• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dre Rowery Cyclocross, edycja 3 (2 opinie)

 • niedziela, 10 stycznia 2016
 • Lokalizacja
  Gdynia chwarzno, dawny tor off-road
 • Bilety
  wstęp wolny

Wciąż jeździmy na rowerach! Poprzednia tegoroczna edycja przełajowej ustawki pt. Dre Rowery Cyclocross, która odbyła się pod koniec listopada rozegrała się w wyjątkowo przyjaznej pogodzie. Ale przełaj, to przełaj, więc trzeba liczyć się ze zdecydowanie gorszą aurą, a czym bardziej zniechęcająca do wyjścia z domu, tym lepsza - oczywiście dla prawdziwego "błotniaka". Zapraszamy zatem na kolejną dawkę emocji w niedzielę, 10 stycznia 2016 r. Trening w formie wyścigu odbędzie się na dawnym torze off-road w Gdyni Chwarznie.

UWAGA: Wcześniej impreza planowana była na środę, 6 stycznia. Z uwagi jednak na sprawy organizacyjne została przeniesiona na niedzielę, 10 stycznia

Dre Rowery Cyclocross, to trening i wyścig przełajowy, który odbędzie się już w najbliższą środę, Święto Trzech Króli. Zapraszamy zarówno przełajowców, jak i posiadaczy rowerów górskich, a także, albo przede wszystkim kibiców. Przełaj jest jedną z najefektowniejszych dyscyplin kolarskich, a większa część trasy widoczna będzie z rejonu dawnego pola motocrossowego. Do startu organizatorzy dopuszczają wszystkie rowery, przecież to tylko wspólny trening i świetna zabawa.

Baza zapisów:

Gdynia Chwarzno, na terenie dawnego toru motocrossowego (zobacz mapę) zobacz na mapie Gdyni

Lokalizacja: 54°29'45.0"N 18°27'11.2"E

Tam spotykamy się i zapisujemy na liście startowej od godziny 10.30 /
Start około o godz.11. (po wydaniu wszystkich numerów startowych)
Przewidywany czas ścigania na oznakowanej trasie to 1 godz. (7 rund po 2 km)

Wszyscy uczestnicy biorący udział w treningu, startują w kaskach, na sprawnych rowerach i na własną odpowiedzialność. Warto zaopatrzyć się w dodatkową, ciepłą odzież, ponieważ po zakończeniu treningu organizatorzy zapraszają na wspólny cyclocrossowy poczęstunek na ciepło i zimno, wspólne rowerowe rozmowy i losowanie upominków. Na trasie zawodów będzie znajdował się ratownik medyczny, ale organizatorzy wierzą, że po raz kolejny będzie się nudził.

Uwaga:
samochody najlepiej parkować przy Markecie Biedronka lub wzdłuż ul. Augustyna Krauzego.

Zobacz wideo relację z drugiej edycji DreRowery Cyclocross

Cyclocross powoli zadomawia się w TrójmieścieCzym jest kolarstwo przełajowe?

Kolarstwo przełajowe (przełaj, cyclocross, cx) to forma kolarstwa terenowego, protoplasta kolarstwa górskiego, przez lata praktycznie zapomniana w Polsce, w ostatnich czasach odzyskująca popularność na Świecie i w naszym kraju.

Przełaj istniał na długo przed skonstruowaniem pierwszych rowerów górskich. Rower przełajowy najkrócej można opisać, jako zmodyfikowany pod kątem jazdy w terenie rower szosowy. Mamy więc z jednej strony charakterystyczną kierownicę i manetki szosowe, wysoką, zwartą ramę, sztywny widelec, a z drugiej strony - nieco szersze (30-33mm) opony z terenowym bieżnikiem, dużo przestrzeni miedzy kołami a ramą, czy hamulcami, tak aby błoto nie blokowało kół i kilka mniej widocznych rozwiązań technicznych.

Wyścigi przełajowe zazwyczaj rozgrywane są na trasach w formie krótkich pętli (przeciętnie 1,5-2,5 km) zawierających charakterystyczne dla tej dyscypliny przeszkody, często budowane sztucznie - schody, piasek, błoto, progi, barierki, kłody do przeskakiwania, serie ostrych zakrętów i inne. Sporo jest też odcinków dla sprinterów oraz w miarę możliwości - fragmentów trasy przez które trzeba przebiec z rowerem na ramieniu.
Wszystko po to, żeby wymóc na zawodnikach techniczną jazdę w pełnym skupieniu i na pełnych obrotach - co znaczące, wyścigi te są krótkie (zazwyczaj trwają około godziny) i przy dobrze przygotowanej trasie nie pozwalają nawet na chwilę zwolnić, odpuścić, odpocząć.

Z tych względów, kolarstwo przełajowe jest świetnym treningiem przygotowującym do startów w letnich dyscyplinach kolarskich. Mamy tu do czynienia z intensywnym treningiem jazdy z maksymalnymi obciążeniami i jednocześnie ciężką szkołę techniki jazdy na rowerze - to co na rowerze górskim, wygodnym, amortyzowanym, z szerokimi oponami i kierownicą zdaje się być łatwe, na rowerze przełajowym staje się wyzwaniem.

Można długo dyskutować o tym czy kolarstwo przełajowe w dobie zaawansowanych technologii, pozwalających na konstruowanie wygodniejszych i bezpieczniejszych rowerów, na których łatwiej się jeździ, ma sens i rację bytu, czy nie. Rowery przełajowe mają swoje ograniczenia, tak jak i zalety, ale przede wszystkim ta odmiana kolarstwa ma swój nieodparty urok, który pozwolił odrodzić się jej na Świecie poza wąskimi kręgami zawodowców i zyskuje coraz więcej zwolenników.

Pisać można długo, ale jeśli jesteście ciekawi jak smakuje przełaj, najlepiej sami się o tym przekonajcie!

fot. Project-On


Organizatorzy:

- Sklep i Serwis Dre Rowery
- Klub Kolarski Honda Trek Gdynia

Śledźcie imprezę na Facebooku

Przeczytaj także

Opinie (2)

 • Wow (1)

  Dajecie radę! Nie wiedziałem, że kolarstwo przełajowe w Polsce, a w szczególności tutaj na Pomorzu! Super, szacun!

  • 1 0

  • gleba jest tak zmrożona, że bezpieczniej będzie jechać jednak mtb...

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

14.04 g.12.40
Bruk-Bet Termalica Nieciecza
14.04 g.14.00
Cellfast Wilki Krosno
14.04 g.17.30
Asseco Resovia Rzeszów
20.04 g.12.00
Unia Swarzędz
20.04 g.15.30
MKS Dąbrowa Górnicza
13.04 g.16.00
Corotop Gwardia Opole
13.04 g.16.00
Awenta Pogoń Siedlce
13.04 g.15.30
Tauron GTK Gliwice
13.04 g.15.00
Flota Świnoujście
13.04 g.12.00
Edach Budowlani Lublin