Energa Wybrzeże Gdańsk - Stal Mielec 24:23. Jest utrzymanie w Superlidze

Energa Wybrzeże Gdańsk

Energa Wybrzeże Gdańsk zapewniło sobie utrzymanie w Superlidze.
Energa Wybrzeże Gdańsk zapewniło sobie utrzymanie w Superlidze. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Piłkarze ręcznie Energi Wybrzeża Gdańsk pokonali na wyjeździe Stal Mielec 24:23 (9:9). Wygrana jedną bramką po nerwowej końcówce zapewniła podopiecznym Thomasa Orneborga utrzymanie na kolejny sezon w Superlidze. Cel udało się zrealizować na kolejkę przed końcem rozgrywek.

Stal: Lipka, Wiśniewski - Ćwięka, Gregorek, Kornecki, Kowalczyk, Krępa, Krupa 6, Mochocki 6, Rutkowski 4, Sarajlić, Skuciński, Valyntsau 5, Wilk 2

WYBRZEŻE: Chmieliński, Witkowski - Adamczyk, Bednarek, Frańczak, Gądek, Gajek, Janikowski, Komarzewski 3, Kondratiuk 7, Papaj 2, Prymlewicz 1, Salacz 1, Sulej 3, Wróbel 4

W obliczu porażki Arki Gdynia z Energą MKS Kalisz, szczypiorniści Wybrzeża jeszcze przed rozpoczęciem meczu w Mielcu wiedzieli, że wygrana zapewni im bezpośrednie utrzymanie w PGNiG Superlidze. Dla Stali porażka oznaczała w najlepszym przypadku grę w barażach. Było zatem jasne, że podopiecznych Thomasa Orneborga czeka ciężki bój przeciwko mielczanom.

Zaczęło się po myśli gospodarzy, którzy uzyskali przewagę 2 bramek, a w 18. minucie po bramce Dzianisa Valyntsau prowadzili już 7:2 i to pomimo zmarnowanego rzutu karnego. Gdańszczanie wrócili jednak do gry dzięki serii 5 kolejnych bramek z rzędu w ciągu 5 minut.

Arka Gdynia - Energa MKS Kalisz 29:31. Przeczytaj relację

Remis utrzymał się do przerwy, a po zmianie stron Wybrzeże trafiało najpierw tylko z koła za sprawą Keliana Janikowskiego. Stal zdołała odskoczyć na bramkę, ale bramki Mateusza WróblaKrzysztofa Komarzewskiego pozwoliły gościom wreszcie wyjść na prowadzenie 15:13. Po kolejnych trafieniach Wróbla i znakomitym trafieniu Adriana Kondratiuka w samo "okienko" bramki było już 19:15.

Gospodarze wzięli czas i odrobili dwa trafienia. Wtedy zareagował trener Orneborg i również wezwał swoich zawodników na szybką odprawę. Po wznowieniu gry stracili piłkę, ale w sytuacji sam na sam z bramkarzem fatalnie spudłował Valyntsau a chwilę później mielczanie trafili w poprzeczkę i zmarnowali szansę na celną dobitkę.

Tak cieszyli się gdańszczanie po wygranej w Mielcu.
Tak cieszyli się gdańszczanie po wygranej w Mielcu. fot. facebook
Przez kolejne 5 minut żadna z drużyn nie była w stanie zdobyć bramki. Stal grała w defensywie stawiając na najprostsze środki i łapała sporo przewinień. Z rzutu karnego trafił wreszcie Adrian Kondratiuk i na 6 minut przed końcem było 21:18 dla Wybrzeża.

Gdy kolejną udaną interwencją popisał się Artur Chmieliński wydawało się, że gdańszczanie mogą odetchnąć. Mielczanie wzięli jednak czas i poderwali się zdobywając 2 bramki. Grali bez bramkarza, co w kontrze wykorzystał Janikowski trafiając do pustej bramki. W 59. minucie jeszcze jedno trafienie kontaktowe dał miejscowym Piotr Rutkowski.

Czas wziął trener Orneborg, a ważną bramkę z drugiej linii zdobył Kondratiuk. Gdańszczanie złapali jeszcze dwie kary, a Stal wykorzystała rzut karny, ale ten nie zmienił już rozstrzygnięcia. Wybrzeże wygrało jedną bramką, ale zapewniło sobie utrzymanie w Superlidze.

14 Stal Mielec 9 1 2 0 6 239:251 7

Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostały anulowane. Na koniec rozgrywek ostatni zespół zostanie zdegradowany, a przedostatni zagra baraż z I-ligowcem.

Tabela wprowadzona: 2019-05-21