Dlaczego Lechia Gdańsk wygrywa? Tomasz Neugebauer: Jesteśmy jak zaciśnięta pięść

Jacek Główczyński
18 marca 2024, godz. 18:30
Opinie (52)

Tomasz Neugebauer zdradził nam sekret sukcesów Lechii Gdańsk, a teraz przed nim meczem z Anglią i Rumunią w Elite League. Tomasz Neugebauer zdradził nam sekret sukcesów Lechii Gdańsk, a teraz przed nim meczem z Anglią i Rumunią w Elite League.

- Cały czas będę powtarzał, że to się wzięło z tego jak pracowaliśmy zimą. Dzięki temu każdy z nas lepiej się czuje przygotowany pod względem fizycznym. Przede wszystkim jesteśmy też drużyną. Powiedziałbym, że jesteśmy zaciśniętą pięścią, takim dobrym kolektywem. To jest najważniejsze - taka Tomasz Neugebauer mówi nam o przyczynach siły Lechii Gdańsk, która na przerwę reprezentacyjną zameldowała się jako lider Fortuna 1. Ligi z kompletem punktów zdobytych w tym roku. Natomiast pomocnik biało-zielonych będzie mógł się teraz sprawdzić na międzynarodowej arenie tle 20-latków z Anglii i Rumunii.

Jacek Główczyński Lechia Gdańsk w Fortuna 1. Lidze karnego nie miała od 1. kolejki. Wyznaczaliście w ogóle piłkarzy do strzelania, skoro aż do meczu z Zagłębiem Sosnowiec takiej możliwości nie było?

To był drugi mecz w lidze, w którym mieliśmy rzut karny. Trenujemy co tydzień przed meczami karne. Potem zawsze trener wyznacza pięciu zawodników do strzelania podczas spotkania. Teraz też tak było. Natomiast nie ma kolejność. Kto się czuje na siłach ten bierze piłkę i strzela.

Lechia Gdańsk napędzana dzięki kibicom. Łukasz Zjawiński: Będziemy niepokonani. Przeczytaj wywiad z napastnikiem Lechia Gdańsk napędzana dzięki kibicom. Łukasz Zjawiński: Będziemy niepokonani. Przeczytaj wywiad z napastnikiem

Poza panem ktoś chciał jeszcze strzelać?

Ja wziąłem piłkę. Nikt inny nie powiedział, że chce strzelać. Myślę, że gdyby ktoś taki był, to byśmy ze sobą pogadali i też na pewno byśmy się dogadali.

Z Resovią wygraliście 4:0 strzelają wszystkie bramki do przerwy, a zatem był niedosyt po drugiej połowie. W meczu z Zagłębiem były trzy gole w drugiej połowie. Który ze scenariuszy jest lepszy?

Najważniejsze dla nas, abyśmy zawsze grali tak jak ta pierwsza połowa z Rzeszowem i druga z Sosnowcem. Tego chcemy, do tego dążymy. Jeśli tak będziemy grali to żaden przeciwnik nie będzie nam straszny.

Gdyby udało się złożyć te dwie połowy w jednym meczu to chyba byłby dwucyfrowy wynik?

W obu tych meczach były szanse na wyższy wynik. Mieliśmy sytuacje do tego, żeby wykuć jeszcze kilka bramek. Jednak cieszymy się z tego, co jest, a także z tego, że zawodnicy, którzy wchodzą z ławki też strzelają gole.

Lechia Gdańsk zbudowała twierdzę. Marzenie trenera: Zapełnić stadion w tym sezonie. Zagłosuj, jakie na to są szanse Lechia Gdańsk zbudowała twierdzę. Marzenie trenera: Zapełnić stadion w tym sezonie. Zagłosuj, jakie na to są szanse

Jest taki paradoks, że mimo iż Lechia wygrywa wysoko to możemy narzekać na brak skuteczności?

Jest to prawda. Ćwiczymy nad tym, trenujemy to cały czas. Jak widać, musimy to jeszcze poprawić. Najważniejsze jednak jest to, że wysoko wygrywamy i zachowujemy też czyste konto.

Proszę powiedzieć z ręką na sercu. Przed startem rozgrywek w tym roku wierzyliście, że po 5 kolejkach będzie 5 zwycięstw?

Wierzyliśmy, bo znamy nasze umiejętności i wiedzieliśmy jak ciężko pracowaliśmy w tym okresie przygotowawczym. Wiemy też, że jak będziemy grać na swoim poziomie to żaden przeciwnik nie będzie nam straszny.

Co sprawiło, że pod względem mentalnym jesteście tacy mocni?

"Mental" i wszystko jest mocne. Cały czas będę powtarzał, że to się wzięło z tego jak pracowaliśmy zimą. Dzięki temu każdy z nas lepiej się czuje przygotowany pod względem fizycznym. Przede wszystkim jesteśmy też drużyną. Powiedziałbym, że jesteśmy zaciśniętą pięścią, takim dobrym kolektywem. To jest najważniejsze.

Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

Pomówmy o panu. Rzucił pan wyzwanie Tomasowi BobckowiLuisowi Fernandezowi w rywalizacji o miano najlepszego snajpera Lechii w tym sezonie?

Rzeczywiście mam sześć goli jak oni, ale ściganie się z kimś na gole mnie nie interesuje. Cieszę się z bramek, ale będę to powtarzał cały czas. Najważniejsze dla mnie są zwycięstwa Lechii. Tylko to się liczy.

Lechia Gdańsk - Zagłębie Sosnowiec 4:0. Przeczytaj relację, zobacz zdjęcia i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Lechia Gdańsk - Zagłębie Sosnowiec 4:0. Przeczytaj relację, zobacz zdjęcia i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Szymon Grabowski na jednej z konferencji prasowym powiedział, że skauci innych klubów śpią, bo nie zauważyli dobrej formy piłkarzy Lechii. Co pan na to?

Nie wiem do czego trener "pił". Gramy dobrze i z tego się cieszymy.

U pana lub pańskiego menedżera częściej zaczął dzwonić telefon?

Nie. Ja się skupiam na tym, co jest teraz. Nie patrzymy na tabelę, patrzymy tylko na to, co przed nami. Teraz mam kadrę do lat 20, a jak wrócę najważniejszy będzie mecz z Opolem. Wiadomo, jaki jest dla nas najważniejszy cel w tym sezonie.

Przy okazji meczów reprezentacji młodzieżowych zazwyczaj dużo skautów się kręci. Zwrócą na pana uwagę?

Nie wiem. Nie interesuje mnie to. Celem jest, aby wygrać oba mecze, bo przeciwnicy są fajni - Anglia u siebie i Rumunia na wyjeździe.

W reprezentacji Polski do lat 20 bywał pan kapitanem? Otrzyma pan opaskę także w najbliższych meczach?

Nie wiem, zobaczymy. To trener zawsze ustala.

Maksym Chłań Ligowcem Lutego 2024. Zadaj pytanie piłkarzowi Lechii Gdańsk i weź udział w specjalnym wywiadzie Maksym Chłań Ligowcem Lutego 2024. Zadaj pytanie piłkarzowi Lechii Gdańsk i weź udział w specjalnym wywiadzie

W Elite League U-20 Polska obecnie zajmuje 4. miejsce, a najbliżsi rywale są niżej w tabeli. Koncentrujecie się na tym by awansować wyżej, czy też każdy mecz jest celem samym w sobie?

Skupiamy się na każdym meczu. Każdy chcemy wygrać i pokazać się z dobrej strony. Na pewno są to fajne mecze, bo teraz gramy z Anglią, a są też Włosi czy Niemcy. Przede wszystkim dobrze się sprawdzić na tle zawodników z takich państw, którzy są w podobnym wieku jak jak, a już grają w najlepszych ligach Europy.

Sprawdził pan, czy w reprezentacji Anglii są piłkarze z Premier League?

Nie. Nie mam zielonego pojęcia kto tam jest powołanych. Myślę, że takich rzeczy nie sprawdza żaden z piłkarzy. Po co się niepotrzebnie stresować? Ja nie lubię takich rzeczy.

A która z lig zagranicznych jest pańską ulubioną?

Hiszpańska. Z reprezentacją tego kraju nie miałem okazji jeszcze zagrać, ale liczę, że jeszcze wszystko przede mną.

Przypomnij sobie, co Szymon Grabowski miał na myśli mówiąc o meczu-pułapce i jaką zapowiadał reakcję Lechii Gdańsk Przypomnij sobie, co Szymon Grabowski miał na myśli mówiąc o meczu-pułapce i jaką zapowiadał reakcję Lechii Gdańsk

W reprezentacji U-20 na jakiej gra pan pozycji?

Na "8". Tak jak lubię najbardziej.

Jakie indywidualne cele postawił pan przed sobą, jeśli chodzi o kadrę?

Na pewno fajnie byłoby zagrać dwa razy po 90 minut. To jest taki cel, bo wiadomo, że z orzełkiem na piersi się zawsze dobrze gra. No i oczywiście wygrywać.

Będzie z tyłu głowy, że trzeba też uważać na zdrowie, gdyż w Lechii wśród piłkarzy do gry na pozycjach 6-8 nie ma zbyt wielu kandydatów na odpowiednim poziomie?

Nie. Mamy zawodników, którzy jak będzie trzeba to wskoczą do składu. Myślę, że trener da sobie spokojnie radę.