdańskim klubem, znalazł czas, by odpowiedzieć na nadesłane przez was pytania. Z odpowiedzi dowiecie się m.in. jak prezentuje się wymarzony skład "Lijka", kto gotuje najlepszy żurek oraz... który z gdańskich piłkarzy ręcznych je za dużo majonezu.Mateusz: Jak ważne jest dla pana zwycięstwo w plebiscycie Ligowiec Miesiąca? Jest to coś, czym można się pochwalić?

Ze wszystkich wyróżnień jakie może otrzymać sportowiec najcenniejsze i najważniejsze są te od kibiców. Obojętnie co by nie stało za sportem, i tak koniec końców wszystko to robimy dla nich. Tak jak aktor dostaje oklaski po spektaklu czy premierze i jest szczęśliwy, tak dla nas sportowców największą nagrodą jest zadowolenie fanów. Dziękuję bardzo za to wyróżnienie.

GDAŃSCY SZCZYPIORNIŚCI SPADLI Z SUPERLIGI

Rafał: Przegrana ze Śląskiem Wrocław, a w konsekwencji spadek Wybrzeża z Superligi z pewnością zepsuły panu tą radość. Plan był w końcu taki, by wrócić do Gdańska i pomóc klubowi zaaklimatyzować się w najwyższej klasie rozgrywek. Ma pan już pierwsze przemyślenia co do swojej przyszłości po tym niepowodzeniu?

Ciężko jest znaleźć mi określenie na moje samopoczucie po meczu ze Śląskiem. Jestem zdruzgotany. Nienawiść, złość i poczucie winy mieszają mi się w głowie jak niezdrowy koktajl Mołotowa. Mam nadzieję, że przetrawię to i jakoś będę potrafił przejść do codzienności. Byłbym idiotą, gdyby czynił teraz jakieś deklaracje odnośnie mojej przyszłości. Nie wiem w jakim miejscu teraz stoimy, jaka przyszłość czeka Wybrzeża. Trzeba na spokojnie porozmawiać, mądrzejsi ludzie muszą usiąść przy stoliku, policzyć cyferki i pomyśleć co dalej. Bez pomocy sponsorów i miasta będzie ciężko.

PRZYSZŁOŚĆ WYBRZEŻA POD ZNAKIEM ZAPYTANIA

Anonim: Ma pan możliwość stworzenia siódemki marzeń. Kogo by pan do niej zaprosił? Proszę podać po jednym zawodniku na każdej pozycji z obecnie grających zawodników na całym świecie.

To dobre i naprawdę trudne pytanie. Muszę chwilę nad nim pomyśleć. Na pewno na lewym rozegraniu chciałbym mieć Nikolę Karabaticia. W środku postawiłbym na Domagoja Duvnjaka - grałem z nim i wiem jaki to wartościowy zawodnik i człowiek, ale skupmy się na aspektach sportowych. Na prawą połówkę wziąłbym mojego brata Krzysztofa Lijewskiego. Na lewe skrzydło Uwe Gensheimera, a na prawe Luca Abalo. Kołowym byłby u mnie Julen Aguinagalde, a w bramce postawiłbym na Niklasa Landina.Klinsi: Czy kołowy Wybrzeża Łukasz Rogulski może już myśleć o przebijaniu się do pierwszej reprezentacji Polski?

Łukasz to zawodnik, który rozwija się w trybie turbodynamicznym. To złoty chłopak. Miałem okazję współpracować z nim zarówno jako zawodnik, jak i szkoleniowiec, na treningach i na meczach. Jego podejście do pracy to po prostu bajka. Gdyby każdy zawodnik w Polsce miał taki charakter jak on, bylibyśmy mistrzami galaktyki. Jest młody, ale bardzo świadomy i profesjonalny, bardzo to mi się w nim podoba.

Ciężko jednak już teraz mówić o nim w kontekście pierwszej reprezentacji. Nie oszukujmy się, konkurencję ma brutalną. Bartek Jurecki wyrósł na symbol kołowego w Polsce i słusznie, bo zrobił dla nas bardzo dużo. Z kolei Kamil Syprzak rozwija się znakomicie, a do tego ma lepsze warunki fizyczne od "Rogula". Jurecki i Syprzak tworzą duet doskonały, uzupełniają się dzięki różnicom pomiędzy nimi i stanowią mieszankę idealną. Łukasz musi po prostu dalej pracować równie ciężko jak do tej pory. Jestem przekonany, że gdy już dostanie swoją szansę, to chwyci ją i jej nie wypuści. Oczywiście pod warunkiem, że będzie jadł mniej majonezu, to jego jedyny mankament (śmiech).

Zibono: Jak duży wpływa ma na pana i resztę drużyny doping, który prowadzony jest w hali. Czy motywuje do większej walki na parkiecie?


Dla sportowca nie ma nic gorszego niż gra przy pustej hali lub biernej publiczności. To jest dramat. Dzięki Bogu, ludzie którzy przychodzą do hali w Gdańsku nie są tylko widzami, ale biorą czynny udział w widowisku. Na szacunek zasługuje fakt, że było kilka spotkań, gdzie przyjechali z nami na wyjazdy. To daje dużo siły. Nie mówię już o wąskiej grupie zapaleńców i sponsorów, którzy jeżdżą z nami wszędzie. Nie tylko do Kwidzyna czy Wągrowca, ale i do Kielc, Wrocławia czy Lubina. Duży "szacun" dla tych wszystkich pasjonatów, którzy kochają piłkę ręczną.

Zawodnik

Marcin Lijewski

Marcin Lijewski

ur.
1977
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu


Kajtek: Czy lubi pan gotować i jak najchętniej pan jada?

Uwielbiam gotować! Jeszcze gdy mieszkałem w Niemczech, od poniedziałku do piątku byłem w domu sam, bo żona z dziećmi dolatywała dopiero na weekend. Jestem wirtuozem żurku. Mój żurek jest najlepszy, takie jest moje zdanie. Lubię jednak eksperymentować. Mam popisowe dania, które lubię jeść i które chwalą inni. Lubię próbować czegoś nowego, co na przykład podpatrzę w telewizji. Dzisiaj mamy zatrzęsienie programów, w których pan z patelnią pokazuje ciekawe dania. Przygotowanie ich wychodzi mi różnie, ale sam proces tworzenia daje mi dużą satysfakcję. Nie myślałem nigdy o otwieraniu własnej restauracji, bistro czy food trucka. Niech każdy robi to, na czym zna się najlepiej. Gotowanie to fajna sztuka i chętnie oddaję się jej w domowym zaciszu.

Magda: Jakie miejsca, które odwiedził pan dzięki sportowej karierze, wywarły na panu największe wrażenie?

W Europie byłem praktycznie wszędzie. Część miast zwiedziłem dobrze, część z lotniska lub podczas dojazdów do hoteli. Mam nadzieję, że podróż życia jeszcze przede mną. Bardzo fajnie wspominam wyjazd sprzed kilku lat do Stanów Zjednoczonych, gdzie byłem z reprezentacją Polski. Mieliśmy okazję zagrać pokazowe spotkanie przed Polonią w Chicago. Byliśmy także na wyjeździe połączonym z tygodniowym urlopem wraz z rodzinami w Orlando. To zaszczepiło we mnie sympatię do Stanów. Często latam tam z teraz z rodziną.

PRZECZYTAJ WYWIADY Z LIGOWCAMI MIESIĄCA W 2015 ROKU NA PODSTAWIE PYTAŃ CZYTELNIKÓW TROJMIASTO.PL Z:
OVIDIJUSEM GALDIKASEM
MATEUSZEM MIKĄ
MURPHYM TROYEM


Cantona83: Jak wspomina pan czasy, gdy prawie dwie dekady temu jako młody chłopak trafił pan do Gdańska? Mieszkanie w bursie, etc. Dzisiaj młodzi mają lepsze warunki?

Ja akurat w bursie nie mieszkałem, ale często tam bywałem. Trzymaliśmy się razem także poza treningami, na przykład organizowaliśmy wspólne grille. Przyjazd do Trójmiasta był dla mnie szokiem. Wyszedłem spod kopuły, gdzie śniadanie, obiad i kolacja przygotowane przez mamę zawsze czekały na mnie w domu. Tutaj wróciłem po treningu i koniec. Nie ma jedzenia, nie ma picia, nie ma niczego. Oczywiście Damian Wleklak i inni koledzy szybko pomogli mi się zaadaptować, wprowadzili mnie w trójmiejski świata. Po kilku dniach czułem się tutaj już swobodnie.

Dużo trenowaliśmy, Daniel Waszkiewicz zaserwował nam ciężki okres przygotowawczy. Młodość ma jednak tą zaletę, że regeneracja trwa dużo krócej. Miałem więc czas zapoznać się z tym, co Trójmiasto miało do zaoferowania. Dzisiaj widzę, że młodzi zawodnicy też trzymają się ze sobą. W Wybrzeżu mieszkają praktycznie w jednej czy dwóch dzielnicach i mają ze sobą kontakt poza treningami. To dobrze, bo współpraca układa się wtedy lepiej.

Beret: Zdobywał pan medale mistrzostw Polski, mistrzostw Niemiec, a nawet mistrzostw świata. Czym lubił pan najbardziej wznosić toast za takie sukcesy? Jaki ma pan w ogóle stosunek do alkoholu?

Oczywiście, że pozwalaliśmy sobie na toast czy imprezę. Kiedy odniesie się upragniony sukces po miesiącach wyrzeczeń, trzeba to jakoś odreagować. Tak też robiliśmy. Każdy sportowiec musie jednak wiedzieć kiedy może sobie na to pozwolić. Nie było mowy o jakichś suto zakrapianych imprezach, ale piwa nikt nie oszczędzał. Zawodnicy, z którymi grałem wybierali różne trunki. Było wino, było też coś mocniejszego. Ja akurat jestem piwoszem.
Czytelnicy Trojmiasto.pl

Kluby sportowe

Opinie (10)

 • Liczył na dłuższą emeryturę za zasługi?

  Mam nadzieję, że honor pozwoli grać ligę niżej.

  • 10 16

 • Reforma (3)

  Planowana jest reforma ligi, dzięki której Wybrzeże nie spadnie.

  • 15 5

  • (1)

   Wg sportowychfaktow to tylko formalność. Tak wiec małe zmiany i gramy dalej w ekstralidze o coś wiece jak utrzymanie

   • 6 5

   • Liga ma być zamknięta tak więc nikt nie spadnie.

    • 0 2

  • Nawet jeżeli to prawda ?

   To z taką kasą jaką dysponuje Wybrzeże to przyszły sezon nadal walka w ogonie E - klasy . No i ten duet trenerski - jeden drugiemu przeszkadza a odpowiedzialnego trudno wskazać .

   • 7 2

 • Wybrzeże nie spadnie, prezes już pisze protest!

  • 4 6

 • Po ch.. jechałeś na turniej dla przygłupów, opuściłeś mecz a teraz punkt by się przydał. (3)

  Ale jak ktoś jest materialistą w sporcie to tak kończy, i bardzo dobrze, że tak skończyłeś.

  • 8 30

  • Bo taki był jego warunek przejścia do Wybrzeża i gra za czapkę śliwek !!! Tak jakbyś o tym nie wiedział,że to nam zależało bardziej na tak klasowym rozgrywającym niż odwrotnie.Przez cały sezon brakowało odrobiny szczęścia a teraz się to wyrównało i będziemy dalej grać w superlidze !!!

   • 17 3

  • Łaska kibica na pstrym koniu jeździ !

   Jak można jednego zawodnika obarczać odpowiedzialnością za niepowodzenie całego zespołu ? Bardzo nierówna forma poszczególnych zawodników w trakcie całego sezonu i brak odrobiny szczęścia składa się na końcowy rezultat czyli spadek z E - klasy . Dołożyć też do tego nieszczęścia jeszcze brak ogrania w E - klasie 4/5 składu zespołu i mamy odpowiedź dlaczego to się tak skończyło . Samą ambicją w bardzo mocnej naszej E - klasie podium się nie zwojuje !!! No i bardzo kiepski pomysł z duetem trenerski do którego od samego początku nie miałem przekonania i wyszło tak jak wyszło .

   • 11 0

  • LIJEK

   Do autora wyżej materialistą to może jesteś TY i nie obrażaj tak pochopnie innych jak nie wiesz jak wyglądała sytuacja i jakie były ustalenia Marcina Lijewskiego z klubem!

   • 9 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

85% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
2% REMIS
13% Piotrkowianin

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Marek Lamczyk 23 43 73.9%
2 Wojteks 23 24 42 75%
3 Grzegorz Wantoch -rekowski 24 42 70.8%
4 Jakub Laskowski 23 42 69.6%
5 Renata Koczyńska 24 41 75%

Tabela

Piłka ręczna - Orlen Superliga mężczyzn
Drużyny M Z Rz Rp P Bramki Pkt
1 Orlen Wisła Płock 22 22 0 0 0 759:478 66
2 Industria Kielce 21 20 0 0 1 817:557 60
3 Górnik Zabrze 22 14 3 0 5 655:593 48
4 KGHM Chrobry Głogów 22 15 0 0 7 637:634 45
5 Azoty Puławy 22 12 0 1 9 695:661 37
6 Energa Kalisz 22 9 1 1 11 561:619 30
7 Arged Rebud Ostrovia 22 9 1 1 11 611:665 30
8 MMTS Kwidzyn 22 7 1 3 11 607:656 26
9 Corotop Gwardia Opole 21 7 2 1 11 559:595 26
10 Piotrkowianin 22 8 1 0 13 603:697 26
11 Grupa Azoty Unia Tarnów 22 7 1 1 13 578:661 24
12 Zagłębie Lubin 22 5 1 1 15 571:663 18
13 Zepter Legionowo 22 4 0 0 18 597:696 12
14 Energa Wybrzeże Gdańsk 22 3 0 2 17 617:692 11
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.

Wyniki 22 kolejki

 • Grupa Azoty Unia Tarnów - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 29:33 (17:18)
 • Orlen Wisła Płock - MMTS Kwidzyn 44:22 (24:12)
 • Arged Rebud Ostrovia - Zepter Legionowo 39:33 (17:17)
 • Górnik Zabrze - Energa Kalisz 26:21 (11:12)
 • Azoty Puławy - Zagłębie Lubin 36:24 (17:12)
 • Piotrkowianin Piotrów Trybunalski - KGHM Chrobry Głogów 26:31 (15:13)
 • poniedziałek
 • Gwardia Opole - Industria Kielce

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Grupa Azoty Unia Tarnów
23 lutego 2024, godz. 18:00
78% Grupa Azoty Unia Tarnów
2% REMIS
20% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
8% ENERGA WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
91% Górnik Zabrze

Relacje LIVE

Najczęściej czytane