dak.
9 maja 2024, godz. 19:40
Opinie (40)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Maciej Papina (z lewej) zaliczył obiecujący debiut w reprezentacji Polski. Zawodnik Energi Wybrzeże Gdańsk pokazał, że może być rozgrywającym na lata. Maciej Papina (z lewej) zaliczył obiecujący debiut w reprezentacji Polski. Zawodnik Energi Wybrzeże Gdańsk pokazał, że może być rozgrywającym na lata.

Reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych przegrała ze Słowacją 28:29 (15:16) przy komplecie publiczności w Ergo Arenie w pierwszym meczu eliminacji na mistrzostwa świata, które w 2025 roku odbędą się w Chorwacji, Danii i Norwegii. Porażka biało-czerwonych to co najmniej zaskoczenie, ale ostatecznie o awansie zadecyduje rewanż w Topolczanach, który zaplanowany jest na niedzielę, 12 maja, godz. 17:30. Z lepszych wiadomości jest na pewno debiut Macieja Papiny z Energi Wybrzeże Gdańsk, który był jednym z bardziej wyróżniających się zawodników w naszej kadrze.

POLSKA: Skrzyniarz, Witkowski - Syprzak 11, Szyszko 7, Morytko 3, Pietrasik 2, Papina 2, Przytuła 1, Paterek 1, Sroczyk 1, Bis, Powarzyński, Adamski, Gębala, Plitowski, Dudkowski

SŁOWACJA: Chupryna, Zernović - Briatka 11, Machac, Duris 4, Urban 3, Misovych 2, Hlinka 1, Fenar, Prokop 1, Smetanka 1, Kucsera, Kravcak, Toth, Mital, Moravcik

To miała być formalność, ale reprezentacja Polski piłkarzy ręcznych jest dalej od awansu na mistrzostwa świata, które w 2025 roku odbędą się w Chorwacji, Danii i Norwegii. Biało-czerwoni przegrali w Ergo Arenie ze Słowacją 28:29. Ostatecznie o tym, kto pojedzie na mundial zadecyduje rewanż, który został zaplanowany na niedzielę, 12 maja, godz. 17:30, w Topolczanach.

Polska - Słowacja. Piłkarze ręczni zagrają w Ergo Arenie. Bilety, parking, dojazd Polska - Słowacja. Piłkarze ręczni zagrają w Ergo Arenie. Bilety, parking, dojazd

Porażkę Polaków w hali na granicy Gdańska i Sopotu obejrzał komplet publiczności. Ok. 10 tys. kibiców tworzyło świetną atmosferę, zwłaszcza po bramkach naszych reprezentantów, ale finalnie doping nie poniósł ich do wygranej.

Gdyby biało-czerwoni wygrali, to na pewno jednym z bohaterów polskiej drużyny okrzyknięty zostałby Maciej Papina z Energi Wybrzeża Gdańsk, który zdobył 2 bramki i zaliczył killka ważnych asyst. Co więcej, dla rozgrywającego był to debiut w pierwszej dorosłej reprezentacji Polski, ale tak naprawdę 22-latek wyglądał, jakby był jej etatowym zawodnikiem. Z dobrej strony pokazał się szczególnie w pierwszej połowie, gdy świetnie zagrywał do swoich kolegów, jednocześnie potwierdzając, że pobity przez niego niedawno rekord 221 asyst w jednym sezonie Superligi nie był dziełem przypadku.

Gwardia Opole - Energa Wybrzeże Gdańsk 29:33. Maciej Papina pobił rekord ligi Gwardia Opole - Energa Wybrzeże Gdańsk 29:33. Maciej Papina pobił rekord ligi

Ponadto w biało-czerwonych barwach zagrał Jakub Powarzyński, który po zakończeniu sezonu zamieni Energę Wybrzeże na niemiecki Dessau-Rosslauer HV 2006. "Hansen" nie rzucił bramki, ale dwukrotnie siadał na ławce kar.

Podopieczni Marcina Lijewskiego, notabene byłego zawodnika i trenera gdańskiego klubu, zaczęli spotkanie od gonienia wyniku. Sztuki tej dokonali w 17. minucie na remis 7:7 rzucił Arkadiusz Moryto.

Niedługo potem Polacy byli już na 3-bramkowym prowadzeniu i wydawało się, że każda minuta będzie przybliżała ich do zwycięstwa. Niestety nerwowo zrobiło się pod koniec pierwszej połowy, gdy Słowacy najpierw zminimalizowali różnicę, a w ostatniej akcji przed przerwą objęli przewagę 16:15 po rzucie karnym Juraja Briatki.

Druga połowa nie poszła po myśli naszych reprezentantów. Wynik cały czas był na styku, biało-czerwoni aż 8-krotnie doprowadzali do remisu, ale ani razu nie udało się im odzyskać prowadzenia i ostatecznie musieli przełknąć gorycz porażki.

Polacy pretensje mogą mieć przede wszystkim do siebie. Ich skuteczność z gry wyniosła 64 proc. W przypadku rywali wyniosła 71 proc., a warto dodać, że oddali oni o 1 rzut mniej.

14 Zepter Legionowo 31 4 0 2 24 830:978 14
Po sezonie zasadniczym według systemu każdy z każdym mecz i rewanż osiem najlepszych drużyn awansowało do play-off, by systemem pucharowych wyłonić medalistów.
Zespoły z miejsc 9-14 w drugiej fazie sezonu grają każdy z każdym, bez rewanżów, o utrzymanie, z zachowaniem dorobku punktowego z fazy zasadniczej. Na koniec rozgrywek Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.