Dwa tytuły dla gdańskich florecistek

30 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Podium turnieju indywidualnego mistrzostw Europy do lat 23 florecistek. Na najwyższym stopniu Hanna Łyczbińska, a na drugim jej siostra - Marta. Podium turnieju indywidualnego mistrzostw Europy do lat 23 florecistek. Na najwyższym stopniu Hanna Łyczbińska, a na drugim jej siostra - Marta.

Hanna Łyczbińska została mistrzynią, a jej siostra - Marta wicemistrzynią Europy do lat 23 we florecie. Gdańszczanki stanowiły trzon drużyny, która sięgnęła również po złoty medal drużynowo, a w zespole biało-czerwonych była też trzecia reprezentantka Sietom AZS AWFiS, Emilia Rygielska. Natomiast męski zespół wywalczył brąz

.

Gdański klub zbiera efekty inwestycji, którą poczynił przed trzema laty. Siostry Łyczbińskie zostały wówczas sprowadzone z Torunia, gdyż tutejszy klub zaoferował im lepsze warunki sportowego rozwoju (czytaj więcej).

W Bratysławie florecistki Sietom AZS AWFiS zdominowały mistrzostwa Europy do lat 23. Podopieczne Longina Szmita pewnie wygrywały aż do finału. W pojedynku o złoto lepsza była Hanna, która pokonała Martę 15:10. Pierwszą "10" zamknęła Rygielska.

Po tym doskonałym występie w turnieju indywidualnym Polki stały się automatycznie głównymi faworytkami do złota drużynowo. I nie zawiodły. Drużyna prowadzona przez trenera Adama Kaszubowskiego w półfinale wysoko pokonała Węgierki 45:26, a w finale równie bezdyskusyjnie triumfowała nad Niemkami 45:29. W biało-czerwonych szeregach poza siostrami Łyczbińskimi i Rygielską walczyła również Martyna Jelińska (Budowlani Toruń, indywidualnie była 9).

W rywalizacji panów Polskę reprezentowali trzej floreciści Sietom AZS AWFiS. Krystian Gryglewski, Piotr Janda, Paweł Osmański oraz Damian Koper (AZS AWF Poznań). Drużynowo wywalczyli oni brąz po zwycięstwie w małym finale nad Austrią 45:39. Mistrzami zostali Włosi, którzy w półfinale pokonali biało-czerwonych 45:34.

W turnieju indywidualnym gdańszczanie zajęli dalsze miejsca: 13. Gryglewski, 14. Janda, 17. Osmański, 28. Koper.