Kawiecki z Pucharem Polski

14 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat)
Paweł Kawiecki wywalczył Puchar Polski Paweł Kawiecki wywalczył Puchar Polski

Paweł Kawiecki po raz drugi w karierze zdobył Puchar Polski. Florecista Sietom AZS AWFiS wygranie klasyfikacji generalnej w sezonie 2012/13 przypieczętował trzecim miejscem w stołecznym turnieju o złoty floret JM Rektora AWF. Najniższy stopień podium podzielił z kolegą klubowym, Pawłem Osmańskim.

Na cykl Pucharu Polski składały się cztery zawody w: Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Warszawie. Paweł Kawiecki triumf w klasyfikacji generalnej zawdzięcza równej formie, gdyż żadnego z tych turniejów nie wygrał. Kolejno zajmował: 6, 2, 3 i 3 miejsce.

W stolicy podopiecznemu Stanisława Szymańskiego walkę o wyższe stopnie podium uniemożliwił Junes Kłod. Ukrainiec wygrał w półfinale 15:14.

Rywalizacja, do której stanęło 80 zawodników, stała zresztą pod znakiem bojów polsko-ukraińskich. Miały one również istotny wpływ na końcową kolejność w Pucharze Polski.

Przed zawodami w Warszawie Kawiecki i Leszek Rajski mieli po 148 punktów. Florecista KSz Wrocławianie doskonale bił się w eliminacjach. Do walk pucharowych rozstawił się z "jedynką".

Kres nadziejom Rajskiego na dobry wynik w Warszawie i wygranie w Pucharze Polski położył Rostysław Hertsyk. Ukrainiec w 1/8 finału wygrał 15:12, spychając Leszka na 9. miejsce w końcowej klasyfikacji turnieju, a za to było tylko 30 punktów.

Kawiecki gratulacje za zdobycie Pucharu Polski mógł przyjmować już po awansie do półfinałów. Ostatecznie wzbogacił swój dorobek o 53 punkty.

Najlepsi w klasyfikacji końcowej Pucharu Polski
1. Paweł Kawiecki (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 201 punktów
2. Leszek Rajski (KSz Wrocławianie) 178
3. Michał Majewski (AZS AWF Warszawa) 175

Wówczas nie musiał obawiać się ataku także Michała Majewskiego, który przed turniejem tracił do liderów 13 punktów. Zresztą faworyt gospodarzy odpadł już w ćwierćfinale, gdyż nie dał rady Pawłowi Osmańskiemu. Gdańszczanin, który dwa sezony stracił z powodu przewlekłej kontuzji kolana, wraca do formy, a w Warszawie powstrzymał go dopiero późniejszy triumfator.

Wyniki XXXVI Turnieju o Złoty Floret JM Rektora AWF
Ćwierćfinały: Wołodymyr Kołtygo (Ukraina) - Filip Płocharski (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:12, Junes Kłod ((Ukraina) - Tomasz Ciepły (AZS AWF Poznań) 15:12, Paweł Kawiecki (Sietom) - Rostyslaw Hercyk (Ukraina) 15:8, Paweł Osmanski (Sietom) - Michał Majewski (AZS AWF Warszawa) 15:7

Półfinały: Kołtygo - Osmański 15:12, Kłod - Kawiecki 15:14

Finał: Kołtygo - Kłod 15:7

Kolejność:
1. Kołtygo, 2. Kłod, 3. Kawiecki i Osmański
5. Ciepły, 6. Płocharski, 7. Hercyk, 8. Majewski... 10. Michał Janda, 12. Piotr Janda (obaj Sietom)

Dla reprezentantów Polski stołeczny turniej był przedostatnim sprawdzianem przed zaplanowanymi na koniec miesiąca mistrzostwami kraju. Nim wystąpią w Śremie 24 maja czeka ich turniej Pucharu Świata w Hawanie.