Energa Wybrzeże Gdańsk bez szans z mistrzem Polski. Vive rozstrzygnęło mecz do przerwy

Energa Wybrzeże Gdańsk

Adrian Kondratiuk zdobył przeciwko mistrzowi Polski siedem bramek.
Adrian Kondratiuk zdobył przeciwko mistrzowi Polski siedem bramek. fot. Mateusz Słodkowski/Trojmiasto.pl

Szczypiorniści Energa Wybrzeża Gdańsk ulegli na wyjeździe PGE Vive Kielce 28:42 (13:22). Mistrzowie Polski od początku narzucili swoje tempo gry, a losy starcia praktycznie rozstrzygnęli w pierwszej połowie. Najskuteczniejszy wśród gości był zdobywca siedmiu bramek Adrian Kondratiuk.

W SOBOTĘ ARKA PODEJMIE GWARDIE. PRZECZYTAJ ZAPOWIEDŹ SPOTKANIA

PGE Vive: Wałach, Ivić, Cupara - Bis 3, A. Dujszebajew, Aguinagalde 5, Jachlewski 5, Janc 3, Lijewski 3, Jurkiewicz 5, Kulesz 3, Moryto 5, Fernandez 5, D. Dujszebajew 4, Karałek 1

ENERGA WYBRZEŻE: Witkowski, Chmieliński - Gajek 2, Rutkowski, Adamczyk 5, Wołowiec 4, Salacz 3, Wróbel, Komarzewski 3, Kondratiuk 7, Papaj 1, Prymlewicz, Sulej, Bednarek, Oliveira 3

Drużyna Energa Wybrzeża Gdańsk wybrała się we wtorek na boisko jedynej, niepokonanej drużyny PGNiG Superligi, mistrza Polski, czyli PGE Vive Kielce. Trudno było oczekiwać, że zespół Marcina Lijewskiego będzie w stanie nawiązać wyrównaną walkę. Dlatego też jednym z głównych punktów meczu było jego spotkanie z bratem, zawodnikiem kieleckiej drużyny Krzysztofem Lijewski.

Już po 4 minutach trener Wybrzeża musiał prosić o czas, ponieważ zespół jego brata prowadził 4:0, a Krzysztof rzucił jedną z bramek. Po nim gdańszczanom udało się otworzyć wynik dzięki trafieniu Ramona Oliveiry. Na dwa trafienia - jedno po drugim - gdańszczanie pozwolili sobie po raz pierwszy pomiędzy 9. a 11. min. Bramki Adriana Kondratiuka i Piotra Papaja zmniejszyły stratę gości do stanu 5:8. Vive szybko odpowiedziało czterema bramkami więc ponownie spokojnie prowadziło, tym razem 12:5. I tak przewaga mistrzów Polski rosła, aż do 11 trafień (21:10). Wybrzeżu udało się to zniwelować jeszcze przed przerwą. Po trafieniach Pawła Salacza oraz Oliveiry zrobiło się 22:13.

Serię do 3:0 przedłużył tuż po zmianie stron Krystian Wołowiec. W tej części meczu kielczanie skupili się na utrzymaniu przewagi. Więc wymiana cios za cios była im na rękę. Choć w 38. min. mogli mieć powody do zmartwień, ponieważ po kolejnym trafieniu Wołowca było już tylko 20:26, to 3 min później Vive prowadziło 30:20. Gdańszczanom nie udało się już więcej zbliżyć do najlepszej drużyny ostatnich lat w Polsce na chociażby sześć bramek. Mało tego, w 58. min mieli już 12 trafień straty. Vive jako jedyne rzucało skutecznie także w ostatnich 3 min i wygrało 42:28.