• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Reprezentacja Polski w rugby 7 kobiet tuż za podium w ME. Zabrakło sił

mip.
1 lipca 2024, godz. 06:00 
Opinie (3)
Reprezentacja Polski kobiet w rugby 7 mistrzostwa Europy skończyła na 4. miejscu. Do medalu zabrakło korzystniejszego bilansu małych punktów lub wyższej pozycji na turnieju w Hamburgu. Reprezentacja Polski kobiet w rugby 7 mistrzostwa Europy skończyła na 4. miejscu. Do medalu zabrakło korzystniejszego bilansu małych punktów lub wyższej pozycji na turnieju w Hamburgu.

Reprezentacja Polski kobiet w rugby 7 zajęła 4. miejsce w mistrzostwach Europy. Polki pomimo tego, że miały doskonałą pozycję wyjściową do walki o medale, w Hamburgu zajęły dopiero 7. pozycję, a medal przegrały przez gorszy bilans małych punktów. Podopiecznym Janusza Urbanowicza zabrakło sił po wyczerpującym sezonie. Tym samym Polki nie powtórzyły sukcesu z 2022 roku, kiedy to zostały najlepszą drużyną w Europie. W składzie biało-czerwonych zagrało aż 11 zawodniczek Biało-Zielonych Ladies Gdańsk.Women's 7s Rugby Europe Championship 2024 - pełne wyniki i statystykiReprezentacja Polski w rugby 7 kobiet po wygranej w pierwszym turnieju mistrzostw Europy w Makarskiej, była w doskonałej pozycji, by walczyć co najmniej o miejsce na podium. Podopieczne Janusza Urbanowicza do Niemiec pojechały jednak niemal prosto z Monako, gdzie przed tygodniem walczyły w repasażach o awans na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Czasu na odpoczynek było zatem bardzo mało.

Igrzyska Olimpijskie nie dla reprezentacji Polski kobiet w rugby 7. Chińska klątwa Igrzyska Olimpijskie nie dla reprezentacji Polski kobiet w rugby 7. Chińska klątwa

Turniej w Hamburgu był jednak ostatnimi zawodami w tym sezonie i miał być nagrodą i osłodą po niezbyt udanych repasażach oraz wcześniejszych kwalifikacjach do World Rugby Seven Series. Polki były już jednak naprawdę u kresu wytrzymałości, nie tylko tej fizycznej, ale psychicznej, bo ostatnie niemal 2 miesiące spędziły poza domem.

- Od turnieju w Krakowie gramy co tydzień zawody, prawie zawsze w innym kraju. Ja nie byłam w domu od 1,5 miesiąca. To jest naprawdę ciężkie - powiedziała Hanna Maliszewska.


O ile pierwszy mecz fazy grupowej z Ukrainą zakończył się pewną wygraną 48:0, o tyle kolejne dwa z Wielką Brytanią i Niemcami zakończyły się porażkami, odpowiednio 0:45 i 17:19. To sprawiło, że biało-czerwone, w składzie, których było aż 11 zawodniczek Biało-Zielonych Ladies Gdańsk awansowały do ćwierćfinału, ale z dopiero 3. miejsca.

Skład reprezentacji Polski podczas turnieju mistrzostw Europy w Hamburgu:
Julia Druzgała, Oliwia Krysiak, Hanna Maliszewska, Marta Morus, Natalia Pamięta, Oliwia Strugińska, Martyna Wardaszka, Sylwia Witkowska, Patrycja Zawadzka, Julianna Schuster, Anna Klichowska (wszystkie Biało-Zielone Ladies Gdańsk), Ilona Zaliszczuk, Tamara Czumer-Iwin (obie Legia Warszawa)


To oznaczało, że podopieczne trenera Urbanowicza od razu trafiły na reprezentację Francji, szykująca się do igrzysk. Zespół, który w Makarskiej uległ Polkom w finale, w Hamburgu zameldował się już w olimpijskim składzie i niestety nie dał większych szans naszej drużynie. Honorowe przyłożenie zdobyła Anna Klichowska, a mecz zakończył się porażką biało-czerwonych 5:38.

Polska wygrała pierwszy turniej mistrzostw Europy w rugby 7 kobiet. Teraz o Paryż Polska wygrała pierwszy turniej mistrzostw Europy w rugby 7 kobiet. Teraz o Paryż

Polki wciąż były jednak w grze o medale. Musiały bowiem rozegrać mecze o miejsca 5-8. W pierwszym zmierzyły się z Czeszkami, z którymi grały choćby przed tygodniem w Monako i to dwukrotnie. Nasze południowe sąsiadki odrobiły pracę domową i tym razem udanie zrewanżowały się Polkom, wygrywając 19:7. Widać było, że "Orlice" jadą już "na oparach".W ostatnim meczu nasza reprezentacja zmierzyła się z gospodyniami, Niemkami. Była to dobra okazja, by zrewanżować się za porażkę w grupie. To się udało, bo Polki wykrzesały z siebie resztki sił i determinacji, triumfując 15:7 i zakończyły turniej w Hamburgu na 7. miejscu. To okazało się jednak zbyt mało, bo choć biało-czerwone w ostatecznym rozrachunku miały tyle samo punktów, co Hiszpanki to jednak zespół z Półwyspu Iberyjskiego zajął 3. pozycję, bo miał lepszy bilans punktowy. By zdobyć medal wystarczyło zatem, by w Hamburgu zająć 6. pozycję.

- Jesteśmy naprawdę wykończone. Myślę, że nikt tak do końca nie zdaje sobie sprawy, ile pracy i poświęcenie w to włożyłyśmy. Żeby być w tym miejscu, gdzie jesteśmy. My nie zarabiamy tyle, co męska reprezentacja w piłce nożnej, nie jesteśmy zawodową drużyną, mamy tylko stypendia, ale to oczywiście to nie jest powód, żeby się tłumaczyć. Zagrałyśmy bardzo słaby turniej, ale dałyśmy z siebie tyle ile na ten moment mogłyśmy. Mam nadzieję, że wszyscy w Polsce to zrozumieją i że to będzie początek ciężkiej pracy na przyszły rok, żeby znów powalczyć o stypendia. Bo bez pieniędzy nie da się wygrywać i walczyć, zostawiać serducha na boisku. - powiedziała po meczu z Niemkami Hanna Maliszewska.
Biało-Zielone Ladies Gdańsk po raz 14. z rzędu mistrzyniami Polski w rugby 7 Biało-Zielone Ladies Gdańsk po raz 14. z rzędu mistrzyniami Polski w rugby 7

Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że złote medale wywalczyła reprezentacja Francji, srebro przypadło Belgijkom, a brąz wspomnianym już Hiszpankom.
mip.

Opinie (3)

 • Słabo to wyglądało w TV

  • 4 1

 • BRAWA (1)

  Brawa i jeszcze raz Brawa
  To był wykańczający czas dla każdego
  Samolot , hotel gra , samolot znów hotel i gara
  Jedne ubrania

  • 1 4

  • Wszystkie zespoły miały samolot, hotel, gra więc warunki każdy miał takie same. Tak to jest jak kadra Polski opiera się wyłącznie na jednym zespole.

   • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane