Energa Wybrzeże Gdańsk sensacyjnie pokonało Górnika Zabrze. Wymarzony debiut Orneborga

Energa Wybrzeże Gdańsk

Thomas Orneborg (na zdjęciu) zaczął pracę w Enerdze Wybrzeżu w imponującym stylu. Gdańszczanie przełamali się po czterech przegranych z rzędu i to na czołowym zespole Superligi. fot. Jedrzejewski / 058sport.pl

Energa Wybrzeże Gdańsk sensacyjnie pokonało we własnej hali Górnika Zabrze 32:31 (15:16). Gdańszczanie prowadzeni przez nowego szkoleniowca Thomasa Orneborga zakończyli spotkanie serią trzech kolejnych bramek, a zwycięskie trafienie na 10 sekund przed końcem gry zdobył Piotr Papaj.

WYBRZEŻE: Chmieliński, Witkowski - Komarzewski 6, Adamczyk 6, Kondratiuk 6, Wróbel 6, Janikowski 2, Oliveira 2, Papaj 2, Salacz 1, Bednarek 1, Gajek, Prymlewicz

Górnik: Galia, Kornecki - Tomczak 6, Tatarincew 5, Czuwara 4, Slujiters 5, Daćko 4, Buszkow 2, Gogola 2, Gromyko 2, Adamuszek, Gliński, Kubała, Pawelec

Zaledwie dwa dni dostał Thomas Orneborg aby odmienić zespół Energi Wybrzeża Gdańsk, który na stanowisku szkoleniowca zastąpił Marcina Lijewskiego. Duńczyk, któremu za cel postawiono utrzymanie zespołu w Superlidze, nie trafił łatwego rywala w debiucie. Nad morze przyjechał Górnik Zabrze, który w tabeli ustępuje jedynie mocarzom - PGE Vive Kielce i Orlen Wiśle Płock.

Przeczytaj o zmianie szkoleniowca w Wybrzeżu

Nowy impuls widocznie poskutkował, bo Wybrzeże, które przegrało cztery ostatnie mecze, zaczęło z animuszem. Wprawdzie przez pierwszy kwadrans gospodarze wyłapali trzy żółte kartki, ale nie dali odskoczyć zabrzanom na więcej niż dwie bramki. Gdy tylko na 11:8 trafił Aleksander Tatarincew, dwiema bramkami odpowiedział Kamil Adamczyk a trzecią dorzucił Adrian Kondratiuk i już był remis.

Zabrzanie wzięli czas a później znów odskoczyli na dwie bramki. O przerwę poprosił następnie trener Orneborg, a dwa trafienia z rzędu zaliczył Mateusz Wróbel i ponownie wyrównał stan meczu. Na przerwę z jednobramkowym prowadzeniem po rzucie karnym Bartłomieja Tomczaka zszedł jednak Górnik.

Po zmianie stron gdańszczanie objęli pierwsze prowadzenie w meczu - na 20:19 trafił Piotr Papaj. Chwilę później po bramce Michała Bednarka Energa Wybrzeże prowadziło już 23:21. Trzy bramki Jana Czuwary i seria 4:1 dla Górnika sprawiły jednak, że przyjezdni znów byli o krok do przodu. W międzyczasie posypały się aż po dwie kary w ciągu zaledwie 4 minut gry.

Na 10 minut przed końcem gdańszczanie przycisnęli rywali. Dwa trafienia Kamila Adamczyka, bramka Krzysztofa Komarzewskiego i było już 29:27. Celnymi rzutami odpowiedzieli Czuwara i Marek Daćko i stało się jasne, że ostatnie 6 minut przysporzy kibicom obu drużyn siwych włosów.

Kiedy trzecią z rzędu bramkę dla Górnika zdobył Jurij Gromyko, ponownie o czas poprosił trener Orneborg. Po wznowieniu trafił Iso Sluijters i wydawało się, że gdańszczanie już się nie podniosą. Pod wodzą nowego szkoleniowca pokazali jednak to, czego brakowało im przez większość sezonu - świetną skuteczność i zimną krew w decydujących minutach spotkania.

Wybrzeże zamknęło mecz serią trzech bramek z rzędu. Najpierw trafili Kondratiuk i Adamczyk, a stempel na sensacyjnym zwycięstwie postawił Papaj trafiając na 10 sekund przed końcem spotkania..

Wyniki 24 kolejki:

• ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK - Górnik Zabrze 32:31 (15:16)
  • Chrobry Głogów - ARKA GDYNIA 41:29 (18:15)
  • Orlen Wisła Płock - MMTS Kwidzyn 29:16 (15:7)
  • Azoty Puławy - Piotrkowianin 31:27 (14:11)
  • Stal Mielec - PGE Vive Kielce 28:39 (16:20)
  • Energa MKS Kalisz - Sandra Spa Pogoń Szczecin 22:22 (11:11, k. 4:2)
  • Zagłębie Lubin - Gwardia Opole 26:19 (14:10)

Opinie (42)

22.05 (śr) godz.18:30 Energa Wybrzeże Gdańsk 26:26 karne 4:2 Arka Gdynia LIVE!
18.05 (sob) godz.18:00 Stal Mielec 23:24 Energa Wybrzeże Gdańsk
15.05 (śr) godz.18:00 Energa Wybrzeże Gdańsk 25:27 Sandra SPA Pogoń Szczecin
08.05 (śr) godz.18:30 Zagłębie Lubin 24:28 Energa Wybrzeże Gdańsk
04.05 (sob) godz.16:00 Energa Wybrzeże Gdańsk 27:30 Energa MKS Kalisz
01.05 (śr) godz.18:30 Arka Gdynia 29:30 Energa Wybrzeże Gdańsk LIVE!

14 ARKA GDYNIA

Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostały anulowane. Na koniec rozgrywek ostatni zespół zostanie zdegradowany, a przedostatni zagra baraż z I-ligowcem.