• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wicemistrzami Europy w żeglarskiej klasie 49er

jag.
13 listopada 2023, godz. 20:30 
Opinie (6)
Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki zostali wicemistrzami Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er. Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki zostali wicemistrzami Europy w olimpijskiej żeglarskiej klasie 49er.

Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań) zostali wicemistrzami Europy w olimpijskiej klasie 49er. W portugalskiej Vilamourze wysokie 5. miejsce w 49erFX zajęły Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (AZS Poznań), ale nie wystarczyło to do zdobycia prawa startu na przyszłorocznych igrzyskach w Paryżu.

W portugalskiej Vilamourze rozegrano mistrzostwa Europy w trzech klasach olimpijskich: 49er, 49erFX i Nacra 17. Żeglarze zmagali się z bardzo słabymi i zmiennymi wiatrami. Z polskiej ekipy najlepiej w tych warunkach poradzili sobie Dominik BuksakSzymon Wierzbicki.

Cztery kwalifikacje olimpijskie dla polskich żagli. Mają być jeszcze trzy kolejne Cztery kwalifikacje olimpijskie dla polskich żagli. Mają być jeszcze trzy kolejne

Mieszana załoga AZS AWFiS Gdańsk i AZS Poznań przez całe regaty żeglowali równo. Przed ostatnim, wyścigiem medalowym, który punktowany jest podwójnie ich strata do liderów Francuzów Lucasa Ruala i Emile Amorosa wynosiła zaledwie 0,4 punktu. Niestety, nie było można pokusić się o złoto, gdyż wyścigu nie udało się rozegrać. Polakom pozostało srebro.

- To jest dla nas ważnym wynikiem w perspektywie wewnętrznej rywalizacji o nominację imienną do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich. Jesteśmy zadowoleni z tego, jak żeglowaliśmy. Dotychczas w słabym wietrze popełnialiśmy sporo błędów, a tutaj w Vilamourze żeglowaliśmy praktycznie bez większych wpadek, osiągaliśmy satysfakcjonującą prędkość i wracamy ze srebrem, które jest pięknym zwieńczeniem bardzo dobrego sezonu - podkreślili żeglarze, którzy po raz drugi zostali wicemistrzami Europy. Poprzednio taki sukces był ich udziałem w regatach w 2018 roku, które odbyły się w Gdyni.


Te regaty nie wyszły dwóm innym załogom AZS AWFiS. Łukasz PrzybytekJacek Piasecki zajęli 20., a Mikołaj StaniulJakub Sztorch 21. miejsce.

W tej klasie Polska ma już prawo startu na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. W dwóch innych specjalności w Portugalii o to walczyła, ale bezskutecznie.

Buksak i Wierzbicki wicemistrzami Europy w 19. Volvo Gdynia Sailing Days Buksak i Wierzbicki wicemistrzami Europy w 19. Volvo Gdynia Sailing Days

W klasie 49erFX była tylko jedna nominacja. Jak się okazało, by ją zdobyć trzeba było sięgnąć po srebro, jak to zrobiły Włoszki Jana Germani i Giorgia Bertuzzi. Aleksandra MelzackaSandra Jankowiak zajęły 5. miejsce. Wcześniej tylko raz osiągnęły lepszy wynik. W 2022 roku na mistrzostwach świata uplasowały się na 4. pozycji.- Z jednej strony jesteśmy zadowolone z wyniku, który jest efektem dobrze wykonanej pracy podczas tych regat. Ale też jest i smutek, bo to się okazało za mało, aby zdobyć kwalifikację olimpijską. Nie poddajemy się. Zrobimy wszystko, aby się na igrzyskach znaleźć. Ważne, że po kontuzjach w pierwszej części sezonu, wracamy na właściwe tory - podkreśliły żeglarki, których ostatnią szansą na Paryż będą regaty w kwietniu przyszłego roku w The Last Chance Regatta w Hyeres.
Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak zajęły 5. miejsce w mistrzostwach Europy. Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak zajęły 5. miejsce w mistrzostwach Europy.
W kategorii do lat 23 brązowy medal w tej klasie zdobyły Gabriela CzapskaHanna Rajchert (obie Spójnia Warszawa). Natomiast w 49er na 4. miejscu w tej grupie wiekowej uplasowali się Patryk Kosmalski (ChKŻ Chojnice) i Tomasz Lewandowski (AZS AWFiS Gdańsk).

Kwalifikacji olimpijskiej nie ma Polska również w klasie Nacra 17, ale w niej dopiero od niedawna podjęte zostało szkolenie. W debiucie Aleksander MichalskiKarolina Żurek (On Lemon Rockstars Racing Nowa Sól) zajęli ostatnie, 38 miejsce.

jag.

Opinie (6)

Wszystkie opinie

 • Opinia wyróżniona

  Brawo żeglarze

  Brawo dla medalistów Dominika Buksaka i Szymona Wierzbickiego, czapki z głów

  • 16 1

 • Sail

  Brawo brawo))))))

  • 10 1

 • Opinia wyróżniona

  szkoda że w tej klasie na igrzyska może jechać tylko jedna załoga

  bo w zależności od warunków każda z tych trzech załog moze zakrecić się przy medalu

  • 9 1

 • dobre (2)

  bawia sie za swoje czy jak zwykle dotacje z naszych podatków na ich przyjemności?

  • 0 16

  • Lepiej żeby pili za sklepem za 500 plus za twoje?

   • 0 0

  • Żeglarstwo

   Widać że nie masz najmniejszego pojęcia o żeglarstwie regatowym. Cały ten sport od najmłodszych lat jest sponsorowany przez rodziców. Znam rodziców młodej żeglarki z azs awf, opowiadali mi że muszą płacic za wszystko.Klub każe nawet płacic za postój małych łodek i wypożyczenie starego sprzętu , dzieci nie mają nawet dresòw klubowych wszystko ogarniają rodzice. Wszystkie wyjazdy to z kasy rodzicòw. Jak już ktoś jest w kadrze to dopiero ma pomoc i to też nie są kokosy.

   • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane