Drugi brąz mistrzostw Polski piłkarek ręcznych SPR Gdynia

14 maja 2019 (artykuł sprzed 5 lat)
SPR Gdynia - brązowe medalistki mistrzostw Polski 2019 juniorek młodszych w piłce ręcznej. SPR Gdynia - brązowe medalistki mistrzostw Polski 2019 juniorek młodszych w piłce ręcznej.

Piłkarki ręczne SPR Gdynia zdobyły brązowy medal w mistrzostwach Polski juniorek młodszych. Przypomnijmy, że dwa miesiące temu identyczny sukces był udziałem drużyny juniorek starszych. Stowarzyszenie kontynuuje miejskie tradycje w tej dyscyplinie po upadku klubu, który prowadził zespół w PGNiG Superlidze.

SPR GDYNIA: Marta Bąkowska, Magdalena Bielska, Natalia Bryła, Oliwia Doba, Zuzanna Dulińska, Wiktoria Glaza, Nikola Głębocka, Nina Gosławska, Natalia Józefczuk, Paulina Kopańska, Wiktoria Kosmala, Aleksandra Kurkowska, Anna Lach, Karolina Lewandowska, Matylda Mielewczyk, Paulina Peplińska, Daria Żerdziewska
Trenerzy: Kamil Ringwelski, Iwona Błaszkowska

Jak informowaliśmy, Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Gdynia przejęło grupy młodzieżowe po upadku klubu, który prowadził drużynę w PGNiG Superlidze i jeszcze w 2017 roku był mistrzem Polski seniorek.

Dzięki temu Gdynia nadal jest mocnym ośrodkiem w juniorskiej piłce ręcznej. Właśnie zdobyła drugi brązowy medal mistrzostw Polski. W marcu 3. miejsce zajęły juniorki starsze. Teraz identyczna lokata stała się udziałem juniorek młodszych, czyli dziewcząt do lat 17.

Przypomnij sobie, w jakiej sytuacji klub został skreślony z PGNiG Superligi

Turniej finałowy odbył się Dopiewie. Zagrały cztery najlepsze drużyny wyłonione we wcześniejszych eliminacjach. SPR rozpoczął od porażki z późniejszymi mistrzyniami. UKS Roxa Lublin uległ 23:29 (17:14). Był lekki zawód, gdyż 14 kwietnia w Lublinie SPR pokonał tego rywala 22:21.

Jednak nie można było rozpamiętywać tego niepowodzenia, gdyż pozostała walka o brąz z Ap Marcovia Marki, która to drużyna przegrała w półfinale z UKS Pantery Dopiewo 30:35 (12:16).

W meczu o 3. miejsce SPR mierzył się z dobrym znajomym. We wcześniejszych fazach eliminacji grał w Markach aż dwukrotnie, ze zmiennym szczęściem, wygrywając i przegrywając. W meczu o brąz zwyciężył 34:29 (14:16).

Do najlepszej siódemki turnieju wybrano dwie gdyńskiej rozgrywające. Paulina Kopańska uznana została za najlepszą zawodniczkę na lewej, a Paulina Peplińska na prawej stronie drugiej linii.

W finale UKS Pantery uległ UKS Roxa 25:36 (13:18).

Przeczytaj o medalu, które zdobyły juniorki starsze SPR

- Bardzo się cieszymy z już zdobytych medali, a mamy szansę jeszcze na trzeci. Nasze młodziczki są już w najlepszej "8" mistrzostw Polski. Za dwa tygodnie zagrają w Kwidzynie o awans do turnieju finałowego. Liczymy na nie, choć rywalki mają trudne. Poza gospodyniami zawsze silne śląskie drużyny z Gliwic i Rudy Śląskiej - informuje Stefan Zegarlicki, wiceprezes SPR.
Warto pamiętać, że w piłce ręcznej droga na podium jest bardzo długa i żmudna. Juniorki młodsze, które cieszą się właśnie z brązu, zaczęły rywalizację w październiku ubiegłego roku. Na szczeblu wojewódzkim rozegrały 12 meczów, w których zdobyły 33 punkty. Najskuteczniejsza w zespole w tej fazie była Matylda Mielewczyk - 81 bramek.

Do rywalizacji ogólnopolskiej gdynianki awansowały z 2. miejsca za MTS Kwidzyn, któremu ustąpiły gorszym bilansem bezpośrednich meczów (29:24 i 23:33).

Następnie, by dotrzeć do zawodów finałowych, należało w trzech kolejnych turniejach zająć nie gorsze miejsce niż 2., mierząc się z 9 rywalami.

1/16 finału, Marki - 2. miejsce za AP Marcovia
SPR Olkusz 23:21, AP Marcovia Marki 20:23, Olimpijczyk Kowalewo Pomorskie 37:17

1/8 finału, Lublin - 1. miejsce
Pogoń 1945 Zabrze 32:32, UKS Roxa Lublin 22:21, Kusy Szczecin 27:22

1/4 finału, Marki - 1. miejsce
EUCO-UKS Dziewiątka Legnica 22:20, Ruch Chorzów 32:20, AP Marcovia 30:27

Gdynianki na podium mistrzostw Polski. Gdynianki na podium mistrzostw Polski.

Opinie (17)

• Warto pomyśleć o przyszłości (1)

Miasto Gdynia powinno dać możliwość rozwoju utalentowanym zawodniczkom z Gdyni. Widać, że praca z młodzieżą jest kontynuowana. Trzeba odbudować handballa żeńskiego w Gdyni, gdyż fundamenty są.