Florecistki o Trójząb Neptuna w Gdańsku. Rewelacyjna nastolatka Malwina Kołodziejczyk

Najlepsze zawodniczki turnieju O Trójząb Neptuna w Gdańsku.
Najlepsze zawodniczki turnieju O Trójząb Neptuna w Gdańsku. fot. mat.prasowe organizatora

Malwina Kołodziejczyk ma niespełna 15 lat, a była już o krok od podium zawodów seniorskiego Pucharu Polski. Zawodniczce Fundacji Gdańskiej Szkoły Floretu jednego trafienia zabrakło do półfinału turnieju "O Trójząb Neptuna". Zwyciężyła faworytka, liderka krajowej listy klasyfikacyjnej - Julia Walczyk (KU AZS-UAM Poznań).

Malwina Kołodziejczyk dopiero 8 listopada skończy 15 lat. W seniorskim rankingu krajowym przed sobotnim turniejem w Gdańsku zajmowała 43. miejsce, zdobywając punkty w dwóch turniejach Pucharu Polski, które kończyła na 28. i 29. pozycji. Jednak na sobie dobrze znanych planszach, zawodniczka Fundacji Gdańskiej Szkoły Floretu zaskoczyła wszystkich.

W stawce 45 zawodniczek wysoką formę zaprezentowała już w fazie grupowej. Wygrała 5 z 6 pojedynków, co pozwoliło jej do pucharowej drabinki rozstawić się się z numerem dziewięć.

Awans do ćwierćfinału Kołodziejczyk zdobyła bardzo pewnie, wysoko wygrywając z Wenezuelką w barwach Wrocławian, Hillary AvelleirąMartą Mech (AZS AWFiS Gdańsk). Obie rywali pokonała 15:4.

Natomiast w walce o półfinał Malwina wydała bój Martynie Długosz. Przegrała zaledwie 11:12, a turniej ukończyła z 5. lokatą, co oczywiście jest jej największym osiągnięciem na krajowych planszach.

- To utalentowana dziewczyna z ciekawej grupy, której dochował się fechtmistrz Longin Szmit. Startowała w tym roku już w mistrzostwach Europy kadetek w Soczi, zajmując 5. miejsce w drużynie. W Gdańsku potwierdziła duże możliwości, choć także wykorzystała sprzyjające rozstawienie - podkreśla Ryszard Sobczak, dyrektor sportowy Polskiego Związku Szermierczego.
Długosz, która wróciła do rywalizacji po rocznej przerwie, awansowała aż do finału. Dopiero w pojedynku o 1. miejsce uległa Julii Walczyk 8:15. tym samym na najwyższym stopniu podium stanęła faworytka, która zdecydowanie prowadzi w rankingu.

Wyniki
Ćwierćfinały:

Marta Hausman (Budowlani Toruń)- Katarzyna Matysiak (Warta Muszkieterowie Poznań) 15:11, Julia Walczyk (KU AZS UAM Poznań) - Beata Żurowska (Wrocławianie) 15:5, Marta Łyczbińska (Budowlani Toruń) - Julia Chrzanowska (KU AZS UAM Poznań) 15:12; Martyna Długosz (KU AZS UAM) - Malwina Kołodziejczyk (Fundacja Gdańska Szkołą FLoretu) 12:11