Energa Wybrzeże Gdańsk - Azoty Puławy 32:34. Protest po 10. przegranej

12 listopada 2023, godz. 16:40
Opinie (70)
aktualizacja: godz. 19:52 (13 listopada 2023)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Energa Wybrzeże Gdańsk przegrała z Azotami Puławy 32:34 (15:17) w 11. kolejce Orlen Superligi piłkarzy ręcznych. Patryk Rombel, który zadebiutował w roli trenera gospodarzy, nie odmienił od razu oblicza zespołu, który w tym sezonie doznał już 10. przegranej. Podobać się mogły tylko fragmenty w wykonaniu miejscowych. Na ogół wyróżniał się wówczas Jakub Będzikowski, który otrzymał tytuł MVP. Po meczu gospodarze złożyli protest. Domagają się powtórzenia tego spotkania.

Aktualizacja, 13.11.2023, godz. 19:52

Wybrzeże Gdańsk złożyło do Komisarza Ligi protest. Zdaniem klubu w 48. minucie na parkiecie znajdowało się 8 zawodników Azotów Puławy. Miało to miejsce przy wyniku 25:27.

- Wyraźne i oczywiste złamanie przepisów w kluczowym momencie meczu doprowadziło w mojej opinii do wypaczenia wyniku końcowego. (...)efektem tej nieprawidłowej akcji obronnej było zdobycie kolejnej bramki z szybkiego ataku przez zespół z Puław. Takie sytuacje nie powinny mieć miejsca w zawodowej lidze piłki ręcznej. Mecz był transmitowany na żywo, więc każdy kibic widział tą sytuację, widzieli nasi zawodnicy i sztab, a mimo protestów sędziowie na boisku, a także delegat nie interweniowali w żaden sposób. Dla nas jest to krzywdzące, bo w tej akcji mogliśmy zdobyć ważną bramkę, a w naszej ocenie miała ona ogromny wpływ na przebieg spotkania. Niepokojący jest również fakt, że ta sama sytuacja zdarzyła się w tej serii po raz drugi, dlatego też podjąłem decyzję o złożeniu protestu. Będziemy domagali się powtórzenia spotkania - oświadczył Jacek Pauba, prezes Wybrzeża.

ENERGA WYBRZEŻE: Poźniak, Witkowski - Będzikowski 8 bramek, Powarzyński 5, Papaj 5, Siekierka 4, Peret 3, Milicević 2, Pieczonka 2, Stępień 1, Jachlewski 1, Zmavc 1, Domagała, Papina, Miklikowski

AZOTY: Tsintsadze, Borucki - Jarosiewicz 14, Adamski 7, Zarzycki 3, Janikowski 3, Marciniak 3, Żivković 1, Virbauskas 1, Przybylski 1, Burzak 1, Fedeńczak, Bereziński, Jaworski

Na trybunach zasiadło blisko tysiąc osób, spodziewając się lepszej postawy miejscowych piłkarzy ręcznych niż w dotychczasowych spotkaniach.

- Są oczekiwania i ekscytacja, a nie trema. We wszystkich wywiadach podkreślałem, że duet trenerów Jurkiewicz-Bonisławski wykonał bardzo dobrą pracę. Dlatego zrobiliśmy kilka ewolucyjnych zmian, m.in. w obronie. Mam nadzieję, że część uda się wyegzekwować podczas meczu. Spróbujemy urwać punkty faworytowi, czego nikt się nie spodziewa - tak m.in. mówił Patryk Rombel przed kamerami Polsatu przed pierwszym meczem w roli trenera Energi Wybrzeża Gdańsk.
Patryk Rombel: Zespół świetnie poukładany. Przeczytaj wywiad z nowym trener Energi Wybrzeża Gdańsk Patryk Rombel: Zespół świetnie poukładany. Przeczytaj wywiad z nowym trener Energi Wybrzeża Gdańsk

By zerwać z kiepskim bilansem, tylko 1 zwycięstwo i 4 punkty w 10 meczach, odwołano się nie tylko do pracy treningowej. Była integracja podczas specjalnej kolacji. Drużynę mógł uskrzydlić także odświętny ceremoniał meczu. Nim zabrzmiał pierwszy gwizdek odegrano hymn narodowy z okazji przypadającego dzień wcześniej Święta Narodowego.

Jednak przełomu w grze defensywnej nie było. Do przerwy Energa Wybrzeże straciła aż 17 bramek, a po przerwie... drugie tyle. Gospodarze nie radzili sobie przede wszystkim z duetem Piotr JarosiewiczKacper Adamski. Pierwszy otworzył wynik meczu, a w pierwszej połowie zdobył aż 7 bramek, w tym 4 z rzutów karnych. Drugi popisał się w pierwszych 30 minut 5 trafieniami.

Energa Wybrzeże na pierwsze prowadzenie wyszła w 9. minucie po rzucie Patryka Pieczonki na 5:4. Hasło dla gości do lepszej gry dał trener. Serhiy Bebeshko wziął czas przy 11:11. Po wznowieniu gry bramki zdobyli: Adamski i Boris Żivković.

Niewiele brakowało, aby na przerwę Azoty zeszły z przewagą 3 trafień. Jednak na 22 sekundy przez końcem pierwszej połowi o czas poprosił trener Rombel. Ustawiona została akcja na Jakuba Powarzyńskiego, który mimo liczebnego osłabienia, gdyż karę odbywał Nejc Zmavc, zdobył 15. bramkę dla miejscowych.

Energa Wybrzeże Gdańsk w kryzysie. Jacek Pauba: Biorę odpowiedzialność za wyniki Energa Wybrzeże Gdańsk w kryzysie. Jacek Pauba: Biorę odpowiedzialność za wyniki

Właśnie Powarzyński i Jakub Będzikowski to był gdański duet, który próbował rzucić wyzwanie Jarosiewiczowi i Adamskiemu. Dzięki temu Energa Wybrzeże cały czas była w grze o korzystny wynik. W 47. minucie po jednej z nielicznych tego dnia udanych kontr bezpośrednich, którą wykorzystał Patryk Siekierka przegrywała tylko 24:25.

Niestety, następnie kolejno trafiali tylko puławianie: Marek Marciniak, Jarosiewicz i Maciej Zarzycki. Natomiast w bramce wsparł gości udanymi interwencjami, po których cieszył się ekspresyjnie, Zurab Tsintsadze.

Trener Bebeshko nie pozwolił jednak podopiecznym spocząć na laurach. Przy 29:26 zw 51. minucie znów wziął przerwę na żądanie.

W 54. minucie gospodarze stracili Zmavca, który opuścił parkiet z czerwoną kartką po trzecim wykluczeniu. Jednak wrócili do walki o korzystny wynik. W 56. minucie po akcji Michała Pereta zrobiło się tylko 30:31.

Energa Wybrzeże Gdańsk ma nowego trenera. To były selekcjoner reprezentacji Polski Energa Wybrzeże Gdańsk ma nowego trenera. To były selekcjoner reprezentacji Polski

Niestety, znów przyszło grać w osłabieniu. Pieczonka nie tylko nie powstrzymał Deividasa Virbauskasa to jeszcze jego faul został wyceniony na 2 minuty kary.

Na 1,5 minuty przed końcem przy 31:33 o czas poprosił trener Rombel. Nic nie wskórał, gdyż po powrocie do gry bramkę rzucił Jarosiewicz. Tym samym faworyt do jednego z medali wywiózł z Gdańska komplet punktów.

14 Zepter KPR Legionowo 11 0 0 0 11 283:344 0
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.
Tabela wprowadzona: 2023-11-14