Bez gdański wioseł na Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024. Tylko dwie polskie osady

21 maja 2024, godz. 15:30
Opinie (11)
Żadne z ośmiu polskich osad, w tym trzech, w których startowali wioślarze z Gdańska, nie udało się zdobyć kwalifikacji olimpijskiej podczas regat ostatniej szansy w Lucernie. Żadne z ośmiu polskich osad, w tym trzech, w których startowali wioślarze z Gdańska, nie udało się zdobyć kwalifikacji olimpijskiej podczas regat ostatniej szansy w Lucernie.

Żadnej z ośmiu polski osad nie udało się zdobyć nominacji olimpijskiej w ostatniej kwalifikacji w wioślarstwie, którą stanowiły regaty w Lucernie. W Szwajcarii startowały dwie zawodniczki AZS AWFiS Gdańsk i zawodnik Drakkara Gdańsk. Anna Potrzuska w czwórce bez sterniczki zajęła 4. miejsce, a Anna Khlibenko była 5. w czwórce podwójnej. Natomiast Daniel Gałęza na dwójce podwójnej wagi lekkiej finiszował jako czwarty. Premiowane awansem były dwie najlepsze lokaty w każdej konkurencji.

Polska w wioślarskie zdobyła dwie kwalifikacje olimpijskie. Udało się to czwórce podwójnej, mistrzom świata z 2022 i Europy z 2023 roku w składzie: Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik CzajaMirosław Ziętarski oraz dwójce podwójnej w wadze lekkiej: Martyna RadoszKatarzyna Wełna. Regaty olimpijskie w tej dyscyplinie odbędą się w od 27 lipca a 3 sierpnia.

Dla ośmiu osad ostatnią szansą na zdobycie prawa startu w Igrzyskach Olimpijskich Paryż 2024 były regaty w Luzernie. W Szwajcarii w każdej konkurencji premiowane były po dwa najlepsze miejsca. Przypomnijmy, że w tej dyscyplinie Gdańsk zapisał piękną kartę z tytułem mistrza olimpijskiego Adama Korola włącznie. Były zawodnik AZS AWFiS i Drakkara jest obecnie prezesem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

Anna Potrzuska z AZS AWFiS Gdańsk młodzieżową mistrzynią świata w wioślarstwie Anna Potrzuska z AZS AWFiS Gdańsk młodzieżową mistrzynią świata w wioślarstwie

W trzydniowych zawodach do ostatniego dnia szansę na kwalifikacje zachowała połowa z biało-czerwonych załóg. Wśród nich były dwie wioślarki AZS AWFiS Gdańsk. Niestety, żadna z nich nie pojedzie do Paryża.

Anna Potrzuska płynęła w czwórce bez sterniczki. Jej partnerkami były: Kinga Stałęga, Zuzanna Lesner, Weronika Kaźmierczak. Polki zajęły 4. miejsce w czasie 6:54.38. Do finiszujących na 2. pozycji Dunek straciły dokładnie 16 sekund. Wygrały Irlandki - 6:37.59.

Sport Talent. Anna Khlibenko w trzy lata do medali mistrzostw Polski i Europy Sport Talent. Anna Khlibenko w trzy lata do medali mistrzostw Polski i Europy

Awansu olimpijskiego nie zdobyła również Anna Khlibenko. W czwórce podwójnej wraz z Dominika Baranowska, Marta WieliczkoBarbarą Jęchorek zajęła 5. miejsce w czasie 6:38:72. Aby dostać się do Paryża, trzeba było popłynąć ponad 10 sekund szybciej. Wygrały Amerykanki - 6:28.04 przed Ukrainkami 6:28.27.

Sport Talent. Daniel Gałęza: Wioślarz może jeść do woli, wszystko spali Sport Talent. Daniel Gałęza: Wioślarz może jeść do woli, wszystko spali

W finałach nie poszło także dwójce podwójnej wagi lekkiej. Daniel Gałęza (Drakkar Gdańsk) wraz z Jerzym Kowalskim zajął 4. miejsce z wynikiem 6:34.37. Aby wywalczyć prawo startu w igrzyskach należało uzyskać czas o ponad 8 sekund lepszy. Wygrali Francuzi 6:26.10 przed Grekami 6:26.29.

Ostatnie miejsce w finale zajęła żeńska dwójka podwójna, a we wcześniejszej fazie regat odpadły z walki o kwalifikacje olimpijskie cztery inne osady.