Vistal bez problemów pokonał Piotrcovię

18 stycznia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Niedźwiedź niemal w pojedynkę rozbiła w pierwszej połowie obronę Piotrcovii. Do 30 min. skarciła ją 7 bramkami. Niedźwiedź niemal w pojedynkę rozbiła w pierwszej połowie obronę Piotrcovii. Do 30 min. skarciła ją 7 bramkami.

Szczypiornistki Vistalu nie pozostawiły złudzeń na zwycięstwo Piotrcovii Piotrków Trybunalski, rozbijając ją na własnym parkiecie 36:17 (15:7). Gdynianki pokazały twardą defensywę i szybki atak. Dzięki tym dwóm czynnikom mogły wygrać jeszcze wyżej, ale czasami brakowało im skuteczności. Świetny występ zaliczyły dwie reprezentantki Polski, Iwona NiedźwiedźMałgorzata Gapska.

VISTAL: Gapska, Kowalczyk - Niedźwiedź 8, Janiszewska 5, Kulwińska 5, Kalska 4, Zych 3, Balsam 3, Kozłowska 2, Matyka 2, Pawłowska 2, Galińska 1, Białek 1

Piotrcovia: Skura, Opelt - Szafnicka 6, Wypych 5, Cieślak 2, Kopertowska 1, Olek 1, Pasternak 1, Tórz 1, Kucharska, Piecaba, Nowak

Vistal od początku 2014 roku robi sobie małą rozgrzewkę przed najważniejszymi meczami rundy rewanżowej PGNiG Superligi kobiet. Od 4 stycznia gdynianki rozegrały już pięć meczów. Gdyby nie porażka z Energą AZS Koszalin, to mogłyby uznać ten okres za bardzo udany.

W sumie powodów do niepokoju jeszcze nie ma, ale pomimo tego, zaczęły pojawić się głosy, że do Gdyni może wrócić trener, który zdobył dla klubu jedyne mistrzostwo Polski - Thomas Orneborg. Razem z nim do drużyny wróciłaby również Karolina Szwed-Orneborg. Ich ewentualny przyjazd uzależniony jest jednak od kilku czynników.

ORNEBORGOWIE MOGĄ WRÓCIĆ DO GDYNI

Jednym z nich są wyniki. Postawa Vistalu w meczu z Piotrcovią na pewno sprzyja obecnemu szkoleniowcowi Jensowi Steffensenowi. Co prawda przeciwnik nie był zbytnio wymagający, ale gdynianki potrafiły swoją grą szybko zniechęcić rywalki do walki.

Już w 26. sekundzie akcję ofensywną na bramkę zamieniła Iwona Niedźwiedź. Zresztą to była połowa reprezentantki Polski. Rzuciła w niej aż 7 bramek. To stanowiło połowę trafień Vistalu.

Po pierwszym golu gdynianki czekały na kolejne trafienie 3 min. W tym czasie, jak i później, świetnie spisywała się w bramce kolejna z reprezentantek Polski Małgorzata Gapska. Drugie trafienie dla gdynianek zaliczyła Aleksandra Zych. Później oglądaliśmy 3-bramkwą serię Niedźwiedź (5:3). Minusem w grze gdynianek było w tym czasie jednak to, że tylko reprezentantka Polski dobrze grała w kontrataku. Gapska starała się uruchamiać inne koleżanki, ale zazwyczaj nie mogły one opanować piłki.

W pierwszej połowie gdyńskie szczypiornistki jakoś upodobały sobie zdobywanie bramek seriami. Dwie z rzędu trafiła Patrycja Kulwińska, kolejne dwie Niedźwiedź, a kiedy Katarzyna Janiszewska także zaczęła być skuteczna w kontratakach (trzy gole z rzędu), w 23 min. był już 13:6.

Do przerwy gdynianki prowadziły 15:7. Przewaga mogła być jeszcze wyższa, niestety dwa z czterech karnych wykonywanych przez Vistal nie znalazły drogi do bramki.

Po zmianie stron gdynianki kontynuowały dobijanie rywalek. W ataku rozkręciły się Kulwińska i Zych. Ładnym wykończeniem dwóch kontr popisała się również Magda Balsam. Po ostatniej z bramek, w 43. min. gdynianki prowadziły już 24:10. Chwilę wcześniej dobrze broniącą Gapską zastąpiła Beata Kowalczyk. Początkowo weszła tylko na rzut karny, ale po jego obronie Gapska pokazała, że zostanie na ławce rezerwowych.

GDYŃSKIE PIŁKARKI RĘCZNEJ NOMINOWANE DO TYTUŁU LIGOWCA ROKU 2013 - ZAGŁOSUJ

Drugim czynnikiem, który może zdecydować o pojawieniu się w Gdyni Orneborgów, jest m.in. postawa Loredany Matyki. W klubie prowadzą obserwację, czy z jej kolanem jest już wszystko w porządku. W starciu z Piotrcovią Matyka była jedną z tych szczypiornistek Vistalu, które nie zachwyciły. Szczypiornistka okazała się nieprzydatna w ataku, trener Steffensen zwracał jej również uwagę po akcjach obronnych, w których jego zespół tracił bramki.

Wyniki 14 kolejki

• VISTAL Gdynia - Piotrcovia Piotrków Trybunalski 36:17 (15:7)
  • Energa AZS Koszalin - SPR Olkusz 32:22 (15:8)
  • Pogoń Baltica Szczecin - Olimpia-Beskid Nowy Sącz 33:26 (10:11)
  • KGHM Metraco Zagłębie Lubin - Ruch Chorzów 29:17 (11:11)
  • Start Elbląg - Selgros Lublin 27:33 (17:16)
  • Pauzuje: KPR Jelenia Góra

Opinie (7)

• postraszyłi duetem Szwed Orneborg

i efekty widać. Niedzwiedz sie przestraszyła konkurencji w postaci koleżanki z reprezentacji. Czy to wystarczy za tydzień na Lublin i Zagłębie?

Obawiam się, że nie.

• 21 3

• Karolina to fajna dziewczyna ale do Iwony to nigdy nie dorośnie

• 12 11

• mecz

Gra zespołowa daje wyniki.Był czas aby dać grać całej ławce.

• 15 1

• Taka słaba ta Matyka jak piszą ?

"W starciu z Piotrcovią Matyka była jedną z tych szczypiornistek Vistalu, które nie zachwyciły. Szczypiornistka okazała się nieprzydatna w ataku, trener Steffensen zwracał jej również uwagę po akcjach obronnych, w których jego zespół tracił bramki."

Aż tak źle grała ?

• 13 2

• W ten weekend wznowiła rozgrywki II liga. AZS Łączpol AWFiS Gdańsk pokonał wczoraj na wyjeździe UKS Vambresię Worwo Wąbrzeźno 35:24 (17:11) i nadal jest na czele tabeli.