Gdańskie kluby zdominowały MP Smoczych Łodzi

Smoki Północy z Politechniki Gdańskiej w Bydgoszczy wywiosłowały mistrzostwo Polski w trzech kategoriach. fot. Marek Czepółkowski

Aż 12 medali zdobyły gdańskie kluby podczas rozgrywanych w Bydgoszczy mistrzostw Polski w Smoczych Łodziach. Trzy mistrzowskie tytuły wywalczył zespół PG Smoki Północy, a dwa złote krążki padły łupem wioślarzy MMKS Gdańsk.

Mistrzostwa Polski w Smoczych Łodziach rozegrano po raz dziesiąty. Na torze regatowym na Brdyujściu przez dwa dni rywalizowało ze sobą dziesięć klubów z całego kraju. Zawody rozgrywano na dystansach 200 m oraz 500 m w trzech kategoriach sportowych: mikst, open i junior.

W rywalizacji wzięli udział wszyscy zawodnicy z najlepszych klubów w Polsce w tym reprezentanci kraju przygotowujący się do startu w lipcowych mistrzostwach Europy IDBF w Racicach oraz w mistrzostwach świata ICF, które odbędą się pod koniec sierpnia w Poznaniu .

Impreza została całkowicie zdominowana przez kluby z Gdańska, których do zawodów przystąpiło aż cztery. Za każdym razem ekipy te spotykały się w finałach, do których wiodła droga przez dwuetapowe eliminacje.

Pierwszego dnia rywalizowano na dystansie 500 metrów. W kategorii mikst, w której na łodzi musiało zasiadać minimum osiem kobiet, zawodnicy Smoków Północy triumfowali. Zaraz za nimi została sklasyfikowana drużyna Spójnia Warszawa oraz dwie kolejne drużyny z Gdańska - MRKS i Polski Klub Przygody.

W kategorii open gdańskie drużyny musiały ustąpić Spójni Warszawa, ale wśród juniorów (roczniki od 1996 do 2000) triumfował MMKS, a trzecie miejsce zajął MRKS.

Drugiego dnia regaty przebiegały na dystansie 200 metrów. W mikście ponownie triumfowały PG Smoki Północy, a drugi był MRKS Gdańsk, a czwarty PKP Gdańsk. Finał był niezwykle zacięty, gdyż między pierwszym a czwartym miejscem różnica wyniosła zaledwie pół sekundy.

Na dystansie 200 m Smoki triumfowały także w kategorii open, w której trzeci był MRKS. W kategorii junior triumfował MMKS Gdańsk, a kolejny brąz zapisała na swoim koncie osada MRKS.

Wszystkie kluby z Gdańska prowadzą otwarty nabór do swoich zespołów. Zespół PG Smoki Północy regularnie trenuje na przystani AZS AWFiS ul Siennicka 5. w tym miejscu także trenuje klub juniorski MMKS. Drużyna MRKS swoją siedzibę ma na ul. Ołowianka 3, natomiast Polski Klub Przygody mieści się przy klubie wioślarskim Gedania na ul. Siennicka 7 (Przeróbka).