• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Debiut Bońka

star.
21 sierpnia 2002 (artykuł sprzed 21 lat) 
Szczecin, godzina 20.00, transmisja w TVP. Nasi piłkarze grają z Belgią po 12 latach przerwy. 46-letni Zbigniew Boniek zadebiutuje w roli selekcjonera biało-czerwonych. Akurat 20 lat po tym, jak w Barcelonie wbił Belgom trzy gole. Jacek Bąk po raz pierwszy założy na ramię opaskę kapitana. W odmienionej po mundialu reprezentacji 29-letni obrońca Lens może poszczycić się największą liczbą występów (37).

- To bardzo miłe, ale najważniejsze jest, abyśmy wygrywali. Nie w tym rzecz, żeby ktoś kogoś słuchał - stwierdził wychowanek Motoru Lublin. - Belgowie to naprawdę dobry zespół. O korzystny wynik będzie cięzko, ale wierzę w nas.

Podobną sytuację mają Belgowie, europejscy średniacy, ale zasługujący na szacunek chociażby za swoisty rekord świata. Otóż żadna inna reprezentacja tyle razy (10) nie przechodziła zwycięsko eliminacji MŚ. Po rezygnacji Marca Wilmotsa z kariery reprezentacyjnej nowym kapitanem został Bart Goor. Kolega klubowy Bartosza Karwana, jak Bąk, jest najbardziej zaawansowanym kadrowiczem (42 A i 9 goli). - Była to logiczna decyzja, Bart grał najwięcej i w mojej ekipie ma największy bagaż doświadczeń - mówił Aime Anthuenis, opiekun Czerwonych Diabłów, dla którego, dzisiejszy mecz również stanowi selekcjonerski chrzest!

Podobieństw jest zresztą więcej. To przecież dla obu drużyn pierwszy mecz od czasu MŚ i ostatni przed inauguracją eliminacji UERO 2004. 7 września Polacy zmierzą się w Serravalle z San Marino, natomiast Belgowie zagrają z Bułgarią. W ich 20-osobowej kadrze jest połowa graczy z klubów zagranicznych i tuzin uczestników azjatyckiego mundialu, natomiast wśród 19 wybrańców "Zibiego" trzynastu występuje z dala od ojczyzny, a dziesięciu było w Korei. Więcej debiutantów wystawią goście - Vreven (Utrecht), Blondel (Tottenham) i Daerden (Genk) wobec jednego Kusia z Polonii.

- Wypróbujemy nowe rozwiązania taktyczne i personalne. Poza tym, nie czarujmy się, do osiągnięcia sukcesu potrzebne są praca i wyniki. Proszę mi wierzyć, że korzystny rezultat może dodać tym chłopakom skrzydeł. W sporcie szalenie ważne jest budowanie atmosfery. Nie chodzi jednak o to, aby wszyscy w drużynie sie lubili, ale o przekonanie o własnych umiejętnościach - powiedział Boniek w wywiadzie dla pzpn.pl. - Nie zapominajmy o dobrych występach belgijskich klubów w eliminacjach Ligi Mistrzów. Genk i Brugge są na najlepszej drodze do europejskiej elity...

Kibice kupili około 19 tysięcy biletów! - Pobiliśmy chyba jakiś rekord, bowiem dodatkowy tysiąc biletów na miejsca stojące został sprzedany w ciągu kwadransa - cieszyli się organizatorzy. Karty wstępu były sprzedawane wyłącznie w Szczecinie. Gospodarze przygotowali 18 tysięcy biało-czerwonych koszulek, które zostaną rozdane przy bramach wejściowych.
Głos Wybrzeżastar.

Zobacz także

Opinie

Relacje LIVE

Najczęściej czytane