• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ergo Arena prosi: jedziesz na koncert? Wybierz komunikację lub rower

Maciej Korolczuk
22 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Ergo Arena chce uniknąć kolejnego paraliżu w dzielnicy i apeluje do widzów swoich imprez o przyjazd do hali komunikacją miejską lub rowerem. Na zdjęciu sznur aut stojących w korku na wyjeździe z hali. Ergo Arena chce uniknąć kolejnego paraliżu w dzielnicy i apeluje do widzów swoich imprez o przyjazd do hali komunikacją miejską lub rowerem. Na zdjęciu sznur aut stojących w korku na wyjeździe z hali.

Przed dwoma dużymi koncertami, które mogą przyciągnąć do Ergo Areny kilkutysięczną widownię, zarządca hali, policja i straż miejska chcą zapobiec kolejnemu paraliżowi dzielnicy. Namawiają widzów do skorzystania z  komunikacji miejskiej albo roweru. - Naprawdę łatwo do nas dojechać komunikacją miejską, a naszym gościom udostępniamy też prawie 100 miejsc na monitorowanym parkingu rowerowym - przekonuje zarządca hali.



Wybierając się do Ergo Areny najczęściej wybierasz:

Te dwa wydarzenia to zaplanowany na najbliższą sobotę koncert muzyki Hansa Zimmera i Ennio Morricone oraz odbywający się w przyszłym tygodniu koncert Kayah i Bregovića.

Zarządca Ergo Areny chce uniknąć powtórzenia paraliżu Żabianki, do jakiego doszło pod koniec września w dniu wieczoru kabaretowego. Wówczas kierowcy nie zmieścili się na udostępnionych parkingach i dosłownie rozjechali dzielnicowe chodniki i pasy zieleni.

Kierowcy pozostawiali swoje samochody także na podwórkach, gdzie wymagane są tzw. wjazdówki wydawane przez spółdzielnie i wspólnoty, przez co wielu uprawnionych do tego mieszkańców nie mogło zaparkować, a nawet podjechać w pobliże swojego miejsca zamieszkania.

Dzień po imprezie, w sprawę zaangażowała się rada dzielnicy, która wystosowała oficjalny list do władz miasta. Radni zwrócili się do prezydent Gdańska o dodatkowe zabezpieczenie ich dzielnicy przed rozjeżdżaniem przez samochody widzów zmierzających do hali i przede wszystkim o wsparcie miejskich służb przed i w trakcie dużych imprez.

  • Podczas wrześniowej gali stand-up kierowcy porzucali swoje samochody niemal wszędzie.
  • Podczas wrześniowej gali stand-up kierowcy porzucali swoje samochody niemal wszędzie.
  • Podczas wrześniowej gali stand-up kierowcy porzucali swoje samochody niemal wszędzie.

W ubiegłym tygodniu zarząd dzielnicy spotkał się z władzami miasta, urzędnikami, służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe, przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych oraz operatorem obiektu.

Jak ustalono, przyczyną paraliżu było nie tylko bardzo duże zainteresowanie imprezą i fakt, że odbywała się ona w środku tygodnia, ale też trwający remont ul. Pomorskiej, trudne warunki atmosferyczne (opady deszczu), a także... poodwracane znaki drogowe na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Żabianka, co utrudniło działania straży miejskiej. Zapanowaniu nad chaosem i bezprawiem parkingowym nie sprzyja też - zdaniem służb - duża liczba wjazdów na teren spółdzielni.

- Sztab osób przeanalizował sytuację z dnia 29 września, więc spotkanie było bardzo merytoryczne i mamy nadzieję, że przełoży się na realne działania, bardzo na to wszyscy liczymy. Na chaos, który ostatnio nas dotknął nałożyło się kilka rzeczy, wszystkie błędy zostały wskazane i omówione, ale co najważniejsze, padły konkretne pomysły i drogi do poprawy sytuacji, niektóre do wdrożenia od razu, niektóre wymagają czasu na przetestowanie i wdrożenie, oczywiście będziemy to monitorować. Ponieważ jedną z najszybciej wprowadzanych akcji mają być wzmożone kontrole identyfikatorów, zarówno po stronie Żabianki, jak i Os. Młodych, apelujemy do wszystkich, żeby zadbali o ich posiadanie - napisali radni po spotkaniu na swoim profilu na Facebooku.

Jak temu zaradzić?



Podczas spotkania dyskutowano też o sposobach zapobiegania podobnym sytuacjom w przyszłości. Ostatecznie radnym dzielnicy zaproponowano kilka pomysłów, które teraz będą konsultowane z mieszkańcami. To m.in.:

  • przywrócenie znaków drogowych na wjazdach na teren SM Żabianka,
  • audyt ww. znaków prowadzony przez straż miejską dzień przed imprezą,
  • weryfikacja i przekazanie przez obie spółdzielnie identyfikatorów wjazdowych dla mieszkańców,
  • rozważenie instalacji szlabanów przez spółdzielnie,
  • rozpoznanie przez operatora hali wypożyczenia i ustawiania znaków zmiennej treści informujących o sytuacji na parkingach.


Do skuteczniejszej promocji alternatywnych sposobów dojazdu do hali zobowiązała się też sama Ergo Arena. Pomóc ma m.in. zaplanowana na listopad kampania #DobryDojazd na imprezę, promowanie komunikacji miejskiej czy przedsprzedaży biletów parkingowych, co w dniu imprezy pozwala zmniejszyć korki przed wjazdem na teren parkingów.

Jednym z pomysłów na poprawę komunikacji jest informowanie o zajętości miejsc postojowych za pośrednictwem systemu Tristar.

Ergo Arena namawia do korzystania z komunikacji i rowerów



Na docelowe wdrożenie wszystkich działań musimy jeszcze poczekać, ale mieszkańcy mają poczuć zdecydowaną poprawę już w sobotę, gdy w Ergo Arenie odbędzie się koncert Tribute to Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Williams.

W przyszłym tygodniu z kolei na granicę Gdańska i Sopotu przyjadą fani KayahGorana Bregovicia.

Na każdym z wydarzeń organizatorzy spodziewają się po kilka tysięcy widzów i już teraz apelują, by na koncert wybrać się wcześniej (jest wówczas większa szansa na wolne miejsce na parkingu), a najlepiej - wybrać dojazd transportem zbiorowym.

  • Plan orientacyjny Ergo Areny.
  • Do dyspozycji gości jest też ok. 90 miejsc na rowery. Parkingi są monitorowane.
  • Do Ergo Areny można dojechać autobusami, w pobliżu są też dwa przystanki SKM oraz przebiega linia tramwajowa do Jelitkowa.

- Namawiamy do korzystania z transportu publicznego i apelujemy o wcześniejsze przybywanie do obiektu - mówi Aleksandra Samborska, manager ds. komunikacji i PR w Ergo Arenie. - Przed koncertami warto postawić na komfortowy i ekologiczny transport. Dogodna lokalizacja naszego obiektu pozwala na dobry dojazd pociągiem SKM, autobusem i tramwajem ZTM oraz trolejbusem ZKM. Wokół hali funkcjonuje też oświetlony i monitorowany parking rowerowy dla blisko 90 rowerów.
Jednocześnie operator hali przypomina o zakazie parkowania na terenach osiedli wokół obiektu. Wjazdy na osiedla i parkingi do dyspozycji mieszkańców są odpowiednio oznakowane i zakazują wjazdu pojazdom, które nie mają odpowiednich identyfikatorów i uprawnień. Parkowanie w niedozwolonych miejscach grozi mandatem od policji lub straży miejskiej.
18:51 23 PAźDZIERNIKA 21 (aktualizacjaakt. 19:45)

Kłopot z parkowaniem na Żabiance (42 opinie)

Kolejna impreza w Ergo i Żabianka zakorkowana. Znów parkują gdzie się tylko luka, więc już wiem że identyfikator mieszkańca mogę użyć do...
Kolejna impreza w Ergo i Żabianka zakorkowana. Znów parkują gdzie się tylko luka, więc już wiem że identyfikator mieszkańca mogę użyć do...

Wydarzenia

Kayah i Bregović (3 opinie)

(3 opinie)
129 - 149 zł
pop

Tribute to Hans Zimmer, Ennio Morricone, John Willams (5 opinii)

(5 opinii)
129 zł
muzyka filmowa

Miejsca

Opinie (444) ponad 10 zablokowanych

  • Jest to paranoja budować coś takiego bez rozbudowy infrastruktury drogowej.

    A rowerami i hulajnogami to sami sobie dojeżdżajcie.

    • 5 1

  • brak parkingów w mieście (1)

    Rabunkowa gospodarka przestrzenią publiczną i dopuszczanie do przejmowania każdego wolnego skrawka ziemi przez deweloperów spowodowało, że powierzchnia dostępna do parkowania w miastach się kurczy. Powstają nowe drogi, żeby usprawnić ruch, ale jeśli na końcu takiej drogi nie ma gdzie stanąć, to nie ma ona sensu. Ludzie jeżdżą głównie po to, by gdzieś dojechać, a nie delektować się jazdą w kilkunastoletnim aucie klasy ABCD. Tak, jak koś mądry tu napisał, kiedy się jedzie na koncert, czy inna imprezę rozrywkową, lub kulturalną, to się chce spędzić czas w komforcie, a nie w niewydolnej komunikacji miejskiej.

    • 7 4

    • czyli mieszkania sa zle, ale ten sam teren pod darmowy parking, juz be?

      no, ciekawa logika, ale chyba za duzo samochodozy

      • 2 1

  • Na przykład dzisiaj będzie jakiś koncert (4)

    I co, tłumy ludzi mają jechać rowerami przy wietrze do 100km/h, deszczu i temperaturze ok. 5C? Czy może mają poczekać na przystanku... na najbliższy poranny autobus, bo nic już nawet późnym wieczorem nie jeździ? Czyli tak z 6 godzin? Może namioty powinni sobie rozstawić na noc?

    Może zamiast rzucać ludziom takie wyzwania, może niech urzędnicy sami wypróbują czy ich pomysły w ogóle mają jakikolwiek sens

    • 13 2

    • Czytaj osiołku ze zrozumieniem? (2)

      Co z ty wspólnego mają jacyś urzędnicy?
      "Ergo Arena namawia do korzystania z komunikacji i rowerów"

      • 0 2

      • To ty chyba jesteś nietutejszy albo troszkę nieogarnięty

        skoro nie wiesz, że urzędnicy i ich rodziny są obsadzeni we wszystkich spółkach miasta. Takie inwestycje jak stadiony powstały głównie dlatego, by mieć gdzie obsadzać rozrastającą się rodzinkę

        • 2 0

      • Trochę jednak mają.
        ErgoArena to wspólna inicjatywa miast Gdańska i Sopotu. Organizacją i utrzymaniem zajmuje się wyłoniony w przetargu Zarządca.
        Tak więc o lokalizacji zadecydowali urzędnicy miejscy i na nich spoczywa część odpowiedzialności za problemy mieszkańców Żabianki.

        Uważam, że apel o korzystanie z komunikacji miejskiej ma sens. Akcja informacyjna dotycząca możliwych połączeń zbiorkomem również.
        Tyle, że to nie wyczerpuje tematu.

        Mieszkańcy uszczęśliwieni sąsiedztwem hali mają prawo oczekiwać wsparcia od współpracujących z miastem SM i Policji.
        A tego rodzaju dodatkowe działania SM i Policji powinny obciążać budżet zarządcy hali.

        To jedyna droga do weryfikacji sensu ekonomicznego funkcjonowania tego typu instytucji.

        Nie chcę przez to powiedzieć, że wszystko musi generować zysk. Mam świadomość, że wiele placówek które chcemy mieć zawsze będzie deficytowe.
        Niemniej rzeczowe weryfikowanie rzeczywistych kosztów utrzymania hali (włącznie z kosztami koniecznych interwencji Policji i SM) pokaże ile tak naparwdę miasta muszą dołożyć do interesu z własnych garnuszków.
        To z kolei da szanse na podjęcie decyzji, czy lepiej dołożyć określoną kwotę do hali Ergo Arena, do muzeum X, teatru Y, czy jeszcze czegoś innego.

        • 1 0

    • Tubylcy noclegi udostępnią :)

      • 0 1

  • A co ze strony Areny?

    Ergo Arenia prosi... Może Ergo Arena niech wreszcie coś sama od siebie da i zaproponuje na przykład dodatkowy transport dla ludzi, żeby ich odwieźć do centrum miasta albo chociaż do przystanków SKM.

    • 8 3

  • bilet powinien mieć QR code otwierający bramki parkingu,

    w projekcie takiej hali powinno być tyle miejsc ile dla samochodów ile miejsc na widowni podzielić przez 2. Zamiast takiego rozległego parkingu na powierzchni, mogli zrobić 2 poziomowy podziemny.. tylko, że to są koszty dla inwestora atak sa one przerzucone na gości areny, proste

    • 4 0

  • a nie można po prostu odholować niesfornych kierowców??

    niektórzy parkują tak że można by pomyśleć że jak by mogli to wjechali by np.do samego sklepu. Masz samochód to stać ich na mandaty.A nie lepiej tego uniknąć i przyjechać np.kolejką SKM

    • 4 1

  • karać ,karać karać

    niewolnikom nie mozna odpuszczać. Niewolnicy musza robić na nas

    • 3 2

  • Lokalizacja hali

    Lokalizacja takiej hali, w centrum dzielnicy mieszkaniowej to był poroniony pomysł. Za każdym razem jest tak samo.
    1. Imprezy się kończą w późnych godzinach, często po 23:00. W tym momencie SKMka jeździ co pół godziny (o ile ktoś ma szczęście i go zawiezie tam gdzie potrzebuje - Cisowa/Rumia i dalej - zapomnij)
    2. Starsi ludzie i tacy co lubią na koncert ubrać się elegancko - nie wybiorą roweru bo: nie lubią, nie mają zdrowia, nie chcą zmoknąć/przemarznąć, nie chcą ryzykować utraty roweru
    3. Taki/Uber - próba zamówienia tego przy powrocie to loteria - dodzwonisz się lub nie.
    4. Hulajnogi elektryczne - bardziej ekstremalna wersja roweru, w praktyce wykluczona dla starszych osób. + ilość dostępnych urządzeń po zakończeniu imprezy wątpliwa

    Podsumowanie: Idąć na koncert w tygodniu, kiedy impreza kończy sie o 23 lub później, każdy rozsądny i praktycznie myślący człowiek będzie wybierał taki środek transportu który najszybciej dowiezie go do domu - tak aby móc się wyspać i iść następnego dnia do pracy. Transport nie tylko musi być szybki ale i gwarantowany (dlatego taxi/uber nie są tak popularne). Ani miasto, ani organizator nie rozumieją lub nie chcą tego zrozumieć. Pozostaje tylko współczuć okolicznym mieszkańcom, bo oni na pewno lokalizacji tego obiektu sami sobie nie wybrali.

    • 6 1

  • Wystarczy sprzedawać bilety na imprezę wraz z miejscem parkingowym (2)

    Jeżeli ktoś potrzebuje takie miejsce i będzie ono dostępne do sobie kupi. Jeżeli nie to nie ma czego szukać na parkingu Ergo Areny.

    • 5 0

    • (1)

      Tacy zaparkują na trawniku i wracamy do punktu wyjścia

      • 1 1

      • Nie, bo z góry będzie wiadomo, że nie masz miejsca przy hali

        a okolicy straż będzie czekać z mandatami. Ludzie się nauczą.

        • 2 1

  • Zamknąć Ergo na cztery spusty

    do czasu aż sobie rozwiążą problem parkowania - np. postawią parking piętrowy albo ograniczą liczbę uczestników...
    Dlaczego ergo ma trzepać kasę z biletów a koszty ponosić miasto i mieszkańcy?

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Relacje LIVE

Najczęściej czytane