• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ile kosztuje gra w piłkarskiej B Klasie? Gdzie na mecz w weekend w Trójmieście?

Stanisław Gramann
9 maja 2024, godz. 10:45 
Opinie (24)
Aby rozegrać sezon w piłkarskiej B klasie należy mieć co najmniej 20 tysięcy złotych w budżecie. Zdjęcie z meczu tej klasy rozgrywkowej Morena Gdańsk - Respect Przejazdowo. Aby rozegrać sezon w piłkarskiej B klasie należy mieć co najmniej 20 tysięcy złotych w budżecie. Zdjęcie z meczu tej klasy rozgrywkowej Morena Gdańsk - Respect Przejazdowo.

Piłka nożna to dyscyplina pełna kontrastów. Na najwyższym poziomie mamy do dyspozycji ogrom technologii, VAR i kamery. A w najniższej klasie rozgrywkowej na Pomorzu na mecz nie przyjeżdża nawet po trzech sędziów. Oba te światy nie mogą jednak funkcjonować bez pieniędzy, choć te największe kluby nastawiane są przede wszystkim na to, aby je zarabiać, a te najmniejsze, by zebrać minimum, aby przetrwać. By rozegrać sezon w B Klasie, trzeba mieć co najmniej 20 tysięcy złotych. Wydatki przedstawiamy na przykładzie klubu Morena Gdańsk, który w sobotę o godzinie 11 zaprasza na mecz przy ul. Radarowej 26Mapka. Sprawdź, gdzie jeszcze piłkarze będą rywalizować na trójmiejskich boiskach.

B Klasa, czyli ósmy poziom ligowych rozgrywek piłkarskich w PolsceSiedem lat temu przedstawiliśmy koszty niezbędne, aby zagrać w B Klasie na przykładzie KP Zaspa. Wówczas klub, który nie dysponował własnym boiskiem, na sezon musiał wyłożyć 20 tysięcy złotych. Wracamy na ósmy poziom ligowych rozgrywek piłkarskich w Polsce, by sprawdzić, czy coś zmieniło się od tamtego czasu.

Ile kosztuje gra w piłkarskiej B klasie? Sprawdź, czy coś się zmieniło od 2017 roku Ile kosztuje gra w piłkarskiej B klasie? Sprawdź, czy coś się zmieniło od 2017 roku

Granie nawet na najniższych poziomach ligowych dalej generuje mnóstwo kosztownych obowiązków. Do tego, żeby rozegrać piłkarski sezon w ligowych rozgrywkach pod auspicjami PZPN, żeby poczuć magię rywalizacji, potyczek o punkty, stresu wynikającego z walki o awans lub utrzymanie w rozgrywkach, potrzebujemy kilku rzeczy. Oprócz tak oczywistych, jak zebranie grupy zawodników chętnych do rywalizacji czy zakup sprzętu, potrzebujemy jeszcze: trenera z odpowiednią licencją, boiska do trenowania i rozgrywania swoich meczów, sędziów piłkarskich, strojów meczowych, opieki medycznej.Wciąż nie zagrasz, jeśli klub nie ma 20 tysięcy złotychJakie są obecnie koszty gry w B Klasie, sprawdzamy na przykładzie Moreny Gdańsk. Okazuje się, że obecnie klub nie zagra w oficjalnych rozgrywkach, jeśli nie dysponuje 20 tysiącami złotych na sezon.

Połączyli siły. Szkolą młodzież i dobrze im to wychodzi. Jak z dwóch klubów został jeden Połączyli siły. Szkolą młodzież i dobrze im to wychodzi. Jak z dwóch klubów został jeden

- Żeby spokojnie "pobawić" się w amatorską piłkę, potrzebujemy w trakcie całego sezonu uzbierać budżet rzędu 20 000 złotych. Z jednej strony to "tylko" kwota miesięcznego wynagrodzenia przeciętnego piłkarza w polskiej ekstraklasie, a z drugiej - poważne pieniądze. Staramy się uzbierać taką kwotę, otrzymujemy doraźne wsparcie od lokalnych darczyńców, ale głównie sami sponsorujemy nasz klub poprzez klubowe składki - mówi Maciej Klecha, trener, a zarazem prezes Gdańskiego Klubu Sportowego Morena Gdańsk.


Co kosztuje najwięcej?Największy element budżetu to wynajem boiska. Roczny koszt, i to tylko jednego treningu w tygodniu, to 8-10 tys. zł. Do tego dochodzi 3 tys. zł za wynajęcie boiska meczowego.

Komplet strojów meczowych to koszt minimum 2 tys. zł, a pięć piłek meczowych przyzwoitej jakości to kolejny tysiąc złotych.

Ile płacą kluby piłkarskie za boiska? Ile płacą kluby piłkarskie za boiska?

Do zorganizowania meczu piłkarskiego niezbędna jest kwalifikowana opieka medyczna, czyli musimy znaleźć osobę, która ukończyła odpowiednie szkolenie i będzie do dyspozycji kilkanaście razy w sezonie.Trzeba płacić za arbitrów, ale i tak są "sędziowie przygodni"Kolejnym składnikiem ligowego budżetu amatorskiego klubu są opłaty sędziowskie. Wizyta kompletu arbitrów na jednym meczu B Klasy to wydatek 450 złotych. Jednak z uwagi na niewystarczającą ilość panów z gwizdkiem w Pomorskim Związku Piłki Nożnej, na mecz w najniższej klasie przyjeżdża tylko arbiter główny, bez asystentów. Z jednej strony to niższy koszt dla klubów, z drugiej gorsza jakość sędziowania i prowadzenia meczu, i zazwyczaj sporo... kontrowersji.

Dlaczego PZPN pomaga tylko bogatym? Ile kosztuje sędziowanie w niższych ligach? Dlaczego PZPN pomaga tylko bogatym? Ile kosztuje sędziowanie w niższych ligach?

Ponieważ zgodnie z regulaminem rozgrywek mecz musi prowadzić trzech arbitrów, to w sytuacji, gdy jest tylko główny, do sędziowania na linii desygnowany jest ktoś z... kibiców albo zawodnicy rezerwowi którejś z drużyn. W meczowym protokole wpisuje się jego nazwisko z enigmatyczną adnotacją - "sędzia przygodny".

Dodatkowym kosztem dla klubu jest wizyta obserwatorów z ramienia PZPN. W najniższych ligach to rzadkość, choć na przykład był on obecny podczas inauguracji sezonu klubu Tylko Lechia Gdańsk, przemieszczając się na mecz B klasy prosto po wypełnieniu takich obowiązków na IV-ligowym spotkaniu Jaguara Gdańsk.Jakie opłaty dla piłkarskiego okręgu?Żeby mecz mógł dojść do skutku każdy klub musi posiadać zawodników uprawnionych do gry przez PZPN. Samo uprawnienie pojedynczego gracza jest darmowe, ale już każdy transfer zawodnika z innego klubu skutkuje opłatami od 150 do 300 złotych w najniższych klasach i w dodatku opłatę ponoszą oba kluby, także ten oddający zawodnika. Zgłoszenie nowego gracza, który nigdy nie brał udziału w rozgrywkach, to kolejne opłaty. Nawet przerejestrowanie danego zawodnika z okręgu np. małopolskiego do pomorskiego kosztuje dodatkowe 150 złotych, choć przecież to nadal ten sam Polski Związek Piłki Nożnej.

Ile zarabiają piłkarze w najniższych ligach? Ile zarabiają piłkarze w najniższych ligach?

Klub musi opłacić również zgłoszenie do rozgrywek (300 złotych w Klasie B, 650 w Klasie A, 1000 w Klasie Okręgowej), weryfikację boiska oraz opłatę za wydanie licencji (100 złotych). Nie można także zapomnieć o ukończeniu kursu dla Koordynatora Służb Klubowych. Bez tego licencji nie otrzymamy.Potrzebny trener z licencjąDo grania w lidze niezbędny jest trener z odpowiednią dla danego szczebla rozgrywek licencją. Najbardziej popularny kurs trenerski - UEFA B kosztuje prawie 4 tysiące złotych.

- Do tego doliczyć należy prywatny czas poświęcony na zajęcia podczas kursu, na staże, które trzeba zaliczyć, aby zostać dopuszczonym do egzaminu. To wszystko duże obciążenie prywatnych budżetów - dodaje prezes Klecha.
Jak zostać trenerem i ile to kosztuje? Mecze piłkarskie na weekend Jak zostać trenerem i ile to kosztuje? Mecze piłkarskie na weekend

Kurs UEFA B uprawnia do prowadzenia zespołu w trzech najniższych ligach. Istnieje też alternatywny kurs, Grassroots D, który co prawda kosztuje znacznie mniej, ale osoba, która taki kurs ukończy, może pracować tylko na poziomie Klasy B.Dokładają z własnej kieszeni lub pracują bez wynagrodzeniaPoza minimalnym budżetem finansowym kluby nie przerwałyby bez zaangażowanie swoich członków. Jedni poszukują sponsorów, którzy za reklamę w social mediach lub na piłkarskich strojach wspomogą klubowy budżet, inni posiłkują się klubowymi składkami od zawodników.

Dlaczego piłkarze porzucają niższe ligi? Dlaczego piłkarze porzucają niższe ligi?

W Morenie Gdańsk każdy dokłada swoją cegiełkę do działania klubu. Administrator Klubowy zajmuje się bezpłatnie realizacją uprawnień zawodników do gry, transferami, terminami meczów itp. Zawodnicy płacą comiesięczne składki, a trener, który przy okazji jest także prezesem klubu i zawodnikiem, dokłada do tego koszt swojej licencji trenerskiej. Zdarza się, że sami zawodnicy, aby utrzymać możliwość dalszego grania, zapisują się na kurs trenerski.

Tym bardziej ci wszyscy pasjonaci piłki nożnej na najniższych ligowych szczeblach zasługują na wsparcie. Na pewno znajdziemy tam sporo serca i zaangażowania.

Weekendowe mecze trójmiejskich zespołów niższych klas rozgrywkowych, Centralnych Ligi Juniorów oraz kobietEkstraliga Kobiet
AP ORLEN GDAŃSK - GKS Katowice, sobota, godz. 12, ul. Traugutta 29
Terminarz i tabela Ekstraligi Kobiet

I Liga Kobiet
ENERGA CHECZ MARCUS GDYNIA - Resovia, sobota, godz. 12, ul. Górskiego 10
Terminarz i tabela I Ligi Kobiet

III Liga Kobiet
LFA Szczecin - LECHIA GDAŃSK, sobota, godz. 15
Terminarz i tabela III Ligi Kobiet

Centralna Liga Juniorów
ARKA GDYNIA - Legia Warszawa, niedziela, godz. 17:30, ul. Górskiego 10
Terminarz i tabela CLJ

Centralna Liga Juniorów U-17
ARKA GDYNIA - Odra Opole, niedziela, godz. 10:30, ul. Górskiego 10
Zagłębie Sosnowiec - LECHIA GDAŃSK, sobota, godz. 14
Terminarz i tabela CLJ U-17

Centralna Liga Juniorów - U15
LECHIA GDAŃSK - Poznańska 13 Poznań, niedziela, godz. 12, Traugutta 29
Terminarz i tabela CLJ U-15

Liga Makroregionalna - U-18
Poznańska 13 Poznań - LECHIA GDAŃSK, sobota, godz. 10
Olimpia Grudziądz - GEDANIA 1922 GDAŃSK, sobota, godz. 13
Terminarz i tabela Makro U-18

III Liga
KP Starogard Gdański - GEDANIA 1922 GDAŃSK, sobota, godz. 16
Terminarz i tabela III ligi

IV liga
JAGUAR GDAŃSK - Powiśle Dzierzgoń, sobota, godz. 11, ul. Budowlanych 49
ARKA II GDYNIA - Supra Kwidzyn, niedziela, godz. 20, ul Górskiego 10
GEDANIA 1922 II GDAŃSK - MKS Władysławowo, niedziela, godz. 11, al. Hallera 201
ENERGA BAŁTYK GDYNIA - Pogoń Lębork, sobota, godz. 11, ul. Górskiego 10
Terminarz i tabela IV ligi

V liga
Cartusia II Kartuzy - JAGUAR II GDAŃSK, sobota, godz. 11
STOCZNIOWIEC GDAŃSK - Błyskawica Reda-Rekowo Dolne, sobota, godz. 11, ul. Marynarki Polskiej 177
ENERGA BAŁTYK II GDYNIA - Orzeł Trąbki Wielkie, niedziela, godz. 13, ul. Górskiego 10
Osiczanka Osice - PORTOWIEC GDAŃSK, niedziela, godz. 11
Terminarz i tabela V ligi

A Klasa
POMORZANIN GDYNIA - Barca Bolszewo, sobota, godz. 11, ul. Olimpijska 5
OGNIWO SOPOT - AP KP GDYNIA, sobota, godz. 17, ul. 23 Marca 95
Terminarz i tabela A-Klasy

B Klasa
STOCZNIOWIEC II GDAŃSK - SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA, niedziela, godz. 11, ul. Marynarki Polskiej 177
MORENA GDAŃSK - Wisła Długie Pole, sobota, godz. 11, ul. Radarowa 26
Sokół II Ełganowo - UKS 82 KLUKOWO, niedziela, godz. 11
JAGUAR III GDAŃSK - GTS Juszkowo, sobota, godz. 13:15, ul. Budowlanych 49
TYLKO LECHIA GDAŃSK - OLIMPIA OSOWA, niedziela, godz. 19, ul. Traugutta 29
Terminarz i tabela B-Klasy, gr. I
Terminarz i tabela B-Klasy, gr. II
Stanisław Gramann

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (24)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Relacje LIVE

Najczęściej czytane