Gwardia Opole - Energa Wybrzeże Gdańsk 29:33. Maciej Papina pobił rekord ligi

mip.
30 marca 2024, godz. 19:45
Opinie (23)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Maciej Papina pobił rekord Superligi. 22-letni rozgrywający Energi Wybrzeża zanotował aż 211 asyst w ciągu sezonu zasadniczego. Dotychczasowy najlepszy wynik wynosił 207. Maciej Papina pobił rekord Superligi. 22-letni rozgrywający Energi Wybrzeża zanotował aż 211 asyst w ciągu sezonu zasadniczego. Dotychczasowy najlepszy wynik wynosił 207.

Energa Wybrzeże Gdańsk pokonała na wyjeździe Corotop Gwardię Opole 33:29 (20:14) w ostatniej kolejce rundy zasadniczej Orlen Superligi. Bohaterem został weteran, Mateusz Jachlewski, który rzucił 10 bramek. Gdańszczanie do fazy play-out przystąpią z 13. miejsca, ale mają już tylko 3 punkty straty do Zagłębia Lubin i zarazem 7 więcej niż ostatni Zepter Legionowo. Pierwszy mecz walki o utrzymanie zaplanowano na weekend 6-7 kwietnia. Podopieczni Patryka Rombla zagrają go na wyjeździe. Z kolei Maciej Papina pobił rekord Superligi w asystach. 22-letni rozgrywający zanotował aż w całych rozgrywkach 211 kluczowych podań.

Gwardia: Malcher, Ałaj - Langowski 9, Widomski 5, Jankowski 3, Wojdan 3, Kawka 3, Jendryca 2, Sosna 2, Milewski 1, Zawadzki 1, Wandzel, Hryniewicz, Monczka, Stempin, Koc

WYBRZEŻE: Bedoui, Poźniak - Jachlewski 10, Papina 5, Milicević 4, Stępień 4, Powarzyński 3, Pieczonka 3, Góralski 2, Peret 1, Niedzielenko 1, Papaj 1, Domagała, Zmavc, Siekierka, Tomczak

Szczypiorniści Energi Wybrzeża Gdańsk w Wielką Sobotę w Opolu kończyli sezon zasadniczy w Orlen Superlidze. Choć nie mieli szans, by poprawić swoją pozycję w tabeli to walczyli o zmniejszenie straty do 12. w tabeli Zagłębia Lubin i powiększenie zaliczki nad ostatnim Zepterem Legionowo, a że rywale grali odpowiednio z Industrią Kielce i Orlen Wisłą Płock to okazja była znakomita. To się udało, bo w Opolu Wybrzeże wygrało 33:29.

Co ciekawe, mecz w Opolu dał także Maciejowi Papinie rekord Superligi pod względem asyst. 22-latek pobił wyczyn Michała Jureckiego z sezonu 2020/21, kiedy to reprezentant Polski zaliczył 207 kluczowych podań. Był to do tej pory także jedyny raz, gdy została przebita bariera 200 asyst w sezonie zasadniczym. Dodajmy, że szczegółowe statystyki Superligi dostępne są od sezonu 2020/21, kiedy to rozpoczęto współpracę z serwisem Statscore.

Hala AWFiS zamknięta. Piłkarze ręczni i unihokeiści muszą szukać nowej Hala AWFiS zamknięta. Piłkarze ręczni i unihokeiści muszą szukać nowej

Podopieczni Patryka Rombla szybko objęli prowadzenie. Gdy w 11. minucie z karnego trafił Jovan Milicević Wybrzeże miało już 4 bramki więcej (6:10) i o czas poprosił Bartosz Jurecki.

Energa Wybrzeże Gdańsk - Arged Rebud Ostrovia 36:28. Przewaga w tabeli powiększona Energa Wybrzeże Gdańsk - Arged Rebud Ostrovia 36:28. Przewaga w tabeli powiększona

Gdańszczanie znów grali wybornie w ofensywie i z dużą łatwością forsowali defensywę Gwardii. Dość powiedzieć, że do przerwy zdobyli aż 20 bramek, samemu tracąc 14. Prowadzenie mogło być bardziej okazałe, bo w pewnym momencie Wybrzeże miało już 7-bramkową zaliczkę. Po 4 trafienia na swoim koncie miało trio: Milicević - Maciej Papina - Mateusz Jachlewski.

Drugą część lepiej rozpoczęli jednak miejscowi. To oni zanotowali serię 4:0 i odrobili większą część strat. Impas rzutowy po stronie przyjezdnych przerwał dopiero Mateusz Góralski, wykorzystując rzut karny. Gra w tej połowie wyraźnie straciła na płynności. Sporo było przerw, rzutów karnych, a także 2-minutowych kar.

Podopieczni trenera Rombla po początkowym przestoju opanowali jednak sytuację i w 48. minucie znów mieli 6 bramek więcej (22:28). Choć czerwoną kartkę otrzymał Nejc Zmavc to Wybrzeże dowiozło prowadzenie do końcowej syreny i zasłużenie wygrało. Choć wynik mógł być bardziej okazały, ale trzeba oddać tu honor opolskim bramkarzom, którzy łącznie obronili aż 18 rzutów gdańskich szczypiornistów.

Teraz gdańszczan czeka walka o utrzymanie w fazie play-out. Gdańszczanie rozpoczną je od meczy wyjazdowego z Piotrkowianinem, który zaplanowano na weekend 6-7 kwietnia.

Zmagania zakończą się 11-12 maja. Każdy zespół z miejsc 9-14 zagra z każdym, co łącznie da 5 spotkań. Drużyny przystępują do rozgrywek z dorobkiem punktowym z rundy zasadniczej. Ostatnia ekipa spadnie do Ligi Centralnej, a drużyna z 13. pozycji zagra baraż z klubem, który wywalczy 2. miejsce w Lidze Centralnej. Dodajmy, że w play-out rywalami Wybrzeża będą: Corotop Gwardia Opole, Grupa Azoty Unia Tarnów, Piotrkowianin, Zagłębie Lubin i Zepter Legionowo.

14 Zepter Legionowo 26 4 0 1 21 695:821 13
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Zespoły z miejsc 9-14 zagrają o utrzymanie. Te ekipy przystąpią do gry z dorobkiem punktowym z fazy zasadniczej. Każdy z nich zagra po pięć meczów. Ostatnia drużyna w stawce spadnie do Ligi Centralnej, a przedostatnia zagra w barażu o utrzymanie.
Tabela wprowadzona: 2024-04-05